Autor Wątek: ABC klasycznego feedera - zestawy  (Przeczytany 320889 razy)

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1020 dnia: 12.05.2020, 15:12 »
Skrętka jest na przyponie, a nie na żyłce głównej? Dobrze rozumiem.

Dobrze wygląda to tak, że jest skrętka normalnie na żyłce głównej i dodatkowa na przyponie.

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 193
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1021 dnia: 12.05.2020, 15:33 »
Skrętka jest na przyponie, a nie na żyłce głównej? Dobrze rozumiem.

Dobrze wygląda to tak, że jest skrętka normalnie na żyłce głównej i dodatkowa na przyponie.

A to nie będzie się plątać?
Marek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 422
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1022 dnia: 12.05.2020, 15:42 »
Skrętka jest na przyponie, a nie na żyłce głównej? Dobrze rozumiem.

Dobrze wygląda to tak, że jest skrętka normalnie na żyłce głównej i dodatkowa na przyponie.

A to nie będzie się plątać?
:D

Nie śmieję się bynajmniej z Ciebie, tylko z tego, do czego doszła dyskusja na temat sposobu, w jaki można zapobiec splątaniom :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Matthis

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 240
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1023 dnia: 12.05.2020, 16:21 »
Tak na przyponie, w spławiku to się bodajże nazywa "sztywna pętla".

Offline Matthis

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 240
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1024 dnia: 12.05.2020, 16:23 »
W zestawie nie mam skrętki. Zestaw jest zbudowany na wzór karpiowych z tzw bezpiecznym klipsem.

Offline Dawid1987

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1025 dnia: 19.05.2020, 12:42 »
Między innymi po to stosuje sie ww węzeł o którym koledzy wspominaja.Ja stosuje go od dawna i nie stwierdziłem żeby zastosowanie jego osłabiało zestaw.Zmniejszenie troczka do koszyka też może dać dobry rezultat

Stas, rozumiem, że ten węzeł do którego nawiązujesz to ten pozycjonujący z tego wątku (zdjęcie 5): http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=4032.0

Jeśli tak to za cholerę nie mogę go rozpracować. Czy to po prostu najzwyklejszy w świecie węzeł? Pętla przez którą puszczamy oba troki?

Offline KamilR

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 154
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk ale szwędam się wszędzie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1026 dnia: 01.08.2020, 21:27 »
Witajcie,
Chciałem się podzielić z Wami moją wariacją na temat zestawu ze skrętką. Można się zastanawiać po co ? Dlaczego ? Skoro internet jest przepełniony filmami i poradnikami.
Odpowiedź jest prosta.
Tak stworzony zestaw zwyczajnie mi się sprawdza. Na około 300 oddanych rzutów miałem nie więcej niż kilka splątań. Z tego tylko w jednym przypadku odciąłem przypon, było to spowodowane lenistwem, nie chciało mi się dłużej bawić. De facto przy okazji przeciąłem żyłkę w skrętce i wyszło na to samo :facepalm: . Natomiast pozostałe kilka splątań wymagało dosłownie 30 sekund pracy i łowiłem dalej. Dodam, że ostatnio wędkowałem przy silnym bocznym wietrze z klipem, pomimo tego zestaw sprawdził się świetnie :)
Łowiło mi się tak samo dobrze na jeziorze PZW odławiając mniejsze ryby jak i na komercji łowiąc jesiotry, karpie, leszcze i płotki.

Elementy, które wykorzystałem do zestawu:
1. Podwójny krętlik (kupuje tylko dobrych producentów, trochę droższe dla pewności)
2. Gumowy stoper na żyłkę średniej wielkości
3. Koralik Buforowy (UNDERCARP)
4. Koralik Samoblokujący zielony 4mm, następnym razem kupię 6mm (UNDERCARP - koralik jest gumowy)
5. Agrafka na podwójnym krętliku



Tutaj jak w pełni wygląda zestaw. Jak widać, skrętka ładnie odprowadzona na bok i tak też zachowuje się podczas rzutu.



Parę słów odnośnie wykonania.
Zakładam krętlik z agrafką, koralik samoblokujący, koralik buforowy i stoper. Cały myk polega na tym, żeby stoper schował się w koraliku buforowym. Wykonuję skrętkę, robię pętelkę przez którą przekładam dwukrotnie skręconą część i zaciskam. Przekładam powstałe oczko na końcu skrętki przez oczko krętlika, a następnie krętlik wkładam jeszcze raz w oczko na końcu skrętki. Zaciskam i tak oto zestaw prawie gotowy. Wystarczy dowiązać przypon i do boju :narybki:
Mam nadzieję, że komuś się przyda mój sposób na skrętkę 8)


Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1027 dnia: 02.08.2020, 07:33 »
To może i ja zapytam o jedną rzecz jeśli chodzi o zestawy feederowe - o paternoster. Nie wiem czemu, ale często mam tak, że po zrobieniu zestawu oba te troki, że tak je nazwę, owijają się wokół siebie co powoduje potem splątania i dużo k...w leci. Oczywiście wystarczy pociągnąć za jeden by się rozplątało ale tylko puszczam i to samo. Nie wiem czy ja coś źle wykonuję czy tak on działa już. Swój paternoster robię klasycznie czyli duża pętla, ucinam w 1/3, do krótszego koszyczek, do dłuższego przypon. Całe szczęście istnieje jeszcze niesymetryczna pętla;P z nią nie mam problemów;P

Pzdr
Po związaniu skrętki i zawiązaniu na niej węzłów zamykających skrętkę ,robie jeszcze jeden
Zawijam najprostszy węzęł,z tym że żyłkę to przyponu tak kierunkuje żeby wychodziła do góry w stronę szczytówki.W zależności od której strony wprowadzasz pozostały odcinek ,można wyprowadzic do góry i do dołu.To bardzo przydatny manewr w zalezności od potrzeb
Kiedyś to pokazywałem
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 602
  • Reputacja: 1121
  • Ulubione metody: trotting
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1028 dnia: 04.08.2020, 17:28 »

Offline zgrozik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 588
  • Reputacja: 141
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Debeściaki
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1029 dnia: 04.08.2020, 20:11 »
Dzięki Modus :thumbup:
Szukałem dobrego zestawu z feeder gum i tu dokładnie jest to pokazane.
Piotr

Offline sander

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 413
  • Reputacja: 51
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1030 dnia: 08.08.2020, 18:20 »
Mój patent na feeder gum ze skrętką. Stosuję od dłuższego czasu i fajnie się sprawdza. Bardzo sporadycznie mi się to plącze. Na odcinku żyłki około 80cm (można krócej, ale ja stosuję dość długi zwis zestawu przy rzucie) robię klasyczny zestaw ze skrętką z tym, że do skrętki dowiązuję jeszcze 15cm feeder gumy z szybkozłączką na końcu. Całość ma około 90cm. Po kilka takich gotowych sztuk trzymam na krążkach do przyponów. Przy łowieniu wystarczy całość dowiązać do plecionki i gotowe. Przy zerwaniu zestawu wymiana również trwa tylko chwilkę. Dzięki skrętce dość giętka feeder guma rzadziej plącze się z linką główną. Końcowy odcinek żyłki chroni również plecionkę przed szybkim przetarciem.


Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 602
  • Reputacja: 1121
  • Ulubione metody: trotting
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1031 dnia: 25.09.2020, 14:52 »

Offline Supertrampek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 23
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1032 dnia: 28.09.2020, 08:03 »
Mój patent na feeder gum ze skrętką. Stosuję od dłuższego czasu i fajnie się sprawdza. Bardzo sporadycznie mi się to plącze. Na odcinku żyłki około 80cm (można krócej, ale ja stosuję dość długi zwis zestawu przy rzucie) robię klasyczny zestaw ze skrętką z tym, że do skrętki dowiązuję jeszcze 15cm feeder gumy z szybkozłączką na końcu. Całość ma około 90cm. Po kilka takich gotowych sztuk trzymam na krążkach do przyponów. Przy łowieniu wystarczy całość dowiązać do plecionki i gotowe. Przy zerwaniu zestawu wymiana również trwa tylko chwilkę. Dzięki skrętce dość giętka feeder guma rzadziej plącze się z linką główną. Końcowy odcinek żyłki chroni również plecionkę przed szybkim przetarciem.



A jak dowiązujesz amortyzator gumowy do skrętki ?

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 811
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1033 dnia: 28.09.2020, 09:10 »
Supertrampek - myślę, że może ten artykuł Ci pomoże: https://fishster.pl/blog/montujemy-zestawy-feederowe-zestaw-z-feeder-guma/
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline RysiekS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 430
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1034 dnia: 28.09.2020, 09:19 »
Martinez - bardzo fajna strona. :thumbup: