Autor Wątek: Moje wędki - dłubanina Tomka W.  (Przeczytany 8768 razy)

Offline Toke

  • Tomek Wielgus - Rodbuilding
  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: 48
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
Moje wędki - dłubanina Tomka W.
« dnia: 27.08.2018, 10:32 »
Witajcie ,  w tym temacie chciałbym podzielić się z Wami moją dłubaniną , tak się złożyło że od ponad 10 już lat zajmuję się hobbystycznie dłubaniem przy wędkach , głównie spinningowych i muchowych , choć na warsztacie były również i karpiówki , bolonki , tyczki...
Na chwilę obecną na warsztacie kolejne spinningi , no i restauracja odległościówki - wędka bardzo zniszczona , więc trochę roboty z tym będzie...
Na początek kilka zdjęć jednego z ostatnich projektów - mojego spinningu boleniowego , zbudowanego na blanku Fishing Art Blaas SLF 9010 -2N , wedeczka długości 2.7 m , , moc 10 lb , idealna do przynęt do 14 g.
Jako że w kolejce kolejne wędki związane bardziej z tematyką forum - postaram się je prezentować w pierwszej kolejności.

Pozdrawiam.
Tomek

Offline Zembro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 841
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: C-nów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Moje wędki - dłubanina Tomka W.
« Odpowiedź #1 dnia: 27.08.2018, 10:36 »
Zacnie! :bravo:
-Paweł-

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Moje wędki - dłubanina Tomka W.
« Odpowiedź #2 dnia: 27.08.2018, 10:40 »
Bardzo mi się podobają tak wykonane korkowe rękojeści. I szata kolorystyczna też trafnie dobrana :) Robiłeś może jakieś feedery? Bo poza Ukraińcami i powiedzmy że Brytyjczykami nie słyszałem, żeby ktoś się zajmował tym rodzajem wędek.

Offline Toke

  • Tomek Wielgus - Rodbuilding
  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: 48
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Moje wędki - dłubanina Tomka W.
« Odpowiedź #3 dnia: 27.08.2018, 10:50 »
Dziękuję :)
Oczywiście , trafił się i feeder, niestety fotek nie posiadam , wstyd przyznać , czasem zapomnę zrobić...
Bardzo ciekawą ofertę blanków feederowych ma firma Fishing Art , nie ma ich w ofercie regularnej na stronie internetowej , ale można coś takiego zamówić.
Podobnie jak blanki dedykowane do łowienia Centerpinem , czy też  klasyczne Matchówki.
Ceny niestety do niskich nie nalezą, nie mniej jednaj jakość produktów  uzasadnia je całkowicie.
Pozdrawiam.
Tomek

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Moje wędki - dłubanina Tomka W.
« Odpowiedź #4 dnia: 27.08.2018, 10:58 »
No, i to jest informacja której szukałem. Dzięki za skierowanie do Fishing Art, napiszę do nich :)

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Moje wędki - dłubanina Tomka W.
« Odpowiedź #5 dnia: 27.08.2018, 11:53 »
Świetnie to wygląda! Dużo czasu zajmuje Ci regeneracja wedki?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 469
  • Reputacja: 297
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Moje wędki - dłubanina Tomka W.
« Odpowiedź #6 dnia: 27.08.2018, 12:22 »
Co raz więcej osób kombinuje z własnymi projektami wędek. Nie często kije choćby z wysokiej półki nie umywają się do nawet "tanich" wędek z pracowni. Tyle że o feederach rzadko się słyszy...
Fajnie zrobione i pomysł dobry. Czekam na projekty feederów. :thumbup:
Marcin

Offline Toke

  • Tomek Wielgus - Rodbuilding
  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: 48
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Moje wędki - dłubanina Tomka W.
« Odpowiedź #7 dnia: 27.08.2018, 12:49 »
Świetnie to wygląda! Dużo czasu zajmuje Ci regeneracja wedki?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Dzięki :)
Czy dużo czasu...hmmm...Wszystko zależy co trzeba zrobić - kompletna przebudowa, tzn, rozebranie kija do gołego blanku , usuniecie lakieru , lakierowane (lub nie - co kto lubi :) ) , montaż nowej rękojeści , nowych przelotek - około 2 tygodnie od momentu  dostarczenia wszystkich potrzebnych komponentów.
Możliwośći  przebudowy , czy regeneracji jest bardzo dużo.
Standardowo - czyli szpachlowanie , szlifowanie korka, wymiana omotek - około tygodnia.

Feedery się na razie nie zapowiadją :) Na warsztacie jest odległościówka , w kolejce picker, i kolejna odległościówka, ale to za jakiś czas bo jeszcze są jakieś spinningi po drodze :)

W tanich , sklepowych wędkach można często znaleźć prawdziwe perełki...Niestety nader często totalnie skopane ich fabrycznym zbrojeniem , a można z nich naprawdę sporo wyciągnać , często niewielkim kosztem.

Pozdrawiam.
Tomek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Moje wędki - dłubanina Tomka W.
« Odpowiedź #8 dnia: 27.08.2018, 13:00 »
Kupa roboty przy takiej odbudowie. Nic dziwnego, że ceny takich kijków są niekiedy astronomiczne. Pogrzebałem chwilkę w Internecie. Przelotki potrafią kosztować od przysłowiowej złotówki, po grubo ponad 50zł za sztukę. Możliwości są olbrzymie i zależą tylko od wyobraźni i zasobności portfela. Poszukam sobie filmów z produkcji jakiegoś kijka. Szkoda tylko, że w żadnym nie ma łopatologicznie wytłumaczone dlaczego dana przelotka, dlaczego w danym miejscu i co się chce przez to osiągnąć...

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Toke

  • Tomek Wielgus - Rodbuilding
  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: 48
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Moje wędki - dłubanina Tomka W.
« Odpowiedź #9 dnia: 27.08.2018, 13:13 »
Co do przelotek i ich rozmieszczenia - to temat rzeka...
Najlepszą bazą jest poznanie zasad i zależności dwóch podstawowych obecnie systemów zbrojenia spinningów  - Fuji KR system , i starszy Fuji New Guide Concept.
Można znaleźć dokładne zasady na stronie Fuji - tylko wersja anglojęzyczna.
Są tam tabele , rozpisane rozkłady i rozmiary przelotek do określonych wędek - to jest super baza wyjściowa do dalszych modyfikacji.
A potem to trochę przelotek , papierowa taśma - i kleimy do blanku , przewlekamy żyłkę , uginamy , machamy - i widać co się dzieje , i jakie są zależności...
Inaczej się tego nauczyć nie da.
Niestety jak chodzi o wędki match czy feeder - takich systemów opracowanych nie ma - trzeba samemu eksperymentować.
Dobrą bazą są wędki topowych firm - można sobie za pomocą suwmiarki i centymetra "ściągnąć" rozstaw i rozmiary przelotek - i już jakąś bazę mamy.

Wędki fabryczna czasem kryją naprawdę fajny potencjał - poniżej przykład - Team Dragon Voyager Trout , oryginalnie pokryty masą ciężkiego lakieru , z ogromną metalową gałką na końcu dolnika - wędka ważyła ponad 170g , przy długości 245 cm...
Po usunięciu lakieru , dopasowaniu składów , pozbyciu się tej gały na końcu - waży 135g, i mierzy 236 cm.
Po pozbyciu się tej masy lakieru wędka bardzo zyskała na dynamice  , moim zdaniem wygląda też po prostu ładniej od oryginału :)






Pozdrawiam.
Tomek

Offline Toke

  • Tomek Wielgus - Rodbuilding
  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: 48
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Moje wędki - dłubanina Tomka W.
« Odpowiedź #10 dnia: 27.09.2018, 09:21 »
Jakiś czas temu kolega przywiózł do mnie odległościówkę...W sumie to wrak odległościówki.
Wedka bardzo leciwa , zniszczona jak cholera , brak jednej przelotki , odchodzący lakier na wszystkich omotkach , potwornie brudna , korek zajechany na śmierć, jeden z przesuwnych pierścieni do mocowania kołowrotka przyklejony na stałe ...No dramat , ale że kolega bardzo lubi tą wędkę , poprosił abym spróbował przywrócić ją do życia.
Wziąłem wędkę do ręki , machnąłem nią  - kurcze , bardzo przyjemna wędka - na pewno warta by nad nią popracować.
W mojej głowie błyskawicznie zrodził se plan kompletnej przebudowy , niestety - nie do zaakceptowania ze względu na koszty.
Kolega chciał to zrobić przy maksymalnie oszczędnym budżecie - ze względu na praktycznie żadną wartość materialną wraka - za to sentyment pozostał...
Ok - coś na pewno uda się zrobić.
Na początku wyglądało to tak :







Roboty było trochę - demontaż wszystkich przelotek , porządne umycie i odtłuszczenie blanku , usuniecie kompletnie zniszczonej części korka.
Potem na blank nałożyłem cieniutką warstwę nowego lakieru bezbarwnego , dotoczyłem nowy element z korka jakością pasującą do reszty rękojeści.
Pierścienie mocujące udało się zachować te oryginalne. zamontowane zostały nowe przelotki - omotki zamiast czarnych , wykonałem z nici w kolorze purpury , korespondujące z lekko purpurowym odcieniem blanku. By trochę wędkę ożywić i dodać jakiś elegancki akcencik - omotki wykańczające elemnty oraz rękojeść dostały małe wstawki z nici w kolorze zlotym.
Korek został zaszpachlowany , a następnie zaimpregnowany preparatem Cork Seal , co zwłaszcza w metodach gdzie korek się bardzo brudzi - kapitałnie ułatwia jego utrzymanie w czystości.
Wyszło to tak :










Pozdrawiam.
Tomek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Moje wędki - dłubanina Tomka W.
« Odpowiedź #11 dnia: 27.09.2018, 09:31 »
Dobra robota :bravo:

Kolega tą wędką rowy kopał ???
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Toke

  • Tomek Wielgus - Rodbuilding
  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: 48
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Moje wędki - dłubanina Tomka W.
« Odpowiedź #12 dnia: 27.09.2018, 09:38 »
Dzięki :)
A tego to nie wiem , czy kopał - wędka ma około 20 lat , i oszczędzana przez ten czas nie była :)
Pozdrawiam.
Tomek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Moje wędki - dłubanina Tomka W.
« Odpowiedź #13 dnia: 27.09.2018, 09:40 »
Jeśli to nie tajemnica zawodowa, czym zalewasz omotki?
Arek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Moje wędki - dłubanina Tomka W.
« Odpowiedź #14 dnia: 27.09.2018, 09:41 »
A na jakiej zasadzie działa ten uchwyt do kołowrotka? On jest kompletny?
Krwawy Michał

Purple Life Matters