Autor Wątek: Feeder karpiowy pod ciężkie podajniki  (Przeczytany 2993 razy)

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Feeder karpiowy pod ciężkie podajniki
« dnia: 21.08.2019, 09:14 »
Tak jak w tytule, poszukuję coś feederowego, czym bez problemu obsłużę podajniki ESP Mega 70+ oraz mikado XXL 90-100g. W czym rzecz; na komercji, którą odwiedzam, karpie i amury upodobały sobie tylko i wyłącznie duże przynęty (kulki 16+). Niestety nie da się zaaplikować rzeczonego rozmiaru nawet do XL aperio (maksymalnie 12mm), stąd moje zapytanie. Rybki docelowe to karpie do 12kg i amury do 16kg. Zdaję sobie sprawę, że pojawią się propozycje użycia karpiówek. Posiadam takowe, ale jakoś zwyczajnie mi one nie leżą. Na tę chwilę używam Flagman Legend 3,25 60g i Nevis 3,6 100g. Docelowy kij miałby być uzupełnieniem do Nevisa. Nie widzę potrzeby stosowania długich wędek - rzuty maksymalnie 30 metrów.
Coś takiego wpadło mi w oko;
Delphin Long Shot 360 3,5lbs
DELPHIN MAGMA II 360 150g
NEVIS Vanity carp feeder 3,6m 60-180gr - (nie wiem, czy osiągalny u nas)
Uprzedzę propozycje Korum Barbel 12ft  - bardzo ciekawa opcja, jednak długość transportowa niestety dyskwalifikuje te modele

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder karpiowy pod ciężkie podajniki
« Odpowiedź #1 dnia: 21.08.2019, 10:51 »
A może z innej beczki to zastanów się nad zmianą zestawu. Zamiast używać ESP 70 gram, to poszedłbym w torebki pva z pelletem 8 mm i do tego twoja kulka 16 mm, czy ile tam potrzeba..

Budowa zestawu prosta jak cep. Ciezarek 30 gram, przelotowo, stoper, przypon z kulasem, za hak zaczepiona torebka pva z pelletem 8 mm, całość doprawiona boosterem wg uznania.

Taki zestaw spokojnie ogarna Ci posiadane wedeczki...

Na swoim łowisku masz na tyle twarde dno by kłaść 70 gram z towarem? Karpie z amurem potrafią ryc dno jak dziki, a więc będzie raczej miękko i puszyscie. Taki zestaw łatwo zakopie się w mule i będzie po zawodach.

Badales dno jakimś ciezakiem?


Plusk takiego zestawu też raczej pierwotnie odstraszy niż przyciągnie ryby...
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder karpiowy pod ciężkie podajniki
« Odpowiedź #2 dnia: 21.08.2019, 11:05 »
Hmmm... Nie pomyślałem o zastosowaniu PVA :-[ Jest to sensowne rozwiązanie :thumbup: :beer: To już wiem, jak uzbroję Nevisa podczas kolejnych łowów. Niemniej jednak flagmanowi brakuje nieco mocy podczas holu większych rybek, stąd decyzja o zakupie czegoś uzupełniającego do Nevisa. Dodatkowo uzupełniłbym arsenał o kij do rzecznego feedera na Odrę, w tandemie z bezrobotnym Baitrunnerem OC 6000 

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder karpiowy pod ciężkie podajniki
« Odpowiedź #4 dnia: 21.08.2019, 11:15 »
Podziękował :) Na którymś filmie mentora Luka widziałem sposób połowy z PVA. :thumbup:

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder karpiowy pod ciężkie podajniki
« Odpowiedź #5 dnia: 21.08.2019, 11:28 »
Dodam tylko, że dobrze jest dopasować łącznik linki głównej z przyponem. Tak żeby wszedł i choć lekko trzymał się w ciężarku.
Po pierwsze ciężarek będzie docinał rybę, a po drugie nie będzie latał po żyłce podczas wyrzutu.
Standardowo jest to krętlik nr 8.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder karpiowy pod ciężkie podajniki
« Odpowiedź #6 dnia: 21.08.2019, 11:37 »
Nie wiem jak w ESp, ale w Mikado są już krętliki w komplecie, co nie zmienia faktu, że zbyt stabilnie nie siedzą w podajniku i raczej zostaną wymienione - tak organoleptycznie i teoretycznie z mojej strony ;)

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder karpiowy pod ciężkie podajniki
« Odpowiedź #7 dnia: 21.08.2019, 11:45 »
Nie wiem jak w ESp, ale w Mikado są już krętliki w komplecie, co nie zmienia faktu, że zbyt stabilnie nie siedzą w podajniku i raczej zostaną wymienione - tak organoleptycznie i teoretycznie z mojej strony ;)
W podajnikach tak.
Ale w ciężarkach centrycznych/przelotowych zazwyczaj nie ma łącznika ;)
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feeder karpiowy pod ciężkie podajniki
« Odpowiedź #8 dnia: 21.08.2019, 12:27 »
A może z innej beczki to zastanów się nad zmianą zestawu. Zamiast używać ESP 70 gram, to poszedłbym w torebki pva z pelletem 8 mm i do tego twoja kulka 16 mm, czy ile tam potrzeba..

Budowa zestawu prosta jak cep. Ciezarek 30 gram, przelotowo, stoper, przypon z kulasem, za hak zaczepiona torebka pva z pelletem 8 mm, całość doprawiona boosterem wg uznania.

Taki zestaw spokojnie ogarna Ci posiadane wedeczki...

Na swoim łowisku masz na tyle twarde dno by kłaść 70 gram z towarem? Karpie z amurem potrafią ryc dno jak dziki, a więc będzie raczej miękko i puszyscie. Taki zestaw łatwo zakopie się w mule i będzie po zawodach.

Badales dno jakimś ciezakiem?


Plusk takiego zestawu też raczej pierwotnie odstraszy niż przyciągnie ryby...

No i co z tego że sie zakopie.... ???
No i co z tego że plusknie... ???

W czym to szkodzi.

Adrem do takich ciężarów feder ustawiony klasycznie do wskazań na sztytówce....
Bo nie jarze koncepcji.
Nie lepiej klasyczna karpiówka z sygnalizatorem.
Ten sam mechanizm ta sama rola.
Metod feder to lżejszy zestaw i wskazania na sztytówkach.
Maciek

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder karpiowy pod ciężkie podajniki
« Odpowiedź #9 dnia: 21.08.2019, 13:26 »
A może z innej beczki to zastanów się nad zmianą zestawu. Zamiast używać ESP 70 gram, to poszedłbym w torebki pva z pelletem 8 mm i do tego twoja kulka 16 mm, czy ile tam potrzeba..

Budowa zestawu prosta jak cep. Ciezarek 30 gram, przelotowo, stoper, przypon z kulasem, za hak zaczepiona torebka pva z pelletem 8 mm, całość doprawiona boosterem wg uznania.

Taki zestaw spokojnie ogarna Ci posiadane wedeczki...

Na swoim łowisku masz na tyle twarde dno by kłaść 70 gram z towarem? Karpie z amurem potrafią ryc dno jak dziki, a więc będzie raczej miękko i puszyscie. Taki zestaw łatwo zakopie się w mule i będzie po zawodach.

Badales dno jakimś ciezakiem?


Plusk takiego zestawu też raczej pierwotnie odstraszy niż przyciągnie ryby...

No i co z tego że sie zakopie.... ???
No i co z tego że plusknie... ???

W czym to szkodzi.

Adrem do takich ciężarów feder ustawiony klasycznie do wskazań na sztytówce....
Bo nie jarze koncepcji.
Nie lepiej klasyczna karpiówka z sygnalizatorem.
Ten sam mechanizm ta sama rola.
Metod feder to lżejszy zestaw i wskazania na sztytówkach.

Skoro kolega jeździ na komercje, więc typ zbiornika raczej oblegany w Polsce, do tego zbiornik nieduży skoro wystarczy rzucić 30 metrów, domyśleć się można że ryba poddana jest dużej presji.

Raczej większość wędkarzy będzie lowilo karpiowkami, skoro główne przynęty jakie się sprawdzają są od 16 mm wzwyż..

Logicznym jest że ryba będzie odsuwac się w spokojniejszą cześć łowiska, więc dobrze by było nie robić jej nalotu nad głową, i uderzenia o tafle 70 gr podajnikiem, tylko delikatnie położyć zestaw z pva...

Co do zakopania w mule, kładąc pva na dnie mamy inny, lepszy rodzaj prezentacji przynęty. Jeśli woda jest czystsza, można dodatkowo użyć jaskrawych przynęt i zanet by nakierowac rybę w pole necenia. Również rozchodzenie się zapachów jest dużo lepsze w zestawie położonym a nie zakopanym w mule...

Pozdawiam

P. S. Część Twoje wypowiedzi to jakiś bełkot stylistycznym i ortograficzny. Jak można to pisz używając słownika, będzie prościej prowadzić dyskusje. :P
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder karpiowy pod ciężkie podajniki
« Odpowiedź #10 dnia: 21.08.2019, 14:01 »
Faktycznie; niewielka, oblegana komercja, łowione są głównie mniejsze sztuki, muł około 10cm na dnie - tak przynajmniej wysondowałem, woda do przejrzystych nie należy niestety. 

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feeder karpiowy pod ciężkie podajniki
« Odpowiedź #11 dnia: 21.08.2019, 14:15 »
A może z innej beczki to zastanów się nad zmianą zestawu. Zamiast używać ESP 70 gram, to poszedłbym w torebki pva z pelletem 8 mm i do tego twoja kulka 16 mm, czy ile tam potrzeba..

Budowa zestawu prosta jak cep. Ciezarek 30 gram, przelotowo, stoper, przypon z kulasem, za hak zaczepiona torebka pva z pelletem 8 mm, całość doprawiona boosterem wg uznania.

Taki zestaw spokojnie ogarna Ci posiadane wedeczki...

Na swoim łowisku masz na tyle twarde dno by kłaść 70 gram z towarem? Karpie z amurem potrafią ryc dno jak dziki, a więc będzie raczej miękko i puszyscie. Taki zestaw łatwo zakopie się w mule i będzie po zawodach.

Badales dno jakimś ciezakiem?


Plusk takiego zestawu też raczej pierwotnie odstraszy niż przyciągnie ryby...

No i co z tego że sie zakopie.... ???
No i co z tego że plusknie... ???

W czym to szkodzi.

Adrem do takich ciężarów feder ustawiony klasycznie do wskazań na sztytówce....
Bo nie jarze koncepcji.
Nie lepiej klasyczna karpiówka z sygnalizatorem.
Ten sam mechanizm ta sama rola.
Metod feder to lżejszy zestaw i wskazania na sztytówkach.

Skoro kolega jeździ na komercje, więc typ zbiornika raczej oblegany w Polsce, do tego zbiornik nieduży skoro wystarczy rzucić 30 metrów, domyśleć się można że ryba poddana jest dużej presji.

Raczej większość wędkarzy będzie lowilo karpiowkami, skoro główne przynęty jakie się sprawdzają są od 16 mm wzwyż..

Logicznym jest że ryba będzie odsuwac się w spokojniejszą cześć łowiska, więc dobrze by było nie robić jej nalotu nad głową, i uderzenia o tafle 70 gr podajnikiem, tylko delikatnie położyć zestaw z pva...

Co do zakopania w mule, kładąc pva na dnie mamy inny, lepszy rodzaj prezentacji przynęty. Jeśli woda jest czystsza, można dodatkowo użyć jaskrawych przynęt i zanet by nakierowac rybę w pole necenia. Również rozchodzenie się zapachów jest dużo lepsze w zestawie położonym a nie zakopanym w mule...

Pozdawiam

P. S. Część Twoje wypowiedzi to jakiś bełkot stylistycznym i ortograficzny. Jak można to pisz używając słownika, będzie prościej prowadzić dyskusje. :P

Azymut z tobą sie nie da dyskutować bo wiesz wszystko najlepiej.
W końcu jesteś jak to napisałeś w innym wątku numero uno do spraw informacji i przekazu.
Piszesz info to pisz.
Nie trzepiam się ciebie bo znowu kąsasz jak upierdliwy komar...
Pozdrawiam życzę słońca.
Pas.
Maciek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feeder karpiowy pod ciężkie podajniki
« Odpowiedź #12 dnia: 21.08.2019, 14:24 »
Faktycznie; niewielka, oblegana komercja, łowione są głównie mniejsze sztuki, muł około 10cm na dnie - tak przynajmniej wysondowałem, woda do przejrzystych nie należy niestety.

Czyli typowy zbiornik komercyjny.
Na forum znajdziesz wiele recept na tą wode.
Polecam nadal karpiówki jeśli nadal chcesz łowić na tak duże gramatury.
Maciek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder karpiowy pod ciężkie podajniki
« Odpowiedź #13 dnia: 21.08.2019, 14:28 »
Do podajnika Prestona XL można załadować przynęty do 16mm.
Do ESP 56g wchodzą  do 22/24mm.

Jeśli faktycznie jest trochę mułu i nie trzeba rzucać daleko, też zastanowiłbym się nad sensem tych dużych podajników. Kiełbaski PVA będą wg mnie bardzo dobre, skoro ryba reaguje na grubszy towar, to można też fajnie takowym podnęcać dzięki kiełbaskom i łowić punktowo.

Nie wiem jak silne i szalone są ryby na tym łowisku, ale takie sztuki można ogarnąć mocniejszymi feederami do metody.

W wypadku gdy chcesz jednak więcej mocy i kontroli, to mam 2 sprawdzone konstrukcje:
- Preston C-Drome Power Method (posiadam 11ft, ale jest też 12, a może i dłuższy)
- Shimano Beasmaster DX Carp Feeder (występuje tylko jako 12ft)

Shimano, może też sprawdzić się na rzece, bo długość da radę, trochę większe CW, a w zestawie szczytówki 3,4 i 5 oz.
Czesiek

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder karpiowy pod ciężkie podajniki
« Odpowiedź #14 dnia: 21.08.2019, 14:29 »
Faktycznie; niewielka, oblegana komercja, łowione są głównie mniejsze sztuki, muł około 10cm na dnie - tak przynajmniej wysondowałem, woda do przejrzystych nie należy niestety.

Czyli typowy zbiornik komercyjny.
Na forum znajdziesz wiele recept na tą wode.
Polecam nadal karpiówki jeśli nadal chcesz łowić na tak duże gramatury.

Tak przypuszczałem - ta najrozsądniejsze rozwiązanie...ale w naturze mej jest kombinowanie, zwłaszcza jeżeli chodzi o wędkowanie 8) Ni jak nie mogę się przekonać do skaczących swingerów i piszczących sygnalizatorów. Widok naginającej się szczytówki jest bliższy sercu memu  ;D