Autor Wątek: Plecionka do feedera  (Przeczytany 92569 razy)

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #330 dnia: 26.03.2024, 10:16 »
https://www.glinywedkarskie.pl/shop/flagman/537-flagman-pe-hybrid-f4-moss-green.html#/291-srednica_mm_-012

Używam tej plecionki w średnicach 0.12 - 0.16 mm. Dla mnie idealna - niska cena, idealna długość, dobra wytrzymałość. Dowiązuję do niej kilkanaście metrów strzałówki z żyłki 0.28 - 0.30 mm (węzłem albright classic). Używam przy methodzie i klasyku. Póki co nie zawiodła mnie ani razu.
Ja też jej używam już 2 sezony i jestem miło zaskoczony w stosunku do Mikado Dreamline która mnie rozczarowała. Jedyny minus to 4 sploty szurające głośno po przelotach. Poza tym spoko - niejedną gałąź wytargałem z dna na średnicy 0,19.

Offline BikerMatt

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #331 dnia: 26.03.2024, 11:48 »
+75 m żyłką to już trudne wyzwanie. Cienka żyłka i długi kij. Plecionką Mikado Octa 0,08, wędką 3,6 m, podajnikiem 40 g udawało mi się łowić na 80 m.
Ta plecionka na FG Knot ma wytrzymałość 3,5 kg, łowiłem na nią karpie na komercji z 80 m. Octa 0,1 mm ma na FG Knot 4,5 kg.
Żyłka jako strzałówka lubi się strzępić przy mocnych rzutach, lepiej dać strzałówkę z plecionki np, 0,20 mm. Lepiej się ładuje i się nie strzępi.
A co do zbawiennej roli żyłki jako strzałówki w amortyzacji to
Brak amortyzacji to mit i zabobony ludzi, którzy nie łowili metodą w 100% na plecionkę. Nie tylko ja tu na forum używam pletki jako głównej i pletki jako strzałówki. Amortyzację pełni kij, hamulec i ręka. Co ciekawe, odkąd zacząłem stosować takie zestawy na kijach 12ft i 13ft to praktycznie wyeliminowałem spadki ryb do zera :)
Kij do dystansu jest zwykle sztywny ale też amortyzuje, mamy jeszcze do dyspozycji ustawienia hamulca i pracę nadgarstka.
Ok tylko tutaj jeszcze dochodzi ważna kwestia topienia się linki - pletka przy dużych dystansach zrobi to znacznie wolniej. Czy nie czujesz z tym problemu?

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 793
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #332 dnia: 26.03.2024, 12:03 »
Nie ma na tej liście Mikado Octa Braid 0,10. Według moich pomiarów to 0,125 mm na rozciągniętej plecionce, z wytrzymałością na węźle FG Knot 4,5 kg. Zmierzone.

Czytam i zastanawiam się - czy aż tak bardzo istotne jest, że plecionka jest przegrubiona o np. 0,015mm, 0,02mm? Rozumiem takie rozbieżności w mechanice (a i tam momentami nie ma aż takich kosmicznych tolerancji). Ale w wędkarstwie - chyba lekka przesada?
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #333 dnia: 26.03.2024, 13:20 »
Nie ma na tej liście Mikado Octa Braid 0,10. Według moich pomiarów to 0,125 mm na rozciągniętej plecionce, z wytrzymałością na węźle FG Knot 4,5 kg. Zmierzone.

Czytam i zastanawiam się - czy aż tak bardzo istotne jest, że plecionka jest przegrubiona o np. 0,015mm, 0,02mm? Rozumiem takie rozbieżności w mechanice (a i tam momentami nie ma aż takich kosmicznych tolerancji). Ale w wędkarstwie - chyba lekka przesada?
Istotne jest to żeby wiedzieć czym się realnie łowi.
Różnice między producentami czy nawet poszczególnymi modelami potrafią być bardzo duże.
Niektórzy są przekonani,że łowią plecionką 0.08mm, która realnie ma np. 0.16mm i dobrze jest o tym wiedzieć kiedy chcemy zmienić model czy producenta.
Ktoś łowi np. Mikado Octa 0.10mm i chce przejść na cieńszą. Kupuje Berkleya 0.08mm i zonk.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline BikerMatt

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #334 dnia: 26.03.2024, 16:36 »
Od trzech sezonów łowie na Mikado Octa 0.10/0,12 metoda dystans . Karpie grubo ponad 10 kg i nigdy nic nie urwałem . Podajniki od 40g do 70 g .
Łowię tak głównie na komercjach i dużych wodach stowarzyszenia gdzie plecionka jest dozwolona . Miejscówki wolne od zaczepów więc może dlatego mi się to sprawdza.
Niektóre są na szpuli od początku i jakoś dają radę.
Ale dlaczego masz coś urwać? To są grube plecionki, więc można śmiało powiedzieć, że realnie średnica powyżej 0.2mm, więc bardzo duża wytrzymałość.

Od lewej: żyłka Robinson 0.095, Varivas 0.6, PeeWee 0.4, FireLine 12, PowerPro 15
Źródło: http://fishingandhunting.pl/plecionka-dla-wymagajacych/

I niech mi ktoś napisze, że łowi na plecionkę 0.10mm... naprawdę to, że pisze coś tam na naklejce to nie znaczy, że to jest prawda. Skoro głupie żyłki są średnio przegrubione o 10% to tymbardziej plecionka będzie dużo więcej przegrubiona.
Bardziej bym Wam uwierzył, że żyłka 0.10mm ma około 0.12mm niżeli to samo w przypadku plecionki. Do tego przy takiej średnicy plecionka to jest tak naprawdę tasiemka.
skąd bierze się tak duża różnica w podanych wymiarach do rzeczywistości w tych plecionkach? Przecież na oko i pod palcami czuć że te podane ich grubości to jakąś ściema a może inny parametr w ogóle?
Przecież to powinnno być zabronione i podawane inne wartości jak w profesjonalnych plecionkowych markach?

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #335 dnia: 26.03.2024, 17:48 »
Proponuję zacząć posługiwać się miarą PE w przypadku plecionek.
Tutaj dość rzadko zdążają się odchyły.
Nie mam już żadnej plecionki, która nie jest opisana w PE.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline hakon

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 330
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #336 dnia: 26.03.2024, 17:50 »
Proponuję zacząć posługiwać się miarą PE w przypadku plecionek.
Tutaj dość rzadko zdążają się odchyły.
Nie mam już żadnej plecionki, która nie jest opisana w PE.

Możesz to rozwinąć?? Bo to PE nic mi nie mówi
"To ludzie stworzyli potwory na swoje podobieństwo"
Znalezione w necie

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #337 dnia: 26.03.2024, 17:51 »
Plecionki to przeważnie zaokrąglone tasiemki, do tego łatwo je ścisnąć. Więc pomiary wykonują, jak im się podoba.
W żyłkach też kłamią chamsko, gdzie pomiar bardzo łatwo wykonać.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #338 dnia: 26.03.2024, 18:03 »
Proponuję zacząć posługiwać się miarą PE w przypadku plecionek.
Tutaj dość rzadko zdążają się odchyły.
Nie mam już żadnej plecionki, która nie jest opisana w PE.

Możesz to rozwinąć?? Bo to PE nic mi nie mówi
PE to nomenklatura której używa się przy opisywaniu rozmiaru plecionki w Japonii czy USA.
To nie do końca grubość tylko bardziej gęstość. Chyba.
W każdym razie można ją pi razy oko przełożyć na grubość.

Z mojego doświadczenia plecionki różnych producentów o oznaczeniu np. PE 1.0 mają wielokrotnie mniejszy rozstrzał niż plecionki opisywane w mm. Szczególnie te, które są opisane tylko w mm.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline BikerMatt

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #339 dnia: 26.03.2024, 18:14 »
Zdążyłem już się dowiedzieć że PE bardziej dotyczy wytrzymałości. Różne plecionki o różnych grubościach mogą mieć te same PE czyli taką samą moc ale nigdy na odwrót.

https://hookedupmagazine.com.au/reviews/line-terminal-tackle/understanding-braid-and-pe-ratings/
https://www.oceanbluefishing.com/magazine/pe-rating-fishing-line-diameter-chart/

te dwa artykuły w 10 minut przybliżą sprawę.

i tak dalej pozostaje kwestia realnej grubości a tutaj trzeba już liczyć na kanał @thelinelaboratory na YT

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #340 dnia: 26.03.2024, 18:34 »
Pomiar grubości plecionki jest trudny i raczej wynik jest zaniżony. Jednak do porównań różnych plecionek wystarcza. Ja do mierzenia używam mikrometru starając się ścisnąć plecionkę minimalnie, jednocześnie ją naciągając. Ja mierzę plecionki, bo chcę wiedzieć ile mi jej wejdzie na daną szpulę.

Najpewniej jest nawinąć plecionkę do pełna na jakąś niewielką szpulę, zmierzyć, ile weszło i przeliczyć grubość za pomocą SIGmetra.
Jeżeli na szpulę o pojemności 250 m żyłki 0,20 mm, nawijam do pełna 150 m Octa Braid 0,10 mm i 55 m podkładu 0,25 mm to za pomocą SIGmetra przeliczam, że:
55 m podkładu 0,25 mm odpowiada 86 m żyłki 0,20 mm. 250 - 86 = 164 m żyłki 0,20. Czyli odpowiada to 150 m grubości 2,1 mm.
Wychodzi mi z dość dużą dokładnością, że Octa Braid Octa Braid 0,10 mm ma realnie 2,1 mm a nie jak zmierzyłem mikrometrem 1,25 mm.

Kiedyś kupiłem plecionkę Dragona o deklarowanej grubości 0,06 mm z myślą nawinięcia jej na kołowrotek o pojemności 100 m żyłki 0,18. Wiecie ile mi jej weszło? 75 m. Tutaj pomiar mikrometrem już by wykazał dużo większą grubość.

EDIT: Jak widać z powyższego pomiar średnicy plecionki mikrometrem jest obarczony dużym błędem.
Co jest dla nas istotne w plecionce? Wytrzymałość. I to możemy zweryfikować domowymi metodami. Grubość, pod kątem na ile zmieści się nam na wąskiej szpuli. Przy większych szpulach nie ma to znaczenia, tylko na ilość podkładu do zapełnienia szpuli.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #341 dnia: 26.03.2024, 19:44 »
+75 m żyłką to już trudne wyzwanie. Cienka żyłka i długi kij. Plecionką Mikado Octa 0,08, wędką 3,6 m, podajnikiem 40 g udawało mi się łowić na 80 m.
Ta plecionka na FG Knot ma wytrzymałość 3,5 kg, łowiłem na nią karpie na komercji z 80 m. Octa 0,1 mm ma na FG Knot 4,5 kg.
Żyłka jako strzałówka lubi się strzępić przy mocnych rzutach, lepiej dać strzałówkę z plecionki np, 0,20 mm. Lepiej się ładuje i się nie strzępi.
A co do zbawiennej roli żyłki jako strzałówki w amortyzacji to
Brak amortyzacji to mit i zabobony ludzi, którzy nie łowili metodą w 100% na plecionkę. Nie tylko ja tu na forum używam pletki jako głównej i pletki jako strzałówki. Amortyzację pełni kij, hamulec i ręka. Co ciekawe, odkąd zacząłem stosować takie zestawy na kijach 12ft i 13ft to praktycznie wyeliminowałem spadki ryb do zera :)
Kij do dystansu jest zwykle sztywny ale też amortyzuje, mamy jeszcze do dyspozycji ustawienia hamulca i pracę nadgarstka.
Ok tylko tutaj jeszcze dochodzi ważna kwestia topienia się linki - pletka przy dużych dystansach zrobi to znacznie wolniej. Czy nie czujesz z tym problemu?
Wracam do Twojego tematu, bo wytrzymałości i grubości zagarnęły nam część wątku.
Oczywiście, łowiąc na dużych dystansach musimy się liczyć z wieloma niedogodnościami.
Przede wszystkim celność, która znacznie spada ze wzrostem dystansu.
Dorzucenie na wymaganą odległość. I tutaj żyłka, jako linka główna ale również jako strzałówka daje dużo mniejsze możliwości niż plecionka.
Sygnalizacja brań - dużo lepsza w przypadku pletki, niż żyłki.
Amortyzacja brań - żyłka daje dużo lepszą, nawet żyłka jako strzałówka. Przy pełnym zestawie z plecionki linka nie amortyzuje, amortyzację musi przejąć wędka, hamulec kołowrotka, nadgarstek.
Zatapianie linki gównej - przy plecionce jest dużo dłuższe ale to coś za coś, daleko albo bliżej.
Tak więc, jeśli nie musisz łowić daleko, to łów bliżej z żyłką i bez problemów, które sprawia łowienie na dystansie.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 190
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #342 dnia: 26.03.2024, 20:56 »
Ok, poświęciłem parę minut i ta YGK PE 0.6 (0.128mm) robi na palomar (obciążenie podnoszone na szpulce) około 2,5 kg.
Tutaj macie porównanie grubości. Na pierwszy rzut oka "najcieńsza" plecionka Whiplasha jest najgrubsza 8)
Najcieńsza w realu YGK w porównaniu do żyłki widać, że ma realnie około 0.14mm
Ja naprawdę nie wiem jak mam Wam wytłumaczyć, że te średnice 0.10mm co podajecie są nierealne. Wystarczy wejść na byle jakie forum spinningowe i poczytać.







Przyponówkę RIVE oszczędzaj bo podobno, jak mówi Kacper Górecki, nie nędzie już jej w sprzedaży, a bardzo ja lubię.
Marek