Autor Wątek: Długość przyponu karpiowego w metodzie?  (Przeczytany 10574 razy)

Offline Rybitwa

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #15 dnia: 20.02.2019, 20:56 »
Ja zlowilem karpia 15 kg na metodę i krótki 10 cm przypon.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 515
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #16 dnia: 20.02.2019, 21:11 »
Prawie każdy z nas złowił dużego karpia na metodę. To jest żaden argument. Na pinkę też złowiono niejednego dużego karpia.

Chodzi o powtarzalność, statystykę. Obejrzyjcie sobie filmy podwodne, z jakich odległości duże karpie czasem zasysają pokarm. Z tym nie ma dyskusji. Tak samo jak z tym, że w karpiarstwie stosuje się dłuższe przypony. I z czegoś to wynika. Na pewno nie z przypadku, tylko z kilkudziesięciu lat testów.

Metoda nie służy do połowu potworów.  Do metody z woreczkiem PVA i większą kulką, z nastawieniem na te naprawdę większe ryby, zastosowałbym przypon przynajmniej 15 cm. Piszę "bym", bo jeszcze się tak nie bawiłem. Na razie cały czas wolę złowić kilka fajnych rybek w kilka godzin, niż jedną wielką raz na kilkadziesiąt godzin.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Rybitwa

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #17 dnia: 20.02.2019, 21:32 »
No tak, tylko czy to wtedy nie traci sensu, bo przy przyponie 15 cm w metodzie nie dojdzie do samozacięcia.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 350
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #18 dnia: 20.02.2019, 21:35 »
Metoda nie służy do połowu potworów.  Do metody z woreczkiem PVA i większą kulką, z nastawieniem na te naprawdę większe ryby, zastosowałbym przypon przynajmniej 15 cm. Piszę "bym", bo jeszcze się tak nie bawiłem.

Bawię się tak od dwóch lat (w zeszłym sezonie mocniej ;)). Wiosną miałem przypony (plecionka) do 10cm dł., podajnik z pva na sztywno, haczyki 10-8. Ryby wyholowane (na jednej zasiadce): 1/7 :facepalm:. Następnie poszedłem z przyponami w "bardziej karpiową" długość (15-20cm, średnia dł.18cm), podajnik na sztywno, leadcore, haczyki 8-4. Ryby wyholowane: 2/3, później również dużo lepsza skuteczność. Ryby z przedziału 4-14,5kg. Co ciekawe, 95% brań bez palenia szpuli :o, tylko przyklejanie hangera o blank lub lekkie wyciąganie żyłki.

Na razie cały czas wolę złowić kilka fajnych rybek w kilka godzin, niż jedną wielką raz na kilkadziesiąt godzin.
Ja też tak na początku wolę, a później jakoś robię się leniwy (żeby nie powiedzieć - wymagający czy znudzony :P) i wolę ten drugi wariant + chill :sun: :beer: out...
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 515
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #19 dnia: 20.02.2019, 21:37 »
Widzisz, coś jest na rzeczy.

W sumie Mjmaciek ciąga te swoje kabany na metodę. Może tu trafi i z praktyki coś napisze więcej.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 350
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #20 dnia: 20.02.2019, 21:38 »
No tak tylko czy to wtedy nie traci sensu bo przy przyponie 15 cm w metodzie nie dojdzie do samozaciecia.
Skoro z dłuższym przyponem nastawiasz się na większą rybę, która często unosi się wyżej niż dł. przyponu, więc jak ta ryba może się nie zaciąć :o.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #21 dnia: 20.02.2019, 21:45 »
Koledzy tu bym z tą długością przyponów polemizował trochę, ponieważ jednym z najskuteczniejszych przyponów w karpiowaniu jest Chod Rig Barbed, przypon na krętliku o długości 6 - 8,10 cm, na takie przypony z hakami w rozmiarach 2,4 wyciągają miśki rekordowe i co zasysa im karp ciężarek, czy kilka metrów żyłki? Bez przesady. Methoda i krotki przypon służy zupełnie innym celom niż polowanie na rekordowe karpie. Ma być punktowo podana zanęta, w niej przynęta i branie: krótka "piłka" :P I krotki przypon przy podajniku służący jak napisał kolega powyżej zacięciu ryby. Albo może ja coś w tych methodach innego widzę? To bije się w piersi :-X
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Online Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #22 dnia: 20.02.2019, 21:54 »
Ja też lubię poteoretyzować i pogdybać. Nie wszystko musi się sprawdzić w praktyce. Jednak trzeba dać temu szansę.
Każdy ma swoje ulubione, żeby nie powiedzieć jedynie słuszne przypony do metody. Jedni mówią tylko żyłka, inni tylko plecionka a jeszcze inni tylko fluorocarbon. A to znaczy, że wszystko się sprawdza i nie należy się zamykać tylko na własne, jedynie słuszne sposoby tylko popróbować innych. Ja w tym sezonie popróbuję na drugiej wędce innych przyponów, niż te, na jakie łowię zwykle. Ryby pokażą, kto ma rację.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #23 dnia: 20.02.2019, 22:02 »
No tak tylko czy to wtedy nie traci sensu bo przy przyponie 15 cm w metodzie nie dojdzie do samozaciecia.
A skąd taka teoria?
W tamtym sezonie dopiero przypony 15-20 cm dawały mi duuuuużo lepsze efekty.
Dodam tylko, że posłuchałem w tej materii rady mądrzejszego, kolejny raz dzięki Mosteque :thumbup:

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 224
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #24 dnia: 20.02.2019, 22:06 »
  Duży karp bez problemu potrafi zassać przynętę z większej odległości  (czytałem gdzieś kiedyś o tym lecz nie pamiętam szczegółów czy było to 20 czy nawet 30cm) więc przypon 10cm jest zbyt krótki.  Tylko teraz należało by zadać pytanie dlaczego te duże karpie nie mogły by zasysać przynęty z dna tzn. podczas zasysania pochylić bardziej głowę w kierunku koszyczka, dna...

 Nie mam pojęcia dlaczego nie mogłem złowić większej sztuki.  Może gdybym zastosował dłuższy przypon 15, 18cm miał bym większe szanse.  Teraz tylko gdybanie mi pozostało.

Nie będę się rozpisywał, bo każdy z was ma doświadczenie. Łowienie dużych karpi regularnie to nie jest prosta sprawa. Jak by była prosta, to by każdy łowił, a tak nie jest. Przyłów to loteryjka i każdemu się udać może. A regularne połowy byczków to ciężki temat.

Powiem tak, zależy to od wielu czynników moim zdaniem w takiej kolejności: łowisko, pora roku, miejsce, noc/dzień, pogoda, liczebność dużych ryb w łowisku, przyzwyczajenia ryb, przygotowanie łowiska, zanęcenie (tu można podejść z buta, ale trzeba wiedzieć że one tam są...), przynęta, umiejętności wędkarskie, zestawy, sprzęt, podbierak

Tyle wypadkowych wpływa na systematyczne łowienie byczków. Lata to robię, i tak w kilku zdaniach trudno to ugryźć. Jedni nie rozumieją o czym mówię, inni uważają, ze jestem jeb...ty. A jeszcze inni z zazdrości obgadują, i opowiadają o człowieku głupoty.

Spłyćmy temat do przyponu. Czym się kieruje przy wyborze. Pora roku, jaka przynęta, jaki rodzaj dna, i dopiero zaczynam kombinować z przyponem. Uniwersalny 15 cm z plety 35 lb na haku nr 6, przynęta kulka 20 mm, lub dwa pellety 14 mm. To najprościej.


Edycja moderatora:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2757.0
Maciek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 224
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #25 dnia: 20.02.2019, 22:11 »
Koledzy tu bym z tą długością przyponów polemizował trochę, ponieważ jednym z najskuteczniejszych przyponów w karpiowaniu jest Chod Rig Barbed, przypon na krętliku o długości 6 - 8,10 cm, na takie przypony z hakami w rozmiarach 2,4 wyciągają miśki rekordowe i co zasysa im karp ciężarek, czy kilka metrów żyłki? Bez przesady. Methoda i krotki przypon służy zupełnie innym celom niż polowanie na rekordowe karpie. Ma być punktowo podana zanęta, w niej przynęta i branie: krótka "piłka" :P I krotki przypon przy podajniku służący jak napisał kolega powyżej zacięciu ryby. Albo może ja coś w tych methodach innego widzę? To bije się w piersi :-X
Jurek, w mule na pół metra po herbacie z takim zestawem.
Zestaw dobieram osobiście do łowiska.
Na 50 cm mół muł robi robotę 3/4 sztywniak, reszta miękka, z dociążeniem, a na nim pva.
A czemu taki zestaw? Bo jak spada pva, robi za spławik. Ciężar idzie w mół muł a pva osiada z hakiem na móle mule .
Maciek

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #26 dnia: 20.02.2019, 22:16 »
Eksperymenty nigdy nie zaszkodzą, każdy dostosowuje swój sprzęt i metody którymi łowi do swoich możliwości i nieograniczonej wyobraźni.
Tylko "Konia z rzędem" temu, który przestawi kogoś ze świata naszych autorytetów, na których niejednokrotnie się powołujemy tu na forum, kto by rekomendował do methody przypony długie, bo karp czy inna ryba je zassie.
Oczywiście nie neguje nikogo, kto próbuje, bardzo dobrze, ja tez próbowałem i pewnie wielu z Was próbowało zakładać krótsze, dłuższe przypony, z plecionki z fluorcarbonu, ja nawet próbowałem ze stiff link-iem, nic w tym złego nie widzę, wędkarstwo to poszukiwanie rozwiązań, poszukiwanie ryb, metod, podania przynęty itd... itd... tylko nie wyważajmy otwartych drzwi.
A ja chętnie poczytam o efektach stosowania do podajników methody przyponów 15-20 centymetrowych, a może i ja zacznę stosować? :D :fishonhook:

...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #27 dnia: 20.02.2019, 22:19 »
Jurek, w mule na pół metra po herbacie z takim zestawem.
Zestaw dobieram osobiście do łowiska.
Na 50 cm mół muł robi robotę 3/4 sztywniak, reszta miękka, z dociążeniem, a na nim pva.
A czemu taki zestaw? Bo jak spada pva, robi za spławik. Ciężar idzie w mół muł a pva osiada z hakiem na móle mule.

Zgoda Maciek, ale tu już wkraczamy w inny temat: charakterystyka, zbiornika, wody na której łowimy, Pełna :thumbup: zgod , ala na taki mół muł nie stosuję podajnika 40 g z 8 cm przyponem.
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 224
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #28 dnia: 20.02.2019, 22:25 »
Eksperymenty nigdy nie zaszkodzą, każdy dostosowuje swój sprzęt i metody którymi łowi do swoich możliwości i nieograniczonej wyobraźni.
Tylko "Konia z rzędem" temu, który przestawi kogoś ze świata naszych autorytetów, na których niejednokrotnie się powołujemy tu na forum, kto by rekomendował do methody przypony długie, bo karp czy inna ryba je zassie.
Oczywiście nie neguje nikogo, kto próbuje, bardzo dobrze, ja tez próbowałem i pewnie wielu z Was próbowało zakładać krótsze, dłuższe przypony, z plecionki z fluorcarbonu, ja nawet próbowałem ze stiff link-iem, nic w tym złego nie widzę, wędkarstwo to poszukiwanie rozwiązań, poszukiwanie ryb, metod, podania przynęty itd...idt... tylko nie wyważajmy otwartych drzwi.
A ja chętnie poczytam o efektach stosowania do podajników methody przyponów 15-20 centymetrowych, a może i ja zacznę stosować? :D :fishonhook:

Jurek mając takie kabany u siebie w wodzie o jakich mi opowiadałeś, to już dawno bym kombinował 15-20 cm.
Maciek

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość przyponu karpiowego w metodzie?
« Odpowiedź #29 dnia: 20.02.2019, 22:32 »
I kombinuje Maciek, Team Daiwa z podajnikiem do PVA przygotowana, niech no tylko lody puszczą :D
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek