Autor Wątek: Żyłki/plecionki - moje amatorskie testy wytrzymałościowe  (Przeczytany 11326 razy)

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Żyłki/plecionki - moje amatorskie testy wytrzymałościowe
« Odpowiedź #45 dnia: 06.05.2018, 17:52 »
Temat jest pojemny. Nie wykluczam, że coś jeszcze kiedyś napiszę.

Pozdrawiam. :)
Marian

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 471
  • Reputacja: 297
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Żyłki/plecionki - moje amatorskie testy wytrzymałościowe
« Odpowiedź #46 dnia: 06.05.2018, 18:39 »
Postanowiłem włączyć się do tematu, bo sam miałem pomysł robienia testów.
Fajnie że powstał taki wątek, bo można porównać to czego używać, a czego nie.
Dobrze by było porobić przypony i też je testować...
Z moich skromnych badań wie że, ogromny wpływ ma sposób i staranność wiązania, oraz długości testowanych materiałów.
Wiązanie easyloop może też być ciekawym obiektem badań...Ilość owinięć ma wpływ na ułożenie się węzła, a co za tym idzie o wytrzymałości.
Często do testu można użyć kilku ale nie mniej jak 5 prób w różnych wariantach...ale w ten sposób niszczy się sporo żyłki lub plecionki.
Jak wiadomo im większa ilość prób tym błąd mniejszy. Ale nie wszystko da się tak testować, choć w przypadku żyłek i plecionek może to oddać sporo większą dokładność testu.
Testowałem jakiś czas temu wytrzymałość pętelek robionych easyloop... Robiłem po 6 testów z różnych konfiguracji i wyniki były mega różne... Mam ostatnio mało czasu, ale spróbuje coś pokombinować...
Same testy można wykonywać na dwa sposoby....Pierwszy to test udarowy, a drugi statyczny...
Ogólnie temat ciekawy i bardzo rozwojowy...
Marcin

Offline Piitubski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 459
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Żyłki/plecionki - moje amatorskie testy wytrzymałościowe
« Odpowiedź #47 dnia: 14.03.2020, 16:15 »
Ostatnio sprawdziłem 2 żyłki Match pro. Team elite 0.16: deklarowane 3.4kg, mój test 2.1kg. Team M1 0.11 deklarowane 1.6kg, mój test 0.8kg. Ogólnie jestem zawiedziony kiepską wytrzymałością tych żyłek.

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 993
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Żyłki/plecionki - moje amatorskie testy wytrzymałościowe
« Odpowiedź #48 dnia: 14.03.2020, 16:41 »
Moim zdaniem realne 2,1 kg przy 0,16 mm jest jak najbardziej poprawne.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 012
  • Reputacja: 216
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żyłki/plecionki - moje amatorskie testy wytrzymałościowe
« Odpowiedź #49 dnia: 14.03.2020, 19:25 »
Ostatnio sprawdziłem 2 żyłki Match pro. Team elite 0.16: deklarowane 3.4kg, mój test 2.1kg. Team M1 0.11 deklarowane 1.6kg, mój test 0.8kg. Ogólnie jestem zawiedziony kiepską wytrzymałością tych żyłek.
0,16 Trabucco T1 Elite ma wytrzymałość 2.25kg, a kosztuje 40 zł :)
Małe średnice zależy bardzo dużo od poprawnego zawiązania, wytrzymałości jak najbardziej bardzo dobre.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Żyłki/plecionki - moje amatorskie testy wytrzymałościowe
« Odpowiedź #50 dnia: 14.03.2020, 23:36 »
2 kg wytrzymałości dla żyłki o rzeczywistej grubości 0,16 to bardzo dobry wynik.
Przykładowo Żyłka Trabucco COMPETITION PRO 25 m 0,14 - deklarowana grubość - 0,148, faktyczna 0,165, deklarowana wytrzymałość - 2,8 kg, faktyczna 1,8 - 2 kg

A tak w ogóle, powieś sobie 2 kg na wędce i spróbuj to podnieść ;)
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Żyłki/plecionki - moje amatorskie testy wytrzymałościowe
« Odpowiedź #51 dnia: 14.03.2020, 23:41 »
A tak w ogóle, powieś sobie 2 kg na wędce i spróbuj to podnieść ;)
Uważaj bo za wędkę będziesz płacił ;D
Adam

Offline Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Żyłki/plecionki - moje amatorskie testy wytrzymałościowe
« Odpowiedź #52 dnia: 15.03.2020, 10:11 »
Ja w tym roku kupiłem i przetestowałem Stroft. Podaję najniższą wytrzymałość na pętli easy loop, zrobiłem po 5 prób dla każdej średnicy. Oto wyniki: 0.12 (Real. 0.14 )  1.6kg, 0.14 (Real. 0.16) 2.0kg , 0.20 (Real. 0.225 ) 3.0kg.

Offline zgrozik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 588
  • Reputacja: 141
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Debeściaki
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Żyłki/plecionki - moje amatorskie testy wytrzymałościowe
« Odpowiedź #53 dnia: 15.03.2020, 10:15 »
Ja w tym roku kupiłem i przetestowałem Stroft.

Ale którego Strofta?
Piotr

Offline Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Żyłki/plecionki - moje amatorskie testy wytrzymałościowe
« Odpowiedź #54 dnia: 15.03.2020, 12:28 »
GTM

Offline Piitubski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 459
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Żyłki/plecionki - moje amatorskie testy wytrzymałościowe
« Odpowiedź #55 dnia: 18.03.2020, 18:12 »
Kolejne pomiary wytrzymałości żyłek. Hydra Prodige 0.14 - deklarowana 2.9kg, zmierzona 1.6kg. Hydra premier 0.16 - deklarowana 3.5kg, zmierzona 2lg.
 Ogólnie żyłki mało rozciągliwe, chyba trzymają wymiar. Ale nie spodziewałęm się aż takich różnic w stosunku do tego co podaje producent. Zwłaszcza, że tak zachwalane przez sprzedającego. No i koszt dostawy 17 zł to już przegięcie.
Żyłki Dragon XT69Pro: 0.16 - deklarowana 3.85kg, zmierzona 2.7kg,  0.18 - deklarowana 4.6kg, zmierzona 2.8kg. Dragon Supreme 0.16 - deklarowana 3.25kg, zmierzona 2.6kg. Żyłki Dragona wyraźnie przegrubione, ale mocne, jak na cenę i również mało rozciągliwe - sprawiają dobre wrażenie.

Offline MadaBrasem

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Żyłki/plecionki - moje amatorskie testy wytrzymałościowe
« Odpowiedź #56 dnia: 03.06.2020, 09:54 »
Tak na szybko postanowiłem zrobić testy swoich linek i muszę przyznać, że jestem negatywnie zaskoczony :/
Plecionka główna Mikado Octa 0.12mm - deklarowana wytrzymałość 8.90kg
Żyłka strzałowa Prologic XLNT 0.33mm - deklarowana wytrzymałość 7.40kg
Żyłka do zestawów końcowych Shimano Technium 0.285mm - deklarowana wytrzymałość 7.50kg (w to akurat nie do końca wierzę)

Z dobrych wieści okazuje się, że stosowana przeze mnie żyłka do strzałówki Prologic jest mocniejsza niż Shimano Technium w zestawach końcowych. Z złych - strzałówka Prologic jest mocniejsza również od stosowanej plecionki głównej Mikado o deklarowanej wytrzymałości o 1,5kg większej niż w przypadku Prologica :/ Co jednak jest jeszcze gorsze (o zgrozo), plecionka Mikado jest również mniej wytrzymała od żyłki Shimano :facepalm:
Do każdego testu brałem dwa równe (około 1,5m każdy) odcinki linek, wiązałem je ze sobą sposobem "pętla w pętlę", jeden koniec mocowałem do nieruchomego mebla, a za drugi ciągnąłem. Żadna linka nie strzeliła na węźle, wszystkie zerwania nastąpiły na liniowym, prostym odcinku. Dla każdej pary test wykonałem dwukrotnie zamieniając je stronami przy drugiej próbie, za każdym razem jednak wynik był ten sam.
Zastanawia mnie jeszcze czy wpływ na wytrzymałość plecionki ma to czy jest sucha czy mokra. Na tą chwilę jednak nie wygląda to dobrze, jak teraz sięgam pamięcią to w zeszłym roku zdarzyło mi się, że podajnik utknął na zaczepie 60m od brzegu i podczas siłowego ciągnięcia strzeliła plecionka...
Paweł

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Żyłki/plecionki - moje amatorskie testy wytrzymałościowe
« Odpowiedź #57 dnia: 03.06.2020, 11:20 »
:thumbup:

Od plecionki tej grubości nie ma co wiele wymagać, bo jeśli używana ma 2,5 kg wytrzymałości, to jest nieźle (wytrzymałość nowej plecionki to jedno, ale po kilku użyciach wszystko się zmienia, więc nie ma się co cieszyć). Żyłka o grubości ok. 0,28 mm potrafi sporo wytrzymać, nie ma żartów. Przeciętną plecionkę dwunastkę zasysa nosem. Taka żyłka położy większość spinningów, pickerów i feederów, a nie strzeli, jeśli oczywiście zaczniemy się z nią siłować, mając dokręcony hamulec.

Wytrzymałość większości cienkich plecionek, takich do 0,1 mm (skoro używamy średnicy, to już bądźmy konsekwentni), trochę eksploatowanych, oscyluje w granicach 1-2 kg

Pocieszające jest jednak to, że jeśli plecionka ma nawet te dwa kg. wytrzymałości, to i tak trudno ją zerwać, naprężając kij średniej wytrzymałości, np. 8-12 ft. Niestety, muszą być zachowane idealne warunki, czyli brak czegokolwiek, co może uszkodzić linkę.
Jacek

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 671
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Żyłki/plecionki - moje amatorskie testy wytrzymałościowe
« Odpowiedź #58 dnia: 26.06.2020, 13:31 »
Moim zdaniem realne 2,1 kg przy 0,16 mm jest jak najbardziej poprawne.

Jeszcze jest pytanie czy to faktycznie 0.16