Autor Wątek: Spis dodatków stosowanych do zanęt wędkarskich  (Przeczytany 48088 razy)

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Po ostatnim moim temacie o czosnku postanowiłem zrobić taką mini bazę dodatków, które stosowali kiedyś oraz stosują dotychczas wędkarze. Jeśli coś ktoś jeszcze chciałby dodać, to proszę bardzo, bo na pewno coś pominąłem :). Skopiuję to i dodam później do tej listy. Sądzę, że temat można gdzieś przykleić, aby był takim małym kompendium wiedzy :)

Ziele Nostrzyka - to naturalny aromat do zanęt płociowych jak i leszczowych oraz dodatek do przynęt haczykowych pęczak i pszenica.
Jest to dodatek stosowany od wielu pokoleń wędkarzy,bardzo aromatyczny .
Stosowanie do zanęt i przynęt 25 g-50 g na 1 kg.


Kozieradka - Dodatek do zanęt linowo-karasiowych, płociowych i miksów i zanęt karpiowych. Ułatwia trawienie i przyswajanie składników tłustych, nie syci, ma silne właściwości zlepiające – do 5%/1 kg


Kolendra - Płoć za nią przepada! Wsypujemy do młynka do kawy i mielimy. Dodatkowo nie syci ryb, nie wiąże zanęty poprawiając jej pracę, przeczyszcza rybki i… i usypia uwagę ryb. Nie przesadzajmy jednak z
proporcjami bo zbyt intensywny aromat może odstraszyć ryby.
<10-15%


Anyż - konkretniej olejek anyżowy, który możemy dostać chyba w każdym zielarskim sklepie. Piękny zapach. Warto rozcieńczyć go z wodą. Nie syci rybek, a pobudza do żerowania, przeczyszcza. Do zanęt płociowych jest naprawdę skuteczny.

Słonecznik - czym jest także nie muszę tłumaczyć. Roślinka oleista. Nas interesują naturalnie ziarenka – łuskane całe lub mielone(mielić można z łuską ale bardzo drobno), ewentualnie prażone. Pobudza ryby do żerowania (nadaje się dla karpiarzy do nęcenia – jednak raczej do zanęt sypkich).
<10%/1 kg


Siemię Lniane - Drobne nasionka, które brązowieją po zalaniu wodą i powiększają swoją objętość. Można ziarenka śmiało wyprażać lub gotować. Nie mielić bo szybko traci swoje właściwości. Zdecydowanie na płoć!.Gotowane dobrze klei zanętę.
<10%/1 kg


Sezam - oleiste ziarenka ,bardzo tłuste, zawierający proteiny. Świetny na wszystko co żeruje przy dnie. Używamy najczęściej zmielony bo dopiero po przemieleniu poczujemy jego aromat. Podobnie jak słonecznik po zmieleniu lepi nam zanętę “na sucho” bo po wrzuceniu do wody dość szybko się "rozchodzi".
< 10 %/1 kg
Proso (kasza jaglana) – w postaci mąki grubiej lub drobniej zmielonej zależnie od tego czy chcemy łowić gruntowo czy w toni – im drobniej zmielimy tym mocniej będzie wiązać. Syci, klei.


Rzepak - do zanęt gruntowych na duże sztuki. Nie wolno pod żadnym pozorem przesadzić. Najlepiej mielić zależnie od reszty zanęty (grubo/drobno), a przed mieleniem warto namoczyć. Syci i pobudza do żerowania , a z właściwości fizycznych – rozmywa zanętę w toni niosąc jej smak i zapach.
<5%!


Owies - w postaci płatków owsianych, do grubszych zanęt nawet całe “górskie”, a do bardziej sypkich mielone. Z kolei całe, parzone jako przynęta.Pobudza do żerowania.. Utrzymuje ryby w łowisku. Syci, zlepia.
<15%/1 kg


Otręby - czyli produkt powstały podczas przemiału zbóż wszystkim dobrze znany. Do zanęty powinniśmy używać pszennych, które przed dodaniem drobno mielimy. Pobudza ryby do żerowania, przeczyszcza i dotlenia zanętę sprawiając, że lepiej pracuje. Nie wolno przesadzić bo ciężko będzie zlepić zanętę.
<20%/1 kg


Arachid - Orzech Ziemny. Do zanęt stosujemy bardziej lub troszkę mniej zmielone orzeszki. Używamy szczególnie do połowu z gruntu przy połowie leszczy i rzadziej płoci. Mączka arachidowa z kolei stosowana jest na spore leszcze i karpie. Syci, zlepia zanętę.


Migdał – Pobudza ryby do żerowania, syci je ale przeczyszcza, zlepia zanętę. Szczególnie polecany do grubszych zanęt zmielony tak aby pozostały dość grube frakcje.
<10%/1 kg


Melasa – czyli produkt uboczny przy produkcji cukru. Na leszcze bywa strzałem w dziesiątkę. Bardzo mocno syci i klei także z umiarem do wszystkich zanęt leszczowych.Można ją wcześniej rozcieńczyć w wodzie i taką mieszanką dopiero namoczyć zanętę.


Mak – Do zanęty dodajemy mielony mak (samo ziarno nie zawiera za wiele alkaloidów co prawda). Syci i przywołuje rybki w łowisko. Najlepiej jednak nie przechowywać go dłużej bo się psuje dość szybko.
<5-10%/1 kg


Łubin – mało sycący dodatek, zawiera proteiny. Na całe ziarno można łowić z powodzeniem spore karpiowate, a do zanęty albo mielony albo mączka z łubinu.


Kurkuma – charakterystyczna, żółta przyprawa.  Stosujemy ją najczęściej jako barwnik koloru żółtego lub jako aromat do zanęty,robaków i innych przynęt.


Czosnek – Jak go przygotować? Ząbek obieramy i suszymy, a następnie mielimy. Można zrobić papkę,dodać do tego alkoholu,miodu lub cukru i użyć jako dipu do przynęt.Bardzo ważna rzecz aby nie przesadzić.Ma bardzo mocny zapach. Stosujemy do zanęt gruntowych
<1-2% SZCZYPTA!


Konopie –Stosujemy je gotowane, prażone, a nawet mielone na mączkę. Genialny składnik do zanęt płociowych i leszczowych, a w zasadzie wabią praktycznie każdy biało ryb. Prażyć lepiej bez domowników bo nieprzyjemny zapach roznosi się, a przy gotowaniu
trzeba uważać aby ich nie rozgotować za bardzo.
<15%/1 kg


Koperek – Szczególnie na płocie.Suszymy i mielimy koper, a dodając nie przekraczajmy nawet 3% mieszanki bo rybom się nie spodoba. Nie syci i wzmaga apetyt.
<3%!


COCO-BELGE - Mączka z orzecha kokosowego. Przyspiesza przemianę materii, wzmagając apetyt u ryb. Dodatek szczególnie pożądany w zanętach wysokobiałkowych - do 10%./1kg


MĄCZKA RYBNA – Komponent zawierający ponad 60% białka. Stosowana w zanęcie, znacznie podnosi jej wartość odżywczą. Zawiera dużą ilość oleju rybnego, który jest dla ryb niezwykle atrakcyjny. Jest jednym z podstawowych składników kulek proteinowych - do 30%/1 kg


GRYSIK KUKURYDZIANY – Podstawowy składnik zanęt na duże ryby karpiowate. Spulchniający i energetyczny. W suchej postaci rozprasza zanętę. Zalany wrzątkiem silnie klei – do 20%./1kg


Pastoncino - Jest to pieczywo o różnych kolorach Przeznaczone do połowu jazi, kleni, leszczy, płoci i krąpi. W  szczególności polecana na leszcze i płocie. Stosuje się do 10% objętości zanęty.


Kopramelasa. Bardzo słodka i tłusta kopra melasa to składnik smakowy i zapachowy, który zanętę słodzi i skleja. Kopra melasa musi być świeża. Można to  poznać po tym, że jest mokra i daje się z niej ulepić  kulkę. Super dodatek leszczowy.


Pieczywo fluo - można je różnie dodawać  do zanęty przed namoczeniem wtedy to pieczywko pracuje na dnie lub dodać po nawilżeniu zanęty wtedy będzie pracować w toni . Występuje w kolorze żółtym,pomarańczowym oraz czerwonym.


Kukurydza - Kukurydza jako przynęta sprawdza się wyśmienicie i nie tylko, ponieważ używać jej można również jako zanęty, lub też dodawać ją do zanęt, mieszać z konopiami i innymi ziarnami, możliwości jest multum, wedle fantazji wędkarze..Można nią kusić prawie wszystkie ryby. Można ją dopalać w różne sposoby dodając atraktorów np przy gotowaniu jej, wcześniej należy namoczyć ją od 12-24 h.


Suszona krew - Dodatek który bardzo dobrze spisuje się w zimnej wodzie jesienią oraz wczesną wiosną. Ściąga wszelaki biało ryb taki jak  płocie,krąpie,leszcze itd, oraz skusi nie jednego drapieżnika, węgorza, okonia.


Orzech Tygrysi - Orzechy tygrysie uwielbiane przez karpie i nie tylko. Zakładamy na włos tak samo jak kulki, za pomocą zwykłej igły do przynęt. Ich wytrzymałość w wodzie jest praktycznie nieograniczona.Mielony orzech tygrysi jest składnikiem polecanym szczególnie do słodko-owocowych mieszanek na kulki proteinowe


Pęczak - Dobrze przygotowany jest biały, jędrny i napęczniały, dobrze trzyma się haczyka. Można go barwić na różne sposoby, doprawiać zapachami, ale dobrze sprawdza się także bez żadnych dodatków. Godnym polecenie dodatkiem jest cukier waniliowy (lub waniliowy aromat do ciast), a barwnikiem - kurkuma (piękny żółty kolor).


Pszenica - Dobrze znana wszystkim wędkarzom. Wabi każdy biało ryb !. Pszenicę przed gotowaniem należy moczyć co najmniej 8 godzin a następnie w tej samej wodzie gotujemy do miękkości ale też tak aby nie rozgotować- średnio zajmie nam to godzinę. Pod koniec gotowania możemy dodać np. czosnek, nostrzyk lub inny atraktor


Wanilia - Stosowana jako dodatek do zanęty, można mieszać z każdym zapachem/smakiem. Stosowana jest na takie ryby jak : karp, karaś, leszcze, krąp, jaź, płoć. Oczywiście skusić może każdy inny gatunek.


Sezam - to kolejny przykład rośliny oleistej, a więc posiada właściwości silnie pracujące. Prażone i zmielone ziarna sezamu mają niezwykle intensywny aromat, co powoduje, że np. w połączeniu z prażonymi wiórkami kokosowymi, zanęta nie wymaga dodatkowych atraktorów. Sezam znajduje zastosowanie w zanętach powierzchniowych i płociowych
Krzysztof

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spis dodatków stosowanych do zanęt wędkarskich
« Odpowiedź #1 dnia: 23.02.2016, 18:03 »
Fajny temat , brakuje jeszcze Ci sporo specyfików . Proponuję aby w ten wątek wrzucać swoje najlepsze dodatki zanętowe .
Ja proponuje zamieścić jeden z głównych pomocników zanętowych na zimną wodę i nie tylko - coco belge

Offline RetroX

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Michał z Bytomia
  • Lokalizacja: Bytom
Odp: Spis dodatków stosowanych do zanęt wędkarskich
« Odpowiedź #2 dnia: 23.02.2016, 18:16 »
Super pomysł na temat, proponował bym dla porządku, że temat można przykleić, wrzucać tu TYLKO opisy nowych dodatków, składników wraz ze zdjęciem. Ewentualne dyskusje na temat poszczególnych dodatków możnaby natomiast prowadzić w osobnych tematach.

Wysłane z mojego HUAWEI P7-L10 przy użyciu Tapatalka

Michał z Bytomia

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Spis dodatków stosowanych do zanęt wędkarskich
« Odpowiedź #3 dnia: 23.02.2016, 18:34 »
Kafarszczak, pomysł świetny  :thumbup: Mam tylko taką wątpliwość, czy wszystkie zdjęcia i opisy są autorskie. Jeżeli nie - należałoby uzyskać zgodę autora (ów) na publikację.

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spis dodatków stosowanych do zanęt wędkarskich
« Odpowiedź #4 dnia: 23.02.2016, 18:38 »
Zdjęcia zapożyczone od wujka Googla. Ciężko abym miał te wszystkie dodatki u siebie i mógł zrobić im fotki :), a chciałbym ! :)
Krzysztof

Offline kucus22

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 783
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Spis dodatków stosowanych do zanęt wędkarskich
« Odpowiedź #5 dnia: 23.02.2016, 18:47 »
Bardzo fajna komplikacja :thumbup: Na pewno przyda się wielu forumowiczą startującym w temacie :bravo:

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spis dodatków stosowanych do zanęt wędkarskich
« Odpowiedź #6 dnia: 23.02.2016, 18:48 »
Bardzo dobra inicjatywa :thumbup:
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 908
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spis dodatków stosowanych do zanęt wędkarskich
« Odpowiedź #7 dnia: 23.02.2016, 18:48 »
Dobra robota :thumbup:. Faktycznie można stworzyć taką bazę danych. Kopiować i dodawać w jednym miejscu.
Zbyszek

Offline aro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rzeszów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spis dodatków stosowanych do zanęt wędkarskich
« Odpowiedź #8 dnia: 23.02.2016, 19:00 »
:thumbup:

Online Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spis dodatków stosowanych do zanęt wędkarskich
« Odpowiedź #9 dnia: 23.02.2016, 19:11 »
Genialne! :thumbup: :D Ładna lekturka się może z tego uzbierać :D Dzięki! :) :beer:
Pozdrawiam
Marcin

Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 011
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spis dodatków stosowanych do zanęt wędkarskich
« Odpowiedź #10 dnia: 23.02.2016, 19:13 »
Jeszcze info jak je gotować / przyrządzać whatever :beer:

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spis dodatków stosowanych do zanęt wędkarskich
« Odpowiedź #11 dnia: 23.02.2016, 19:18 »
Leci łapka.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spis dodatków stosowanych do zanęt wędkarskich
« Odpowiedź #12 dnia: 23.02.2016, 19:28 »
Jak znajdę jutro trochę czasu, to postaram się pododawać jeszcze kilka pozycji wartych uwagi.
Krzysztof

Offline alexart

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 615
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spis dodatków stosowanych do zanęt wędkarskich
« Odpowiedź #13 dnia: 23.02.2016, 19:41 »
To może ja coś dodam.
Krew suszona - dodaję do zanęty właśnie o tej porze roku.
Artur

Offline MichalZ

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 983
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
    • https://posciel.to
  • Lokalizacja: Sieradz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spis dodatków stosowanych do zanęt wędkarskich
« Odpowiedź #14 dnia: 23.02.2016, 19:49 »
Jeden z najwaźniejszych dodatków do zanety, pieczywko fluo.
Michał