Autor Wątek: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie  (Przeczytany 106256 razy)

Offline Darecki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: 12

Offline bohdan321

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 269
  • Reputacja: 13
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #571 dnia: 04.03.2018, 18:08 »
Czasy się zmieniają a ludzie nie >:O

Bohdan

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #572 dnia: 04.03.2018, 18:11 »
Boskie ;D "Nie biorą te jebuskie ryby" również w 2018r.

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #573 dnia: 04.03.2018, 20:11 »
Smutne to. Tym bardziej, że nic się nie zmieniło.
Nie spodziewałem się takiego tekstu w tamtych latach.
79' i już były miejsca przetrzebione i jakaś tam świadomość. Niemal 40 lat i dokładnie to samo.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #574 dnia: 04.03.2018, 21:27 »
...żeby rządzić rybami, to trzeba mieć do rybów głowę, o!
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #575 dnia: 13.03.2018, 22:40 »
Nasz kolega Rybal w tym temacie twierdził, że LGR " z Ikrą" nie załapała się na unijną kasę :) Kłamał. Nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz.

https://www.lodzkie.pl/component/k2/ponad-6-mln-z%C5%82otych-dla-beneficjent%C3%B3w-rybackiej-lokalnej-grupy-dzia%C5%82ania-%E2%80%9Ez-ikr%C4%85%E2%80%9D-2

Jeziorsko, podobnie jak w przypadku Zalewu Zegrzyńskiego dla OM PZW, było Okręgowi PZW w Sieradzu potrzebne, aby móc się starać wraz z lokalnymi samorządami o unijne fundusze.

Najpierw na Jeziorsku przesieciowali co się tylko da
http://www.pzw.org.pl/47/wiadomosci/144579/60/zakaz_odlowow_sieciowych_na_zb_jeziorsko_

Jak już zrobiono tam rybną pustynię to ....
"Na uwagę zasługują również projekty związane z rozwojem turystyki w obszarze Zbiornika Jeziorsko. W ramach złożonych wniosków beneficjenci wystąpili o zakup łodzi motorowych i skuterów wodnych w celu prowadzenia zarówno usług rekreacyjnych jak i turystyki"

 :facepalm:

Jest tutaj na forum kilku przedstawicieli tej lokalnej grupy rybackiej...mocnych obrońców PZW :)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #576 dnia: 14.03.2018, 08:09 »
Nie rozumiem sensu babrania się w rybactwie aby rwać kasę z UE. Nie widzę żadnych korzyści, zwłaszcza gdy się bilansuje to rzekomymi datkami na SSR. Problemem SSR nie jest brak samochodów terenowych, łodzi, dronów i noktowizorów, ale liczebność i ilość kontroli. Strażnicy mają być tutaj zwykła, codzienną kontrolą, która obniżyłaby do minimum ilość wykroczeń. Dlatego żadna kasa z rybactwa nic tu nie da, bo musi iść na 'sprzęt' lub 'inwestycje'. A te można sobie wsadzić głęboko, jeżeli nie ma ryb.

Niestety, w polskich realiach jest to sposób na urwanie czegoś dla siebie. Dlatego deal taki jak Zalew Zegrzyński jest owiany tajemnicą, nie ma tam żadnej przejrzystości. Zresztą nie ściemniajmy, chodziło od początku o 'ratowanie' zalewu. Szok i przerażenie.

Rola pana Rybala, Tomasza Czerwińskiego jest tu bardzo wymowna. On też nie robi tego wszystkiego za darmo. I śmie nas pouczać i 'uspokajać'. WTF? :facepalm:
Lucjan

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #577 dnia: 14.03.2018, 10:31 »
Nie rozumiem sensu babrania się w rybactwie aby rwać kasę z UE. Nie widzę żadnych korzyści,

Trzeba patrzeć na to pod innym kątem ;) Działacze samorządowi w LGR-ach wraz z lokalnymi przedsiębiorcami, działaczami PZW mają wpływ na to komu zostaną przyznane środki. Władze gmin, stowarzyszeń, przedsiębiorcy mają więc możliwość wrzucania do LGR-ów swoich kolegów, tak aby unijne środki były przyznawane odpowiednim osobom.

Ciekawym przykładem LGR jest LGR z Ikrą z siedzibą w Parzęczewie pod Łodzią. W skład jej władz wchodzą lokalni działacze samorządowi (np. z PO) z miejscowości w których jedynym rybakiem jest właściciel stawu z karpiami albo wędkarz z PZW (dokładnie wędkarze z 8 kół). No i główny cel LGR to restrukturyzacja rybactwa ;D ;D W LGR-ach są i osoby wykonujące normalne obowiązki pracownicze zatrudnione w ramach np. umowy o organizację stażu z Powiatowego Urzędu Pracy :) Czyli państwowe pieniądze na staż są przyznawane przez.... swoich kolegów.

Przykładowo w ramach poprzednio działającego programu ze środków unijnych gmina Dalików promowała lokalną twórczość poprzez nagranie płyty i doposażenie Orkiestry OSP w Dalikowie, gmina Wartkowice nagrała płytę z Zespołem „Polesianki” :) Jednak to takie ciekawostki. Unijna kasa idzie na dużo poważniejsze rzeczy dla poważniejszych podmiotów.

LGR z IKRĄ zostało założone przez: 11 gmin (Aleksandrów Łódzki, Dalików, Konstantynów Łódzki, Lutomiersk, Parzęczew, Pęczniew, Poddębice, Świnice Warckic, Uniejów, Wartkowice i Zgierz), przedstawicieli kół wędkarskich działających w Sieradzkim Okręgu PZW, hodowców karpia, rolników, przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą ryb i organizacje pozarządowe z tego terenu. Ci co mieszkają na tych terenach to dobrze wiedzą, że to całe rybactwo obejmuje oprócz Jeziorska raptem kilka stawów. W skład LGR wchodzą bowiem np. stawy w Aleksandrowie, Konstantynowie,Zgierzu, Lutomiersku, Poddębicach, gdzie rybactwo polega albo na tym, że rybakami są wędkarze z PZW albo na tym, że właściciel stawu handluje karpiem na święta. Mamy więc Zofiówkę Koła Kleń, stawy w Sarnowie, Bełdowie, Ciosny, Grotniki, Glinnik.

Tak o to "reklamuje się" LGR z Ikrą:

-"Duża liczba akwenów występująca na obszarze LGD posiada potencjał dla rozwoju sektora rybackiego, przetwórstwa i rynku rybnego, co będzie wspierane w okresie 2014-2020 ze środków EFMR. Mieszkańcy w sektorze rybackim widzą istotny czynnik wpływający na rozwój obszaru, co zostało potwierdzone wynikami konsultacji społecznych i czego dowodem jest utworzenie Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Z Ikrą” w roku 2015. Dla rybactwa na obszarze LSR znaczenie mają wody powierzchniowe płynące, jak i stojące. Na terenie mamy kilkadziesiąt stawów rybnych, zarówno ogromnych kilkusethektarowych kompleksów stawów rybnych, jak i mniejszych kilkuhektarowych stawów. Obszar LSR posiada długie tradycje sektora gospodarki rybackiej, zwłaszcza w zakresie hodowli karpia."

- "szansami dla obszaru może być wykorzystanie centralnego położenia i wzrost popularności turystki kwalifikowanej aktywnej: wędkarskiej"

I w tym wszystkim kluczowa jest rola Okręgu w Sieradzu, bo bez ich udziału nie dałoby rady utworzyć LGR na tym obszarze. Dobry przykład do czego prowadzi racjonalna gospodarka rybacka stanowi zbiornik Jeziorsko. Oczywiście PZW też ma swój kawałek tortu w tym wszystkim. Jednak koniec końców członkowie PZW organizują zawody...na komercjach np. Batorówce, Pacyfiku.





Offline zwir73

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #578 dnia: 14.03.2018, 11:03 »
Panie Selektor mam wrażenie ,że "pije Pan do mnie".

Skoro wmieszał Pan Zofiówkę i koło Kleń w swoje wywody .
Proszę o przedstawienie oficjalnego wykazu czy listę zbiorników wchodzących w skład LGR z Ikrą.

Przypomnę ,że w ostatnim moim wpisie poprosiłem Lucjana aby zacytował moje słowa gdzie wychwalam PZW i ich wody.Nie doczekałem się takowych cytatów.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #579 dnia: 14.03.2018, 12:20 »
Ja naprawdę nie mam nic do Pana. Wiem, że Pan robi wiele dobrego u siebie. Pokazuje jednak pewien system w którym utkwił PZW. System gdzie wędkarz jest na samym końcu beneficjentów środków unijnych. Co do wód, które musiały się znaleźć ażeby móc mówić o powstaniu LGR to m.in. mamy tu :


Offline zwir73

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #580 dnia: 14.03.2018, 13:49 »
Mogę prosić o link do źródła ,tej tabeli.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #581 dnia: 14.03.2018, 13:57 »
Jest na stronie Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Z ikrą" w jej strategii rozwoju lokalnego. Nie mam teraz zbytnio wiele wolnego  czasu aby teraz to Panu odnaleźć.

Offline andre1975

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 484
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Bruksela / Łagów (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: feeder
Andrzej

Offline zwir73

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #583 dnia: 14.03.2018, 15:11 »
Widzę tu tzw. grę słów cyt.Selektora
"W skład LGR wchodzą bowiem np. stawy w Aleksandrowie, Konstantynowie,Zgierzu, Lutomiersku, Poddębicach, gdzie rybactwo polega albo na tym, że rybakami są wędkarze z PZW albo na tym, że właściciel stawu handluje karpiem na święta. Mamy więc Zofiówkę Koła Kleń, stawy w Sarnowie, Bełdowie, Ciosny, Grotniki, Glinnik."
a
Tabela 6. Wykaz najważniejszych zbiorników wodnych na terenie LGD.

Co wynika z moich interpretacji ,gminy wykazały wszystkie mniejsze i większe zbiorniki wodne na swoim obszarze ,granice obszaru działania LGD wyznaczają granice gmin i tyle.
Jedenaście gmin przystąpiło do projektu dostali kasę z Unii i co się stało strasznego??? .

Zbiornik Zofiówka nie widnieje w LGD ,że jest pod opieką lub coś LGD dołożyło do tych stawów.
Chcąc lub przypadkowo powstał news  mogący sugerować ,że koło Kleń jest w coś umoczone i ma jakiś udział w LGD.
A już w ogóle nie widzę związku LGD z tym gdzie ja organizuje zawody.

Dla ścisłości dodam że organizowałem zawody na:Batorówce,Pacyfiku,Grodzisku k.Częstochowy,Jamborku k.Ldzania,Stawy u Zygmunta w Rokitnicy ,Leźnicy Wielkiej,Kępina w Zduńskiej Woli,rz. Ner przy ujściu do Warty,Zajączek w Łasku,Łopatki w Łasku ,Cieszanowice okręg Piotrków,Zofiówce,Zalew na Baryczy,Cukrowizna w Rydzynach. Jako osoba wspierająca: Grębów,Kanał Łężyński,Miłocin.



Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Gospodarka Rybacka w PZW - moje spojrzenie
« Odpowiedź #584 dnia: 14.03.2018, 15:14 »
Mają czym dzielić ???
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!