Autor Wątek: Daiwa Fuego LT 3000 CXH, a także informacje o rodzinie LT i innych Daiwach...  (Przeczytany 19403 razy)

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Teraz wszystko jasne ;) Tak czułem, że wkradł się jakiś chochlik.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Jedno mnie ciekawi. Dlaczego Czesiu wybrałeś przełożenie 6,2:1 ;) Czyżby ten młynek był aż tak mocny.
 Domyślać się jedynie mogę, że Twoja wiedza podpowiada mi, że tak - jest mocny o dużym przełożeniu.
Pomijam tutaj wagę o ,której wspomniałeś. Będziesz nim walczył na komercji.
 Za recenzję oczywiście :bravo: :beer: :thumbup:
Szkoda, że mój Exceler LT 3000 CHX nie ma takich technicznych ulepszeń.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
:bravo: :bravo: :bravo: Czesiu za kolejną recke, jak tak dalej pójdzie to cała seria Daiwy LT zostanie rozłożona na czynniki pierwsze. Oczywiście :thumbup:
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Jedno mnie ciekawi. Dlaczego Czesiu wybrałeś przełożenie 6,2:1 ;) Czyżby ten młynek był aż tak mocny.
 Domyślać się jedynie mogę, że Twoja wiedza podpowiada mi, że tak - jest mocny o dużym przełożeniu.
Pomijam tutaj wagę o ,której wspomniałeś. Będziesz nim walczył na komercji.
 Za recenzję oczywiście :bravo: :beer: :thumbup:
Szkoda, że mój Exceler LT 3000 CHX nie ma takich technicznych ulepszeń.

Dlaczego takie przełożenie do takiego łowienia?
Przy pickerze stosuje podajniki 20-30g, nabite waza ciut więcej, ale zestaw zwija się bez towaru, bo ten zostaje w wodzie. Druga rzecz to pojemność szpuli w tej wersji, 150 m 0,23, w sam raz do pickera, chociaż ja nawinąłem nieco grubsza 😁 Podczas holu cała prace odwala wędka, młynkiem zwija się nadmiar żyłki, która udało się wypompować. Praca hamulca nijak ma się do przełożenia.
Mam tez większy nawoj, gdyby tak przyszło mi do głowy rzucać dalej, to szybciej i sprawniej mogę zwijać zestaw. Tak, młynek ma spora moc, nawet w tej konfiguracji. Przekładnia jest mocna i sprawna, nie widzę problemu, w sumie same profity ;)
Czesiek

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe

  Po przeczytaniu tej recenzji po prostu "wyskoczyłem z butów" :o

  Świetna, rzeczowa recenzja!  Bank informacji dla posiadaczy Fuego LT a do tego wszystkiego jeszcze te fotki!   

   Genialne!!!

 Tak się złożyło, że i ja jestem posiadaczem kołowrotka Daiw Fuego LT.   Wybrałem rozmiar 4000-C dlatego, iż w odróżnieniu od modelu 4000D-C ma mniej pojemną szpulę, która mieści 150m żyłki 0.28mm.  Model D-C ma pojemność 150m/ 0.37mm.    Nie lubię na szpulę nawijać podkładów jak również zbytecznych metrów żyłki.  Kołowrotek ten posłuży mi do łowienia metodą na małej wodzie komercyjnej,  podczepiony do feederka 10ft i ok.200gr. wagi.   Faktycznie komplet: wędka + kołowrotek jest bardzo lekki. 

 Cóż więcej mogę dodać do opisu recenzenta -Wonski81.   Wspomnę tylko tyle, że kołowrotek bardzo ładnie nawija żyłkę na szpulkę bez dodawania kolejnych podkładek.   Zastanawiam się czy ten na prawdę dobry nawój żyłki jest wynikiem zastosowania nowej przekładni, napędu i jeżeli tak to jaki to ma związek ze sobą?

 Pytanie przy okazji pisania tego postu do Wonski81:  w tym sezonie spróbuję klipować za pomocą gumek.  Napisz proszę jakich używasz: rozmiar, średnica...

 Spodobało mi się rozwiązanie z hamulcem qd i łożyskowaniem knoba lecz dla mnie są to robótki zbyt trudne.. :(

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Podkładki do regulacji nawoju mają swoje zastosowanie np. w momencie, gdy zmienimy średnicę stosowanej żyłki, lub nawiniemy plecionkę zamiast dotychczasowych żyłek. Z reguły ustawienie fabryczne daje radę i po nawinięciu pewnej ilości żyłki widać, czy układa się ona dobrze.

Nawój faktycznie jest ok.
U mnie tworzy się minimalny, odwrócony stożek, czyli tak jakby więcej jest żyłki przy górnej krawędzi szpuli, a mniej na dole. Jest to prawidłowe ułożenie w Daiwach, przy ich budowie szpul, wpływa też na lepsze właściwości rzutowe.

Dobry nawój to generalnie zasługa wszystkich elementów odpowiedzialnych za oscylację szpuli. Jeśli jest dobry projekt, wykonanie i precyzja, to nawój jest bardzo ładny. Napęd raczej za dużo nie ma tutaj "do powiedzenia".

Gumki?
Używam tanich jak barszcz gumeczek z chińskiego marketu, kosztują parę złotych za spory worek. Są rzekomo przeznaczone do robienia bransoletek i tego typu ustrojstwa. Tutaj wiele mogą pomóc dziewczynki w wieku ok 10lat, czyli córki, wnuczki, inne bratanice. Obeznane są w temacie :P :facepalm:
To nie jedyne rozwiązanie. Chłopy z forum zapewne Ci podrzucą jeszcze inne pomysły na te gumeczki.
Maciej chyba używa jakiś Drennanowskich, lateksowych?
Michał (Mosteq) też jeszcze innych.
Wiele typów się nadaje.
Ważne by nie były zbyt grube, bo wtedy łatwiej szarpnąć i zerwać w przypadku jakiegoś bonusa.
Czesiek

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Jest to prawidłowe ułożenie w Daiwach, przy ich budowie szpul, wpływa też na lepsze właściwości rzutowe.

Lepsze właściwości, czyli gorsze ;)

"Nieporozumieniem, jeśli chodzi o  długość rzutów, jest system ABS opracowany przez Daiwę. Reklama głosi, że on znacznie przedłuża rzuty, tymczasem jest odwrotnie. Przypomnę, że ABS układa żyłkę w odwrotny stożek. Musi więc skracać rzuty, bo żyłka trze nie tylko o rant szpuli, ale także o wcześniejsze zwoje. Można się zgodzić, że  ten system nie robi brody, ale rzutów z pewnością nie wydłuża" - Janusz Paprzycki (mistrz rzutowy).

Jedno jest pewne, Daiwa ma genialnych marketingowców. Serio. Kołowrotki tej firmy układają linkę na trzy sposoby: walec, stożek rozwarty w stronę rantu (ABS) i stożek rozwarty w stronę korpusu, a najciekawsze jest to, że katalogowe opisy sugerują, że każdy z tych systemów jest najlepszy, biorąc pod uwagę właściwości rzutowe...

System szumnie zwany ABS jest przyjazny użytkownikowi, chroniąc go przed powstawaniem tak zwanych bród, jednak jest najgorszy, biorąc pod uwagę odległości rzutowe. To nie urojone teorie, tylko fakty praktyków.

Prawda jest taka, że jeśli komuś tworzą się brody, to nie ze względu na kształt szpuli, więc system ABS jest w zasadzie zbędny. Klasyczny walec spełnia wszelkie wymagania przeciętnego wędkarza, niczego więcej nie trzeba. Nie jest też tajemnicą, że kołowrotki przeznaczone do dalekich rzutów mają szpule zbieżne w kierunku rantu.

Proszę, to jest nowoczesny kołowrotek Daiwy do uzyskiwania sporych odległości:



A to jest stary kołowrotek, który był używany w zawodach rzutowych (Daiwa Whisker):



"Rzutowcy" jednoznacznie wypowiadają się na temat szpul ABS (stożek rozwarty w stronę rantu szpuli), "zwykli" wędkarze również, więc nie dajmy się nabierać na marketingowe pierdoły.


Jacek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Cóż... jeśli tak stawiasz sprawę i przytłaczasz argumentami, to coś jest na rzeczy :bravo:

Z kolei ja wychodzę na frajera, który powiela marketingowe banialuki...
Trzeba poprawić nawój na klasyczny "walec", żeby się jeszcze bardziej nie zbłaźnić :-[
Czesiek

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Nie, problem w tym, że firma nie potrafi się zdecydować, który system jest najlepszy ;) Cóż, będę szczery, wnerwia mnie ten cały ABS - unikam jak ognia.

Po prostu użytkownik każdego z tych kołowrotków (trzy systemy) ma być przeświadczony o tym, że jest on najlepszy w kategorii rzutowej. Proste.
Jacek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Może po prostu jest tak, ze niewielki, odwrócony stozek uformowany przez nawinieta na szpule linke, to ograniczenie konstrukcyjne?
Z uwagi na długość szpuli i zastosowane rozwiazanie oscylacji nie da się uzyskać bardziej idealnego ułożenia ?

W takim wypadku marketingowcy zrobili swoje i teoretyczne niedociągnięcia, są wręcz zaleta

Wrzucę foto z instrukcji.

Czesiek

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Może tak być, nie zdziwiłbym się. Skonstruowaliśmy nowy model kołowrotka, nawinęliśmy żyłkę, wyszło dziwnie, więc piszmy, że "dziwnie" to najnowszy trend podparty długoletnimi badaniami ;)

Za to marketingowe pieprzenie o tym, ile to oni dla nas robią, to...
Mam kołowrotek Abu, który za mało nawija i u góry, i na dole szpuli. Wystarczy albo wytworzyć "niższą" szpulę, albo powiększyć ramię zabieraka na kole zębatym. Proste jak drut. Przecież dopasowanie posuwu do wielkości szpuli (czy odwrotnie) to podstawa, jednak oni wolą pieprzyć głupoty o korbach wykonanych w technologii CNC.
Jacek

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Chciałbym zaznaczyć, że odwrócony stożek w systemie ABS spowodowany jest tym, że wewnętrzna część szpuli ma na dole mniejszą średnicę niż na górze. W przypadku mojego Legalisa 2500 HA ta różnica wynosi równy 1 mm. Ja zniwelowałem ten stożek naklejając 3 paski różnej szerokości z taśmy izolacyjnej na szpulę. Pierwszy ma 3/4 wysokości szpuli, drugi 1/2 a trzeci 1/4. Wszystkie naklejkam równo z dołem szpuli i tym sposobem uzyskałem w miarę równy,  walcowy nawój.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Zbyszek, to były żarty, bo prawda jest taka, że ten nawój to działanie z premedytacją. Czyli co, też nie jesteś zwolennikiem tego cuda?
Jacek

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Ja tylko wspominałem na czym polega ten ABS :) Niektórzy zaczynają wtedy niepotrzebnie kombinować z podkładkami, pomimo ładnego nawoju przy krawędziach szpuli.

Owszem, mi również ten system nie przypasował.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Czesiek, zastanawiam się, czy przed zakupem kołowrotka rozbierasz go w sklepie na drobny mak. :-P

A tak poważnie to dzięki Twoim opisom :thumbup: zaczynam powoli kumać budowę kołowrotka i może uda mi się kiedyś go rozebrać a może nawet potem złożyć bez schematu i jeszcze będzie działał. 8)
Pozdrawiam,
Tomek