Autor Wątek: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia  (Przeczytany 158243 razy)

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting

Offline Bartek.B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 440
  • Reputacja: 451
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning

Offline Rafulss

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #94 dnia: 31.07.2018, 21:10 »
Witaj.
Ja siedzę stosunkowo często na rzece Odrze, na odcinkach które są żeglugowe.
Nie uważam się za eksperta od tej rzeki, i raczej nim nie będę, ale nie narzekam na brak ryb.
Szybkie wypady (jedno nocne) z kawałkiem dnia, zabieram feederki. Używam Mikado Ultraviolet, na którym mam młynki z wolnym biegiem (rzadko go używam na rzekach) żyłki to 0.18 i 0.22, a reszta to pełna magia i inwencja twórcza danej chwili. W miniony weekend, po raz pierwszy zastosowałem tam helikopter z podwójnie skręconym przyponem i... Rewelka!! Zestawy lokowałem w nurcie, na koszyku 50 g. Na hak raczej żywe przynęty. I jaki efekt? Piękne leszcze (powyżej  50 cm) i krąpie nieco mniejsze, ale waleczne (40-45cm).

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #96 dnia: 01.08.2018, 17:55 »
Wczoraj byłem z wędkami na kanale w Rowach. Woda ma taki uciąg, że trzeba koszyczków ze 100 g, żeby rzucić w nurt.
Cóż, ja miałem swoje pickerki i metodę. Więc jeden dałem na prestona XL 45 g, drugi na koszyk 30 g (bo taki miałem do nęcenia) i rzucałem wzdłuż, pod trzciny. Wtedy stało, bo tam woda trochę wolniejsza.
Zanęta na mączkach, same kulki i pellety.

I tak - metoda na rzece nie działa? 2x więcej brań, jak na zwykły koszyk. Praktycznie non stop, bo tam szarańcza jak dłoń pływa straszliwa. Jakieś rozpióry chyba łowiłem. Nawet nie wiem, ale leszcz taki chudy i blady być nie może.

Aha, kulki i pellety oczywiście też działają tylko tam, gdzie ryby je znają ;)

Zwinąłem się, bo nie szło łowić, tyle szarańczy.

Niedługo zapodam metodę z portu prosto w otwarte morze :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 853
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #97 dnia: 01.08.2018, 18:54 »
Jak łowić na rzece? Pytanie kieruję w szczególności do kolegów łowiących na Warszawskim odcinku Wisły, pomiędzy mostem Siekierkowskim a Północnym. Jakie stosujecie kije, żyłki i zestawy. Jakieś ciekawe miejscówki? Planuję od przyszłego sezonu na tym odcinku rzeki wędkować. W planach mam zamiar zakupić 2 szt. Flagman Cast Master Feeder 4,2 m 180 i trochę koszyków zanętowych powyżej 120-140 g.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #98 dnia: 01.08.2018, 21:04 »
Łowię tam regularnie, ale na przystawkę spławikową :P
Co nieco jednak widzę, bo feederowcy to 90%tam łowiących. Tajemnicy nie zdradzę, jeśli powiem, że między Łazienkowskim a Śląsko-Dąbrowskim grunciarze po prostu okupują betonowe główki, ewentualnie inne wcięcia ("ujścia" tych zatoczek, które na tym odcinku łatwo zobaczyć na mapach googla czy innych). Wyniki mają. Na pewno killerem jest główka trochę powyżej portu praskiego - problem w tym, że zawsze obsadzona, no chyba że w dni powszednie. Osobiście wolę odcinek między mostem Gdańskim a Grota, już za Spójnią. Ludzi mniej, w ogóle mniej miejsko. Są kawałki ewidentnie brzanowe, choć ze spławikiem jeszcze nie potrafię się do nich dobrać. Tyle, że w tym roku feederowcy jakoś specjalnie nie koszą. Zwłaszcza narzekają na brak leszcza, co mnie osobiście dziwi. Dalej na północ się nie zapuszczałem - klimaty ujścia Czajki czy innych kolektorów jakoś mnie nie kręcą. Z legend zasłyszanych, na Tarchominie są ponoć świetnie miejsca kleniowo-jaziowe, ale czy to prawda...
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 853
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #99 dnia: 01.08.2018, 21:27 »
Osobiście wolę odcinek między mostem Gdańskim a Grota, już za Spójnią.
A czy to nie jest czasem odcinek pomiędzy muzeum sportu a Spójnią? Ale z tego co sobie przypominam, to tam ok. 20-30 m od brzegu to jest jakieś wypłycanie i szybko można porwać zestawy.
Zestawy gruntowe to jakie kolego stosujesz. Pytam dlatego że na rzece (większej lub mniejszej) to ok. 20 lat nie wędkowałem, tylko wody stojące, zalewy i drobne kanały. Czy sprawdzą się zestawy opisane w tym temacie  http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2764.615
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline dante

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #100 dnia: 01.08.2018, 22:01 »
Jak łowić na rzece? Pytanie kieruję w szczególności do kolegów łowiących na Warszawskim odcinku Wisły, pomiędzy mostem Siekierkowskim a Północnym. Jakie stosujecie kije, żyłki i zestawy. Jakieś ciekawe miejscówki? Planuję od przyszłego sezonu na tym odcinku rzeki wędkować. W planach mam zamiar zakupić 2 szt. Flagman Cast Master Feeder 4,2 m 180 i trochę koszyków zanętowych powyżej 120-140 g.

Zależy od aktualnego uciągu rzeki. W nurcie stosuję koszyczki 80-150 g, najczęściej 100-120 g, między główkami 50-80 g. Dwa feedery Mikado Golden Bay Feeder 390 cm. Żyłka 0,18 mm lub 0,20 mm. Żadnych rurek etc. Zwykłe zestawy, koszyczek doczepiany do ruchomej agrafki z przelotowym koralikiem. Koszyczki kwadratowe lub trójkątne, jak idą w piach to dobrze by miały kolce. Przypony od 40 do 70 cm. Czasami i 150 g jest mało jak idzie wyższa woda. Ciekawych miejsc jest dużo, za długo by pisać. U mnie głównie białe robaki, kukurydza idą na hak. Na czerwone gorzej, choć mało na nie łowię. Rosówka to pewne brania sumików. Na pellety i inne przynęty nie łowię w rzece. Raczej zawsze coś się łowi, rzadko bywają wypady na totalne zero. Ostatnio brały ładne certy, trafił się leszcz 60 cm, mnóstwo krąpia, średnie klenie i jazie, sapy, jelce. Łapałem też karasie srebrzyste, bardzo energiczne brania. Był okoń 38cm. Osobny temat to brzana i sum z brzegu, ale to nie na moje zestawy. Kije pionowo do góry, średniej mocy szczytówki. Jak łowię bliżej Siekierkowskiego gdzie brzeg jest podsypany kamieniami to kij nisko, prostopadle do wody.

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #101 dnia: 01.08.2018, 22:10 »
Dalej na północ się nie zapuszczałem - klimaty ujścia Czajki czy innych kolektorów jakoś mnie nie kręcą. Z legend zasłyszanych, na Tarchominie są ponoć świetnie miejsca kleniowo-jaziowe, ale czy to prawda...
Ujścia Czajki nie polecam, jest strasznie oblegane. W tygodniu zdarzają się miejscówki, ale zwykle to bardzo... nieciekawe towarzystwo. Kupa śmieci, alkoholu. Ryba trzyma się tego miejsca, ale dźwięk i zapach wypływu sprawiają, że byłem tam tylko raz, na 2 lata od kiedy mieszkam 15 minut spacerem od tego miejsca.
Często jestem tam z psem, 60% feedera, 40% spławika. Na wiosnę pojawił się gościu z muchówką i wyprawiał istne cuda :)
Fajne miejsce do gruntowej zasiadki jest pod Północnym, po stronie Młocin, ale też trudno o miejsce.
Jeśli wędkowanie w tygodniu to polecam okolice mostu Gdańskiego, zaraz przy główce, na wysokości wejścia do ZOO.
Uzależniony od wędkarstwa

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #102 dnia: 02.08.2018, 08:17 »
A czy to nie jest czasem odcinek pomiędzy muzeum sportu a Spójną? Ale z tego co sobie przypominam to tam ok. 20-30 m od brzegu to jest jakieś wypłycanie i szybko można porwać zestawy.

Ja wędkuję już za muzeum sportu. I najczęściej po praskiej stronie. I z racji metody nie doradzę Ci co do zestawów ;)
Natomiast część wędkarzy, których tam widuję, wcale nie rzuca daleko. Zwłaszcza jeśli chodzi o starsze pokolenie...
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline bartek1983

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 1
Odp: Jak łowić na rzece - wasze metody, porady, doświadczenia
« Odpowiedź #103 dnia: 08.08.2018, 14:52 »
Witam, jestem tu nowy. W piątek planuję się wybrać na Wartę (na3 dni), za tamę na główki. Do tej pory łowiłem na Sulejowie, ale mam już dość tego szamba, które tam powstało. W związku ze zmianą na rzekę mam pytanie co do zanęty... Planuje zmiksować:

Magnetic Red Worm 0,5 kg
pszenica 0,25 kg
pęczak 0,25 kg
otręby pszenicy 0,1 kg
kukurydza 0,25 kg
bobik 0,25 kg
miażdżona kukurydza 0,1 kg
glina 0,1 kg
czosnek świeży (nie wiem ile, ale planuje 4 duże starte ząbki)

Czy ta zanęta ma sens? Jeśli nie, to proszę o jakąś korektę lub poradę co jak. To moja dziewicza wyprawa na rzekę... hehehe

Mam jeszcze kopromelasę, troszkę peletu krill, truskawka.

Łowić chcę na robaka białego, kolorowego, makaron gwiazdki, kukurydzę, dendrobenę - wybiorę w trakcie, obserwując jak idzie z różnymi wersjami kanapek.

Pozdrawiam.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting