Autor Wątek: Drop Shot  (Przeczytany 55570 razy)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #15 dnia: 09.11.2015, 14:40 »
Niektórzy znawcy tematu uważają, że dropshot stworzony jest do połowu ze środków pływających i tylko wtedy można dobrze wykorzystać tę technikę. Zapewne łowienie z łodzi daje możliwość bardziej precyzyjnego operowania tą techniką.

Z reguły używa się tu czułych, szybkich wędzisk o długości około 2 metrów.
Wędziska takie charakteryzują się tym samym, co wędki do łowienia metodą jigowania. Tutaj też trochę o takich wędkach pisaliśmy -> http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2430.0
Można powiedzieć, że drop shot to z założenia vertical jigging. Choć obecnie coraz bardziej popularne jest łowienie z brzegu.

Sam nie łowię na dropshota, ale trzymałem w ręku parę wędek dedykowanych tej metodzie:
Team Daiwa Drop Shot - super kij, ale też drogi.

Oglądałem też kiedyś Dragon Millenium HD Drop Shot. Mam wędkę z tej serii do bocznego troka i jestem zadowolony. Myślę, że Dragon robi przyzwoite kije. Wyczynowi spinningiści często drwią z Dragona, ale moim zdaniem (pomijając zabiegi reklamowe firmy) te kije naprawdę nie są złe. Bez względu na to gdzie i z czego są produkowane.

Dobre jakościowo wędki do Dropshota wypuścił również Drennan w serii E-Sox.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #16 dnia: 09.11.2015, 14:48 »
Słyszałem, że jest to kwestia interpretacji przepisów. Także i pod tym względem polskie prawo pozostaje jeszcze w poprzednim tysiącleciu. Podobno niektórzy nadgorliwcy z małym fiutkiem twierdzą, że jest to łowienie na szarpaka i trochę już mandatów ludzie dostali. Czytałem gdzieś właśnie taką interpretację kogoś wysoko w PZW.

W RAPR czytamy, że zakazane jest:
7) wędką przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły, z wyjątkiem łowienia ryb pod lodem – 200 zł.

Olałbym to. Sam zestaw do dropshota to delikatna wersja zwykłego zestawu do jigowania, i uświadamiałbym strażników, że łowię na to okonie, ewentualnie jakieś sandacze i szczupaki, nawiązywałbym do ich inteligencji ;D Przyjąłbym też linię obrony, że ja poruszam przynętą w poziomie (bo to dropshot - więc wykonuje się ruchu różne-różniste, nie pionowe wcale)
Lucjan

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #17 dnia: 09.11.2015, 14:52 »
Czołem!
A będziesz głównie poławiał z łodzi czy z brzegu?

Zapewne złotego środka by to pogodzić nie będzie ale będę łowić zarówno z brzegu jak i z łodzi :/

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #18 dnia: 09.11.2015, 14:55 »
Słyszałem, że jest to kwestia interpretacji przepisów. Także i pod tym względem polskie prawo pozostaje jeszcze w poprzednim tysiącleciu. Podobno niektórzy nadgorliwcy z małym fiutkiem twierdzą, że jest to łowienie na szarpaka i trochę już mandatów ludzie dostali. Czytałem gdzieś właśnie taką interpretację kogoś wysoko w PZW.

W RAPR czytamy, że zakazane jest:
7) wędką przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły, z wyjątkiem łowienia ryb pod lodem – 200 zł.

Olałbym to. Sam zestaw do dropshota to delikatna wersja zwykłego zestawu do jigowania, i uświadamiałbym strażników, że łowię na to okonie, ewentualnie jakieś sandacze i szczupaki, nawiązywałbym do ich inteligencji ;D Przyjąłbym też linię obrony, że ja poruszam przynętą w poziomie (bo to dropshot - więc wykonuje się ruchu różne-różniste, nie pionowe wcale)
Lucjan, dlatego wspomniałem o panach z małym fiutkiem - takiemu nic nie przetłumaczysz. Czuje władzę i ci przysra mandat, bo może. Przecież ludzie, którzy ten mandat dostali, też się bronili.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #19 dnia: 09.11.2015, 15:17 »
Wiem... Ale zawsze można później dochodzić swoich praw. Jeżeli wydarzy się raz taki precedens, że ktoś by się obronił, wtedy w całym kraju powinno już być normalnie. Ktoś mógłby się też doczepić do łowienia tyczką, że się co chwila podciąga zestaw do góry! ;D

Normalnie trzeba być idiotą aby się kogoś czepiać za coś takiego. Jeżeli jeszcze ktoś ryby wypuszcza, to w ogóle można takim strażnikom pogratulować intelektu. Bo przepisy są po to aby chronić ryby. Jeżeli zmieniają się techniki wędkarskie, bo taka ewolucja to coś normalnego, a przepisy stoją w miejscu (jak też ludzie z ZG), normalna osoba kontrolująca wie jak się zachować. Ale jak ktoś ma kompleksy i przez moment chce pokazać innemu kto tu ma władzę... :o
Lucjan

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #20 dnia: 09.11.2015, 17:18 »
Na całe szczęście Panowie którzy sprawdzają u nas zezwolenia są bardzo wyrozumiali i nie czepiają się drop shotowców :) Na moim jeziorku 2 wędkarzy głównie łowi tą metodą i właśnie od nich to podpatrzyłem ;) Rozmawiałem z nimi na temat tej metody i podzielonej opinii na legalność owej metody. I to właśnie oni powiedzieli mi o tym, że nikt z "normalnych" ludzi się ich nie czepia. A już na pewno nie osoby ich kontrolujące :)

Offline fish007

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Method Feeder Fishing
    • Galeria
    • Method Feeder Fishing
  • Lokalizacja: Bad Jastrzemb
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #21 dnia: 09.11.2015, 17:47 »
Ciekawa metoda ale nie wszędzie mi się sprawdziła, dobrym miejscem są u mnie głębokie żwirownie oraz Wisła powyżej Jeziora Goczałkowickiego, oprócz typowych przynęt do drop shota polecam puchowce wykonane na hakach z długim trzonkiem, niekiedy bywają o wiele bardziej skuteczne niż przynęty gumowe.

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #22 dnia: 09.11.2015, 17:53 »
Ciekawa metoda ale nie wszędzie mi się sprawdziła, dobrym miejscem są u mnie głębokie żwirownie oraz Wisła powyżej Jeziora Goczałkowickiego, oprócz typowych przynęt do drop shota polecam puchowce wykonana na hakach z długim trzonkiem, niekiedy bywają o wiele bardziej skuteczne niż przynęty gumowe.

Hmmm co prawda dopiero będę zaczynał shotować ale te puchowce tez ciekawie wyglądają :)

Offline koks

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #23 dnia: 09.11.2015, 20:38 »
Mozna schować hak w przynęcie i olać jakiekolwiek głupie przepisy - no bo co to za szarpak ze schowanym hakiem ;)

Offline koks

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #24 dnia: 09.11.2015, 21:00 »
Dobre jakościowo wędki do Dropshota wypuścił również Drennan w serii E-Sox.

Akurat do wszystkiego co zwiazane ze spinningiem, castingiem, dropshotem itd nie polecałbym wędzisk Drennana (spławik i feeder jak najbardziej - z ręka na sercu polecam). Oni maja takie pojecie o robieniu blanków do tej metody co ja. Generalnie strzelam, ze Peter Drennan zleca  jakiejś chińskiej czy tajwnskiej firmie wykonanie blanków do tej metody włącznie z projektem blanku (no bo skad niby on ma wiedzieć, jak zrobić blank pod dropshota).
Jak Luk słusznie zauważył, angole złapali hopla na dropshota (głownie za sprawa internetu i amerykańców - w koncu gadaja tym samym językiem)  dlatego tez Peter Drennan jako dobry marketingowiec zauważył nisze dla nowej działki wędkarstwa w Anglii i stad ta seria wedzisk Drennana.

Wg mnie są 2 kraje na świecie, które projektują dobre blanki spinningowe/castingowe/dropshotowe itd - sa to USA i Japonia.
Jeżeli chodzi o robienie kiji z tych blanków to do tych krajów dołącza Polska i polscy roadbuilderzy, którzy wg mnie w Europie nie maja sobie równych.
Ja do dropsohta mam dedykowany kij G.Loomis'a.. ale spokojnie można używać St.croix, Phenix'a, Batsona, MHX - to są wszystkie amerykance. Tak dla ścisłości - drop shot został wymyślony pod bass'a a później zaadoptowany pod walleye (to taki amerykański mniejszy kuzyn naszego sandacza). Generalnie metoda została wymyślona na połów z lodki ale Polacy ja ładnie zaadoptowali do połowu z brzegu zarówno w rzekach jak i jeziorach. Na początek proponuje wędkę typowa do opadu z delikatna szczytówka - obsłuży te dwie metody z powodzeniem.

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #25 dnia: 04.07.2016, 12:47 »
Chciałbym trochę odświeżyć ten temat.
Ponieważ mam problem z fluorokarbonem za dużo szczupaków tracę poprzez obcinki , macie jakaś sprawdzoną markę i średnicę.
W sumie kolega zapalony spinningista stwierdził, ze mi każdą średnice obetnie .
Więc sam nie wiem może jest jakis inny materiał na przyponu do drop-shota
Feeder & spinning

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #26 dnia: 04.07.2016, 12:50 »
Jasne że obetnie, fluorocarbon to nie stalka, jest on tylko twardszy od żyłki, a skoro i plecionke szczupły obetnie to i jego :) wiadomo im grubszy tymi dłużej mu zejdzie, ale spada prezentacja przynęty.
Dawid

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #27 dnia: 04.07.2016, 12:52 »
Właśnie kiedyś dostałem parę przyponów na martwą rybkę i szczupły ich nie ucinał , ale po każdej rybie trzeba było przypon wymienić.

Bo są różne opinie jedni chwalą inni narzekają
Feeder & spinning

Offline Ostry

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #28 dnia: 04.07.2016, 14:00 »
Ja swojego czasu gdy polowałem na szczupłe dropshotem na starorzeczach nie stosowałem fluorocarbonu tylko normalny przypon z dragona taki czarny bardzo miękki stalka w otulinie coś takiego a na zwykłej żyłce było obciążenie, obcinek nie było żadnych a w razie zaczepu tracisz tylko ciężarek.

Stosowałem specjalne haki Balzera (drugi obrazek punkt 7) ale możliwości montażu jest mnóstwo.
Marcin

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Drop Shot
« Odpowiedź #29 dnia: 04.07.2016, 19:50 »
Ciekawe rozwiązanie.
Feeder & spinning