Autor Wątek: Sposób na tołpygę  (Przeczytany 29043 razy)

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Sposób na tołpygę
« dnia: 15.05.2015, 19:35 »
Czy w ogóle da się nastawić na tołpygę, czy to jest zawsze tylko przyłów nigdy nie złapałem tej ryby jestem wstanie angażować czas jaki mam na wędkarstwo  i pieniądze aby ją złapać jeżeli majce sprawdzone sposoby na tą rybę to proszę o porady. Osobiście jestem zielony w tym temacie   
Krzysztof

Offline tomq

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: method feeder
Tomek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sposób na tołpygę
« Odpowiedź #2 dnia: 16.05.2015, 00:01 »
Tu po polsku, choć pan ma taki akcent, że może się na początku wydawać, że to nie polski :)

Pozdrawiam
Mateusz

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sposób na tołpygę
« Odpowiedź #3 dnia: 16.05.2015, 06:31 »
Tu po polsku, choć pan ma taki akcent, że może się na początku wydawać, że to nie polski :)

to już widziałem mało przekonujące te jego tabletki skoro na prywatnym stawie nałapał karasi :P
dziękuję  tomq :thumbup:
Krzysztof

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 566
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na tołpygę
« Odpowiedź #4 dnia: 16.05.2015, 08:33 »
Dyzma, jeste przekonany że zig rigi się sprawdzą. Tołpyga zasysa plankton, więc będąc w pobliżu umieszczonej przynęty zassa i ją. Zmodyfikowałbym tylko piankę przynętową mocno ją oblepiając czymś, wcześniej nasączywszy Goo. Jeżeli tak pasta rozpuściłaby się po zarzuceniu, to przynęta zaczęłaby smużyć, co powinno zwabić brzydala...
Lucjan

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sposób na tołpygę
« Odpowiedź #5 dnia: 16.05.2015, 08:46 »
Mam prośbę czy ktoś jest wstanie skrótowo opisać co on mówi oraz jakie składniki miesza
Krzysztof

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sposób na tołpygę
« Odpowiedź #6 dnia: 16.05.2015, 08:55 »
Tutaj jest artykuł o połowie tołpygi ale opisane tam przynęty kłócą się z tym co już przeczytałem ale może porostu się nie znam
http://gigaryba.pl/tolpyga.html
Krzysztof

Offline fish007

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Method Feeder Fishing
    • Galeria
    • Method Feeder Fishing
  • Lokalizacja: Bad Jastrzemb
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Sposób na tołpygę
« Odpowiedź #7 dnia: 16.05.2015, 11:57 »
Gościu który napisał ten artykuł to chyba w życiu tołpygi nie złowił, głupoty napisał i nawet nazwiskiem się pod tym nie podpisał, jest pewien sposób na tołpygę nauczyłem się wiele lat temu na Skawince a konkretnie na ujściowym do Wisły odcinku Skawinki, niektórzy mieli bardzo dobre efekty i to nie tylko w połowie tołpypi, sprawdziło się na karpiach , amurach brzanach czy nawet leszczach, jaziach i dużych płociach, prosty sposób i chyba tylko ten rusek na filmie jest najbliżej tego sposobu, opisać mi trudno bo nie mam czasu , akurat startuję z dzieciakami na ryby ale na prv podam numer telefonu , jak akurat nie będę czegoś holował to na pewno odbiorę. :)

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sposób na tołpygę
« Odpowiedź #8 dnia: 18.05.2015, 16:46 »
Fish007 dziękuje za pomoc :thumbup:
a tu hol tołpygi
Krzysztof

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sposób na tołpygę
« Odpowiedź #9 dnia: 19.05.2015, 01:28 »
To chyba jest Pangaz.
Ale ten hol wygląda masakrycznie. Ciekawe czy ten człowiek jest wędkarzem, czy też turystą, który pomylił wędkowanie z siłownią. A może coś zażył przed tym "wędkowaniem".
Pozdrawiam
Mateusz

grzesiek76

  • Gość
Odp: Sposób na tołpygę
« Odpowiedź #10 dnia: 19.05.2015, 08:35 »
To jest reklama blanków Xzoga :D

Tak, to jest Pangasianodon gigas. Czyli Pangaz :)

Offline tata1959

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 266
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radymno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposób na tołpygę
« Odpowiedź #11 dnia: 06.02.2019, 18:44 »
Nie wyzywajcie od archeologów, ale nie uważam, że zakładanie nowego wątku jest celowe skoro już na temat jest.

Otóż podzielę się z Wami swoimi sposobami na tołpygę, którą łowię skutecznie i planowo a nie jako przypadkowy przyłów.

Na co?
Metoda gruntowa.
1. Zanęta - cokolwiek, co robi chmurę: najtańsza zanęta "sklepowa" - ok. 50% plus zanęta uklejowa plus mleko w proszku plus wyprażony i zmielony słonecznik lub inny makuch oleisty.
Można stosować zbliżony skład w różnych proporcjach byle zanęta pracowała do góry i robiła chmurę. Aromaty i kolor mają znaczenie drugorzędne. Czasami dodaję mielonego gamarusa lub aromat truskawkowy.
2. Sprzęt - feeder uzbrojony w sprężynę z obciążeniem zakończony 10 cm przyponem z niewielkim haczykiem, na którym jest założona kulka styropianu plus 2-3 białe robaki.

Metoda spławikowa.
Tutaj ponudzę Wam więcej ponieważ zdecydowanie bardziej widowiskowa i dająca dodatkowe bonusiki a jakie to powiem pod koniec.
1. Zanęta.
Robię sobie technoplankton ponieważ koszt składników na około 20 piguł równa się cenie 2 piguł w sklepie.
Tutaj zainwestowałem w podnośnik samochodowy (chyba 70 zł) i trochę żelastwa ale nie za dużo ponieważ matrycę wytoczył szwagier za uścisk łapy.
Do technoplanktonu używam różnych mączek (grochowa, ryżowa,  gryczana, pszeniczna, lniana, kukurydziana itp.) oraz dodatków: mleko w proszku, mielona dafnia, mielony gamarus, jakieś tam aromaty.
Proporcje? Trzeba eksperymentować tak, żeby uzyskać około 1 godzinny czas pracy piguły.

Nie zarzucajcie mi zbytnich uogólnień ponieważ robię "na oko". Jeśli będzie "parcie" na temat to zmierzę, zważę i podam.

2. Spławik - styropianowe jajko 7 lub 8 cm długości przebite bambusowym patyczkiem - pomalowane na dowolny kolor ale od spodu pozostawiam białe.

3. Zestaw - patrząc od wędziska: ciężarek z dużym otworem, przez który łatwo przejdą stopery gumowe. Stopery gumowe ok 30-40 cm od krętlika, spławik mocowany jak wagler, zderzakowy koralik gumowy, krętlik z agrafką. Do agrafki mocuję na rurce plastikowej zakończonej stoperem pigułę technoplanktonu i przypon taki, żeby haczyk zwisał 2-3 cm poniżej piguły. Na haczyk zakładam kilka białych a jak woda obfituje w drobnicę  to ziarno/dwa kukurydzy.
Jaki kij? Mam do tego celu 6.5 m lagę, którą do 70m wyrzucę powyższy zestaw.

No dobra. Na początek wystarczy.

Aaaa, bonusik? Na metodę ze spławikiem miałem sumy!
Oczywiście na obydwie metody karpie lubią się powiesić.


Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na tołpygę
« Odpowiedź #12 dnia: 06.02.2019, 19:06 »
Sporo pięknych Tołpyg łowią na przynęty spiningowe ;) A generalnie czytałem, że te odkurzacze ze wschodu potrafią zassać każdą przynętę :beer:

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sposób na tołpygę
« Odpowiedź #13 dnia: 06.02.2019, 21:15 »
Heńku, dzięki za podzielenie się technikami do połowu tołpygi! :thumbup:
Pozdrawiam
Mateusz

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 899
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sposób na tołpygę
« Odpowiedź #14 dnia: 06.02.2019, 22:13 »
Ciekawy sposób.
Jakbym gdzieś tą rybkę spotkał w większej ilości tobym wypróbował coś podobnego.
;)