Ankieta

Zestaw jest

Dobry
0 (0%)
Ok
4 (50%)
Słaby
3 (37.5%)
Zły
1 (12.5%)

Głosów w sumie: 8

Autor Wątek: Zestaw do przepływanki  (Przeczytany 3819 razy)

Offline Lyor

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Zestaw do przepływanki
« dnia: 21.05.2020, 19:18 »
Tak widzę mój zestaw na średniej wielkości rzekę do przepływanki(może ktoś widzi inaczej, proszę pisać :D):
Wędzisko-Jaxon Intensa GTX Tele Impulse 4,20m 5-30g
Kołowrotek-Ryobi Ecusima 2000
Żyłka główna-Dragon HM80/Drennan float fish 0.18/20mm
Przyponówka-Drennan Fluorocarbon Supplex 0.15mm
Haki-Guru LWGF nr 10-20
Śruciny- Balsax
Spławik-Drennan Stick,Avon,Loafer;Cralusso Bolo


Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Zestaw do przepływanki
« Odpowiedź #1 dnia: 21.05.2020, 21:39 »
Jakie ryby i spławikowe gramatury wchodzą w grę? Bo np. sensowny zestaw na płocie i krąpie z niewielkiego uciągu różni się istotnie od szybkonurtowego zestawu kleniowo-brzanowego :)

Offline Lyor

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Zestaw do przepływanki
« Odpowiedź #2 dnia: 21.05.2020, 21:50 »
Planuję łowić rybki typu: kleń,jaź,płoć,leszcz

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Zestaw do przepływanki
« Odpowiedź #3 dnia: 21.05.2020, 23:15 »
Żyłka główna w granicach 0.18 mm (przy mniejszej gramaturze wystarczy 0.16 mm). Zamiast fluorocarbonu Drennan X Tough 0.12 oraz 0.14 mm. Do lżejszego łowienia zapodane haczyki Guru lub identyczne pod względem kształtu i grubości Kamasan B560, do cięższego łowienia np. Kamasan B711. Mikro-krętliki, oliwki/łezki, silikonowe gumki do spławików. Zalecana również skarbonka na fundusze umożliwiające zakup przyzwoitej matchówki lub ewentualnie bolonki :)

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Zestaw do przepływanki
« Odpowiedź #4 dnia: 22.05.2020, 16:35 »
Polecam spławiki do przepływanki ze stajni Dave Harrell. Łowi się nimi fenomenalnie.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 084
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Zestaw do przepływanki
« Odpowiedź #5 dnia: 23.05.2020, 14:24 »
Po pierwsze i najważniejsze, pomyślałbym nad zmianą wędziska. Przepływanka to taka metoda w której cały czas trzymamy wędkę w ręku. Musi być w miarę komfortowa w operowaniu. Nie może męczyć ręki, być operatywna, w miarę szybka. Inaczej wędkowanie zamieni się w mały koszmarek. A przecież najważniejsze, żeby sprawiało jak najwięcej przyjemności. Obawiam się, że ten Jaxon nie sprosta tym wymaganiom...Co do żyłki, odchudziłbym zestaw. 0,16, max 0,18. Haczyki musisz dopasować do przynęty. Reszta ok.
Jeśli decydujesz się na teleskop, to bez sensu inwestować w taniego Jaxona. 5-metrowa bolonka będzie dużo lepszym wyborem. Będzie dłuższa, lepiej wyważona i lżejsza. Jak już szukasz kija 4,2 m, to lepsze będą wędki 3- składowe. W podobnej cenie masz przyzwoitego Robinsona Stingera i Mikado X plode.

Offline Lyor

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Zestaw do przepływanki
« Odpowiedź #6 dnia: 23.05.2020, 21:52 »
Dzięki stan za pomoc. Nadażyła się taka sytuacja, że mam możliwość wzięcia w niedużej cenie Shimano Sonora SW Tele Match 450cm 30g, coś takiego jak na tej stronie
https://centrumwedkarskie.pl/Shimano-Wędka-Sonora-SW-Tele-Match-450cm-30g
brać czy szkoda kasy tylko? Niby 4,5m jest, ale czy to jest to czego potrzebuje, doradzi ktoś? :)

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 084
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Zestaw do przepływanki
« Odpowiedź #7 dnia: 23.05.2020, 23:37 »
Coś się tak uparł na tego teleskopa ? Tu masz ten sam kijek tylko w 3- skladzie. https://allegro.pl/oferta/wedka-shimano-sonora-sw-match-450-30g-8633943649. Jak koniecznie chcesz teleskop, to bolonka 5 metrowa będzie najlepszym rozwiązaniem. Po co Ci teleskop w długości matchówek o podobnych cenach ? w czym będzie lepszy ? Jedyna zaleta to krótsza długość transportowa. Weźmiesz 5 m bolonkę to chociaż będziesz miał zapas długości, co często ułatwia prowadzenie zestawu. Poza tym większość bolonek w granicach 200 zł, waży dużo mniej od tego tele matcha Shimano. Więc i komfort wędkowania będzie większy.

Dla porównania masz tu bolonkę 5m z najtańszej serii VDE-R. Zobacz jaka różnica w wadze. Do tego jeszcze tańsza niż te tele match.

https://www.sandacz.nysa.pl/bolonki-robinson/15124-wedka-vde-r-team-nano-core-bolognese-sx2-500-5901779610719.html

Offline Lyor

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Zestaw do przepływanki
« Odpowiedź #8 dnia: 24.05.2020, 00:11 »
Nie no, nie musi być tylko i wyłącznie teleskop, po prostu osoba którą znam ma taką wędkę na sprzedaż. W sumie to cena za którą mam okazję ją kupić mnie zachęciła (mniejsza niż normalnie na rynku), nie to że jest teleskopem itd. Biorąc pod uwagę moje małe doświadczenie, liczyłem że od innych bardziej doświadczonych/obeznanych dowiem się czegoś więcej o niej tutaj na forum. Między innymi to czy wędka pod względami technicznymi będzie odpowiednia,po prostu czy się będzie nadawała czy lepiej szukać czegoś innego :)

Offline TD1916

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Zestaw do przepływanki
« Odpowiedź #9 dnia: 14.12.2021, 10:18 »
Jesli przepływanka to tak jak kolega wyżej napisał ważne aby zestaw był w miare lekki, po 4 godz łowienia dowiesz sie dlaczego :)

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 994
  • Reputacja: 176
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zestaw do przepływanki
« Odpowiedź #10 dnia: 14.12.2021, 16:42 »
Jesienią łowiłem na przepływankę. Kanał/rzeczka o szerokości 25+ m. Średniej szybkości nurt (taki pod koszyki ~60 g).
Najpierw łowiłem wędką 4,2 m (waga 250 g), ale szybko okazało się, że ta długość jest dla mnie męcząca i nieporęczna. Zmieniłem na wędkę 3,6 m (waga 210 g) i łowienie stało się o niebo przyjemniejsze. Rzuty zestawem przelotowym 6 g na odległość do 20 m. Po 4-5 godzinach mimo wszystko łapa bolała od machania.
Wnioski do jakich doszedłem:
- dla mnie optymalna długość wędki na rzeki o szerokości 15-35 m to 3,6 m typu float;
- lekkie i szybkie wędzisko (szukałem czegoś poniżej 200 g),
- krótki dolnik (bo mi się wplątywał w kurtkę, kieszenie lub wadził o krzesełko :-?; najlepiej aby od kołowrotka sięgał tylko do łokcia);
- nieduży i jak najlżejszy kołowrotek (mam Ryobi Ecusima 3000, ale lepszy byłby Okuma Ceymar CXTM 3000 FD [lżejszy, szybsze przełożenie, płytka szpula])

I tu może mnie wyśmiejecie - kupiłem wędkę Rumpol Z-Power 3,6 m/5-40 g i... obciąłem kawałek dolnika (około 10 cm), aby sięgał max tylko do łokcia. Waga wędki spadła poniżej 200 g. Tani, szybki float, kupiony specjalnie z myślą o przeróbkach. Przelotki? Hmm - jakby pierścienie z nierdzewki lub coś w podobie. Ważne, że duże i nie kaleczą żyłki. Jak na moje potrzeby - idealna wędka do łowienia na przepływankę płoci, wzdręg, kleni, jazi, itp. białorybu.


Aha, obcięty koniec wędki zaślepiłem (na klej epoksydowy) plastikowym korkiem, który był fabrycznie na końcu dolnika.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestaw do przepływanki
« Odpowiedź #11 dnia: 14.12.2021, 19:25 »
Ważne, że spełnia swoje zadanie :thumbup: Też bym kupił coś taniego żeby nie było szkoda zepsuć ale mam Mistral Aqua 500 i na rzeki podobnej wielkości jest bardzo fajna :)

Sprawdza się nawet w ciurku około 5m szerokości. Z tym, że łowię na wypłyceniu pod samą szczytówką :) Nie używam kołowrotka ale czasami zdarzają się większe klenie i trzeba asekuracji.

Offline TD1916

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Zestaw do przepływanki
« Odpowiedź #12 dnia: 15.12.2021, 12:38 »
A szukałeś kija okolo 4 m z waga poniżej 200 gr?

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Zestaw do przepływanki
« Odpowiedź #13 dnia: 15.12.2021, 13:33 »
Kije typu float/avon są w rzecznym kontekście przewidziane do wypuszczankowego łowienia brzan czy dużych kleni cięższymi zestawami (w UK używają ich również łowcy dużych okoni rzecznych/kanałowych). Do przepływankowego łowienia standardowych kleni, płoci, jelców, cert, krąpi czy leszczy znacznie lepiej pasują kije typu match, które występują w szerszym zakresie długości i obsługują także finezyjne zestawy (pomijam specjalistyczne modele kategorii "heavy" vel "extra power").

Na rynku występują rzeczne matchówki 17' o wadze < 200 g, 15' o wadze < 180 g i 14' o wadze < 160 g, więc to tylko kwestia odpowiednio dużej skarbonki i cierpliwego odkładania :)

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Zestaw do przepływanki
« Odpowiedź #14 dnia: 15.12.2021, 16:46 »
Pomyłkowy blank do usunięcia.