Autor Wątek: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?  (Przeczytany 5548 razy)

Offline Mario1988

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 549
  • Reputacja: 122
  • Płeć: Mężczyzna
  • Niemożliwe nie istnieje
    • Galeria
    • Mapa forumowiczów SiG
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« dnia: 25.02.2017, 12:55 »
Witajcie koledzy.
Założyłem ten wątek, bowiem zauważyłem, że w ofercie Mikado oprócz wspomnianego już Aperio, znajduje się Fortis. Przyglądając się konstrukcji tego podajnika (nie o sam już tak popularny Drennanowski kształt mi chodzi) zauważyłem, że skonstruowany jest on z jednej bryły (uważam na plus, bo obciążenie samo nie odpadnie :P) i posiada w swojej dolnej części otwory. Jak spojrzeć na Aperio - również otwory tam znajdziemy, ale na bocznych burtach. Wracając do Fortisa i do sedna - czy aby na pewno jest to dobry podajnik do Method Feeder? Wydaje mi się, że przy łowieniu na głębokości 2,5 - 3 m otwory mogą powodować, że nasze ciacho z wisienką po prostu nie dotrą na dno. Zapewne się mylę, ale otwory mogą spowodować napór wody podczas odpadu od środka podajnika i zwyczajne jego opróżnienie... Chociaż patrząc inaczej - jeżeli podajnik jest cięższy to opada szybciej na dno (chyba - przydałoby się fizykę odświeżyć :P ), a jeżeli tak to po prostu przemknie przez wodę jak strzała - wtedy zawartość w całości powinna dotrzeć na dno.
Dobrze myślę?
Łączy nas pasja :) No i zloty SiG :D

Mapka forumowiczów<= Link do mapki :)

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #1 dnia: 25.02.2017, 12:57 »
Przez same żeberka na środku pewnie 90% osób skreśli na starcie ten podajnik.

Kadłubek

  • Gość
Odp: Podajnik Mikado Fortis - Dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #2 dnia: 25.02.2017, 13:02 »
Przez same żeberka na środku pewnie 90% osób skreśli na starcie ten podajnik.

Mam takie same odczucia. Chyba, że przynęta będzie poza podajnikiem lub dobijana w drugiej warstwie. Wtedy to podajnik na bardzo płytkie wody.
Mi to przeszkadza ale może będzie to plus. Trzeba testować.

Offline ju-rek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #3 dnia: 25.02.2017, 13:04 »
Koszyki Korum też tak mają i nie zauważyłem, aby to zjawisko występowało.
http://sklepdrapieznik.pl/sklep/koszyki-zanetowe-korum/11712-koszyk-zanetowy-korum-dura-method-feeder-45g.html

Offline Wojtas

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 312
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Płońsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Podajnik Mikado Fortis - Dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #4 dnia: 25.02.2017, 13:05 »
Faktycznie te otwory mogą przyspieszać wypłukanie miksu i może to być głównym minusem tego podajnika. Natomiast jego wielkim plusem jest właśnie odlew w jednym elemencie. Już o tym pisałem , ale na Rybomani miałem okazje rozmawiać z Panem z ekipy mikado i na moich oczach rzucił podajnik na podłogę i po nim przeszedł ! Podajnik wyszedł bez szwanku. Więc myślę , że  ten stop z którego został wykonany to jego największy atut. Jeżeli go nie zerwiemy to myślę , że ciężko będzie go zniszczyć podczas łowienia

Offline Wojtas

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 312
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Płońsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #5 dnia: 25.02.2017, 13:07 »
Przez same żeberka na środku pewnie 90% osób skreśli na starcie ten podajnik.
Żebra są tak wyprofilowane, że przynęta ok 10 mm śmiało zmieści się między nimi.

Kadłubek

  • Gość
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #6 dnia: 25.02.2017, 13:10 »
Na pewno jest wytrzymały, ale cynk nie jest dobry dla ryb.

Offline Wojtas

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 312
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Płońsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #7 dnia: 25.02.2017, 13:34 »
Ołów też nie.

Offline pandora

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 2
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #8 dnia: 14.03.2017, 22:30 »
Bardzo dobry.

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #9 dnia: 14.03.2017, 23:20 »
Uwielbiam takie dyskusje o czymś czego nikt jeszcze nie wypróbował, nie używał i nie wie jak się będzie zachowywać - ale już jest krytyka.
Kupię, sprawdzę, napiszę - a nie gdybam i krytykuję.
Sądzę też, że były by zachwyty gdyby to firma P czy D zrobiła taki koszyk - ale że Mikado to już bee.
Pozdrawiam - Gienek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #10 dnia: 15.03.2017, 03:07 »
Ja mam pewne wątpliwości co do wysokości żeber. Może być tak, że przynęta po jakimś czasie wleci do środka podajnika, przez co hak się zaczepi o żebro podczas brania. Gdyby żebra były rozchylone, wtedy nie byłoby problemu. Na pewno wielkim plusem jest jednolita budowa i użyty materiał.
Co do spostrzeżeń odnośnie otworów w dnie. Przy takim rozstawie żeber, twierdzę, że są one wręcz wskazane, aby zawartość koszyka łądnie się rozsypywała. Jakby nie było, trudno ten sam miks używać w Aperio i Fortisie. Do tego pierwszego musi być raczej mocniej nawilżony lub doklejony, do tego drugiego zaś mniej. To takie spostrzeżenia na 'sucho'.

Oczywiście, trzeba to sprawdzić w testach. Czasami coś co nie działa lub nie powinno , właśnie świetnie się sprawdza - i na odwrót :)

Na pewno Mikado zaproponowało trzy modele podajnika, i jakiś przypadnie do gustu na pewno. Są trzy różne opcje :)
Lucjan

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #11 dnia: 15.03.2017, 10:28 »
Mam te same odczucia, podajnik fajny i wytrzymały ale te żebra jakieś takie wysokie. Na Rybomanii oglądałem je z bliska i od razu naszło mi na myśl, że haczyk będzie się zaczepiał.
Niemniej jest to duży krok na przód w stosunku do kopiowania Drennana. To już jest autorski projekt polskiej firmy i dość ciekawie rozwiązany problem odpadającego obciążenia.

Jakby jeszcze otwór na krętlik był wielkości pasującej do łącznika Prestona lub Drennana to :bravo: (chyba, że jest - ktoś ma porównanie?).
Zastanawiam się czy zrezygnowanie z żeberek na rzecz pełnego wypełnienia bardzo by utrudniało wypłukanie zanęty. Wtedy haczyk nie miałby jak zaczepić o żeberko.
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline jurek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 435
  • Reputacja: 202
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: południowa wielkopolska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #12 dnia: 15.03.2017, 10:36 »
Jak słucham tych naukowych wywodów rzeźnickich (o żeberkach) :D to postanowiłem kupić z przeceny podajniki Mikado starego typu po 2,69 w crazycarp.pl i nie będę się nad ożebrowaniem zastanawiał, zwłaszcza, że wcale nie mało było o nich i pochlebnych opinii :D

Offline k3

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Świdnik
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #13 dnia: 19.03.2017, 13:27 »
Jak słucham tych naukowych wywodów rzeźnickich (o żeberkach) :D to postanowiłem kupić z przeceny podajniki Mikado starego typu po 2,69 w crazycarp.pl i nie będę się nad ożebrowaniem zastanawiał, zwłaszcza, że wcale nie mało było o nich i pochlebnych opinii :D

Będzie Pan zadowolony :) cały poprzedni sezon jechałem na podajnikach Mikado i nie znalazłem większych wad (no może ciężko przewlekać żyłkę przez koszyczek bo ucieka bokiem).

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mikado Fortis - dobry podajnik czy nie?
« Odpowiedź #14 dnia: 19.03.2017, 14:47 »
Jurku, delikatnie zgnieć krętlik, żeby było samozacięcie, ale potem, żeby wyleciał z podajnika, jak rybka zacznie się szarpać. Inaczej - spinka za spinką.
Krwawy Michał

Purple Life Matters