Autor Wątek: Nocne wędkowanie - od kiedy, w jakich miesiącach?  (Przeczytany 2966 razy)

Offline Czacha

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dębica
  • Ulubione metody: method feeder
Witam Kolegów. Tak szukam po forum ale znaleźć nie mogę. Od kiedy zaczynacie sezon nocnych zasiadek? Wiem że są zapaleńcy którzy potrafią nie odpuszczać, ale chodzi mi o pewne wypracowane standardy. Tak więc chodzi mi o wasze spostrzeżenia w jakich miesiącach nocne wędkowanie ma naprawdę sens? W jakich godzinach i jakie ryby najczęściej udawało się złowić? Sam niestety choć wędkuje dobrych kilkanaście lat to do tej pory były to na nocki raczej towarzyskie wyjazdy raz , dwa razy w roku. Z uwagi że chcę się rozwijać, a i czasu za dnia szkoda bo rodzina ważna to nocki mogą być dobrą alternatywą. Z góry za Wasze odpowiedzi szczerze dziękuję.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 933
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Nocne wędkowanie - od kiedy, w jakich miesiącach?
« Odpowiedź #1 dnia: 05.04.2020, 22:41 »
W normalnym roku ja od maja.
Inni wcześniej.
Luk - cały rok, chyba.
W tym - nie wiadomo.
;)

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 280
  • Reputacja: 141
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nocne wędkowanie - od kiedy, w jakich miesiącach?
« Odpowiedź #2 dnia: 05.04.2020, 22:55 »
Jak jeszcze latałem za miętusami to w marcu zaczynałem.
Tomek

Offline FanFeeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowsze
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nocne wędkowanie - od kiedy, w jakich miesiącach?
« Odpowiedź #3 dnia: 05.04.2020, 22:57 »
Witam Kolegów. Tak szukam po forum ale znaleźć nie mogę. Od kiedy zaczynacie sezon nocnych zasiadek? Wiem że są zapaleńcy którzy potrafią nie odpuszczać, ale chodzi mi o pewne wypracowane standardy. Tak więc chodzi mi o wasze spostrzeżenia w jakich miesiącach nocne wędkowanie ma naprawdę sens? W jakich godzinach i jakie ryby najczęściej udawało się złowić? Sam niestety choć wędkuje dobrych kilkanaście lat to do tej pory były to na nocki raczej towarzyskie wyjazdy raz , dwa razy w roku. Z uwagi że chcę się rozwijać, a i czasu za dnia szkoda bo rodzina ważna to nocki mogą być dobrą alternatywą. Z góry za Wasze odpowiedzi szczerze dziękuję.

Normalnie przełom kwietnia/maja do przełomu października listopada. Do zeszłego roku w mojej pracy najwięcej zleceń było własnie na przełomie roku, więc od tego listopada faktycznie skupiałem się na robocie. Niedawno zmieniłem pracę, więc zamierzam ciągnąć dłużej do zimy.

Osobiście nie znoszę rannego wstawania na wyjazdy, strasznie mnie to męczy, dokucza rodzinie. Jeżdżę tylko na noce.

Weź pod uwagę co chcesz łowić. Na rzekach w pierwszej połowie roku większość ryb jakie warto próbować łowić w nocy ma okresy ochronne (sum, sandacz) a leszcz tarło. Na jeziorze od maja już lin, też potrafi brać w nocy. I zostaje karp.
"Ale w jednym i drugim przypadku musi mieć w sercu tą iskrę, ten żar który rozpala wyobraźnie i sprawia, że tęsknimy za kolejną wyprawą, za kolejnym sezonem. Sposób na życie, sposób myślenia: Ja, natura, ryba, pasja, wyzwanie, tajemnica."

Tench_fan

Offline Czacha

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dębica
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nocne wędkowanie - od kiedy, w jakich miesiącach?
« Odpowiedź #4 dnia: 06.04.2020, 08:46 »
U mnie też sytuacja zawodowa i rodzinna ogranicza w dużym stopniu wedkowanie dlatego pomysł na wędkowanie nocne. Wędkuję wyłącznie na method feeder na zbiornikach od 2 do 100 hektarów. Głównie karp, leszcz, karaś. Technikę, przynęty,zanęty itd. zamierzam stosować raczej tradycyjnie jak za dnia. Zastanawiam się w jakich porach w ciągu nocy poszczególne gatunki są najbardziej aktywne np w maju a później w okresie letnim. Macie jakieś osobiste spostrzeżenia?

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 933
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Nocne wędkowanie - od kiedy, w jakich miesiącach?
« Odpowiedź #5 dnia: 06.04.2020, 09:05 »
Z karpiem mam dużo doświadczeń.
Generalnie zależy od zbiornika, a czasem dnia (konkretne warunki atmosferyczne) lub nawet roku.
Uśredniając najlepsze wynki miałem w godzinach 21-1 w nocy.
;)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Nocne wędkowanie - od kiedy, w jakich miesiącach?
« Odpowiedź #6 dnia: 06.04.2020, 10:26 »
Łowienie w nocy pozwala zastosować inną taktykę, nęcenia pozytywnego, a więc większą ilością 'towaru', gdzie można poczekać na rybę. Na wielu łowiskach ta preferuje żerowanie jak jest ciemno, gdyż jest bezpieczniej, woda jest bardziej natleniona. Ja łowię cały rok, bo nastawiam się na brzany i klenie, ale i karpie bym łowił.

Polecam jedno - zacznij tak łowić (po zniesieniu zakazów rzecz jasna), a zobaczysz, że wyniki potrafią zaskoczyć. Wymagana jest pewna zmiana podejścia, ale wpływa ona pozytywnie, rozszerza nasze horyzonty. Musimy się dopasować do ryb, taktyką i umiejętnościami. Już samo zarzucanie w ciemnościach to wyzwanie. Trafianie w punkt po ciemku to całkiem inna bajka niż robienie tego samego za dnia.

Nocki są zajebiaszcze, polecam każdemu :)
Lucjan

Offline Czacha

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dębica
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nocne wędkowanie - od kiedy, w jakich miesiącach?
« Odpowiedź #7 dnia: 06.04.2020, 11:14 »
Osobiście twierdzę, że wędkowanie w nocy to wyższy level. Pozwala bardziej skupić się na wszystkim co robimy. Każda czynność jest bardziej przemyślana, bo jest mniej miejsca na błędy. Czy w metodzie nocą zasada często a mniej ustępuje zasadzie rzadziej a konkretniej? W maju karp żeruje już na całego, więc powinien sobie poradzić. Luk jeżeli mogę zapytać. Częściej brania na swoich wodach masz przed czy po północy?

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Nocne wędkowanie - od kiedy, w jakich miesiącach?
« Odpowiedź #8 dnia: 06.04.2020, 20:29 »
Z braniami jest różnie, i zależy to od ryb mocno. Zazwyczaj jednak coś się dzieje przed północą :) Tylko o jaką porę roku chodzi? Bo w czerwcu ciemno kompletnie jest około 23-ciej, a we wrześniu po 20-tej. Wiele też zależy od tego jak nęcisz i kiedy. Według mnie dobrze jest spodować czy strzelać kule (lub nęcić w inny sposób) kilka godzin przed zmrokiem, aby spokojnie ryba znalazła takie miejsce. Ale inaczej jest na rzekach, bo tam ryba płynie pod prąd, i szybko potrafi znaleźć źródło zapachu. Na wodzie stojącej trzeba poczekać aż ryba pojawi się na swoich typowych szlakach, które przemieszcza w poszukiwaniu pokarmu. Oczywiście ilość ryby też jest faktorem. Ale ogólnie  przed północą jest ruch w 'biznesie' :)
Lucjan