Autor Wątek: Czy można należeć do dwóch lub trzech kół PZW?  (Przeczytany 25130 razy)

Offline pio19681

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 095
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KIELCE
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Czy można należeć do dwóch lub trzech kół PZW?
« Odpowiedź #15 dnia: 25.01.2017, 10:58 »
Luk chcesz należeć do 2 KÓŁ ,czy łowić w 2 OKRĘGACH? 8)
"Dopóki nie było internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów..."
S. Lem.

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czy można należeć do dwóch lub trzech kół PZW?
« Odpowiedź #16 dnia: 25.01.2017, 11:00 »
Zarówno to, jak też to :D
Lucjan

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Czy można należeć do dwóch lub trzech kół PZW?
« Odpowiedź #17 dnia: 25.01.2017, 11:01 »
Luk chcesz należeć do 2 KÓŁ ,czy łowić w 2 OKRĘGACH? 8)

Czytajcie ze zrozumieniem, bo rozwodzicie się o opłatach, a Lucjan napisał:

Mam dość proste pytanie. Opłacić chcę składkę zarówno na Katowice jak i Opole. Muszę zapłacić full w obydwu okręgach (ach to niedobre Opole :P ). Czy w związku z tym mogę należeć do dwóch kół? A co jakbym chciał do trzech? Czy jest taka opcja? Jasne, trzeba zapłacić ekstra. Nie wiem jak odnaleźć taki zapis. Jeżeli mógłbym należeć tylko do jednego koła, to byłoby to po prostu nierozsądne... Macie jakąś wiedzę na ten temat?

Odpowiedź brzmi: NIE MOŻNA.

Opłaty tak, czy to na zasadach porozumień czy bez, ale należeć można tylko do jednego koła, niezależnie od tego, czy opłaca się kilka okręgów.

Mówi o tym  § 14 pkt 6 statutu PZW, który brzmi:
Cytuj
Członek Związku ma obowiązek należeć tylko do jednego koła PZW

Tak więc Lucjan, niestety :(
Grzegorz

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czy można należeć do dwóch lub trzech kół PZW?
« Odpowiedź #18 dnia: 25.01.2017, 11:04 »
Hm, to teraz się zdziwiłem :facepalm: Dlaczego blokować komuś przynależność do dwóch kół wędkarskich? Przecież jeżeli robi to jedna osoba, to co w tym złego, że chce być w dwóch kołach? Pieniądze nie śmierdzą jak mawiali starożytni Rzymianie. A może posiadanie dwóch książeczek jest dozwolone?
Lucjan

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Czy można należeć do dwóch lub trzech kół PZW?
« Odpowiedź #19 dnia: 25.01.2017, 11:09 »
Luk
Czyli płacisz:
1 x członkowskie
i zezwolenia jakie chcesz.
Pozdrawiam
Mirek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Czy można należeć do dwóch lub trzech kół PZW?
« Odpowiedź #20 dnia: 25.01.2017, 11:11 »
Głupota. Jak się łowi na wodach dwóch okręgów (oplaca skladki) to powinno się mieć coś do powiedzenia i tu i tu

Marcin

Marcin

Offline saszus1000000

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
  • Reputacja: 3
Odp: Czy można należeć do dwóch lub trzech kół PZW?
« Odpowiedź #21 dnia: 25.01.2017, 11:11 »
Podepnę się pod temat, bo pytanie z podobnej kategorii. A jak wygląda procedura zmiany koła na inne? Bo w tym roku chciałem zmienić koło na inne. Muszę wybrać się do swojego obecnego koła i zabrać papiery itp?

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Czy można należeć do dwóch lub trzech kół PZW?
« Odpowiedź #22 dnia: 25.01.2017, 11:11 »
Idziesz i opłacasz składki w innym kole. Proste. Chyba że zmieniasz okręg...
TO ne wiem.

Marcin
Marcin

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Czy można należeć do dwóch lub trzech kół PZW?
« Odpowiedź #23 dnia: 25.01.2017, 11:12 »
Hm, to teraz się zdziwiłem :facepalm: Dlaczego blokować komuś przynależność do dwóch kół wędkarskich? Przecież jeżeli robi to jedna osoba, to co w tym złego, że chce być w dwóch kołach? A może posiadanie dwóch książeczek jest dozwolone?

Mnie się to wydaje i rozsądne i nie. W sumie to nie mam zdania na ten temat. Z jednej strony wszędzie gdzie popatrzysz to funkcjonuje to podobnie. Jak jest duże stowarzyszenie to też deklarujesz się do jakiegoś okręgu czy tam koła, jak jesteś w NFZ to też musisz być "zadeklarowany" w przychodni ale leczyć możesz się w całej polsce czy nawet i w Europie. Po prostu gdzieś musisz być, mieć kartotekę, mieć swoją "teczkę".

Przykładu użyłem już w temacie odnośnie przenosin kartoteki. Wyobraźmy sobie, że jesteś członkiem 3 kół. Musisz więc mieć 3 kartoteki. Zostajesz ukarany karą nagany, później masz zabrane prawa członka za kłusownictwo - w związku z tym nie możesz wędkować na żadnej wodzie związku. Ale teraz skąd koło X, które Ciebie ukarało ma wiedzieć, że Ty masz jeszcze teczki w kilku innych? I jak im teraz dać znać? Okaże się, że wystarczy, że zamiast w kole X opłacisz składki w kolejnym roku w kole Y (także na okręg, do którego należy koło X) i nikt tego nie zweryfikuje ani nie sprawdzi i możesz łowić. Jak Cię ukarają w kole Y, to przechodzisz do koła Z ale tez opłacasz składki na pozostałe dwa okręgi i znów możesz łowić bez przeszkód. Stąd po prostu mógłby tutaj być niezły chaos i spore problemy na przykład z ludźmi, którzy kłusują lub są karane.

Z drugiej strony, skoro opłacasz gdzieś pełną składkę, to dlaczego znów jesteś pozbawiony praw wyborczych, możliwości startów w zawodach itp?

Dlatego ja ogólnie nie mam tutaj zdania. Myślę, że funkcjonuje to dobrze ale można by to zrobić lepiej - tutaj kłania się elektroniczny system i ogólna baza danych, kartotek itd. Na razie temat raczkuje. Może i taka koncepcja kiedyś się pojawi.

Podepnę się pod temat, bo pytanie z podobnej kategorii. A jak wygląda procedura zmiany koła na inne? Bo w tym roku chciałem zmienić koło na inne. Muszę wybrać się do swojego obecnego koła i zabrać papiery itp?

Musisz zabrać kartotekę ze swojego koła i przekazać tam, gdzie chcesz należeć. Według regulaminu organizacyjnego kół PZW, to koło powinno tę kartotekę tam przekazać, wędkarz natomiast składa oświadczenie w starym kole i wskazuje nowe. Z tego co wiem, praktykuje się to w ten sposób, że wędkarz zgłasza się do koła, wypełnia oświadczenie o przenosinach i za potwierdzeniem wydaje się mu jego kartę ewidencyjną. Wtedy składa ją w kole, do którego chce należeć.

Idziesz i opłacasz składki w innym kole. Proste. Chyba że zmieniasz okręg...
TO ne wiem.
Marcin

To jest proste ale nie tak jak to napisałeś. Musisz zabrać kartotekę ze starego koła i złożyć oświadczenie o przenosinach. Jak wyżej.
Grzegorz

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Czy można należeć do dwóch lub trzech kół PZW?
« Odpowiedź #24 dnia: 25.01.2017, 11:16 »
Grzegorz ma rację ,można być li tylko członkiem jednego Koła PZW
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Czy można należeć do dwóch lub trzech kół PZW?
« Odpowiedź #25 dnia: 25.01.2017, 11:20 »


Hm, to teraz się zdziwiłem :facepalm: Dlaczego blokować komuś przynależność do dwóch kół wędkarskich? Przecież jeżeli robi to jedna osoba, to co w tym złego, że chce być w dwóch kołach? A może posiadanie dwóch książeczek jest dozwolone?

Mnie się to wydaje i rozsądne i nie. W sumie to nie mam zdania na ten temat. Z jednej strony wszędzie gdzie popatrzysz to funkcjonuje to podobnie. Jak jest duże stowarzyszenie to też deklarujesz się do jakiegoś okręgu czy tam koła, jak jesteś w NFZ to też musisz być "zadeklarowany" w przychodni ale leczyć możesz się w całej polsce czy nawet i w Europie. Po prostu gdzieś musisz być, mieć kartotekę, mieć swoją "teczkę".

Przykładu użyłem już w temacie odnośnie przenosin kartoteki. Wyobraźmy sobie, że jesteś członkiem 3 kół. Musisz więc mieć 3 kartoteki. Zostajesz ukarany karą nagany, później masz zabrane prawa członka za kłusownictwo - w związku z tym nie możesz wędkować na żadnej wodzie związku. Ale teraz skąd koło X, które Ciebie ukarało ma wiedzieć, że Ty masz jeszcze teczki w kilku innych? I jak im teraz dać znać? Okaże się, że wystarczy, że zamiast w kole X opłacisz składki w kolejnym roku w kole Y (także na okręg, do którego należy koło X) i nikt tego nie zweryfikuje ani nie sprawdzi i możesz łowić. Jak Cię ukarają w kole Y, to przechodzisz do koła Z ale tez opłacasz składki na pozostałe dwa okręgi i znów możesz łowić bez przeszkód. Stąd po prostu mógłby tutaj być niezły chaos i spore problemy na przykład z ludźmi, którzy kłusują lub są karane.

Z drugiej strony, skoro opłacasz gdzieś pełną składkę, to dlaczego znów jesteś pozbawiony praw wyborczych, możliwości startów w zawodach itp?

Dlatego ja ogólnie nie mam tutaj zdania. Myślę, że funkcjonuje to dobrze ale można by to zrobić lepiej - tutaj kłania się elektroniczny system i ogólna baza danych, kartotek itd. Na razie temat raczkuje. Może i taka koncepcja kiedyś się pojawi.

Podepnę się pod temat, bo pytanie z podobnej kategorii. A jak wygląda procedura zmiany koła na inne? Bo w tym roku chciałem zmienić koło na inne. Muszę wybrać się do swojego obecnego koła i zabrać papiery itp?

Musisz zabrać kartotekę ze swojego koła i przekazać tam, gdzie chcesz należeć. Według regulaminu organizacyjnego kół PZW, to koło powinno tę kartotekę tam przekazać, wędkarz natomiast składa oświadczenie w starym kole i wskazuje nowe. Z tego co wiem, praktykuje się to w ten sposób, że wędkarz zgłasza się do koła, wypełnia oświadczenie o przenosinach i za potwierdzeniem wydaje się mu jego kartę ewidencyjną. Wtedy składa ją w kole, do którego chce należeć.

Idziesz i opłacasz składki w innym kole. Proste. Chyba że zmieniasz okręg...
TO ne wiem.
Marcin

To jest proste ale nie tak jak to napisałeś. Musisz zabrać kartotekę ze starego koła i złożyć oświadczenie o przenosinach. Jak wyżej.

Ja się przeniosłem z koła że Skierniewic do koła w Łowiczu. Na miejscu się się dowiedziałem, że koła załatwia to między sobą same. Tak więc pytaj w swoim docelowo nowym kole.

Marcin

Marcin

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Czy można należeć do dwóch lub trzech kół PZW?
« Odpowiedź #26 dnia: 25.01.2017, 11:27 »
Koła rywalizują między sobą o członków. I często jest tak, że załatwiają takie rzeczy "po cichu" a później może być kłopot.
Ostatnio okazało się, że mój znajomy jest już kilka lat w nowym kole a nie ma nawet kartoteki. Bo nikt się o nią nie upomniał.
A warto o to dbać, tam są odnotowywane wszystkie rzeczy, i te negatywne ale też pozytywne.

W interesie wędkarza jest, żeby poszedł do "starego" koła, wypełnił oświadczenie o przenosinach, później zabrał kartotekę lub jeśli koło nie chce jej wydać to zażądał jej przekazania do koła wskazanego w oświadczeniu. Tak to się powinno odbyć.

Jak odbywa się inaczej, to kiedyś możecie mieć problem. To tak, jak z tymi operatorami co dzwonią i kuszą ofertami na telefon, prąd itd. Później się okazuje, że człowiek dostaje dwa rachunki za to samo. A oni zadowoleni, bo złapali kolejną sztukę. Z kołami jest to samo. Ci, do których chcecie się przenieść będą Was kusić i nieraz nie dopilnują formalności - ważnych i dla Was - bo dla nich liczy się sztuka.

Ja w swojej kartotece nie miałem na przykład uzupełnionych 3 ostatnich lat - czyli tak, jakbym nie płacił składek i nie był członkiem PZW. Gdybym zgubił legitymację, to już nijak nie udowodnię, że składki opłacałem.
Niektórzy mają jakieś odznaczenia, ulgi. Jak przeniesiecie się bez kartoteki to kto Wam to uzna? To samo lata w zarządach czy organach, które teraz liczą się, by być delegatem. Teraz czegoś nie dopilnujesz a za kilka lat się okaże, że nie możesz być delegatem, bo koło nie ma Twojej karty, gdzie miałeś odnotowywane pełnione funkcje we władzach czy organach.
Grzegorz

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czy można należeć do dwóch lub trzech kół PZW?
« Odpowiedź #27 dnia: 25.01.2017, 11:28 »
Ja bym porównał to bardziej do stowarzyszeń wędkarskich. Mogę należeć do ilu mi się podoba. Przy NFZ, mogę należeć do jakiś prywatnych przychodni również. Nawet argument o kartotekach do mnie nie przemawia, bo co szkodzi mieć 3 kartoteki? Ja nie chcę należeć do kilku kół w cenie jednego, chcę zapłacić ekstra, więc jak się bawią tam w kartoteki, to niech założą. Jest to w ich interesie.

Myślę, że mając mocno socjalistyczny jeszcze regulamin, nie wzięto pod uwagę takiej opcji. Kto chce płacić więcej w PZW? :D Wszyscy raczej chcą jak najmniej...Ale ze mnie wstrętny burżuj :D
Lucjan

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Czy można należeć do dwóch lub trzech kół PZW?
« Odpowiedź #28 dnia: 25.01.2017, 11:34 »
Lucjan, a to o czym Ci napisałem? Na przykład wykluczenie kogoś z PZW albo zwieszenie w prawach. I możesz tak skakać po kołach i opłacać jakie chcesz okręgi. Obecnie był byś zupełnie bezkarny. A tak ludzie w kole mają nad tym kontrolę...

Wiesz, dla mnie osobiście to, że można być tylko w jednym kole też może być niedorzeczne. Ale nie można czegoś wprowadzić ot tak, bez dobrego i szczelnego systemu, który wcześniej będzie funkcjonował. Bo taka zmiana bez przygotowania to tylko masa problemów i niejasności.

Elektroniczna baza to moim zdaniem krok, który umożliwi na przykład podejście do tematu przynależności do kilku kół. Bo człowiek będzie miał swoją kartotekę w centralnej bazie a nie na kartoniku, w kole Podlipie XXX, gdzie ślepy i stary skarbnik nanosi swoim wiecznym piórem jakieś duperele i co tam jest napisane wie tylko on.
Grzegorz

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Czy można należeć do dwóch lub trzech kół PZW?
« Odpowiedź #29 dnia: 25.01.2017, 11:34 »
Mam dość proste pytanie. Opłacić chcę składkę zarówno na Katowice jak i Opole. Muszę zapłacić full w obydwu okręgach (ach to niedobre Opole :P ). Czy w związku z tym mogę należeć do dwóch kół? A co jakbym chciał do trzech? Czy jest taka opcja? Jasne, trzeba zapłacić ekstra. Nie wiem jak odnaleźć taki zapis. Jeżeli mógłbym należeć tylko do jednego koła, to byłoby to po prostu nierozsądne... Macie jakąś wiedzę na ten temat?

Aby zapłacić zezwolenia  w dwóch a nawet trzech okręgach wcale nie musisz należeć do dwóch ,trzech kół.My  (okręg  Bielsko-biała) mamy podobną sytuację.Kiedyś (chyba ze 4 lata temu)  mieliśmy porozumienie z Katowicami na zasadach :członek okręgu B-B mógł wykupić pozwolenie na Katowice za 50% składki  ,pod warunkiem opłacenia składki" u siebie" w okręgu.

Ale teraz już nie mamy pozwolenia więc trzeba wykupywać 100% składki .
U nas znaczki na okręg Katowice były dostępne ,sam tak płaciłem.Nie wiem jak u was teraz jest ale to sąsiednie okręgi więc znaczki powinniście mieć.
A na pewno możesz wykupić znaczki fatygując się do ichniego okręgu.Kiedyś wybrałem się na występy gościnne nad Soliną (okr Krosno) i nie było żadnego problemu aby opłacić na miejscu w Polańczyku zezwolenia.


A jeszcze  o należeniu do dwóch kół to nie wiem jak wygląda choćby sprawa kartoteki ,numeru karty (który masz wpisany i w kartotece i w karcie).
Wiem że zawodnicy startujący w zawodach wędkarskich kiedyś mieli jakieś problemy w startowaniu w zawodach innych kół. Nie wiem jak to teraz wygląda.