Autor Wątek: Odzyskanie stopera i skrętki - Zestaw feeder klasyczny  (Przeczytany 818 razy)

Offline BikerMatt

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Może głupie pytanie choć jak się to mówi nie ma głupich pytań ale czy da się odzyskać skrętkę i stoper z zestawu klasycznego feedera? Mam przypadek, że źle dobrałem szczytówkę i jej wymiana wiąże się ucięciem linki głównej. Czy da radę zamontować ten sam stoper i skrętkę co wcześniej czy są do wyrzucenia i muszę za każdym razem robić nową skrętkę i używać nowy stoper?

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 831
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Odzyskanie stopera i skrętki - Zestaw feeder klasyczny
« Odpowiedź #1 dnia: 08.03.2024, 16:54 »
Stopery kosztują jakiś ułamek grosza, a skrętki nawet nie skomentuje :facepalm: 

Rybę jak złowisz to jej robaki z brzucha wyciągasz ?
Dzierżno uzależnia

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Odzyskanie stopera i skrętki - Zestaw feeder klasyczny
« Odpowiedź #2 dnia: 08.03.2024, 17:00 »
Niestety, musisz przy ucięciu żyłki zrobić zestaw na nowo. Jak potrzebujesz wersji do szybkiej wymiany to warto użyć zwykłego krętlika z tulejką który zadziała tak samo będąc jednocześnie szybszym i prostszym sposobem.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 827
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Odzyskanie stopera i skrętki - Zestaw feeder klasyczny
« Odpowiedź #3 dnia: 08.03.2024, 17:15 »
Zrób sobie zestaw skrócony ze skrętka jak wielu robi podajniki do method feedera doczepiane na agrafce. Sam tak robię, bo zawsze mogę zmienić szybko metode na klasyka szybkim sposobem :)

Offline BikerMatt

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Odzyskanie stopera i skrętki - Zestaw feeder klasyczny
« Odpowiedź #4 dnia: 08.03.2024, 18:40 »
Zrób sobie zestaw skrócony ze skrętka jak wielu robi podajniki do method feedera doczepiane na agrafce. Sam tak robię, bo zawsze mogę zmienić szybko metode na klasyka szybkim sposobem :)
Masz jakieś foto takiego rozwiązania albo film? Chętnie zrobiłbym uniwersala pod klasyka i metodę. Mam przelotowe ics inline prestona i już nawet można zamieniać je na open cage jak do klasyka ale nie ma to skrętki. Przypon wychodzi od samego dołu. Nawet raz od samego dołu doliczyłem skrętkę ale mało co dało. Plątało się jak cholera.

Offline paparoach

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 392
  • Reputacja: 46
Odp: Odzyskanie stopera i skrętki - Zestaw feeder klasyczny
« Odpowiedź #5 dnia: 08.03.2024, 18:42 »
]
Czy taki "ułamek grosza " to bym nie powiedział.
Są też droższe Guru , Matrixa czy Drennana . Chińskie czasem są ok ,czasem zupełnie nie ,jak to ze wszystkimi rzeczami od myfriendów.
Propozycja Oposa jest sensowną . Jeśli łowisz drogimi stoperami to może mieć sens .
Ze skrętka to co innego. Po prostu zrób nowa za każdym razem.

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 827
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Odzyskanie stopera i skrętki - Zestaw feeder klasyczny
« Odpowiedź #6 dnia: 08.03.2024, 18:50 »
Zrób sobie zestaw skrócony ze skrętka jak wielu robi podajniki do method feedera doczepiane na agrafce. Sam tak robię, bo zawsze mogę zmienić szybko metode na klasyka szybkim sposobem :)
Masz jakieś foto takiego rozwiązania albo film? Chętnie zrobiłbym uniwersala pod klasyka i metodę. Mam przelotowe ics inline prestona i już nawet można zamieniać je na open cage jak do klasyka ale nie ma to skrętki. Przypon wychodzi od samego dołu. Nawet raz od samego dołu doliczyłem skrętkę ale mało co dało. Plątało się jak cholera.



robisz to wszystka z ok 1m żyłki bądź fluorocarbonu. Najpierw robisz skrętkę jak długą chcesz, ale moim zdaniem maks 10cm i robisz dwie pętle na jej zakończeniu. krótszy koniec odcinasz a na resztę zakładasz najpierw stoper potem krętlik i znów stoper. Ten odcinek za skrętką ma mieć ok 20-30cm i ma być zakończony pętlą z krętlikiem a na żyłce głównej montujesz tylko agrafke :)

Offline Papi_feeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 404
  • Reputacja: 48
  • Ulubione metody: method feeder
"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka". Bill Murray

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 048
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Odzyskanie stopera i skrętki - Zestaw feeder klasyczny
« Odpowiedź #8 dnia: 08.03.2024, 21:55 »
Jeśli chcesz odzyskać skrętkę, to obetnij ją przy węźle i dowiąż do linki głównej węzłem zderzakowym. Któryś z youtuberów tak robi. Ma powiązane skrętki i tylko dowiązuje je do linki głównej.

Co do odzyskiwania stoperów, to również żaden problem. Odetnij stoper z kawałkiem linki. Potem zrób na tym kawałku węzeł prosty, przez który przełóż linkę główną. Następnie zaciśnij węzeł i ściągnij stoper na linkę główną.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline hakon

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 330
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Odzyskanie stopera i skrętki - Zestaw feeder klasyczny
« Odpowiedź #9 dnia: 08.03.2024, 22:03 »
Jak mam zestaw ze strzalowka i muszę zmienić szczytowke to odcinam cała strzalowke i następnie wiąże ja na nowo.
"To ludzie stworzyli potwory na swoje podobieństwo"
Znalezione w necie

Offline Berez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chojnów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Odzyskanie stopera i skrętki - Zestaw feeder klasyczny
« Odpowiedź #10 dnia: 08.03.2024, 22:36 »
Od jakiegoś czasu już nie bawię się w skrętki tylko robię zestaw jak Lee Kerry. Do żyłki głównej dowiązuje z 40cm grubej żyłki minimum 0,30mm osobiście używam 0,38mm rybom to nie przeszkadza. Węzła można użyć jaki się chce bo i tak nie będzie przechodził przez przelotki. Ja używam albright na to leci feederlink, stoper i na końcu zwykła pętelka do zakładania przyponu. Stoperem reguluje długość odcinka żyłki który ma oddalać przypon od koszyczka oraz długość przyponu. Sprawdza się to wyśmienicie zero splątań, deformacji po dłuższym łowieniu jak to ma miejsce przy skrętce. Polecam każdemu :thumbup:.
- Arek -

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Odzyskanie stopera i skrętki - Zestaw feeder klasyczny
« Odpowiedź #11 dnia: 08.03.2024, 22:42 »
Wg mnie najprostszym sposobem na odzyskanie stopera jest... zwykła igła krawiecka. Zdejmujesz stoper, nasuwasz go na możliwie cienką igłę i przez ucho przeciągasz żyłkę/plecionkę. Zsuwasz stoper na linkę i gotowe. Robię tak z powodzeniem od lat.
Co do skrętki - jak wspomniał wcześniej Miwol łączę skrętkę z linką główną węzłem półzderzakowym lub tak jak łączymy strzałówkę z linką główną. Na powstały węzeł nasuwam stoper i wszystko współgra jak należy.
Ten rodzaj węzła/połączenia skrętki z linką główną prezentował Mateusz Przebięda


Interesujący nas materiał rozpoczyna się w 14:00 minucie filmu
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline BikerMatt

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Odzyskanie stopera i skrętki - Zestaw feeder klasyczny
« Odpowiedź #12 dnia: 14.03.2024, 00:25 »
Zrób sobie zestaw skrócony ze skrętka jak wielu robi podajniki do method feedera doczepiane na agrafce. Sam tak robię, bo zawsze mogę zmienić szybko metode na klasyka szybkim sposobem :)
Masz jakieś foto takiego rozwiązania albo film? Chętnie zrobiłbym uniwersala pod klasyka i metodę. Mam przelotowe ics inline prestona i już nawet można zamieniać je na open cage jak do klasyka ale nie ma to skrętki. Przypon wychodzi od samego dołu. Nawet raz od samego dołu doliczyłem skrętkę ale mało co dało. Plątało się jak cholera.
i



robisz to wszystka z ok 1m żyłki bądź fluorocarbonu. Najpierw robisz skrętkę jak długą chcesz, ale moim zdaniem maks 10cm i robisz dwie pętle na jej zakończeniu. krótszy koniec odcinasz a na resztę zakładasz najpierw stoper potem krętlik i znów stoper. Ten odcinek za skrętką ma mieć ok 20-30cm i ma być zakończony pętlą z krętlikiem a na żyłce głównej montujesz tylko agrafke :)
Kurde dobre rozwiązanie. Pozwala nawet przejść na jednej wędce na metodę z klasyka bez niszczenia  zestawu. Tylko czy dla delikatnego feedera, delikatnych zestawów czy ten kretlik i agrafka nie pogarsza wskazań brań? Przecież to zawsze jakaś przerwana droga od przyponu do szczytówki