Autor Wątek: Pomoc w wyborze kołowrotka do feedera  (Przeczytany 4570 razy)

Offline Adrian_O

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 2
Pomoc w wyborze kołowrotka do feedera
« dnia: 23.05.2020, 21:44 »
Cześć!
Do tej pory spinningowałem ale zajarałem się metodą i coraz częściej odwiedzam komercje :)

Zakupiłem swoje pierwsze feedery - Mikado Katsudo Slim Method Feeder w wersji 3.0 i 3.30 - z wyboru wędek jestem bardzo zadowolony :)
Pora dobrać kołowrotki i nie ukrywam, że mam megaa mętlik w głowie.

Budżet na 1 kołowrotek to max 500 zł.
Oglądałem ich wiele i na chwilę obecną wytypowałem 2:

1. Shimano X Aero Baitrunner 4000 FA
2. Flagman Inspiration 4500

Jakie jest Wasze zdanie? Wypowie się ktoś kto użytkuje którąś z tych propozycji? Może macie jakies sprzęty godne polecenia w tym budżecie, inne niż moje propozycje?

Na czym mi zależy? Przede wszystkim płynna praca, okrągły klips, dobre właściwości rzutowe. Mocno kusi mnie wolny bieg. Nie używam go podczas łowienia na metodę ale doceniam fakt, że mogę go włączyć i spokojnie odejść na chwilę od stanowiska.

Dziękuje za wszelkie merytoryczne komentarze!

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w wyborze kołowrotka do feedera
« Odpowiedź #1 dnia: 23.05.2020, 21:52 »
Zagadaj do Wonskiego, zrobi hybrydę Aero x i Baitrunnera D, będziesz zadowolony
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w wyborze kołowrotka do feedera
« Odpowiedź #2 dnia: 23.05.2020, 22:20 »
Żartujesz sobie. Do takich wędek takie kołowrotki ;D?
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Adrian_O

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 2
Odp: Pomoc w wyborze kołowrotka do feedera
« Odpowiedź #3 dnia: 23.05.2020, 22:34 »
Zagadaj do Wonskiego, zrobi hybrydę Aero x i Baitrunnera D, będziesz zadowolony

Czy możesz rozwinąć ten temat ?

Offline Adrian_O

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 2
Odp: Pomoc w wyborze kołowrotka do feedera
« Odpowiedź #4 dnia: 23.05.2020, 22:35 »
Żartujesz sobie. Do takich wędek takie kołowrotki ;D?

A w czym tkwi problem, bo nie rozumiem?

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w wyborze kołowrotka do feedera
« Odpowiedź #5 dnia: 23.05.2020, 22:52 »
Zagadaj do Wonskiego, zrobi hybrydę Aero x i Baitrunnera D, będziesz zadowolony

Czy możesz rozwinąć ten temat ?

Napisz prywatna wiadomość do użytkownika Wonski81 z prosba o wykonanie czynności opisanych przeze mnie powyżej, a będących rozwiązaniem Twoich dylematów.

Treść wiadomości niech będzie zadaniem samodzielnym
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w wyborze kołowrotka do feedera
« Odpowiedź #6 dnia: 23.05.2020, 23:25 »
Wybacz, ale tu jest dysonans pomiędzy jakością tanich i raczej słabych wędek i jakością kołowrotków, które nie mieszczą się raczej w budżecie 500 zł.
Ale można i tak. Ja bym do kija 3 m wybrał kołowrotek 3000 a do 3,30 - 4000. A co do firmy i ceny, wybierz sam.
Po co Ci dobry klips i wolny bieg? Polecam bezpieczny klips Marka na tym forum i sensowne ustawienie hamulca. Przy dobrze dobranych podpórkach, możesz iść siku albo wyholować rybę przy dubletowym braniu na drugiej wędce.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline ZiZ

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 169
  • Reputacja: 21
Odp: Pomoc w wyborze kołowrotka do feedera
« Odpowiedź #7 dnia: 24.05.2020, 01:11 »
Na czym mi zależy? Przede wszystkim płynna praca, okrągły klips, dobre właściwości rzutowe. Mocno kusi mnie wolny bieg. Nie używam go podczas łowienia na metodę ale doceniam fakt, że mogę go włączyć i spokojnie odejść na chwilę od stanowiska.

Dziękuje za wszelkie merytoryczne komentarze!
Witam.
Też nie jestem geniuszem wędkarskim i swoje sposoby i metody wędkowania dostosowuję do własnych potrzeb. Nie planowałem na początek bardzo wchodzić w koszty i kupiłem sobie dwa kijaszki; Nevisa 3,3m i Flagmana 3,3m. Nie jestem zwolennikiem wpatrywania się w szczytówkę feeder-a i dla tego zawsze na moich wypadach nad wodę (też na komercję) stosuję sygnalizatory elektroniczne. Daje mi to ten luz/relaks, że dopiero przy mocniejszym pociągnięciu zwracam uwagę na kijaszka. Luz i relaks daje mi też fakt, że hamulec główny (nawet przy kołowrotku z wolnym biegiem, którego to nie używam) mam tak ustawiony, że nie ma możliwości "porwania" wędki nawet tzw. bonus. A kołowrotki jakie używam to Okuma Longbow i Okuma Custom Black Feeder i jestem z nich zadowolony. I to jest moja skromna propozycja kręciołków. Więc, wolny bieg "można" mieć, ale i bez niego też można chwilowo oddalić się.
Pozdrawiam.

Offline Adrian_O

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 2
Odp: Pomoc w wyborze kołowrotka do feedera
« Odpowiedź #8 dnia: 24.05.2020, 08:51 »
Wybacz, ale tu jest dysonans pomiędzy jakością tanich i raczej słabych wędek i jakością kołowrotków, które nie mieszczą się raczej w budżecie 500 zł.
Ale można i tak. Ja bym do kija 3 m wybrał kołowrotek 3000 a do 3,30 - 4000. A co do firmy i ceny, wybierz sam.
Po co Ci dobry klips i wolny bieg? Polecam bezpieczny klips Marka na tym forum i sensowne ustawienie hamulca. Przy dobrze dobranych podpórkach, możesz iść siku albo wyholować rybę przy dubletowym braniu na drugiej wędce.
Miałeś okazje połowić na te kije skoro oceniasz je, że są słabe?
Nie jest to górna półka ale przetestowałem już trochę obydwa kije i nie zgadzam się z Twoim zdaniem. Tez jestem z Pzn, jeżdżę sobie na Różany Potok, wyjąłem tam do tej pory około 20 karpi, największy 7kg i dla mnie wędki się bardzo dobrze spisują.
Duże przelotki, sprężystość blanku pozwala mi amatorowi celnie rzucać. Podajnikiem 30 gram jestem w stanie przerzucić staw wiec bardzo ładnie kij się ładuje. Praca pod ryba dla mnie taka jaka chciałem. Progresywna.
Osobiście przykładam większa wagę do dobrej jakości kołowrotka. Uważam, ze to element zestawu, w który warto zainwestować.
Jeżeli brałbym te Shimano Aero myślałem o t aby wziąć 2500 do kija 3.0 i 4000 do kija 3.30.

Pisząc ten wątek chciałem usłyszeć zdanie osób które używają tych kołowrotków bądź dostać propozycje innych sprawdzonych młynków a nie rozwodzić się nad tym, ze kupuje kołowrotki z wyższej półki niż mam wędziska...

Offline Adrian_O

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 2
Odp: Pomoc w wyborze kołowrotka do feedera
« Odpowiedź #9 dnia: 24.05.2020, 08:57 »
Zamówiłem teraz inne podpórki i mam nadzieje, ze faktycznie te będą lepsze bo dwukrotnie karpie 4-5kg wyrwały mi wędkę z podpórek i dużo nie brakowało a bym szukał jej na dnie tego stawu...

Dlatego pomyślałem o wolnym biegu, nie jest to warunek konieczny ale uważam, ze jest to wygodne.
Oczywiście, ze można tak ustawić przedni hamulec ze spokojnie możesz odejść od stanowiska ale lubię, gdy ten hamulec jest już właściwie ustawiony pod hol bo miejscówka która polubiłem ma dużo trzcin i początkowa faza holu jest bardzo ważna bo po wejściu karpia w te trzciny szansa jego wyhodowania mocno spada....

Offline Adam M

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 568
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zgorzelec
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w wyborze kołowrotka do feedera
« Odpowiedź #10 dnia: 24.05.2020, 09:27 »
Jak masz taki budżet to kup sobie coś z Daiwy,np.emcast,legalis. Sprawdzona firma, dobre kołowrotki jak i kije. Poszukaj w recenzjach .Lub zapytaj kolegi Wonskiego
Pb: sum 205 cm, 70 kilo. Karp 94 cm, 21 kilo. Lin 54 cm, 3,5 kilo. Leszcz 70 cm, 5,5 kilo. Amur 8 kilo.

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 994
  • Reputacja: 176
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pomoc w wyborze kołowrotka do feedera
« Odpowiedź #11 dnia: 24.05.2020, 09:40 »
Dorzucę swoją propozycję kołowrotka - Fox Eos 7000. Wolny bieg, dobry klips, dobry nawój. Wielkość to tak naprawdę 4000 - 4500.
Mam - polecam.
Z wędką 3,3m/60g używam jeszcze kołowrotka Penn Frierce II 2500 LL. Metalowa obudowa. Tylko ma zwykły, plastikowy klips.
I żeby całkiem zamieszać ;) - Okuma Travertine TRB. 5 lat gwarancji. Produkcja zakończona i w tej chwili dostępny jest tylko rozmiar "55" (5500). Używam kilka sezonów - złego słowa nie powiem o nim (poza zwykłym, plastikowym klipsem).

Wolny bieg niejednokrotnie ratował wędkę przed wciągnięciem przez rybę do wody.

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Pomoc w wyborze kołowrotka do feedera
« Odpowiedź #12 dnia: 24.05.2020, 10:15 »
Od 3 lat mam do metodowych kijów podpięte Baitrunnery X-Aero 4000 i sprawują się bardzo dobrze, wyjęły już masę ryb różnej wielkości. Działają super, wyglądają genialnie i są warte swojej ceny. Wolny bieg przy metodzie lepiej mieć, chociaż sam korzystam z niego rzadko, to nieraz udowodnił że bez niego byłbym pewnie bez wędki.
Ale weź sobie oba 4000, 2500 w moim odczuciu są za małe. Do krótkiego pickera ok, ale od 3m wzwyż to dla mnie pasuje większy model.
Niedawno je widziałem w promocji w Askari, zerknij sobie bo może jeszcze mają.

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Pomoc w wyborze kołowrotka do feedera
« Odpowiedź #13 dnia: 24.05.2020, 13:19 »
Adrian, ja bym polecał coś z Okumy, bo robią dobry sprzęt za niedużą kasę.
Za pińcet to 2 kołowrotki będziesz miał i 5 lat gwarancji (ale podobno już nie wszystkie modele).

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w wyborze kołowrotka do feedera
« Odpowiedź #14 dnia: 24.05.2020, 13:22 »
Nie bardzo widzę sens łowienia z wolnym biegiem i klipem. Chyba, że z bezpiecznym, samowypinającym się klipem.
Dla mnie podstawa to dobry zestaw podpórek. Przy takim zestawieniu nie ma szans na wciągniecie wędki przez rybę.



Jak ktoś woli osobne dla każdej wędki to dobre są Colmic albo z Haldorado


Co do kołowrotków, to mam i chwalę Daiwa Fuego LT. Mocne i lekkie. 4000 do mniejszej wędki i 6000 do wiekszej.
Pozdrawiam,
Tomek