Autor Wątek: Opłacanie składek w PZW  (Przeczytany 116349 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 469
  • Reputacja: 1973
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #525 dnia: 27.05.2020, 06:44 »
Kartę wyrabiasz raz w życiu. Co rok opłacasz składkę członkowską w którymś kole. Ty jedź do Grodziska. Czeka Cię pewnie jakieś 250 zł opłaty. Jeśli nie masz legitki to jakieś 30 zł wpisowego (już w tej kwocie). I potem co rok do marca jeśli opłacisz, to bez wpisowego.

Kwoty podaję z pamięci, ale to jakoś tyle wyjdzie.
Jeśli chcesz łowić w innym okręgu, to musisz dodatkowo inny opłacić, chyba że są jakieś porozumienia między nimi. Mazowiecki tradycyjnie nie ma z nikim.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 822
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #526 dnia: 27.05.2020, 06:48 »
Zdając egzamin, otrzymujesz kartę wędkarską. Poświadcza ona, że znasz regulamin amatorskiego połowu ryb. Możesz łowić na wodach nie będących pod "opieką" PZW. Aby móc łowić na wodach wspomnianego, wstępujesz do koła, opłacasz szereg "podatków" (zależy to od koła, m.in. wpisowe, opłata za wydanie legitymacji członkowskiej) i wówczas stajesz się tzw. zrzeszonym, czyli członkiem PZW. Owszem, możesz wędkować na PZW jako niezrzeszony, ale opłaty za kilkudniowe zezwolenia są niesamowicie drogie.
Jeśli coś przekręciłem to przepraszam.
Osobną kwestią pozostają stowarzyszenia/wspólnoty niezależne od PZW. Mają swoje/dzierżawione wody, określoną ilość członków,swoje regulaminy. Ze składkami jest różnie. Natomiast podstawowym problemem jest to, że najczęściej musisz zostać wprowadzony przez osobę będącą członkiem stowarzyszenia. Po prostu nie chcą w swoich szeregach mieć byle-kogo.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #527 dnia: 27.05.2020, 08:40 »
Dziękuje za zobrazowanie. Rozjaśniło się trochę. Co do "koła" to nie lepiej zapisać się do najbliższego? Przykładowo w Grodzisku nie mogłem zdawać bo to już powiat inny... I musiałem w Błoniu.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 469
  • Reputacja: 1973
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #528 dnia: 27.05.2020, 08:44 »
Jak masz do Błonia bliżej. Wszystko jedno. Ważne, że okręg mazowiecki, bo na tych wodach łowisz. Bardziej w moją stronę to już skierniewicki i musiałbyś opłacić znowu.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 995
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #529 dnia: 27.05.2020, 09:11 »
Jeżeli żadne z kół w Twojej okolicy niczym specialnym się nie wyróżnia (mądry zarząd, fajna kołowa woda, organizowanie zawodów kołowych) to wszystko jedno.
Ja się przepisywałem z powodów wymienionych wyżej.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 469
  • Reputacja: 1973
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #530 dnia: 27.05.2020, 09:24 »
Błonie i Grodzisk prowadzą NK. Dlatego warto je wspierać.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #531 dnia: 27.05.2020, 23:57 »
Błonie i Grodzisk prowadzą NK. Dlatego warto je wspierać.
Właśnie o ten NK w Błoniu mi chodzi :-) O Grodziskim nic mi nie wiadomo, ale zapewne opłacając okręg mazowiecki i z niego będę mógł korzystać :-)

Dziękuje Wam za informację

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #532 dnia: 23.11.2020, 19:44 »
Czy ktos ma  juz wiedze na temat składek na 2021 w mazowieckim czy jeszcze moze za wczesnie
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 93
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #533 dnia: 23.11.2020, 19:53 »
Jedno jest pewne apropo składek we wszystkich okręgach w Polsce - będą wyższe niż rok temu. I tak od zawsze i na zawsze... :facepalm:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 675
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #534 dnia: 23.11.2020, 20:00 »
Dziękuje za zobrazowanie. Rozjaśniło się trochę. Co do "koła" to nie lepiej zapisać się do najbliższego? Przykładowo w Grodzisku nie mogłem zdawać bo to już powiat inny... I musiałem w Błoniu.

Wybierz koło dobre, które ma dobrych delegatów. Dowiedz się które jest takie. Ja bym nawet poszedł tam gdzie Sati, byle nie wzmacniać sitwy. Bo jak pójdziesz do kiepskiego koła, to automatycznie wspierasz rzeczy kiepskie, jak prezesa okręgu na przykład. Naprawdę, to istotne aby dobrze wybrać koło, i tu jeżeli chcemy pomóc, to szarpnijmy się na wysiłek i pojedźmy dalej, tak aby nie wybierać tych co są kiepscy. Jak wzmacniać, to tych co działają.
Lucjan

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 822
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #535 dnia: 23.11.2020, 20:01 »
Wiem, że u mnie w okręgu (PZW o/Tarnów) składka na 2021 na jeziora idzie o 10 zł w górę. Czy dotknie też ta podwyżka rzek - nie wiem, nie orientowałem się w tym temacie, nie łowię na rzekach. Z kolei wiem, że składka na S-2 (no-kill) zostanie utrzymana na tym samym poziomie, czyli 30 zł na rok.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Skorektoja

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: 1
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #536 dnia: 23.11.2020, 20:26 »
A polecił by ktos jakies dobre koło w w Poznaniu/okolicach?

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #537 dnia: 23.11.2020, 20:26 »
Lucek ja mam do wyboru cztery koła trzy w ciechanowskim i jedno w mazowieckim. Zrobił bym jak napisałeś jednak nie wiem gdzie naprawdę uderzyć. W Warszawie jedna wielka zbieranina nikogo nie znam. W ciechanowskim to koło w Nowym Mieście to zarzekam się że moja noga nad zalewem nowomiejskim nie postanie. Parę lat temu na zebraniu z tego co wiem tylko jedna osoba była za zarybieniem zalewu boleniem. A kto ? Pan Prezes który w ocenie wędkarzy roz....ił boleniem zalew. W Płońsku to też kicha. Prezes dziadek emeryt dużo gada wiele nie robi nie wiem dlaczego. Miejscowe gumowce chcą tylko zarybiać i nic od siebie. Od poniedziałku do czwartku nie wiele osób nad wodą. W piątek najwięcej gumofilców. Nęcą i czasami cos tam trafią bo w weekend brac można. Ostatnie kolo to Cieksyn. Nie znam nikogo. I co  robić  q..wa mac jak żyć gdy na ryby chce sie jechać.
Najbliższa większa komercja to okoń. Jednak nie dla mnie. Druga to prawie 100km w jedna stronę -Rusiec juz lepiej jak na okoniu. Wybierz koło dobre - łatwo powiedzieć
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 675
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #538 dnia: 23.11.2020, 20:27 »
Panowie, inflacja w Polsce wynosi 3-5%, więc składki muszą również pójść w górę, bo ceny tez idą w górę. Więc średnia podwyżka na poziomie 10-15 złotych nie powinna budzić zdziwienia.

Pamiętajmy, że PZW to nie sklep czy salon samochodowy, w którym jesteśmy klientem, ale stowarzyszenie. Wiem, zaraz dostanę 'zjebkę', ale chodzi mi ot o, że niezadowolenie należy wyrażać w inny sposób. Na zebraniach w kole, przy wyborze delegata. Tam jest miejsce do tego by coś zrobić. Jak są dziady w kole, to należy się przenieść tam, gdzie są tacy jak my, czyli koła dobrego.

Naszym wrogiem powinna być sitwa w PZW, nie zaś sam związek. Bo sprawa jest banalnie prosta, wędkarstwo u nas nie rozwija się jak powinno, bo problemem jest ustawa o rybactwie śródlądowym z 1985 roku, która obowiązuje do dzisiaj. Nie ma modelu gospodarki wędkarskiej wodami, jest tylko rybacki, związany z zarybieniami. Dlatego trzeba tą ustawę zmienić. Jeżeli doprowadzimy do upadku PZW, to tracimy praktycznie możliwość wpływu na obowiązujące prawo rodem z PRL-u, i nie mamy praktycznie szans na jakąkolwiek walkę, będziemy zależni od IRŚ i tych, co tej ustawy bronią, podobnie jak zrównoważonej gospodarki rybackiej.

Dlatego tak ważne jest zagłosowanie na d0brego delegata w swoim kole. To odpowiednik posła, który potem podejmuje decyzję na szczeblu okręgu (lub krajowym). Nie gosując na delegata - nie głosujemy w ogóle. Dlatego sita wygrywa.
Lucjan

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 675
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #539 dnia: 23.11.2020, 20:34 »
W przypadku okręgu mazowieckiego, powinieneś Jurek zapytać kogoś kto wie więcej niż ja. Kto wie, czy nie warto wysłać zapytania do Satiego, on powinien być na tyle zorientowany, że podszepnie coś i o okręgu ciechanowskim.  NA pewno koło Satiego jest dobrą opcją.

Pamiętajcie też, że jak macie kiepskie koło, to możecie dodać pikanterii całej sprawie, i wygarnąć skarbnikowi czy prezesowi, dlaczego się przenosicie. Nic nie działa tak dobrze, jak tego typu kubeł zimnej wody. Niestety mało kto tak robi. A na szczeblu okręgu dyskutuje sie o kondycji kół i liczy wzrosty i spadki. Dlatego to całkiem dobra broń do walki z sitwą.

Ktoś kto cce wesprzeć koło sama składką, może to zrobić bez opłat za wody okręgu. Wtedy można się zapisać do dobrego koła, jak Dzierżno Duże, i robić dobry uczynek przez dodanie cegiełki (opcja gdy ni ełowimy na PZW). Ziarnko do ziarnka i...jak sie przekroczy pewną liczbę, to wtedy koło ma drugiego delegata lub trzeciego (jeden na 500 członków). Więc samymi roszadami można sporo zrobić w skali okręgu :)



Lucjan