Autor Wątek: Podbierak karpiowy  (Przeczytany 2085 razy)

Offline barjab

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Podbierak karpiowy
« dnia: 24.05.2020, 05:59 »
Witam serdecznie,

Proszę o polecenie solidnego, dużego podbieraka karpiowego. Zacząłem łowić na zbiorniku gdzie zdarzają się sztuki w okolicach 10 kg i mój obecny sprzęt okazał się delikatnie mówiąc niewystarczający - a prawdę mówiąc była to całkowita pomyłka. Obecnie posiadam kosz bodajże Mikado Method + teleskopowa sztyca węglowa 4m Jaxona. Kosz zdecydowanie za mały a sztyca, mimo prawidłowego w miarę możliwości trzymania, trzasnęła mi jak zapałka.

Z tego co widzę podbieraki karpiowe mają sztyce w okolicach 1,5 - 2m czy taka długość (a raczej krótkość) nie sprawia wam problemów?

Dodatkowo, czy zwracać uwagę na jakieś "patenty" typu składanie ramion do przenoszenia, ważenia ryby itp itd? Nigdy z takiego podbieraka nie korzystałem.

Pozdrawiam

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Podbierak karpiowy
« Odpowiedź #1 dnia: 24.05.2020, 08:47 »
Bardzo dobry podbierak w cenie do 200 zł, ze sztywną sztycą ma w ofercie firma Forge Tackle. Ich produkty znajdziesz na stronie BivyCarp.pl Ewentualnie obejrzyj ofertę Mivardi lub Prologic. Myślę, że z tych trzech firm na pewno coś dla siebie wybierzesz.

Co to długości sztycy - właśnie taka ma oba być, abyś bez problemu zapakował pacjenta czym prędzej do podbieraka.

Składanie kosza: po załadowaniu ryby do podbieraka, wypinasz ramiona podbieraka i zwijasz je z siatką aż do dołu, aby za chwilę w spokoju przenieść i położyć rybę w kołysce lub na macie.
Pozdrawiam Seba

Offline barjab

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Podbierak karpiowy
« Odpowiedź #2 dnia: 24.05.2020, 11:31 »
A czy ten "system" wypinania ramion polega po prostu na tym, że są one "na wcisk"? W sklepie oczywiście sobie coś pomacam ale to dopiero w przyszłym tygodniu najwcześniej.

Offline Adam M

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 568
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zgorzelec
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Podbierak karpiowy
« Odpowiedź #3 dnia: 24.05.2020, 11:33 »
Tak, są na wcisk. Wyciągasz, zawijasz siatkę ile potrzeba i wyciągasz rybę na matę albo do kołyski.
Pb: sum 205 cm, 70 kilo. Karp 94 cm, 21 kilo. Lin 54 cm, 3,5 kilo. Leszcz 70 cm, 5,5 kilo. Amur 8 kilo.

Online fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 341
  • Reputacja: 795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Podbierak karpiowy
« Odpowiedź #4 dnia: 24.05.2020, 14:04 »
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Hektor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Podbierak karpiowy
« Odpowiedź #5 dnia: 24.05.2020, 23:25 »
Kupując podbierak karpiowy musisz zwrócić uwagę czy miejsce w którym będziesz go używała, pozwala na bliskie podejście do ryby, gdyż z uwagi na długość sztycy, która nie jest zbyt długa na ogół 1.8 - 2 m ciężko jest podebrać samemu rybę np. z wyższego brzegu. Ja osobiście posiadam klasyczny podbierak karpiowy, który używam przy połowie z pomostu (rybę mogę podprowadzić pod sam pomost) ale gdy łowię ze stanowisk, gdzie nie ma możliwości bliskiego podejścia do ryby, używam 4 m sztycy i kosza Korum Folding Spoon Net (radził sobie z karpiami powyżej 10 kg). Jak będziesz kupowała podbierak karpiowy to zwróć uwagę na długość transportową sztycy (1 czy 2 częściową rączkę), rodzaj gniazda, ciężar podbieraka oraz czy sprawnie można wyjąć ramiona podbieraka z gniazda. Obowiązkowo kup pływak do podbieraka bo bardzo ułatwia operowanie w wodzie takim podbierakiem.

Offline barjab

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Podbierak karpiowy
« Odpowiedź #6 dnia: 25.05.2020, 08:19 »
Dzięki wszystkim za porady. Zamówiłem w efekcie wspomnianego Prologic'a, oczywiście z pływakiem. Po kilku wyprawach postaram się zdać relację z użytkowania.

Pozdrawiam