Autor Wątek: Wielkość kulek zanętowych  (Przeczytany 2649 razy)

Offline Corbi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Trzęsacz
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wielkość kulek zanętowych
« Odpowiedź #15 dnia: 26.05.2019, 22:19 »
Tak, właśnie mi chodzi o bardziej selektywne nęcenie, a taki pęczak, pszenica to raczej małe. Nie mówie, że kukurydza albo groch odrazu kolosy ściągnie, ale raczej większa ryba powinna się również zainteresować.  Groch, kukurydza, cieciorka, coppens 6mm (czy może większy lub mniejszy?). Czy te trzy rodzaje ziaren i pellet powinny wystarczyć? Chętnie bym dodał jakieś kilka kulek, żeby potem spróbować także na nie połowić, tylko jakiej wielkości?

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Wielkość kulek zanętowych
« Odpowiedź #16 dnia: 26.05.2019, 23:23 »
16mm .Dla płotki to za duży kąsek, a leszcz ,lin czy karaś z taką kulką problemu miał nie będzie.

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Wielkość kulek zanętowych
« Odpowiedź #17 dnia: 26.05.2019, 23:26 »
Tak, właśnie mi chodzi o bardziej selektywne nęcenie, a taki pęczak, pszenica to raczej małe. Nie mówie, że kukurydza albo groch odrazu kolosy ściągnie, ale raczej większa ryba powinna się również zainteresować.  Groch, kukurydza, cieciorka, coppens 6mm (czy może większy lub mniejszy?). Czy te trzy rodzaje ziaren i pellet powinny wystarczyć? Chętnie bym dodał jakieś kilka kulek, żeby potem spróbować także na nie połowić, tylko jakiej wielkości?

W moim przypadku 11mm starcza bo jak wieczorem wchodzą leszcze 2kg+ to i tak nic innego nie można złowić. Z tym pelletem to raczej darowałbym sobie 6mm jak chcesz byc selektywny i zastosowałbym co najmniej 8mm.

Jakie sa wielkosciowo te ryby, które chcesz wyselekcjonować?

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wielkość kulek zanętowych
« Odpowiedź #18 dnia: 27.05.2019, 07:41 »
Moim zdaniem 16 mm nie zniecheci leszcza :-P u siebie używam przeważnie 18mm i leszczee nie mają problemu zassać takiej kulki - a mowie o kajtkach 30-40 cm

Offline Corbi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Trzęsacz
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wielkość kulek zanętowych
« Odpowiedź #19 dnia: 27.05.2019, 08:12 »
Będę celował w leszcze od 40cm w góre, liny też pewnie jakby się jakaś 40 trafiła to byłbym szczęśliwy,a pływają większe okazy. Ogólnie jest to jezioro z dużymi okazami (podobno). Wiem, że złowiony został karp 17kg i z jednego brzegu siedzi dużo karpiarzy. Ja chce iść na brzeg po przeciwnej stronie gdzie ryb raczej nie łowią, tam jest więcej grążeli, nie ma takiej presji wędkarskiej. Będę celował w dwa zapachy/kolory kulek, na pewno jakiś ananas w kierunku leszcza i coś czerwonego (może truskawka?). Tak właśnie myślałem nad kulkami 14 lub 16mm, bo na przykład 20mm juz bym raczej kruszył.

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wielkość kulek zanętowych
« Odpowiedź #20 dnia: 27.05.2019, 09:43 »
Ja właśnie próbuje walczyć z leszczami bo chciałbym mieć w łowisku karpie. Od jakiego czasu nęcę łowisku kukurydzą, pelletem 11mm i kulkami proteinowymi 20mm.
Ostatnio nagrałem film i widać na nim, że pellet i kukurydza dla leszczy 40+ to nie problem. Jedynie kulki nie ruszają.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 900
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wielkość kulek zanętowych
« Odpowiedź #21 dnia: 27.05.2019, 10:00 »
pouczający filmik, znajomi z zaporówek twierdzą to samo, u nich wręcz 2 x 20 mm (lub 1 x 20 + popek 16 mm) to podstawa na haku

a nęcenie: multum kuku + pellety/kulki 16+
;)

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Wielkość kulek zanętowych
« Odpowiedź #22 dnia: 27.05.2019, 10:16 »
Jak chcesz karpie to nie uzywaj kukurydzy tylko orzecha tygrysiego.

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wielkość kulek zanętowych
« Odpowiedź #23 dnia: 27.05.2019, 10:46 »
Spokojnie możesz używać kulek, nie zaszkodzą :) Ważne aby rozbić to z rozmysłem. Pellet 6 mm szybko się rozpuści, więc kulki dobrze się powinny sprawdzać w nęceniu długoterminowym, zwłaszcza pod karpia.

Na Twoim miejscu poszukałbym producenta, który sam robi kulki (nie przepakowuje) i zamówił sobie odpowiednio 12, 15 i 18 mm. Do nęcenia używałbym kulek 12 i 15 mm, zaś na włos dawał kulkę 15 i 18 mm. W ten sposób można wyeliminować mniejsze ryby. A drobnica kulek nie powinna wybierać.

Ja używam teraz kulek jako składnika zanęty. Chcę aby mój miks pachniał jak przynęta, dlatego część kulek kruszę i mielę. Ważne aby był to dobry towar, nie jakiś chłam. Wtedy kulki się świetnie sprawdzają, zwłaszcza jako przynęta. Ryby powinny wybierać to co najlepsze, przyzwyczajają się, że kulki to taki rarytas spośród nęconych partykuł i chętnie je pobierają.

Co do cen kulek, to wychodzić może, ze są drogie, jednak jak się przyjrzeć, to wcale takie drogie nie musza być. Ważne aby kupić większą ilość, przez co cena jest odpowiednio niższa. Muszą to być shelf-life'y, czyli kulki co mają dobrą ilość konserwantu, wtedy masz pewność, że nic nie zgnije. Za 10-15 kilo, zapłacisz kilkaset złotych, ale masz zapas na kilka miesięcy. Nie trzeba też tak mocno nęcić wtedy :)

W zeszłym roku przekonałem się, że większa ryba woli kulki lub inaczej - że wyniki są lepsze. Po części wynika to z faktu, że kulki nie rozpuszczają się tak jak pellety. Do tego różne rozmiary tej samej kulki pomagają się wstrzelić - czasami ryba chce mniejszych kulek innym razem lepiej zadziała ta większa.
Lucjan

Offline Gimli

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wielkość kulek zanętowych
« Odpowiedź #24 dnia: 27.05.2019, 11:00 »
Nęcenie kulkami na pewno najekonomiczniejsze nie jest, ale uważam je za efektywne. Osobiście moje lata nad wodą, spowodowały, że stosuję kulki w rozmiarach 14-16mm, jako przynęta częsoto idzie 1,5 do 2 sztuk. Przyłowy oczywiście się trafiają, ale mnie zazwyczaj cieszą.

Offline Corbi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Trzęsacz
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wielkość kulek zanętowych
« Odpowiedź #25 dnia: 28.05.2019, 21:20 »
Byłem dzisiaj w centrum wędkarstwa na zwiad za kulkami i w oko wpadły mi dwie firmy stalomax i meus durus. Meus jest w rozmiarach 15mm, a stalomax 16mm. Akurat ze stalomaxa było jedno wiaderko otwarte, akurat ananas i zapach okazał się bardzo przyjemny. Jak pachnie meus nie wiem, aczkolwiek, meus ma na sobie taką jakby posypke i zastanawiam się czy w jakiś sposób działa to na ryby. Na najbliższe zanęcanie, wybiore dwa rodzaje z tych kulek. Myślałem nad truskawka-ryba z stalomax i słodka kukurydza z meusa. Jak oceniacie mój wybór? Oczywiście mówie tutaj o samych kulkach, bez reszty składników do zanęcania.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 900
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wielkość kulek zanętowych
« Odpowiedź #26 dnia: 28.05.2019, 21:23 »
Ze Stalomaxem mam dobre doświadczenia. Głównie z pelletem.
I dobrałeś dobry smak.
Meusy stosowałem tylko pellety 2 mm. Nie były złe ale teraz wole inne firmy.
;)

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wielkość kulek zanętowych
« Odpowiedź #27 dnia: 28.05.2019, 21:24 »
Dla mnie Meus to perfumowane... nic ciekawego.
Z budżetówek Profess i Stalomax jak najbardziej :thumbup:
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wielkość kulek zanętowych
« Odpowiedź #28 dnia: 28.05.2019, 21:26 »
A tak a propo surowych ziaren zbóż. Na niektórych stawach hodowlanych (a może na większości) walą do wody rozpołowioną surową pszenicę. Czy to takie dobre dla ryb... ?
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wielkość kulek zanętowych
« Odpowiedź #29 dnia: 28.05.2019, 21:28 »
To nie ma być dobre dla ryb, tylko dla kieszeni hodowcy ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters