Autor Wątek: Jakie oświetlenie na działce ?  (Przeczytany 434 razy)

Online Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Jakie oświetlenie na działce ?
« dnia: 04.02.2024, 13:05 »
Witam. Potrzebuję rady w wyborze sposobu oświetlenia na działce ROD. Oczywiście brak jest możliwości podłączenia do sieci. Potrzebuję jakiegoś zestawu do oświetlenia domku w środku (15m2) i kilkunastu m2 przy miejscu na ognisko jak się zasiedzimy wieczorem. Można przyjąć ze zapas prądu na 2-3h może 1-2 razy w tygodniu w okresie wiosna - jesień. Widziałem jakieś kompletne zestawy fotowoltaiczne za 800-1000zł , ale nie wiem czy to nie przesada dla kilku światełek. Z drugiej strony nie bardzo mam chęć targać jakiś stary akumulator i go podładowywać w domu. Może ktoś przerabiał temat i coś doradzi.

Offline tiimi83

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: 15
Odp: Jakie oświetlenie na działce ?
« Odpowiedź #1 dnia: 04.02.2024, 13:26 »
A jaki budżet?

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 436
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jakie oświetlenie na działce ?
« Odpowiedź #2 dnia: 04.02.2024, 13:27 »
Może jakiś mały agregat prądotwórczy :) Tylko pewnie będzie wpieniać jego praca ;)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jakie oświetlenie na działce ?
« Odpowiedź #3 dnia: 04.02.2024, 13:32 »
Jeśli chodzi o oświetlenie kawałka działki przez kilka godzin po zmroku, to wystarczy zwykła lampa z solarem na pilota. One święcą baardzo długo, a w dzień się doładują.
Przykładowa: https://allegro.pl/oferta/mocna-lampa-solarna-led-500w-uliczna-z-pilotem-14322831270?

Do domu to zależy, jak to widzisz. Jeśli w każdym pokoju ma być lampka. To pociągnąłbym kable pod 12V, dołączył lampki, a całość zasilił z małego aku, który też ładowałby się z solara. Tylko za ten zestaw to już z 1000 wyjdzie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Online Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Jakie oświetlenie na działce ?
« Odpowiedź #4 dnia: 04.02.2024, 13:37 »
Za 800-1000 są kompletne zestawy , ale raczej to nie jest mi potrzebne. Gdyby coś było za połowę tej kwoty to byłoby ok.
Agregat mi nie potrzebny. Sprzęt do pracy na działce mam na akumulatory , a do oświetlenia to już przesada.
To nie jest dom , tylko jednopokojowy budynek wielofunkcyjny.
Co do solarów to mam mieszane uczucia. Wolałbym coś ,co można schować do pomieszczenia gdy nie jest używane.


Online Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Jakie oświetlenie na działce ?
« Odpowiedź #6 dnia: 04.02.2024, 13:58 »
No właśnie się zastanawiałem nad tym czy nie wykorzystać akumulatorów parkside. Właśnie tych urządzeń używam. Ciekawe czy jakieś żarówki da się podpiąć do takich aku ?

Online Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jakie oświetlenie na działce ?
« Odpowiedź #7 dnia: 04.02.2024, 14:03 »
Lampki w formie nakładki na elektronażędzia są świetne. Kiedyś wychaczyłem w Lidlu za 20zl. Żałuję że nie kupiłem dwóch. Świeci całą nockę latem na feedera :) i daje radę choć nad ranem już słabiej. Do tego masz też powerbank na wypady na ryby.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka


Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jakie oświetlenie na działce ?
« Odpowiedź #8 dnia: 04.02.2024, 14:28 »
No właśnie się zastanawiałem nad tym czy nie wykorzystać akumulatorów parkside. Właśnie tych urządzeń używam. Ciekawe czy jakieś żarówki da się podpiąć do takich aku ?
Trzeba by poszukać adaptera z przejściem na USB np.

Edit: takie coś mają.
https://www.lidl.pl/p/parkside-zlaczka-do-ladowania-akumulatora-pwca-20-li-a1-20-v/p100363956?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Online Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Jakie oświetlenie na działce ?
« Odpowiedź #9 dnia: 20.02.2024, 21:02 »
Na obecną chwilę kupiłem złączkę do akumulatorów  Parkside , tylko że starszy model i sporo tańszy. Do tego mam sporadycznie używany powerbank o sporej pojemności. A świeciły będą żarówki 5W ze złączem usb. Co prawda moc szału nie robi , ale też nie chcę oświetlać placu budowy. 3 żarówki i adapter to koszt 103 zł. Warunki tanio i mobilnie spełnione. A dzisiaj w pracy koleżka mnie uświadomił że u niego stary akumulator z podpiętymi taśmami led , żarówkami jak do zabudowy wytrzymuje kilkadziesiąt godzin. Więc jak coś , to to jeszcze się wykorzysta akumulator. Jedno lub 2 ładowania w roku jakoś przeżyję ;)