Autor Wątek: Zatruwanie ryb ołowiem  (Przeczytany 2171 razy)

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Zatruwanie ryb ołowiem
« Odpowiedź #15 dnia: 08.02.2019, 22:49 »
Można. Czekam aż takie gazeta wyborcza będzie odsyłać do takich źródeł.
Może uważają, że ich czytelnicy potrafią obsługiwać wyszukiwarkę?

Dlaczego o tym nie piszą?

Pewnie dlatego, że to gazeta podejmująca różne tematy, ale jednak nie Codzienny Przegląd Ekologiczny.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline frank_lucas

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 233
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zatruwanie ryb ołowiem
« Odpowiedź #16 dnia: 08.02.2019, 23:23 »
Zgadzam się ;) uważają też że poza wyszukiwarka nie obsługują innych źródeł informacji, a z książkami naukowymi mieli ostatnio styczność w szkole średniej lub studiach.
Wojtek
Darzbór

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Zatruwanie ryb ołowiem
« Odpowiedź #17 dnia: 08.02.2019, 23:37 »
Dobra, wystarczy.
Jacek

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 639
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Zatruwanie ryb ołowiem
« Odpowiedź #18 dnia: 09.02.2019, 00:25 »
Akurat na myśliwych trwa od jakiegoś czasu nagonka ze strony... pewnych środowisk. Całkiem skuteczna - wystarczy poczytać komentarze pod artykułem.

Na angielskim forum wędkarskim za postawienie wędkarzy koło myśliwych mógłbyś dostać bana. ;)

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 639
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Zatruwanie ryb ołowiem
« Odpowiedź #19 dnia: 09.02.2019, 00:31 »
Można. Czekam aż takie gazeta wyborcza będzie odsyłać do takich źródeł.
Edit. Nie żebym negował zagrożenia zwierząt związane z ołowiem, ale po nie lubię formy w jaka jest ona przekazywana w GW. Jest wiele większych problemów niż połknięta srucina ołowiana przez łabędzia. A śmieci na brzegach? Dokarmianie dzikich zwierząt? Zachwiane łańcuchy troficzne? Zatrucia rzek przez fabryki? Dlaczego o tym nie piszą?

Można też w sposób logiczny wytłumaczyć czytelnikom ile ton ołowiu wrzucamy do wody. Wystarczy uzyskać dane  od producentów ciężarków, tudzież np. koszyczków zanętowych i zacząć opierać się na liczbach.



---------

Celowo wkleiłem fragment tego artykułu. Moim zdaniem jeżeli w polskich wodach mają być ryby to musimy również skupiać się na ochronie wód. Stosując ołów niestety ale zatruwamy środowisko i żyjące w nim organizmy.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zatruwanie ryb ołowiem
« Odpowiedź #20 dnia: 09.02.2019, 12:18 »
Wystarczy zobaczyć pierwszy lepszy filmik na youtube gościa z magnesem neodymowym, aby zobaczyć ile syfu jest w polskich wodach. A co do ołowiu, to wrzucone przeze mnie wcześniej badanie dobrze pokazuje, jakie spustoszenie w organizmie czyni ołów. Kobieta na początku lat 90 tych zjadła dziczyznę z kilku milimetrowym śrutem, który tkwił w niej przez wiele lat. Nie dziwi mnie więc fakt, że od Nowej Zelandii, po Stany Zjednoczone zakazuje się używania śrutu ołowianego, szczególnie przy polowaniach na ptactwo wodne. To właśnie Amerykanie i Kanadyjczycy odkryli wysoką śmiertelność ptactwa wodnego na skutek działania ołowiu. Także to oni zauważyli, że martwe ptaki z ołowiem mają dalszy wpływ na życie np. drapieżników, padlinożerców.  Ptaki np. zjadają ołowiany śrut, myląc go ze żwirem, którego potrzebują do trawienia. Ołów magicznie nie znika ze środowiska :(

W Polsce największym problemem jest brak edukacji ekologicznej, no i oczywiście status ekonomiczny społeczeństwa. Im dane społeczeństwo będzie bogatsze, tym bardziej będzie starać się chronić środowisko, a nie czerpać z niego garściami.  Kiedyś rozmawiałem z jednym z biegłych sądowych. Facet wędkował. Powiedział mi, że w życiu nie zjadłby leszcza z polskiej rzeki, z uwagi na sposób pobierania przez niego pokarmu - zasysanie zanieczyszczonych np. dioksynami, osadów dennych wraz z pokarmem. Wiadomo, że wraz z wiekiem wzrasta zawartość dioksyn w organizmach zwierząt, co szczególnie widać u drapieżników. Poprosiłem go o przesłanie pewnych badań o których mówił. Niektóre związki chloroorganiczne (np. DDT), polichlorowane bifenyle pomimo wycofania z użytku nadal „krążą” w środowisku kumulując się szczególnie w rybach pobierających pokarm z dna, no i w rybach drapieżnych. Takie DDT rozkłada się wolno, gdyż jego czas rozpadu dochodzi do sześćdziesięciu lat. A w Polsce do połowy lat siedemdziesiątych zużyto prawie 500 tysięcy ton DDT. To samo z innymi pestycydami, które często występują w wodach powierzchniowych i gruntowych, a największe stężenie tych związków obserwuje się w okresach wykonywania rolniczych oprysków, jak również w czasie roztopów i spływu wód. Co ciekawe to brak obecności pestycydów w wodzie nie świadczy o czystości danego zbiornika wodnego, gdyż kumulują się one przede wszystkim w osadach dennych oraz organizmach wodnych, które spożywają ryby. I o tym wszyscy już "trąbią" https://www.portalmorski.pl/inne/38037-dr-wachniew-polskie-wody-beda-zanieczyszczone-jeszcze-przez-kilkadziesiat-lat

Polskie społeczeństwo cechuje ogólny brak świadomości tego co ma wpływ na jego zdrowie, o czym świadczy chociażby ilość aptek przypadających na jednego obywatela. Wielu uważa, że smog to wymysł lewaków, a każda rybka z polskiej wody jest zdrowa ;)






 

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zatruwanie ryb ołowiem
« Odpowiedź #21 dnia: 09.02.2019, 12:32 »
:thumbup:
W sumie nigdy nie zastanawiałem się nad konsekwencjami wrzucania ołowiu do wody... Chyba przerzucę się na "non toxic"
Co do ryb, szczególnie tych z rzek, mam takie samo zdanie.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 639
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Zatruwanie ryb ołowiem
« Odpowiedź #22 dnia: 09.02.2019, 13:10 »
Przy np. koszyczkach zanętowych nie ma ani jednego argumentu żeby do obciążenia używać ołów.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zatruwanie ryb ołowiem
« Odpowiedź #23 dnia: 09.02.2019, 14:08 »
Zauważyliście, że w badaniach pewnego instytutu cały czas przewija się kwestia eutrofizacji wód (oczywiście winę ponoszą w znacznej mierze wędkarze :P ), natomiast ryby cały czas pozostają smaczne i zdrowe :P

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zatruwanie ryb ołowiem
« Odpowiedź #24 dnia: 09.02.2019, 14:28 »
Tak, ale niektóre szczupaki są zdrowsze od innych ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zatruwanie ryb ołowiem
« Odpowiedź #25 dnia: 09.02.2019, 17:09 »
Akurat na myśliwych trwa od jakiegoś czasu nagonka ze strony... pewnych środowisk. Całkiem skuteczna - wystarczy poczytać komentarze pod artykułem.

Na angielskim forum wędkarskim za postawienie wędkarzy koło myśliwych mógłbyś dostać bana. ;)

Za jakiekolwiek poruszenie tematu myśliwych też? Bo tutaj żadnego porównania nie było, jedynie stwierdzenie faktu.
Niemniej jednak, jeśli żarliwi obrońcy praw zwierząt kiedykolwiek uporają się z myśliwymi, to zgadnij, które grono hobbystów-sadystów znajdzie się potem na linii strzału?

Wracając do tematu, toksyczności ołowiu nie można kwestionować. Nam, wędkarzom pozostaje jedynie stosowanie obciążenia z materiałów bezpieczniejszych. Niestety nie każdy weźmie sobie to do serca i nadal wielu wędkarzy będzie stosowało ołów, wyrzucało śrucinki do wody itd. Szkoda tylko, że przez takich delikwentów cierpi reputacja wszystkich wędkarzy. Tak samo jak przez idiotów strzelających do bielików cierpi reputacja myśliwych.
Marcin

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 639
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Zatruwanie ryb ołowiem
« Odpowiedź #26 dnia: 09.02.2019, 18:17 »
@koras
Nie mówiłem tego do końca poważnie aczkolwiek znam wielu brytyjskich wędkarzy, którzy nie przepadają za myśliwymi.
Myślę, że w Polsce lobby myśliwskie ma się dobrze i nic im nie grozi.
Można brać różne rzeczy do serca, ale zmiana w prawie mogłaby wiele pomóc. Gdybyśmy mieli silną organizację walczącą o nasze prawa to być może wiele dałyby rozmowy z producentami. Ci słysząc o możliwej zmianie prawa sami by przestali wytwarzać toksyczne obciążenie no i po co narażać się na straty?