Autor Wątek: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew  (Przeczytany 10841 razy)

Offline DarekM

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 546
  • Reputacja: 67
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź / Burzenin
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #15 dnia: 13.04.2018, 07:33 »
Ja mieszkam w Złoczewie, boje się myśleć gdzie bede łowił za kilka lat :(

Miejmy nadzieję Michał, że coś jednak stanie na przeszkodzie i ta odkrywka nigdy nie ruszy.
Ja mocno w to wierzę :)
Pozdrawiam Darek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #16 dnia: 13.04.2018, 08:13 »
To nie zaporówka gdzie wodą zalewa pewien obszar. To wielka dziura w ziemi, do której specjalnymi drenami doprowadzą wodę z innych obszarów. Będzie sucho

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Trissot

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bełchatów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #17 dnia: 13.04.2018, 09:47 »
To ja może z innej strony tak na chłopski rozum skoro łowię na osadnikach kopalni Bełchatów gdzie ryby mają się dobrze i nic im nie dolega to czemu nagle woda w Warcie miała by być jałowa i bez ryb?

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka


Offline wojciu1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #18 dnia: 13.04.2018, 09:56 »
Ja mieszkam w Złoczewie, boje się myśleć gdzie bede łowił za kilka lat :(

Miejmy nadzieję Michał, że coś jednak stanie na przeszkodzie i ta odkrywka nigdy nie ruszy.
Ja mocno w to wierzę :)

A ja mam nadzieję, że powstanie i nikt nie będzie przejmował się tego typu "protestami".
Sam mieszkam w Bełchatowie i jakoś katastrofy ekologicznej u nas nie ma. Widawka, Rakówka, Struga Aleksandrowska jak płynęły, tak płyną dalej. Widawka na kawałku jest uregulowana, ale dzięki temu mamy fajny "kanał" do łowienia. Łowię na zbiornikach, które są osadnikami retencyjnymi kopalni i powstały dla jej celów. Zajmują się tym odpowiedni ludzie, dzięki czemu mamy kilka takich łowisk wewnętrznych. Zbiorniki Wawrzkowizna i Słok rownież powstały dzięki kopalni.
Może warto zatem zerknąć na przykład po "sąsiedzku" zamiast szukać katastrofy. Pewne rzeczy rzeczywiście ulegną zniszczeniu, bo inaczej się nie da, ale pewne też powstaną ;)
Pozdrawiam,

Wojtek

Offline Trissot

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 314
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bełchatów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #19 dnia: 13.04.2018, 10:34 »
Ja mieszkam w Złoczewie, boje się myśleć gdzie bede łowił za kilka lat :(

Miejmy nadzieję Michał, że coś jednak stanie na przeszkodzie i ta odkrywka nigdy nie ruszy.
Ja mocno w to wierzę :)

A ja mam nadzieję, że powstanie i nikt nie będzie przejmował się tego typu "protestami".
Sam mieszkam w Bełchatowie i jakoś katastrofy ekologicznej u nas nie ma. Widawka, Rakówka, Struga Aleksandrowska jak płynęły, tak płyną dalej. Widawka na kawałku jest uregulowana, ale dzięki temu mamy fajny "kanał" do łowienia. Łowię na zbiornikach, które są osadnikami retencyjnymi kopalni i powstały dla jej celów. Zajmują się tym odpowiedni ludzie, dzięki czemu mamy kilka takich łowisk wewnętrznych. Zbiorniki Wawrzkowizna i Słok rownież powstały dzięki kopalni.
Może warto zatem zerknąć na przykład po "sąsiedzku" zamiast szukać katastrofy. Pewne rzeczy rzeczywiście ulegną zniszczeniu, bo inaczej się nie da, ale pewne też powstaną ;)
Dokładnie to miałem na myśli

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka


Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #20 dnia: 13.04.2018, 11:13 »
Słok rownież powstał dzięki kopalni.


No proszę Cię ;) W Słoku wiele razy wędkowałem, kilka razy byłem na różnego rodzaju konferencjach w hotelu Wodnik, ale jak chcesz porównać piękną rzekę wraz z urokliwymi rzeczkami do tego?


Źródło zdjęcia http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/480

Offline DarekM

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 546
  • Reputacja: 67
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź / Burzenin
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #21 dnia: 13.04.2018, 11:26 »
:bravo: Arek, tak piszą Ci, co nie potrafią docenić piękna środowiska naturalnego i stawiają je na równi z tymi sztucznymi wytworami człowieka.
Napiszę jeszcze raz - kopalnie odkrywkowe to najgorsza z rzeczy jaka może spotkać środowisko naturalne. Proponuję koledze Wojciu1 poczytać na temat tego, co to lej depresyjny i jakie są konsekwencje jego powstania, długofalowe konsekwencje! Wiele razy bywałem w Bełchatowie czy Kleszczowie i nie bardzo wiem czym kolega się tak zachwyca.
Pozdrawiam Darek

Offline wojciu1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #22 dnia: 13.04.2018, 11:33 »
Słok rownież powstał dzięki kopalni.


No proszę Cię ;) W Słoku wiele razy wędkowałem, kilka razy byłem na różnego rodzaju konferencjach w hotelu Wodnik, ale jak chcesz porównać piękną rzekę wraz z urokliwymi rzeczkami do tego?


Źródło zdjęcia http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/480

Nikt nie porównuje rzeki do zbiornika zaporowego to raz, a dwa to Warta zniknie, czy zaleją ją betonem, że straci swoje piękno?
Co ciekawe wypowiedziały się tutaj dwie osoby mieszkające bezpośrednio w miejscu bełchatowskiej "katastrofy ekologicznej" i jakoś nasze opinie nie wyrażają dezaprobaty dla ww. projektu. Może dlatego, że sami widzimy jak wygląda nasza okolica?
Pozdrawiam,

Wojtek

Offline wojciu1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #23 dnia: 13.04.2018, 11:43 »
Tak piszą Ci, co nie potrafią docenić piękna środowiska naturalnego i stawiają je na równi z tymi sztucznymi wytworami człowieka.

 :facepalm: ;D :facepalm: ;D

Kolego, wolę taki sztuczny wytwór człowieka niż pole kartofli. W większości miejsc, żeby odkryć i docenić piękno środowiska naturalnego, trzeba trochę zjechać z głównej drogi, a nie oceniać przez pryzmat okolicy głównej drogi czy miejscowości jak Bełchatów czy Kleszczów ;)
Zapytaj mieszkańców Bełchatowa, ilu z nich wróciłoby do tego co było przed kopalnią.
Pozdrawiam,

Wojtek

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #24 dnia: 13.04.2018, 13:35 »
Co ciekawe wypowiedziały się tutaj dwie osoby mieszkające bezpośrednio w miejscu bełchatowskiej "katastrofy ekologicznej" i jakoś nasze opinie nie wyrażają dezaprobaty dla ww. projektu. Może dlatego, że sami widzimy jak wygląda nasza okolica?

Wykonano blisko 300 odwiertów potwierdzających istnienie złoża typu bardzo głębokiego, które ma 10 kilometrów długości oraz 1,5 km szerokości, i szacunkowo zawiera 624 milionów ton węgla. Dlatego ta kopalnia również dla Bełchatowa jest tak istotna, bo Bełchatów bez węgla stanie się tym  co po PGRowskie tereny na północy Polski. A ta kopalnia daje Wam nadzieje na przyszłość.

Dlatego Bełchatów się cieszy. Lokalni samorządowcy też, bo mają w głowach bycie drugim Kleszczowem. Tylko tym którzy mieszkają albo wędkują w okolicy jest z tym nie po drodze.

Ta kopalnia powstanie. Nie ma szans na to, aby nie powstała. Wiem to z doświadczenia. Przykładowo blokowaliśmy budowę drogi ekspresowej przebiegającej m.in. przez tereny Natura 2000 i co? I nic :P Jak zostałem wysłany celem odnalezienia konkretnego dokumentu np. w starostwie, to nie mogłem go odnaleźć, bo go po prostu nie było. Jednak ten dokument w magiczny sposób się pojawiał po kilku tygodniach - jeszcze antydatowany. Panowie z nadzoru inwestorskiego to pracownicy byłych bądź aktualnych służb, nazwijmy to bezpieczeństwa. I tak to działa to „teoretyczne” państwo. Obywatel to sobie może.

Udział społeczeństwa w ocenie oddziaływania na środowisko jest tak skonstruowany aby dać nadzieje społeczeństwu, że coś może, że ma wpływ na to co go otacza. A tak naprawdę nic nie może. Tam gdzie „państwo” sobie coś postanowi, to tak będzie. Nawet sędziowie nie pomogą.

Hitem było to, że jedna ze spraw toczyła się kilka lat, przeszła przez wszystkie instancje a najwyższa instancja stwierdziła, iż stowarzyszenie od początku nie było prawidłowo umocowane do działania ( bo się nie wszyscy podpisali :facepalm:). Nie mogło więc występować w postępowaniu. Zdaniem NSA błędem było to że zarówno burmistrz i sąd I instancji tego nie zauważył ;D ;D ;D. Trudno jest później wytłumaczyć komuś dlaczego odwalili jego sprawę po kilku latach z uwagi na to, że nie mógł on nic skarżyć – od początku, choć on w rzeczywistości skarżył i nawet mu odpowiadano, częściowo przychylano się do jego wniosków 8) Dziękuje koniec sprawy. Budujemy.

Podobnie będzie z kopalnią. Jako, że zdarza mi się łowić w okolicy zainteresowałem się tematem. Nie mam dostępu do decyzji środowiskowej, ale mam dostęp do prognozy oddziaływania na środowisko do strategii rozwoju Złoczewa (jest w BIP-ie Złoczewa):

Jak w praktyce będzie wyglądać zmiana stosunków wodnych w tym rejonie? O tym też mówi prognoza:

„Wytworzenie głębokiego i rozległego leja depresji wymagać będzie wypompowania bardzo dużych ilości wody, zwłaszcza początkowej fazy odwadniania, w okresie prowadzenia robót udostępniających i budowy wkopu otwierającego oraz eksploatacji początkowej węgla brunatnego. Przewiduje się, że początkowy okres odwadniania i tworzenia leja depresji trwać będzie około 12 lat. Gdy fronty robót górniczych zbliżą się do doliny rzeki Warty, należy liczyć się ze zwiększonym dopływem wody przefiltrowywanej z jej koryta. Dlatego ramach odwodnienia powierzchniowego przewiduje się przełożenie, uszczelnienie i przebudowę koryt rzek: Oleśnicy na odcinku od 3,9 do 17,0 km (13,1 km), Pysznej od ujścia do km 4,0 i rzeki Burdynówki na całej swej długości.”

Offline DarekM

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 546
  • Reputacja: 67
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź / Burzenin
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #25 dnia: 13.04.2018, 17:59 »
Tak piszą Ci, co nie potrafią docenić piękna środowiska naturalnego i stawiają je na równi z tymi sztucznymi wytworami człowieka.

 :facepalm: ;D :facepalm: ;D

Kolego, wolę taki sztuczny wytwór człowieka niż pole kartofli. W większości miejsc, żeby odkryć i docenić piękno środowiska naturalnego, trzeba trochę zjechać z głównej drogi, a nie oceniać przez pryzmat okolicy głównej drogi czy miejscowości jak Bełchatów czy Kleszczów ;)
Zapytaj mieszkańców Bełchatowa, ilu z nich wróciłoby do tego co było przed kopalnią.

Co złego w polu kartofli?
Wyłączam się z dyskusji, nie mam ochoty nikogo przekonywać o szkodach jakie niosą ze sobą kopalnie odkrywkowe. Kupić można jak widać także ludzkie umysły.
Pozdrawiam Darek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #26 dnia: 13.04.2018, 20:34 »
A mnie zastanawia jak to się ma do ograniczeń w emisji CO2. Budowa kopalni w momencie, gdy większość krajów z tego rezygnuje, jest dość dziwna. Z jednej strony Polska dostanie kasę na budowę rzecznych autostrad, obniżających emisję, z drugiej zacznie potężny projekt wydobycia węgla brunatnego, mającego niższą kaloryczność (czyli sporo CO2 a mniej energii).

Dziwne to wszystko. Rozumiem gaz łupkowy, ale węgiel brunatny? 8)
Lucjan

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #27 dnia: 13.04.2018, 20:49 »
Jestem ciekaw jak to będzie z tym osuszeniem terenu. Okolice Sieradza, Dębołęka to raczej tereny podmokłe. Rolnicy często czekają aż zejdzie woda z pól żeby wjechać tam maszynerią... Złoczew nie jest jakoś mocno oddalony od tych terenów.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #28 dnia: 13.04.2018, 21:21 »
Węgiel brunatny jest najtańszym do wydobycia - metoda odkrywkowa. Jest też najmniej kaloryczny, za to i tak najtańszym dla nabywcy.

W szybkie i łatwe pcha się każdy, ale wystarczy spojrzeć na geoportal i mapy po obu stronach Nysy Łużyckiej,  a także poczytać, żeby zrozumieć jak rabunkowy efekt dla przyrody, klimatu, makrosystemów etc. niesie taka gospodarka wydobywania kopalin. Niemcy już swoje zrobili, zapełniając wyrobiska pokopalniane i osuszając polską stronę.

Dawno temu byłem w Bełchatowie i wtedy widząc ogrom skali przedsięwzięcia, byłem przerażony... Psie Sabo i rządzie - nie idźcie tą drogą, chyba że odpowiadają Wam wczasy w okolicach Powidza, gdzie monumentalne pomosty w całości stoją na brzegu... >:O

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew
« Odpowiedź #29 dnia: 14.04.2018, 18:49 »
Ekologia i dobro środowiska naturalnego nigdy nie było priorytetem...
Łagodnie powiedziane. Wszyscy decydenci mają je głęboko w dudzie albo nawet gorzej - traktują jako przeszkodę dla swoich :money: przedsięwzięć. Taka prymitywna mentalność eksploatacyjna. W krajach rozwiniętych zanikająca od lat 60 ubiegłego wieku, wciąż popularna w montowniach trzeciego świata, byłych demoludach i trumpolandii...
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.