Autor Wątek: Najmocniejsze sposoby wiązania przyponów, krętlików itp.  (Przeczytany 10472 razy)

Offline zgrozik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 588
  • Reputacja: 141
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Debeściaki
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Najmocniejsze sposoby wiązania przyponów, krętlików itp.
« Odpowiedź #15 dnia: 24.08.2018, 19:48 »
Ja polecam wiązarkę Stonfo.
Regulacja długości i łatwość, z jaką wykonuje się pętlę, stawia tę maszynkę na pierwszym miejscu.



Co do łączenia przyponu z żyłką główną to polecam wszelkiego rodzaju quick change beads (łączniki do szybkiej wymiany przyponu).
Chyba że chcesz tradycyjnie to pętla w pętlę.
Piotr

Offline Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Najmocniejsze sposoby wiązania przyponów, krętlików itp.
« Odpowiedź #16 dnia: 24.08.2018, 20:10 »
Pętelki fajne, ale jak wygląda ich wytrzymałość? Ja prawie zrezygnowałem z pętelek na rzecz krętlików r.20 lub 22, które łączę z przyponem węzłem Trilene. Dodam, że używam żyłek przyponowych od 0,12 do 0,18.

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Najmocniejsze sposoby wiązania przyponów, krętlików itp.
« Odpowiedź #17 dnia: 24.08.2018, 20:29 »
Od lat używam węzła Trilene pokazanego na filmie do wiązania krętlików, agrafek. Jest bardzo wytrzymały, nie znam mocniejszego. Do haczyka z oczkiem węzeł bez węzła,  do łopatkowego węzeł igłowy. Największy problem z pętelką. Próbowałem wielu i z żadnego nie jestem zadowolony.

Próbowałem i testowałem różne węzły na pętelkę. Najwytrzymalszym okazał się węzeł Alana, który opisałem na:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=7729.msg246589#msg246589

Przy prawidłowym wykonaniu i wolno narastającej sile naciągu, ma większą wytrzymałość niż żyłka. Jego wadą jest trudność wykonania.

Jednak przy sprawdzaniu wytrzymałości węzła weź pod uwagę sposób testowania:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=8326.msg342702#msg342702

:)
Marian

Offline Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Najmocniejsze sposoby wiązania przyponów, krętlików itp.
« Odpowiedź #18 dnia: 24.08.2018, 21:27 »
Dzięki koko. Poćwiczę  proponowany przez Ciebie węzeł, chociaż nie wydaje się prosty.  Co do testowania wytrzymałości, to biorę krętlik i wiążę do niego żyłkę z jednej strony np. węzeł Trilene, a z drugiej np. pętlę. Końce żyłek owijam kilkakrotnie wokół ołówków i rozciągam do zerwania. W ten sposób, po kilku powtórzeniach wiem, który węzeł jest mocniejszy.  Po wielu próbach doszedłem do wniosku, że łączenie żyłki głównej z przyponem za pomocą mikrokrętlików i węzłów Trilene to bardzo dobre rozwiązanie.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Najmocniejsze sposoby wiązania przyponów, krętlików itp.
« Odpowiedź #19 dnia: 25.08.2018, 12:18 »
Ja jakoś się już przyzwyczaiłem do prostego "Blood knot'a" na minimum 10 owinięć (to jest naprawdę ważne) i nigdy nie narzekałem ;) Tak jak to jeden z twórców metody Andy Findlay pokazuje na tym filmie (od 4 minuty):






Offline Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Najmocniejsze sposoby wiązania przyponów, krętlików itp.
« Odpowiedź #20 dnia: 25.08.2018, 12:31 »
Zrobiłem krótki test: krętlik, z jednej strony Trilene, z drugiej Alan. Na cztery próby trzy wygrał Alan.  Poćwiczę i zacznę stosować.

Online Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 681
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Najmocniejsze sposoby wiązania przyponów, krętlików itp.
« Odpowiedź #21 dnia: 25.08.2018, 14:27 »
ja pętelki robiłem robiąc popularną ósemkę , natomiast od niedawna stosuję Easy loop
Naprawdę super sprawa wiązanie tym przyrządem.Polecam.

Gdzieś widziałem testy, że pentelki z tego "patyczka" są słabsze jak wiązane w palcach.

Ja do wszystkiego co się da używam węzła Palomar.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Najmocniejsze sposoby wiązania przyponów, krętlików itp.
« Odpowiedź #22 dnia: 27.08.2018, 23:56 »
Od dawna bawiłem się z różnego rodzaju węzłami testując ich wytrzymałość. Najwytrzymalszym i w miarę prostym okazał sie Trilene do wiązania krętlików i podobnych elementów z metalowym oczkiem.
Większym wyzwaniem było zawiązanie pętelki mocnym węzłem. Znalazłem w końcu dość skomplikowany węzeł, który miał jednak trzy wady: pętelka nie mogła być zbyt mała, trudno zawiązać go tak, żeby uzyskać ściśle określoną długość od haczyka do końca pętli, i niestety nie zawsze udało się go zawiązać idealnie (zwłaszcza na cieńszych żyłkach), i wtedy okazywał się bardzo słaby. Doszedłem do tego, że do spławika i feedera stosowałem do łączenia żyłek wyłącznie krętlików.
Ostatnio jednak zacząłem łowić głównie na metodę i potrzebuję dobrych węzłów do następujących zastosowań:
- połączenie z haczykiem z oczkiem, z włosem - tutaj węzeł bez węzła jest bezdyskusyjny i nie potrzebuję szukać czegoś innego (no, może węzeł, który pozwalałby mi
  zmieniać długość włosa),
- połączenie żyłki z krętlikiem lub innym elementem z twardym, drucianym oczkiem - do tego doskonale nadaje się Trilene,
- pętelka niewielkich rozmiarów do przyponu o określonej długości,
- połączenie żyłki z łącznikiem z tworzywa lub z innym elementem z dość miękkiego materiału.

Do łącznika pierwotnie zastosowałem Trilene, jednak jest to węzeł zaciskający i przecinał plastikowe oczko łącznika przy mocniejszym zaciśnięciu. Zdarzyło się również, że rozwiązał mi się podczas holu. Podczas składania i rozkładania łącznika po prostu się poluzował. Zdecydowałem się w końcu na zastosowanie pętelki, jako że przy cieńszym przecież przyponie i tak muszę zastosować pętelkę.

Do pętelki najpierw stosowałem zwykły podwójny węzeł - ósemkę, potem węzeł wiązany tak, jak się to wiąże za pomocą przyrządu Easy Loop. Ten jest nieco mocniejszy.

Należy pamiętać, że nie można wolnego końca żyłki przycinać zbyt krótko - należy zostawić parę mm, żeby węzeł nie rozwiązał się podczas naciągania.
Prawie każdy zawiązany węzeł testuję na wytrzymałość, siłą ok. połowy faktycznej wytrzymałości żyłki (nie deklarowanej, bo to ściema :P). Zawsze robię to w przypadku przyponu. Zdarzały mi się haczyki, że węzeł bez węzła zrywał się przy niewielkiej sile, coś go przecinało, pomimo na oko prawidłowego zawiązania. Zdarzyło się również, że jeden haczyk z całego opakowania nie był właściwie zahartowany i rozgiął się przy sile poniżej 2 kG.

Co do plecionek, to te, które stosowałem były szczególnie osłabiane węzłami. Dlatego węzły na plecionce wiążę podwójną plecionką - składam jej końcowy odcinek i po zawiązaniu obcinam nie jeden koniec, a trzy. Ta większa ilość plecionki wzmacnia węzeł.

Wszystkie używane żyłki testowałem na faktyczną wytrzymałość wiążąc pętelki po obu stronach testowanego odcinka. Lubię wiedzieć, na czym stoję.
Pomiary tutaj: http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=10834.msg356896#msg356896

Często zdzarza się jednak, że podczas łowienia żyłka pęka wcale nie na węźle, tylko na prostym odcinku. Nie przywiązyłbym więc do węzła aż takiego znaczenia.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Najmocniejsze sposoby wiązania przyponów, krętlików itp.
« Odpowiedź #23 dnia: 28.08.2018, 14:38 »
Przyczyną pękania, a tak naprawdę przecięcia żyłki przy węźle bez węzła jest ostre zakończenie oczka haczyka. W przypadku większości haczyków oczko zakończone jest w kierunku "do wiążącego" i należy kolejne nawoje robić w kierunku "do siebie". "Wracając" żyłką w celu przełożenia jej z powrotem przez oczko nie należy natomiast robić więcej jak 1-2 nawoje. To znacznie zmniejszy ryzyko przecięcia żyłki przez oczko haczyka.

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Najmocniejsze sposoby wiązania przyponów, krętlików itp.
« Odpowiedź #24 dnia: 28.08.2018, 14:56 »
Ostatnio nawet Stachu w filmie Lucia o tym mówił i pokazywał
 
31 minuta filmu.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Najmocniejsze sposoby wiązania przyponów, krętlików itp.
« Odpowiedź #25 dnia: 28.08.2018, 21:41 »
Przyczyną pękania, a tak naprawdę przecięcia żyłki przy węźle bez węzła jest ostre zakończenie oczka haczyka. W przypadku większości haczyków oczko zakończone jest w kierunku "do wiążącego" i należy kolejne nawoje robić w kierunku "do siebie". "Wracając" żyłką w celu przełożenia jej z powrotem przez oczko nie należy natomiast robić więcej jak 1-2 nawoje. To znacznie zmniejszy ryzyko przecięcia żyłki przez oczko haczyka.
To właśnie miałem na myśli pisząc " pomimo na oko prawidłowego zawiązania." Nie chciałem się już rozpisywać o ostrym zakończeniu oczka, bo tekst i tak zrobił się trochę tasiemcowy.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Najmocniejsze sposoby wiązania przyponów, krętlików itp.
« Odpowiedź #26 dnia: 18.11.2018, 11:28 »
Zrobiłem mały test węzłów pętelkowych:  węzeł Alana kontra węzeł „easy loop” kontra węzeł wiązany jak supeł ale trzykrotnie przełożony. Żyłka 0,20 odcinek 20 cm , z każdej strony inny węzeł wiązany na mokro, żyłkę rozciągam ołówkami aż do zerwania jednego z węzłów , powtarzałem aż jeden z węzłów pęknie 5 razy. W porównaniu węzła 3Xsupeł kontra Alan  wynik 5:1 dla Alana. Identyczny wynik 5:1 w porównaniu 3Xsupeł kontra easy loop dla easy loopa. Ostatnie porównanie to Alan kontra easy loop. Wynik 5:4 dla easy loopa. Z ciekawości zrobiłem jeszcze jedną próbę i Alan wyrównał na 5:5. Tak więc pętelki będę wiązał easy loopem, ponieważ jest łatwiejszy i szybszy w wiązaniu a równie mocny jak Alan.

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Najmocniejsze sposoby wiązania przyponów, krętlików itp.
« Odpowiedź #27 dnia: 18.11.2018, 17:30 »
Wynik Twoich testów trochę mnie zaskoczył.

Wiele razy wykonywałem testy z węzłem Alana. Robiłem między innymi pętelki z tym węzłem na obu końcach odcinka różnych żyłek i powoli naprężałem aż do zerwania. Zdecydowana większość zerwań żyłek następowała poza węzłami. :)
Marian

Offline Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Najmocniejsze sposoby wiązania przyponów, krętlików itp.
« Odpowiedź #28 dnia: 18.11.2018, 19:22 »
Mnie też zaskoczył. Zakładałem że Alan wygra. Jak znajdę chwilkę to zrobię więcej prób na różnych żyłkach. Ciekawe czy wynik będzie taki sam. A może ktoś zrobi podobne testy i da znać jaki wynik ? Jeszcze dodam, że na te 22 próby zawsze żyłka pękała na węźle, nigdy poza nim.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Najmocniejsze sposoby wiązania przyponów, krętlików itp.
« Odpowiedź #29 dnia: 18.11.2018, 19:45 »
Jak już się będziesz bawił z różnymi żyłkami, to zrób, proszę jeszcze test z plecionką. Spodziewam się, że węzły idealne dla żyłki wcale nie muszą być najlepsze dla plecionki.
Pozdrawiam,
Tomek