Autor Wątek: Dostęp do dokumentów finansowych PZW (sprawozdań finansowych) przez internet  (Przeczytany 5077 razy)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
W Polsce mamy kilkadziesiąt okręgów PZW (ponad 40-ści). Każdy z tych okręgów ma osobowość prawną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa każdy okręg PZW prowadzący działalność gospodarczą (będący przedsiębiorcą) corocznie jest zobowiązany przekazywać swoje e-sprawozdania finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Od marca 2018 r. obowiązują w Polsce nowe przepisy, które dotyczą właśnie składania sprawozdań finansowych. Od niedawna każdy podmiot, który jest zarejestrowany w KRS ma obowiązek złożenia dokumentów w formie elektronicznej. Dzięki temu dokumenty te stały się dostępne dla każdego do wglądu przez internet.

Obecnie macie więc możliwość co roku sprawdzić sobie sprawozdania finansowe każdego okręgu PZW, jak i PZW jako całości.

1) Jak to zrobić?

Znając numer KRS danego okręgu PZW możecie wpisać go do państwowej wyszukiwarki znajdującej się tutaj:

https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df

Następnie możecie pobrać sobie np. coroczne sprawozdanie finansowe okręgu znajdujące się w pliku pdf (plik o nazwie info.pdf)

Szczegółowa instrukcja obsługi wyszukiwarki znajduje się tu:

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/bezplatne-wyszukanie-i-pobranie-dokumentu-finansowego-podmiotu-wpisanego-do-rejestru-przedsiebiorcow-krajowego-rejestru-sadowego

2) Jak najłatwiej dowiedzieć się jaki numer KRS jest przypisany do danego okręgu PZW ?

Najłatwiej jest to zrobić poprzez Google. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki Google zwrot „numer KRS……… (w miejsce kropek nazwa okręgu PZW) ” np.  numer KRS Okręgu Mazowieckiego PZW i wówczas wyskoczy nam coś takiego: 0000102184

Ten i inne szukane przez nas numery KRS należy skopiować do tej wyszukiwarki https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df  i mamy pełen dostęp do corocznych sprawozdań finansowych okręgów PZW, jak i całego PZW.
 
3) Co nam daje taki dostęp ?

- Możemy m.in. ocenić kondycję finansową swojego okręgu;
- Można sprawdzić wysokość kwoty przeznaczonej na wynagrodzenia, jak i średnie wynagrodzenie w okręgu;
- Można kwotę wynagrodzeń porównać do wydatków na zarybienia, które też są tam ujęte;
- Można uzyskać informacje na temat wpływów ze składek członkowskich;
- Można uzyskać informacje na temat wpływów ze sprzedaży ryb przez okręg;
- Można uzyskać informacje na temat wpływów ze sprzedaży licencji na łowiska specjalne, jak i wysokości uzyskanych opłat za stanice;
- Można sprawdzić wysokość podatków i opłat ponoszonych przez okręg;
- Można dowiedzieć się o długach okręgu, ale też i o dłużnikach okręgu (np. dłużnikiem OM PZW jest podmiot związany z wędzeniem ryb :) )
- Można dowiedzieć się o kasie za startowe, o wydatkach okręgu na sport, wydatkach na młodzież itp. itd.


Weźmy na tablicę pierwszy lepszy przykład okręgów PZW :P Porównajmy okręg, który jest chwalony za swoją działalność z okręgiem, który jest za nią ganiony. Weźmy ostatnie opublikowane sprawozdania finansowe w Krajowym Rejestrze Sądowym. 

Przykładowo: 

- Okręg Mazowiecki pozyskał blisko 13 milionów złotych ze składek członkowskich.
- w Okręgu Mazowieckim koszty zarybień to kwota sięgająca blisko 700 tysięcy złotych.
- koszty funkcjonowania Zarządu Okręgu i komisji rewizyjnych wyniosły kwotę 390 tysięcy 668 zł
- koszty reprezentacji wyniosły zaś kwotę 223 tysięcy 233 zł ;D
- wynagrodzenia dla pracowników w okręgu Mazowieckim sięgnęły kwoty 568 tysięcy 302 zł.
- pozostałe świadczenia dla pracowników okręgu sięgnęły kwoty 113 tysięcy 867 zł.
- średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika w OM PZW zajmującego się na co dzień kwestiami statutowymi wynosi kwotę 6 tysięcy 646 złotych. 
- Okręg Mazowiecki sprzedał ryby za kwotę ponad 837 tysięcy złotych

Jeżeli zaś chodzi o okręg w Opolu, który jest okręgiem znacznie biedniejszym od OM PZW:

- ze składek członkowskich okręg pozyskał kwotę ponad 5 milionów 996 tysięcy złotych.
- kwota przeznaczona na zarybienia to lekko ponad 400 tysięcy złotych
- ze sprzedaży ryb okręg uzyskał  kwotę 235 tysięcy złotych.
- wydatki związane z funkcjonowaniem Zarządu Okręgu i komisji rewizyjnych wyniosły kwotę ponad 238 tysięcy złotych
- koszty reprezentacji sięgnęły kwoty około 18 tysięcy złotych (co przy kosztach reprezentacji w OM PZW jest tyle co nic :) )
- na wynagrodzenia okręg wydał kwotę ponad 253 tysięcy złotych,  a na świadczenia dla pracowników kwotę ponad 53 tysięcy złotych
- średnie miesięczne wynagrodzenie osoby zajmującej się w okręgu działalnością statutową wynosi kwotę 4 tysiące 900 złotych



Każdy z Was może więc pobrać sobie sprawozdania finansowe okręgów i porównać je ze sobą.  Można zobaczyć ile kasy wpływa do okręgu ze składek. Ile okręgi zarabiają na działalności gospodarczej. Ile wydają na zarybienia, a ile na wynagrodzenia itp. itd. :beer: Możecie też w tym temacie pochwalić się jak to u Was wygląda w okręgu :)

Offline pewu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Pilicą
  • Ulubione metody: waggler method
No za diabła nie mogę okręgu radomskiego sprawdzić >:O
Jeśli kłócisz się z idiotą, to on najprawdopodobniej robi właśnie to samo.

Offline RysiekS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 430
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
Ja Kieleckiego też. Wychodzi nie ma takiego numeru.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
No za diabła nie mogę okręgu radomskiego sprawdzić >:O

Ja wpisuje ten KRS 0000029444 i też mi nic nie pokazuje. Możliwe, że jednak nie wszystkie okręgi w Polsce prowadzą działalność gospodarczą i część utrzymuje się wyłącznie ze składek, a więc nie wszystkie będą podlegać obowiązkowej publikacji e-sprawozdania.


Przykładowo teraz wpisałem nr KRS okręgu w Katowicach  0000057484 i dostęp jest, ale znowu nie ma pliku do pobrania. Chyba jak to zwykle bywa w Polsce system został wprowadzony, ale w praktyce szwankuje jego funkcjonowanie :P

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 428
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Mazowsze (2018), kilka ciekawszych liczb:
Składki członkowskie: 13 355 956,20
Sprzedaż ryb: 837 443,85

Na zarybienia wydano: 598 921,99
Nakłady na środki trwałe: 2 052 401,50 (w tym związane z ochroną środowiska: 0,00)
Wynagrodzenia osob.: 3 102 232,87
Wynagrodzenia bezosob.: 993 404,24

Zysk netto: 403 283,43
Generalnie koła jadą na stracie, zysk jest na poziomie okręgu.


Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
W niektórych okręgach nie ma pliku pdf, jest za to plik .odt do pobrania. W innych nie ma w ogóle tych plików do pobrania. Jest jedynie plik xml. Możliwe, że nie wszystkie okręgi PZW prowadzą działalność gospodarczą, a więc nie znajdą się w tej wyszukiwarce. Dodatkowo zdarzają się jakieś błędy.

Pobrałem właśnie dokumenty interesujących mnie okręgów, czyli Piotrkowa i Sieradza i dało się je pobrać bez problemu, aczkolwiek ktoś z Sieradza miał problemy z opublikowaniem tych dokumentów :P Nie mogę ich tu załączyć, bo forum ma ograniczoną pojemność i mi nie pozwala, więc podaje tylko numery KRS

NR KRS Sieradza 0000220918
NR KRS Piotrkowa 0000173579  (tu jest plik odt a nie pdf)

Niektóre okręgi publikują też informacje o przychodach wynikających z porozumień np. Piotrków. To też jest ciekawa rubryka. Kwoty na młodzież ogólnie powalają w PZW. Piotrków 1500 złotych na rok :) W porównaniu do kasy ze startowego to powinni się wstydzić tak funkcjonować. Sieradz ze składek ma 1,6 miliona złotych, a na młodzież rocznie przeznacza 3 tysiące. Przyszłość PZW jawi się w jasnych barwach.

Kwota na zarybienia w Sieradzu wręcz powala. Za to z wynagrodzeniami nie jest tak źle ;D




 

Offline Moskvicz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja: 17
Teraz dopiero widać ile skur...syny przycinają na nas. Selektor dzięki!
Jest co nagłaśniać...spójrzcie jak marne są kwoty na zarybienia vs wpływy budżetowe, wszystko wyzerowane. Za to powinni iść siedzieć.

Skierniewice: niestety bez oświadczenia... :/

Offline ju-rek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: method feeder
Ha, ha w mazowieckim wydają 6,3% na zarybienia i 30% na wypłaty. Normalnie sztos. :D Tego nie można gdzieś zgłosić?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 499
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Za to jak dbają o ochronę środowiska :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Nic nowego...
Porównanie w moim mieście, gdzie mam zbiornik PZW o bardzo wysokiej presji wędkarskiej (dodatkowa kasa do zarybienia) oraz licencyjny ze składką PZW.
Na PZW wpuszczają 1 tonę karpia i około 300 kg mieszanej białej ryby, gdzie karp zaraz po listopadowym zarybieniu jest już wybrany w 60-70%.
Na licencyjny (mamy 70 członków co daje ponad 15.000 zł) wpuszczamy około 1.5 tony karpia i jakąś drobnicę, gdzie przez cały sezon idzie wyjąć 5-10 karpi na godzinę... Jedynie dla zarządu, opiekuna zbiornika itp dajemy za darmo składkę, bo jednak pracują, poświęcają swój czas itp.

Patrząc, że teraz większość osób łowi najbliżej miejsca zamieszkania to moje koło liczy przeszło 150 członków, więc kasa ze składki spokojnie pozwoliła by na zarybienie wody w większą ilość ryb. Do tego powinny powstawać zbiorniki nokill okresowe, np. dany zbiornik na 2 lata jest no kill i zarybić go fajną rybą, żeby pokazać ludziom jak może być fajnie, bo niestety nikt tego nie rozumie w podeszłym wieku.

Zbiorniki nokill są olbrzymim zagrożeniem dla PZW, ponieważ dzięki nim nie trzeba będzie wydawać pieniędzy na zarybienia, więc składka będzie niższa. PZW nie chce do tego dopuścić.

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Ja mam KRS jednak wychodzi mi że brak dokumentów dla podanego numeru
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Tak samo jak w/w.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 428
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Zbiorniki nokill są olbrzymim zagrożeniem dla PZW, ponieważ dzięki nim nie trzeba będzie wydawać pieniędzy na zarybienia, więc składka będzie niższa. PZW nie chce do tego dopuścić.

Nie sądzę, by składka musiała być jakoś powiązana z zarybieniami. Zresztą jak widać, nawet dziś zarybienia to mikry procencik składki. Boją się buntu mięsiarzy - albo inaczej: mięsiarze wciąż są w wielu kołach większością.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 214
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
O czym wam od lat pisze...
Opłata za kartę w stosunku do ryb z zarybienia na rok to najwiekszy wał pzw.
Kasa wciaga a ryb niema...

Kwity okręgi mają w porządku , w ogniu pytań do notabli od razy poja wia się argument operat.... my czyli zarząd mamy ręce związane -zarybiamy tyle ile operat pozwala....

I tak w koło składka -operat -zarybienie......
Maciek

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Ale Maćku sam przyznasz, że jest to kapitalny system, aby wszystkim wątpiącym zamknąć gęby. Nawet jak jest kasa to operat rybacki nie pozwala. I kasa jest przejadana na "działalność" PZW. Powiem Wam, że co niektóre sumy mnie zszokowały. Miałem to już wrzucić dawno temu, ale z czasem zapomniałem o tym. Niedawno rozmowa z jednym z kolegów (działaczem) uświadomiła mi, że nie ma co liczyć na zmiany płynące od góry - te z Zarządu Głównego PZW, więc wrzucam to na forum wyłącznie w celu uświadomienia wędkarzy, że jak chcą zmian w PZW, to jest najwyższa pora, aby działać, bo system jest totalnie zabetonowany i mamy czysty PRL, gdzie cel dla którego powołano stowarzyszenie jest na odległym miejscu jeżeli chodzi o finansowanie.

Przeraża fakt, że w Okręgu Mazowieckim na samą reprezentację wydaje się rocznie ponad 200 tysięcy złotych. Wystarczy porównać tę jedną kwotę z kwotą wydatkowaną na zarybienia, aby sobie uświadomić, że coś jest nie tak z tym stowarzyszeniem. Biurokracja zżera kasę wędkarzy. Wędkarze płacą składki (jak widać całkiem nieźle to wygląda) a kasa jest "rozmywana" w codziennej działalności okręgów. Z tą pracą społeczną to też nie jest tak do końca. Ciekawe co czują niektórzy Strażnicy SSR widząc to ;) Gdzie są też potężne wydatki na ochronę ryb ? Ni ma :P


Ja mam KRS jednak wychodzi mi że brak dokumentów dla podanego numeru

Tak samo jak w/w.

Całkiem możliwe, że Wasze okręgi nie prowadzą działalności gospodarczej (handel, usługi itp.) i żyją prawie wyłącznie ze składek wędkarzy. Jeżeli po zaznaczeniu Rejestru "Przedsiębiorcy" (tylko tego) i wpisaniu numeru KRS okręgu oraz przejściu "procedury nie jestem robotem" (captcha) tu:
https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html

nie odnajdziecie wpisu Waszego okręgu w Rejestrze Przedsiębiorców to znaczy, że Wasz okręg nie prowadzi działalności gospodarczej, a więc nie jest on zobowiązany do publikacji w KRS e-sprawozdań.

Tak na marginesie jak można zauważyć pozycja w sprawozdaniu "Działalność gospodarcza" (handel, usługi itp.) dla wielu okręgów jest istotnym elementem samego istnienia okręgu i są z tego całkiem spore sumy.  Tam gdzie okręg nie prowadzi działalności gospodarczej, tam też są mniejsze wpływy do kasy okręgu, bo tam kasa będzie głównie ze składek wędkarzy, a nie np. z handlu rybami, smażalni itp. I się kombinuje. Tak też ten system działa.

Całkiem możliwe, że właśnie dlatego w Radomiu swego czasu ( o czym tu kiedyś pisałem - o piśmie z KAS) kombinowano w zarządzie okręgu jak przyznać sobie stałe pensje, które nie są dietami. Skoro w innych okręgach tych prowadzących działalność gospodarczą jest fajna kasa, to czemu jej nie miałoby być również w tych okręgach nieprowadzących działalności gospodarczej ?