Autor Wątek: Plecionka do feedera  (Przeczytany 92567 razy)

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #30 dnia: 26.01.2016, 19:13 »
Sufixa i Strena na Wiśle, okolice Oświęcimia, i Skawie. Jak na Skawie było w miarę ok, tak już po wypadzie na Wisłę odcinki pracujące straciły swoje właściwości ogólnie, między włóknami nazbierało się szlamu i innego drobnego syfu, do tego doszły przetarcia, szybko się wybarwiły i straciły tą śliską powłokę. Ogólnie na rzekach lepiej sprawdza się żyłka.

Edycja administratora:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2757.0

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #31 dnia: 27.01.2016, 08:33 »
Ja mam pytanie do tych co łowili z plecionką na rzece. Czy dawało Wam to korzyści w porównaniu do użycia żyłek? Zawsze wydawało mi się, że właściwości plecionki są niezbyt do takiego łowienia...
Lucjan

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #32 dnia: 27.01.2016, 08:54 »
Ja mam pytanie do tych co łowili z plecionką na rzece. Czy dawało Wam to korzyści w porównaniu do użycia żyłek? Zawsze wydawało mi się, że właściwości plecionki są niezbyt do takiego łowienia...
Lucek ja bym nie wchodził w plecionkę, żyłka przy zaczepie koszyczkiem zawsze puści, a plecionka? Przecież nie mamy pewności, że zaczep jest na przyponie. Przykładowo na Wye nikt nie łowi plecionkami, przynajmniej ja nie widziałem.

Offline kubik63466

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 384
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • mięsiarstwo to nie wędkarstwo
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #33 dnia: 27.01.2016, 09:12 »
Ja proponuje plecionkę Daiwa Tournament Braid super Sinking PE.

Konkretna pletka nie jakiś badziew.

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #34 dnia: 27.01.2016, 10:14 »
Ja łowie na Odrze na plecionce gdy jest płytko i nie ma zaczepów. W nurcie ma dużą przewagę nad żyłką, bo można stosować lżejsze koszyczki, dodatkowo daje amortyzator gumowy żeby przypony nie strzelały. Plecionka 0,10 Berkeley Feeder ale strasznie droga i dosyć szybko się wyciera, bo jest teflonowana. Potem się strzępi, dlatego szukam coś innego - jak ktoś z was łowi na rzece, to proszę o doradzanie.
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline Norbert Malinowski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #35 dnia: 27.01.2016, 11:07 »
Rzeka niesie dużo syfu i pletka będzie zbierać go dużo więcej w porównaniu do żyłki. Warto to przemyśleć choć na jeziorach może się sprawdzać.

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #36 dnia: 27.01.2016, 13:13 »
Co do łapania syfu - to wiele zależy od grubości, okrągłości a jeszcze więcej od "śliskości"  - płaskie, klasyczne plecione z wyczuwalną strukturą - ostro zbierają syf i mikrodrobiny, spiekane, śliskie znacznie mniej - co oczywiste.

Tak czy inaczej po burzach/opadach to potężne wyzwanie by zameldować się z pletką nad rzeką.

Warto jeszcze wspomnieć jeszcze jeden aspekt - podatności na chemię w rzece, a tu plecionka kładzie na łopatki wszystkie żyłki.
Zdarzało mi się po dniu nad Wartą że żyłka stawała się sztywna i wytrzymałość siadała o połowę (nawet nie chcę wiedzieć co szło rzeką wtedy).

Sam najbardziej lubię łapać na pletki, zwłaszcza kolorowe - gdy łapie na 2 feedery jednocześnie a rzeka mocno ciągnie - bardzo to ułatwia hol.
Pozdrawiam
Olo


Offline Biały

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 703
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wałcz, Zach.-Pom.
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #37 dnia: 27.01.2016, 13:17 »
Czyli warto zamiast Daiwy J-Braid dołożyć drugie tyle na Tournament?
Łukasz Białas, Wałcz

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #38 dnia: 27.01.2016, 13:32 »
@Biały - nie łapałem Daiwą więc nie pomogę (obie imo za drogie - chyba, że pod spina), używam P-Line, ma to czego szukałem i zrobiłem zapas - złego słowa nie mogę powiedzieć. Neźle (jak na pletkę) tonie, okrągła. Używam 2 kg i 6 kg (realnej wytrzymałości).

Przerobiłem tego trochę, wymienię tylko te, które miały jakieś plusy pod feeder: od Shiro i Jaxon NCL (fajne miękkie, lotne ale puszyste i kiepsko tonące), Power Pro (tragiczna w najsłabszych kalibrach, ale od 3 ciej od dołu już dość okrągła i umiarkowanie zatapialna) P-line Spectrex (jedyny minus to sztywność, za to daje się bez większej gimnastyki zatapiać, okrągła i dość śliska).
Pozdrawiam
Olo


Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #39 dnia: 27.01.2016, 18:48 »
Co do łapania syfu - to wiele zależy od grubości, okrągłości a jeszcze więcej od "śliskości"  - płaskie, klasyczne plecione z wyczuwalną strukturą - ostro zbierają syf i mikrodrobiny, spiekane, śliskie znacznie mniej - co oczywiste.

Tak czy inaczej po burzach/opadach to potężne wyzwanie by zameldować się z pletką nad rzeką.

Warto jeszcze wspomnieć jeszcze jeden aspekt - podatności na chemię w rzece, a tu plecionka kładzie na łopatki wszystkie żyłki.
Zdarzało mi się po dniu nad Wartą że żyłka stawała się sztywna i wytrzymałość siadała o połowę (nawet nie chcę wiedzieć co szło rzeką wtedy).

Sam najbardziej lubię łapać na pletki, zwłaszcza kolorowe - gdy łapie na 2 feedery jednocześnie a rzeka mocno ciągnie - bardzo to ułatwia hol.
W zeszłym roku Odra była bardzo płytka, deszczu tyle co kot napłakał to i syf nie płynął - można było łowić na plecionkę.
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline kubik63466

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 384
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • mięsiarstwo to nie wędkarstwo
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #40 dnia: 27.01.2016, 19:20 »
Chciałbym tylko dodać taką rzecz, mianowicie grubość pletki na szpuli dla mnie nie ma jakiegoś znaczenia, ponieważ moją pierwszą pletką był Jaxon do 18 kg ( :D tak wiem co możecie pomyśleć) była to 0.18 mm (dość gruba) koloru białoszarego, karpie brały mi nawet lepiej niż jak miałem założoną żyłkę :D (nawet raz z nią miałem podczas 2 godz. brania 3 karpi ok. 6 kg, możliwe że szczęście, wadą było to, że swoją szorstką powierzchnią niszczyła przelotki więc po 2 tygodniach ją zdjąłem, stracona kasa bo kosztowała około 80 zł).
PS, łowiłem pickerem na metode (proszę nie krytykujcie).
Jest to pletka COMBAT XTS.

Offline Biały

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 703
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wałcz, Zach.-Pom.
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #41 dnia: 27.01.2016, 19:42 »
A niszczenie przelotek od plecionki to bardziej wina słabych przelotek czy taniej plecionki?

Łukasz Białas, Wałcz

Offline kubik63466

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 384
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • mięsiarstwo to nie wędkarstwo
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #42 dnia: 27.01.2016, 19:46 »
Plecionka nie była taka tania, ale wina była słabo wykonanej pletki nie przelotek, po prostu takie przelotki nie są dostosowane do plecionki. Wtedy nie wiedziałem, że muszą być przelotki SIC, ale myślę, że SIC by też dobrze nie zniosły takiej pletki.

Offline Piotr T

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 407
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chałupki
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #43 dnia: 27.01.2016, 19:53 »
Ja używam  plecionki na przyponie na Odrze jak jest kamieniste dno, w tedy żyłka dużo szybciej się przeciera. A używam taniej plecionki Jaxona 0.12, jest cieniutka, czarna, brzany 70 można łowić i bardzo dobrze się sprawdza. A na zbiornikach moim zdaniem plecionka to porażka. Na kołowrotku nigdy nie miałem plecionki, bo nie ma takiej potrzeby, nie pamiętam kiedy ostatnio zerwałem żyłkę, a zakładam 0,22. Ale wszystko zależy od kondycji ryb na zbiorniku. Wujek ma prywatny, duży dziki staw, na którym nikt nigdy nie łowi tylko ja, karmi rybki codziennie, i tam muszę mieć minimum 0.30 żyłkę - a walka z rybą trwa i 45 min :-)
Piotr

Offline kubik63466

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 384
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • mięsiarstwo to nie wędkarstwo
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #44 dnia: 27.01.2016, 19:55 »
Pozazdrościć stawu :P