Autor Wątek: Łowisko PZW do 50 km od Szczecina  (Przeczytany 3576 razy)

Offline wojtas1986

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Łowisko PZW do 50 km od Szczecina
« dnia: 13.08.2019, 15:18 »
Zwracam się z prośbą do kolegów ze Szczecina i okolic, o polecenie jakiegoś łowiska PZW w obrębie 50 km gdzie można odpocząć przy grillu i połowić rybki na feeder.
Pozdrawiam.

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Łowisko PZW do 50 km od Szczecina
« Odpowiedź #1 dnia: 13.08.2019, 20:12 »
Jest kilka komercji, ale byłem tylko na jednym - Kluczewo (30 km od Szczecina, w kierunku na Stargard). Nie podobało mi się, bo okazało się, że komercja nie jest dla mnie (20 zł/osobę/2 wędki od godz. 8 do 20, w nocy opłata dodatkowa).
Poza tym są Jarosławki (na wschód od Goleniowa, a od szczecina około 60 km).
Jezierzyce na granicy miasta Szczecin (dzielnica Płonia, Jezierzyce).

IMO wody wokół Szczecina jest tyle, że masakra. W zasadzie to można udać się w centrum miasta na bulwary nad Odrą i łowić z nabrzeża. Obok jest sporo knajpek i restauracji. Tylko ten tłum ludzi i hałas miasta.
W okolicach Gryfina (35 km od Szczecina na południe) jest znany w Polsce kanał ciepły elektrowni Dolna Odra (obręb Spółdzielni Rybackiej "Regalica" Gryfino, nie PZW).
Przez miasto przepływają, w zasadzie dwie rzeki: Odra (właściwa - zachodnia) i Regalica (Odra wschodnia, sztucznie utworzona na początku XX wieku). Pomiędzy tymi rzekami jest Międzyodrze o długości około 35-40 km i szerokości kilku kilometrów. Jest to raj do wędkowania z łodzi (jedyny dostęp) i tylko na silniku elektrycznym, bo występują tam rezerwaty, obszary chronione i całość jest strefą ciszy. Międzyodrze jest posiekane siecią kanałów (naturalnych i sztucznych). Są tam też jeziora.
Na północ od mostu Trasy Zamkowej na Odrze w Szczecinie, oraz mostu Cłowego na rzece Regalica (dzielnica Szczecin-Dąbie) są wody morskie, czyli rzeki Odra i Regalica z kanałami i wyspami pomiędzy mini, jezioro Dąbie (małe i duże), Zalew Szczeciński. Wody te należą do Szczecińskiego Urzędu Morskiego (SUM, opłata 42 zł/rok za połów z brzegu lub z łodzi). Do dyspozycji jest brzeg zachodni od Szczecina do Nowego Warpna i brzeg wschodni od Szczecina-Dąbie do Międzyzdrojów.
Wody jest masa i miejsc z do grillowania, z zadaszeniami, stolikami, ławkami. Na przykład na rzece Regalica w miejscowości Żabnica lub Łubnica (obręb Spółdzielni "Regalica" Gryfino), "Dziewoklicz" (obręb PZW Szczecin), Siadło Dolne na Odrze (PZW Szczecin, ale w weekendy od godz. 10 zaczyna być tłoczno od grillowiczów, bo infrastruktura jest super), kanał Klucki na Regalicy (PZW Szczecin, dzielnica Szczecin-Klucz, dojazd ul. Perkuna).

Nie wymieniłem wszystkiego, bo nie sposób, a ilość miejsc, w zależności od Twoich upodobań jest spora.
Trzeba mieć świadomość, że miejsca nad wodą dobrze zorganizowane pod grill będą tłoczne. Lato, upały czy dobra pogoda i w takich miejscach nie słyszysz swych myśli, bo ludzi tyle, a woda kipi od skuterów wodnych, motorówek, kajaków, łodzi.

Offline wojtas1986

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Łowisko PZW do 50 km od Szczecina
« Odpowiedź #2 dnia: 13.08.2019, 20:49 »
Dzięki za informacje a co możesz napisać o jeziorach w okręgu Szczecin jest jakieś z dobrym dojsciem do wody żeby moża bylo łowić z brzegu?

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Łowisko PZW do 50 km od Szczecina
« Odpowiedź #3 dnia: 13.08.2019, 22:43 »
W obrębie miasta przychodzą mi do głowy:
- jezioro Głębokie (PZW Szczecin) - to kąpielisko, ale i kilka dobrze dostępnych miejsc do łowienia z brzegu (część zachodnio-północna). Z racji otaczających jezioro lasów, nie ma bezpośredniego dojazdu samochodem, więc trzeba piechotą dojść kilkaset metrów.
- jezioro Portowe na Wyspie Puckiej (PZW Szczecin) dawno nie byłem tam z uwagi na bliskość dużego węzła kolejowego i hałas od pociągów. W pamięci mam tam 2-3 miejsca z dostępem do wody, bo reszta sensownego brzegu otoczona jest działkami rekreacyjnymi.
- Jeleni Staw w dzielnicy Kijewo (wody Skarbu Państwa, bez opłat, wymagana tylko karta wędkarska) to dobre miejsce na grill i w tygodniu mniejszy ruch ludzi (w weekendy do godz. 10-11 spokój, a potem grille, głośne zachowanie i muzyka). Płytkie jezioro z 2-3 miejscami dostępu do wody, a reszta otoczona szerokimi pasami trzcin. Głównie wzdręga, płoć i okoń. Może lin.
- Wysoki Staw (pomiędzy dzielnicą Warszewo a Stołczyn, woda Skarbu Państwa, bez opłat, wymagana karta wędkarska). Dojazd drogą gruntową od skrzyżowania ulic Ostoi-Zagórskiego/Ogrodnicza/Bukowska. Jest to stary zbiornik retencyjny, o którym dawniej krążyły legendy. Byłem tam kilka razy bez wielkich sukcesów, ale ponoć można trafić fajną rybkę. Miejscówki głównie na betonowym murku, na prawo od plażyczki i na lewo jedno-dwa miejsca z brzegu. Trudne łowisko z uwagi na zaczepy i dużo powalonych drzew i krzaków.

Co prawda nie jezioro, ale wspomniany wcześniej kanał Klucki (dzielnica Szczecin-Klucz, PZW Szczecin) jest tam spokojne miejsce na grilla, jakiś stolik, ławka i wolno płynący nurt z leszczem, krąpiem, ładną płocią, sumem, szczupakiem, okoniem i sandaczem. Sporo miejsca do łowienia.
Kanał Odyńca (inaczej kanał Leśny, PZW Szczecin) - sztuczny przekop pomiędzy Odrą a Regalicą. Dobry dostęp samochodem, miejsce na postawienie grilla i wiele miejsc do łowienia. Nurt spokojny, często stojący. Leszcz, rozpiór, płoć, boleń, okoń, sum, trafia się sumik karłowaty, kleń. Uwaga na komary, bo potrafią spijać krew nawet w pełnym upale i ostrym słońcu ;)

Z jeziorami w obrębie miasta i najbliższych okolicach jest skromnie. Bardziej poza miastem, ale są to głównie jeziorka/bajorka śródpolne należące do Skarbu Państwa i dojazd/dostęp jest utrudniony.
Ostatnio trafiłem nad jezioro Lipienko (PZW Szczecin) w miejscowości Lubicz (powiat Widuchowa, około 50 km na południe od Szczecina). Mała plażyczka, z ławkami i miejscem na ognisko. Z tego miejsca można łowić, o ile tubylcy się nie kąpią.

Sporo jest ciekawych widokowo jezior na wschód od Szczecina. Kłopot w tym, że podobnie jak jezioro Miedwie, należą one do Modehpolmo (tak! kolejny dzierżawca wód i inne opłaty niż PZW) i gospodarz praktycznie obrabował te wody z ryb. Jedyne, które mi przychodzi do głowy to jezioro Będgoszcz (inaczej Krzekna, woda "Modehpolmo") na trasie krajowej 120 (około 35 km od Szczecina na południe). Dostęp z drogi przy wjeździe do karczmy "Biały Bawół" (od Szczecina-Płoń w lewo przed miejscowością Będgoszcz) i dalej gruntowa droga, wzdłuż północnego brzegu jeziora. Spodziewać się można leszcza i węgorza. Spokój, dzicz, ognisko.

Offline wojtas1986

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Łowisko PZW do 50 km od Szczecina
« Odpowiedź #4 dnia: 13.08.2019, 23:25 »
Świetne opisy dzięki :thumbup: