Autor Wątek: Dobowe przemieszczanie się ryb w zbiorniku wodnym  (Przeczytany 2776 razy)

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 504
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Wiecie coś może odnośnie przemieszczania się ryb w zbiornikach wodnych ze stojącą wodą w ciągu doby? Niestety na internetach nie ma zbyt dużo sensownych informacji na ten temat.

Może komuś się przyda na początek:
https://mir.gdynia.pl/badania-ekologii-a-w-szczegolnosci-migracji-ryb-w-oparciu-o-sonar-wielowiazkowy-aris/
http://www.biol.uw.edu.pl/ewolucja/do_pobrania/ryby/Ryby%2017.pdf
Marcin

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 254
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobowe przemieszczanie się ryb w zbiorniku wodnym
« Odpowiedź #1 dnia: 12.05.2020, 08:35 »
Każdy zbiornik będzie się rządził swoimi prawami, w zależności od wszystkiego dosłownie. Wiatr, sposób zasilania wody, kształt dna, temperatura wody, powietrza, ilość tlenu w wodzie, miejsca roślinności wodnej, presja, itp itd...

Sa pewne cechy wspólne dla każdego gatunku, ale w każdym zbiorniku "życie" pod wodą będzie się regulować w swój unikatowy sposób. Dlatego w wędkarstwie nie ma pewniaków, ani złotych zasad. Trzeba wodę poznać, obserwować, mieć pewna podstawowa wiedzę o wpływie różnych wiatrów, o sposobie żerowania, necenia, i budowie zestawów, a reszta to już starcie teorii z praktyka nad wodą :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 504
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobowe przemieszczanie się ryb w zbiorniku wodnym
« Odpowiedź #2 dnia: 12.05.2020, 09:36 »
Tak oczywiście, trzeba mieć to na uwadze. Inaczej będą migrować ryby w dużym jeziorze a inaczej w małym bajorku. Chodzi o jakieś ogólne reguły przemieszczania się ryb w zbiorniku wodnym w ciągu doby.
Marcin

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 471
  • Reputacja: 1973
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobowe przemieszczanie się ryb w zbiorniku wodnym
« Odpowiedź #3 dnia: 12.05.2020, 12:39 »
Jesień-zima-wiosna... Ryba idzie tam, gdzie cieplejsza woda. Wystarczy nawet stopień różnicy.

Lato - są gatunki ciepłolubne, jak karp, które wygrzewają się pod powierzchnią na słoneczku. I są zapewne takie, którym zbyt ciepła woda przeszkadza. Zapewne leszcz, ale tutaj strzelam.

Gdy wieje wiatr, ryba gromadzi się bardziej przy brzegu, w który uderzają fale, bo one wymywają różne rzeczy z brzegu. Chyba, że to wiatr zimny, a woda się dopiero nagrzewa, wtedy stoją w spokojnych zatoczkach. To wiem z doświadczenia.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dobowe przemieszczanie się ryb w zbiorniku wodnym
« Odpowiedź #4 dnia: 12.05.2020, 15:58 »
Wiecie coś może odnośnie przemieszczania się ryb w zbiornikach wodnych ze stojącą wodą w ciągu doby? Niestety na internetach nie ma zbyt dużo sensownych informacji na ten temat.

Każdy gatunek będzie przemieszczał się inaczej. Dużo zależy od charakteru zbiornika, dostępności pożywienia, ciśnienia, temperatury wody, pory dnia, jak i pory roku itp. itd. Cała masa zmiennych. Swego czasu przez długi okres śledziłem pewne zagraniczne badania telemetryczne (czyli te najdokładniejsze) prowadzone bodajże na ponad 20 ha jeziorze. Nie mogę teraz odnaleźć tych badań. Nieważne.

O ile mnie pamięć nie myli to badania dotyczyły lina, suma, okonia, szczupaka i na pewno karpia (w tym dużych osobników). I w zależności od pory dnia, jak i pory roku "podróże" ryb po zbiorniku były różne. Zapamiętałem, że szczególnie te duże karpiszony zwykle buszowały po swoich stałych miejscówkach w danym miesiącu, a zimą potrafiły się przemieszać na naprawdę spore odległości. Szczupaki i liny w ciągu roku nie lubiły zbytnio opuszczać swoich stałych miejscówek (no, ale znowu liny i szczupaki tuż przed tarłem ruszały się prawie po całym zbiorniku, pewnie szukając gdzie by tu zamoczyć ;)). Co innego okonie. Te w okresie żerowania lubiły przemierzać naprawdę znaczne odległości. No i w tym zbiorniku były jeszcze sumy. Te jak ruszyły na żer, to też potrafiły pływać po całym zbiorniku. Którejś nocy fajnie było pokazane jak w pewnym momencie całe stado sumów ruszyło na żer po zbiorniku...w jednym momencie. Te sumy jak nie żerowały to kręciły się zwykle tam gdzie było najgłębiej w jeziorze. Tyle co  zapamiętałem. Ogólnie wiem, że nic nie wiem po tych badaniach, jedynie książkowe ogólniki. 

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dobowe przemieszczanie się ryb w zbiorniku wodnym
« Odpowiedź #5 dnia: 13.05.2020, 13:06 »
Mam coś jeszcze innego. Tu macie telemetrię prawie na żywo. Możecie śledzić poruszanie się szczupaka (pike), płotki (roach) i lina (tench). Są to badania z jednego z duńskich jezior. Numer to identyfikator ryby. Kropki to miejsca w których najczęściej przebywały.

https://baktoft.shinyapps.io/yapslive/

 

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 675
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Dobowe przemieszczanie się ryb w zbiorniku wodnym
« Odpowiedź #6 dnia: 14.05.2020, 10:16 »
Trzeba jeszcze dodać, że wędrówka ryb zależy też w dużej mierze od tarła i tarlisk. Leszcz na przykład nie lubi ciasnych miejsc zbytnio, zarośniętych, woli toń, często schodzi na duże głębokości. Ale tarło odbywa w okolicach brzegu, w pobliskich trzcinach czy szuwarach. Więc w maju będzie bliżej brzegu. Taki lin znów będzie się zbijał w stada, w okolicy miejsc tarłowych, natomiast po skończonym tarle się rozpłynie po łowisku.

Kolejny faktor to wiatr. Takie gatunki jak leszcz czy karp idą za wiatrem, i jeżeli jest on ciepły, to ryby będą zazwyczaj w pobliżu brzegu w który uderza fala. Jednak jeżeli są spore górki na zbiorniku, to wtedy stada mogą patrolować ich stoki, gdyż tam będzie więcej pokarmu. Dlatego wiatr i jego kierunek są tu bardzo ważne. Oczywiście inaczej to będzie wyglądać na rzece, gdzie ryba się dostosowuje do prądu wody i ustawia pod niego, nie zaś do wiatru :)

Ogólnie pamiętam, jak na pewnej wodzie, dość sporej (30 hektarów), obserwowałem pokazujące się leszcze (charakterystycznie pokazują grzbiet). Stado potrafiło przemieszczać dość szybko i w ciągu godziny było 100-150 metrów dalej. Na innej znów doskonale widziałem jak karp idzie z wiatrem, ciepłym, i po jego zmianie z jednej strony przesunął się na drugą :) Ci co mieli masę brań, przestali łowić kompletnie, zaś ci drudzy nagle mieli ich nagły wzrost. Karp wyskakuje świecą do góry, i manifestuje często swą obecność w ten sposób, zwłaszcza podczas żerowania.

Dlatego tak ważna jest obserwacja wody lub skorzystanie z wiedzy lokalnych wędkarzy, bo można szybko stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, gdzie się gromadzi ryba i gdzie właśnie przebywa, żerując.
Lucjan