Autor Wątek: Kultura dyskusji - system ostrzeżeń  (Przeczytany 21794 razy)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Kultura dyskusji - system ostrzeżeń
« dnia: 03.06.2015, 13:36 »
Z uwagi na ciągle rosnącą liczbę użytkowników i dyskusji na forum korzystnym może okazać się wprowadzenie tzw. systemu ostrzeżeń.
Chcemy przez to zapewnić możliwie jak najwyższy poziom dialogu, podtrzymać kulturę wypowiedzi i przyjazną atmosferę, która - mam nadzieję - jest cnotą i mocnym punktem tego forum.

Od dziś będziemy przyznawać tzw. ostrzeżenia. Każdy, kto dostanie takie ostrzeżenie, otrzyma na PW stosowne powiadomienie.
Powiadomienia te będą pochodzić z szablonu i będą generowane automatycznie. Nie będzie więc widoczne który z administratorów przyznał dane ostrzeżenie.

Uwaga! Otrzymanie ostrzeżenia nie musi oznaczać, że krytykujemy i osądzamy kogoś jako człowieka. Ostrzeżenie może dotyczyć - i zapewne najczęściej tak właśnie będzie - konkretnej wiadomości. Dlatego prosimy nie traktować tego, jako niechęć czy też całkowitą dezaprobatę z naszej strony. Każdy ma prawo mieć gorszy dzień i to, że dostanie ostrzeżenie nie musi oznaczać katastrofy :)

Poziomy ostrzeżeń:
od 1% - Użytkownik jest obserwowany
od 35% - Wiadomości użytkownika są zatwierdzane/moderowane
od 60% - Użytkownik nie może pisać wiadomości

Poziom ostrzeżenia w profilu widzą tylko: użytkownik z ostrzeżeniem oraz administratorzy. Inni użytkownicy nie będą widzieć, że ktoś ma przyznane jakieś ostrzeżenie.
Po pewnym czasie (jeśli nie będzie kolejnych powodów do ostrzeżeń) dotychczasowy poziom ostrzeżenia będzie zmniejszany.

Mam nadzieję, że takie działanie pomoże w podtrzymaniu dobrej atmosfery na forum :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kultura dyskusji - system ostrzeżeń
« Odpowiedź #1 dnia: 03.06.2015, 14:01 »
Na jakiej podstawie będziecie lepić te ostrzeżenia? Regulaminu?

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kultura dyskusji - system ostrzeżeń
« Odpowiedź #2 dnia: 03.06.2015, 14:28 »
Mnie się wydaje że ostrzeżenia w tej czy innej formie potęgują frustrację i zamiast traktować je jak kubeł zimnej wody użytkownicy rozwścieczają się jeszcze bardziej. Tak już jest w naturze że chowając się za klawiaturą każdy myśli że jest anonimowy i może wszystko.
Ingerencja administratora jest zawsze źle odbierana, zalatuje cenzurą i dzieleniem użytkowników na lepszych i gorszych.
Sam czasem złapiesz się na tym że z sympatii nie dasz ostrzeżenia temu co ma lepszą reputację, napisał więcej wątków a z łatwością dasz klapsa temu kto jest nowy lub jeszcze świeży. Robi się dziwny podział na lepszych i gorszych, kolegów i tych pozostałych.
Jedno co jest fajne w Twojej propozycji to to że nikt poza użytkownikiem i adminem nie widzi "klapsa" ;)
Mimo wszystko bardziej podoba mi się forma jaką obecnie stosujecie, zwyczajnie wtrącenie jednym zdaniem w wątek dla uspokojenia nastroju. Nie psujcie tego co na tym forum najcenniejsze - brak podziału i wolność wypowiedzi.

 


Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 485
  • Reputacja: 1974
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kultura dyskusji - system ostrzeżeń
« Odpowiedź #3 dnia: 03.06.2015, 14:42 »
Ja z kolei uważam, że to bardzo dobry pomysł :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kultura dyskusji - system ostrzeżeń
« Odpowiedź #4 dnia: 03.06.2015, 15:09 »
Ja z kolei uważam, że to bardzo dobry pomysł :thumbup:

Słusznie , pewne sytuacje nie mogą mieć miejsca na forum . Jeżeli ludzi na portalu jest mało , większość to koleżeńska ekipa sytuacja jest diametralnie inna od dużego forum gdzie usherów są setki . Wtedy trzeba , aby mody miały władze absolutną , porządne narzędzia - regulamin a dodatkowo wgląd a IP aby użytkownicy nie trollowali z innych kont . Niestety , przy dużym forum kończą się konwenanse a zaczynają się '' normalne '' netowe relacje :)

Offline Loktok

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kultura dyskusji - system ostrzeżeń
« Odpowiedź #5 dnia: 03.06.2015, 15:15 »
Nadrabiałem ostatnio zaległości na forum i nie zauważyłem jakiś wyskoków niekulturalnych. Myśle, że system zbyt skomplikowany. Jak ktoś za bardzo przesadzi to banik na pisanie na 24h na ochłonięcie.
Pozdrawiam Michał

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kultura dyskusji - system ostrzeżeń
« Odpowiedź #6 dnia: 03.06.2015, 18:14 »
A jednak i tu będą równi i równiejsi ???
Krzysztof

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Kultura dyskusji - system ostrzeżeń
« Odpowiedź #7 dnia: 03.06.2015, 20:35 »
Zrezygnowalbym z tego.
Jesli ostrzezenie na PW dane przez Administratora nie pomoze to klient dostaje permanenta i po zawodach.
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kultura dyskusji - system ostrzeżeń
« Odpowiedź #8 dnia: 03.06.2015, 21:39 »
Ostrzeżenia w proponowanej formie to znany przecież sposób i model.
Słuszny i potrzebny.
Od wielu lat stosowany na innym forum, ktore w swojej tematyce jest najwiekszym forum w polsce i jesli nie najwiekszym to z pewnoscia najlepszym w Europie.
Jestem tutaj krótko ale widze ze to forum sie rozrasta ale rownoczesnie pojawiaja sie zbedne tematy i posty ktorych lepiej zeby nie bylo.
Wierze w moderatorow i skutecznosc tych ostrzezen.
Dobry pomysł.

Warto chyba dodac bo nie doczytalem w pierwszym poscie ale te ostrzeżenia nie sa przyznawane na stałe i po pewnym czasie poziom ostrzezen znow spada do zera.

Mario
Mazovia Fishing Team

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kultura dyskusji - system ostrzeżeń
« Odpowiedź #9 dnia: 03.06.2015, 23:35 »
Warto chyba dodac bo nie doczytalem w pierwszym poscie ale te ostrzeżenia nie sa przyznawane na stałe i po pewnym czasie poziom ostrzezen znow spada do zera.
Dokładnie. Można ustalić automatycznie o ile ma poziom spadać lub ręcznie go redukować.

Wiem, że Wasze zdania są podzielone. Wiadomo, że jesteśmy tylko ludźmi. Jak zauważyli koledzy wyżej, możne się zdarzyć, że udzielimy reprymendy kogmuś, kto na to nie zasłużył, zaś prawdziwy winowajca nie zostanie upomniany. Nie jesteśmy komputerami, które mogłyby działać zgodnie z jakimiś algorytmami i być w 100% sprawiedliwe. Tam, gdzie działa człowiek, zawsze będzie pewien subiektywizm. To tak, jak policjant na drodze - jednemu da większy mandat, innemu mniejszy, a jeszcze innego puści. Myślę, że trzeba jednak wierzyć w to, że ludzie odpowiedzialni za porządek na forum mają pewną wymaganą wrażliwość i wyczucie.

My z Lukiem nie mamy przecież zamiaru nikogo tu terroryzować :) Myślę, że takie właśnie ostrzeżenie jest czymś w rodzaju upomnienia na PW. Jest tylko dla nas formą wygodniejszą, bo zamiast pisać do każdego z osobna wiadomości, klikniemy na odpowiedni przycisk i do użytkownika wysłana zostanie uprzejma wiadomość, której jeden z szablonów wklejam poniżej:

Cytuj
Otrzymałeś ostrzeżenie za publikację nieuprzejmej wiadomości na forum.
Prosimy o zachowywanie się w należyty sposób, przestrzeganie zasad panujących na forum oraz niezaostrzanie napięć w dyskusjach. W przeciwnym razie podejmiemy dalsze kroki w celu przywrócenia przyjaznej atmosfery na forum.

Użytkownicy nie będą czuli się w żaden sposób podzieleni, bo nikt nie będzie wiedział kto dostał, a kto nie dostał ostrzeżenia.

Zobaczymy jak to będzie działać. Nie znaczy to, że od zaraz będziemy codziennie wysyłać wszystkim ostrzeżenia :) Może to się zdarzyć sporadycznie, ale postanowiłem opisać zasadę działania tego systemu, żeby wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kultura dyskusji - system ostrzeżeń
« Odpowiedź #10 dnia: 04.06.2015, 10:13 »
Mateuszu. A może by tak pójść dalej i od razu wystawiać mandaty?...

Mój sarkazm jest uzasadniony – pomimo mojego szacunku do Ciebie i Lucjana (i innych osób, które chcą wprowadzić „dyktat słuszności”). Ani Ty, ani ja, ani ktokolwiek inny nie posiada monopolu na słuszność czy prawdę. Wszystko, o czym piszemy jest tylko i wyłącznie opinią (nawet naukowe zasady upadają).

Jeśli chcesz, aby poziom dyskusji był przyzwoity, to NIGDY nie wolno nikomu zabraniać wyrażania swojego zdania tak, jak ten ktoś chce. Tekst, to rodzaj sztuki. Możesz z danym tekstem się zgodzić, możesz nie zgodzić/skrytykować, ale nie wolno Ci żadnego tekstu skasować tylko dlatego, że Ty uważasz go za niewłaściwy.

Mało tego, z braku kontaktu niewerbalnego, w tekście każde słowo się liczy (a właśnie szczególnie tzw. słowa nieprzyzwoite). To właśnie takie słowa często nadają tekstowi soczystości, uczuciowości, prawdziwości bo wiemy, co autor czuje pisząc dany tekst (szczególnie ważne jest to w sytuacji, kiedy dana osoba nie bluźni i nie używa ostrych słów na co dzień i wreszcie, kiedy mówi o czymś w sytuacji, kiedy oponent stosuje zasadę „per fast et nefast”).

Jedno tylko i wyłącznie jest niedopuszczalne w dyskusji: obraza wprost danej osoby na zasadzie „ty taki, owaki…” ( z tym, że ostre słowa wobec osoby publicznej, nie jest obrazą, bo jest tylko opinią i to opinią autora).

PS:
A znasz Mateuszu „takie plemię”, do którego w ogóle nie można ani cokolwiek napisać, lub cokolwiek powiedzieć nie waląć takiego najpierw pięścią w pysk?...
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline MATCH 2000

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 245
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo to moja pasja
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kultura dyskusji - system ostrzeżeń
« Odpowiedź #11 dnia: 04.06.2015, 10:41 »
Witam.Ja myślę że wszystko to co jest niezgodne z regulaminem forum,a więc wszelkiego rodzaju wulgaryzmy,niezgodne z regulaminem fotki,posty nie na temat itp.powinny być przez administratora usuwane na bieżąco z odpowiednią adnotacją.np."fotka niezgodna z regulaminem".Myślę że z regulaminem nikt nie będzie dyskutował.

elvis77

  • Gość
Odp: Kultura dyskusji - system ostrzeżeń
« Odpowiedź #12 dnia: 04.06.2015, 10:57 »
Też tak uważam,że ktoś kto ma czyste sumienie nie musi się niczego obawiać.
To admin tworzy regulamin i pozostaje się tylko do niego dostosować. Można podyskutować na ten temat,ale i tak ostateczna decyzja należy do admina.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kultura dyskusji - system ostrzeżeń
« Odpowiedź #13 dnia: 04.06.2015, 14:30 »
Mirku, a skąd wiesz za co będą przyznawane ostrzeżenia? Za jakiego typu nieuprzejme zachowania?
Jedno tylko i wyłącznie jest niedopuszczalne w dyskusji: obraza wprost danej osoby na zasadzie „ty taki, owaki…” ( z tym, że ostre słowa wobec osoby publicznej, nie jest obrazą, bo jest tylko opinią i to opinią autora).
A czyż nie o tym właśnie cały czas piszę w tym oraz drugim wątku poświęconym ogólnie kulturze dyskusji w sieci?

Jeśli sądzisz, podobnie jak niektórzy z kolegów wyżej, że nasze działania to zamach na wolność słowa - czy jak to niektórzy napisali - na równość, to myślę, że macie o nas bardzo niedobre zdanie i już powinniście opuścić to forum, skoro w Waszych oczach jesteśmy tak niedobrymi ludźmi :)

Warto też zdać sobie sprawę z jednej zasadniczej rzeczy. To forum, jest tworem prywatnym. Jest ono założone przez konkretną osobę, która z własnych środków opłaca serwer i wszystkie inne działania związane z budową i działaniem tej strony. Osoba ta ma więc pełne prawo do zapraszania do dyskusji tych ludzi, których będzie chciała. Jeśli zaś ktoś w jej mniemaniu, będzie zachowywał się niestosownie, to ta osoba jest jedyną, która może wprowadzić „dyktat słuszności”. Osoby, dla których ten dyktat będzie nie do zaakceptowania z pewnością znajdą dla siebie miejsce w innych obszarach internetu. To bowiem forum nie stawia na ilość, ale na jakość.

To tak, jakbyś otworzył swój dom dla wszystkich. Zaprosiłbyś tam wszystkich ludzi i nie miał możliwości wyproszenia kogokolwiek bez względu na jego zachowanie.

Myślę, że w tym wszystkim trzeba zaufać ludziom, którzy stworzyli ten portal i dzielą się z innymi swoją pasją.
Wydaje mi się, że ludzie o dobrych intencjach, uprzejmi, kulturalni, życzliwi nie powinni - jak zauważył Daniel - widzieć w tym żadnego zagrożenia, a wręcz powinno utwierdzić się w nich przekonanie, że zależy nam na przyjaznej atmosferze na forum.

Zagrożenie mogą widzieć ci użytkownicy, którzy mają skłonność do bycia kłótliwymi, nieuprzejmymi, złośliwymi. Oni jak najbardziej mogą czuć zagrożenie zamachu na wolność ICH słowa, bowiem oni z pewnością, prędzej czy później, zostaną upomniani.

Myślę też, że niektórzy koledzy trochę zbyt dramatycznie ocenili ten cały system ostrzeżeń :)
To nie jest kara chłosty czy publiczne wieszania kogoś na szubienicy. To takie małe prywatne upomnienie.

Przecież do tej pory to również miało miejsce, tylko technicznie nieco inaczej to wyglądało. Czy wiecie ile upomnień na PW wysłał do użytkowników właściciel tej strony? Wiecie ilu użytkowników właściciel tej strony zbanował?
Pewnie nie wiecie. Czy działania właściciela były niesłuszne? Czy były zamachem na wolność słowa? Na te pytania nikt nie odpowie, bo nikt nie wie co działo się pomiędzy użytkownikiem, a właścicielem. Czy ktoś ma żal do właściciela za dotychczasowe posunięcia?
Teraz będzie podobnie, z tą tylko różnicą, że wprowadzony system będzie dla nas wygodniejszy.

Nikt tu przecież nie będzie nikogo banował za to, że dyskutant opowiada się za zabieraniem ryb lub też wychwala działalność PZW, czy też zrobił zdjęcia z rybą bez oka :)

Tu chodzi o nieuprzejmość i kłótliwe zachowania!
Ostrzeżenie ma mieć następujący przekaz -> uważaj, bo Twoja wypowiedź może zapoczątkować spięcie na forum! Przemyśl swoje słowa! Zrób coś, żeby załagodzić sytuację.

To wszystko. Czy to aż takie straszne? :)
Pozdrawiam
Mateusz

Online Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kultura dyskusji - system ostrzeżeń
« Odpowiedź #14 dnia: 04.06.2015, 15:34 »
Krótko: popieram administratorów. Jak zostało wspomniane już wcześniej, nikt kto kulturalnie wyraża  swoje poglądy, nie powinien być skrzywdzony. W dużej zbiorowości zawsze zdarzają się awanturnicy więc trzeba mieć jakieś narzędzia, które będą przeciwdziałać takim zachowaniom.