Autor Wątek: Sprężyna przy metodzie feeder  (Przeczytany 6403 razy)

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Sprężyna przy metodzie feeder
« Odpowiedź #45 dnia: 09.10.2018, 16:13 »
Krętlik  tak,  ale chyba potrójny bo przy szybkim zwijaniu opór wody jest spory więc i moment tarcia w krętliku także rośnie.

Nie ma takiej potrzeby.  Pojedynczy krętlik będzie miał taką samą skuteczność jak potrójny czy nawet poczwórny. :)
Marian

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sprężyna przy metodzie feeder
« Odpowiedź #46 dnia: 09.10.2018, 18:25 »
Jeśli wszystkie  krętliki będą identyczne to tak.  Jednak w praktyce bywa różnie i jedne się łatwo kręcą inne gorzej. Kwestia wykonania poszczególnych egzemplarzy.  Efekt ten znają spiningiści.  W trójce któryś z nich zawsze lepiej się kręci niż pozostałe i on decyduje.
Wiesiek

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Sprężyna przy metodzie feeder
« Odpowiedź #47 dnia: 09.10.2018, 18:46 »
Z kilku zawsze jeden będzie najlepszy, a inne gorsze. Różnice moim zdaniem będą nieistotne. No chyba, że któryś będzie ewidentnie niesprawny. :)
Marian

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Sprężyna przy metodzie feeder
« Odpowiedź #48 dnia: 10.10.2018, 09:21 »
Chciałbym zwrócić uwagę na jeden  bardzo istotny element budowy sprężyny.
Sprężyna wykonana  jest  w postaci  spiralnie ułożonego drutu. Taka budowa powoduje, że podczas zwijania zestawu wiruje wokół  osi powodując skręcanie żyłki. >:(

 Otóż producenci wykonują sprężyny w dwóch wersjach. Jedna wersja, to nawinięcie drutu zgodnie z ruchem wskazówek zegara, druga nawinięcie drutu niezgodnie z ruchem wskazówek. Producenci nawijający zgodnie z ruchem wskazówek, niezależnie czy jest to świadomie czy przypadkowe, robią to prawidłowo.  Nawinięcie drutu  przeciwne jest  natomiast moim zdaniem dużym błędem. :(

Przy nawinięciu zgodnym  sprężyna  podczas zwijania zestawu skręca żyłkę w  prawo.  Skręcanie żyłki w prawo nie jest groźne, a najczęściej korzystne. Takie skręcenia  będą  kompensowane  przez odjazdy ryby na hamulcu, a w przypadku braku odjazdów i nadmiernym skręceniu można  je łatwo kompensować  symulując te odjazdy. :)

Przy nawinięciu niezgodnym sprężyna skręca żyłkę w  lewo powiększając  dodatkowo ewentualne  lewe skręcenia wynikające z odjazdów ryby na hamulcu lub wolnym biegu.

Skręceń lewych  żyłki nie zmniejszymy w trakcie łowienia.
Marian

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sprężyna przy metodzie feeder
« Odpowiedź #49 dnia: 10.10.2018, 09:24 »
A to jest cenna uwaga :thumbup:
Tylko wyobraźnia mi trochę szwankuje... Czyli jak to wygląda w rzeczywistości. Gdy trzymamy sprężynę grubszym końcem do siebie, to w którą stronę mają iść zwoje?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Sprężyna przy metodzie feeder
« Odpowiedź #50 dnia: 10.10.2018, 09:34 »
Nie ma znaczenia na który koniec patrzymy od jego czoła. Jeśli nawinięcie drutu z jednego końca jest  np. w prawo, to patrząc z przeciwnego końca również będzie w takim kierunku.

Skręcanie żyłki podczas zwijania zestawu będzie w prawo (korzystniejsze) jeśli nawinięcie drutu sprężyny będzie również w prawo. :)
Marian

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sprężyna przy metodzie feeder
« Odpowiedź #51 dnia: 10.10.2018, 09:56 »
Aha. OK :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Sprężyna przy metodzie feeder
« Odpowiedź #52 dnia: 05.12.2018, 14:13 »
To co napisał Wiecho i Luk o FC przy Metodzie...

Niektórzy koledzy używają przyponów z fluorocarbonu.  Także myślą , że kładą wisienkę, a ta wisienka po rozsypaniu się towaru natychmiast odskakuje od podajnika jak na sprężynce. ;)

Co do Metody to ten materiał jest raczej pomyłką. Jak pisze Wiesiek, jego sztywność powoduje, że przynęta odskakuje od podajnika. O wiele lepiej używać więc żyłki lub plecionki. Ta ostatnia po znalezieniu odpowiedniego materiału jest zwłaszcza dobra, bo nie uszkadza się tak jak żyłka, choć też się zużywa.

Ma odwzorowanie przy testach "Feeder Fans testuje nowe produkty Sonubaits - rodzina Sonubaits Chocolate Orange.
Dopiero zrozumiałem błąd jaki popełniam stosując FC.
Dopiero też zrozumiałem prezentację przynęty przy Metodzie.
Zawsze uważałem, że przynęta powinna odskakiwać, okazuje się, że nie.
Sprawdzę to! Wiążąc na żyłce i plecionce, i z obecnie powiązanym na FC.
Użyję tego samego podajnika, zanęty, pelletu, haczyka lecz na innych przyponach.

Jeszcze ostatnio pisałem,że zmieniałem system wiązania WBW aby prezentacja przynęty była bardziej sztywno niż ma mi latać przy haku.
Jak to pogodzę? Nie wiem. ;D

No tak, s7 poinformował nas dopiero dzisiaj. ;D
Miałem przyjemność rozmawiać (oczywiście poprzez tłumacza :( )z Phillem Ringer, na temat fluorocarbonu właśnie do metody. Jego zdaniem również ten materiał nie nadaje się do takich  przyponów. Użył tych samych argumentów co Lucjan. 


Ma odwzorowanie przy testach "Feeder Fans testuje nowe produkty Sonubaits - rodzina Sonubaits Chocolate Orange. - Zostaje wykreślone ponieważ Feeder Fans nie stosował FC.
...to królestwo...

Pozdrawiam.