Autor Wątek: Amury na dzikich wodach - A do Z  (Przeczytany 19759 razy)

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Amury na dzikich wodach - A do Z
« Odpowiedź #30 dnia: 30.06.2019, 14:28 »
Dobre podsumowanie Bartek.
Po zeszłym i obecnym sezonie mogę śmiało powiedzieć, że najprostsza droga jest najlepsza.
Przynętą nr. 1 jest u mnie po prostu kukurydza. A to czy złowię rybę na bezrybnej wodzie PZW to jest wypracowana miejscówka, czyli dobre miejsce, gdzie ryba przebywa na żerowaniu na naturalnym pokarmie + regularne nęcenie. Oczywiście jeżeli w wodzie jest dużo drobnicy, zarybieniowego karpia to warto zmienić przynęty na kulki 20mm i dodać orzechy tygrysie, które bez wątpienia u mnie zdominowały obecny sezon. Ale powtarzam raz jeszcze, najlepszy sprzęt, przynęty nie złowią Wam ryby, tutaj rolę odgrywa miejsce, czas i systematycznie nęcenie na PZW. Łowisk komercyjnych nie komentuję, bo jest to dla mnie porażka, gdzie widzę jak ryba nie ma pyska... I nie piszcie, że typowa wanna jest trudna. Trudna to jest woda PZW, gdzie tej ryby po prostu nie ma w dużej ilości. A jak ktoś ją złowi to niestety, ale rybostan w 80% się pomniejsza. Sam często łowię fajne ryby z PZW i zawsze zadają mi pytanie czemu ja tej ryby nie zabieram... Nie zabieram, bo po prostu chciałbym, żeby ktoś inny ją jeszcze złowił, nawet jak ją ma zamiar zabrać. Można to porównać do mentalności ludzi, którzy zarabiają grube siano, a nadal pobierają 500+ na dziecko.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Amury na dzikich wodach - A do Z
« Odpowiedź #31 dnia: 30.06.2019, 14:37 »
Pany wątek fajny, nie psujmy go licytowaniem się która woda jaka jest. Świadkiem bylem nie raz banków na komercji. I co? Ryby wypatrowaly? Oczywiście nie :)

Chłopaki mają wiedzę i ta wiedza się bronią. I każdy kto myśli nad wodą, analizuje, ma jakiś plan, to ma przepis na sukces. Bez tego nawet na komercji nie połowisz :)

https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Amury na dzikich wodach - A do Z
« Odpowiedź #32 dnia: 30.06.2019, 14:38 »
Bartek teraz to nabiera realizmu. Czytam uważnie wasze relacje i  napiasane są w duchu ach piekna ryba.
Ale wie ten co łowi ile was to zdrowia , czasu , kasy kosztuje. Mi tumaczyć nie musicie - szacun młodzierzy.
Mi podoba sie wasz zapał i checi , a to zawsze przyniesie efekty.
Co do teamów jak to w życiu są lepsi i gorsi.
Masz racje sprzęt nie łowi , ale eatemy które ida w wode już tak.
Jak wasze ryby popróbuja specjałów na jakiś czas moga sie wyłączyc.
Ale to inna bajka.
Teraz życze wam jak najwiecej rolek.
Bo woda ma potencjał.
Moje obawy wynikają z tych wszystkich rzeczy ktore rybne wody zamieniają w pustynie.
Jedno jest pewne nie zwalniajcie. Jak juz macie recepte na duże to tylko ją realizować.
Spróbujcie na śliwki mirabelki już za niedlugo beda.
U mnie w zanęceniu na amura jak były sprawdzała się kuku z pszenica.
Pozdro.
Maciek

Offline Karpiowa Jazda

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 81
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Amury na dzikich wodach - A do Z
« Odpowiedź #33 dnia: 30.06.2019, 22:49 »
Chłopaki no i teraz rozmowa ma sens. Maciej, na początku zareagowałem "agresywnie" bo wporst napisałeś, że woda jest po prostu łatwa, a ja nie lubię łowić na łatwych wodach .
Tylko powiedz mi, skoro czytasz uważnie nasze relacje, to na jakiej zasadzie stwierdziłeś, że mamy łatwe warunki do łowienia, bez zaczepów, skoro 99% ryb po zacięciu jest już w liliach albo zielsku, co dokładnie opisujemy w naszych relacjach?😂 Rybą cieszę się dosłownie każda, czy będzie to karp 5kg, czy 10kg, czy amur 20+, jest to wypracowaną ryba i ja się nią po prostu cieszę, bo wiem, że jest ona wynikiem pracy, którą włozylem w to, by ta rybę złowić. Jesli chodzi o futrowanie to łowimy też na własne kulki proteinowe, w których stawiamy na jakość 😊
Azymut - Masz rację, rozpętała się niepotrzebna burza, ale nie umiem pewnych kwestii pozostawić bez komentarza 😂 Jeszcze raz chwała ci za to co piszesz :beg:

Motov - Tu nie ma sensu nic dodawać, ująłeś to idealnie. Podkresle tylko, że ja nie dzielę wędkarzy na łowiących na łatwych i trudnych łowiskach. Każdy łowi w miarę swoich możliwości i niech tak zostanie. Irytują mnie tylko wędkarze, którzy przypisują sobie nie wiadomo jakie zasługi, a rekordy mają złowione na stawach, tylko tyle.

Mosteque - Wiem, że jesteś tutaj też od rozładowania napięcia, ale dziękuję Ci za poparcie! 👊

Podsumowując tą całą dyskusję - Ja tutaj podzieliłem się wiedzą, która nabyliśmy z Kacprem łowiąc na różnego rodzaju łowiskach, nie tylko Jeziorze Margoninskim. Jednak to jezioro jest zdecydowanie najtrudniejszym akwenem na jakim mieliśmy okazję łowić, można się tam spotkać z niesamowicie urozmaiconymi warunkami i myślę, że łowienie takich ryb, z jakimi ostatnio miałem styczność sprawia, że warto podzielić się doświadczeniem, które dzięki temu nabyłem. Pozdro!

Zapraszamy do naszego sklepu online! www.carpride.pl
Bartek i Kacper
Duet braci współpracujących nad wodą 🎣
Kacper PB : Amur 24,200 kg 118 cm
Bartek PB : Amur 23,700 kg 117 cm

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Amury na dzikich wodach - A do Z
« Odpowiedź #34 dnia: 30.06.2019, 23:19 »
Bartek jak możesz to napisz mi jakie zestawy stosujesz, bo ja mam spory problem na swojej wodzie głównie ze spinkami karpi.
Łowię na orzechy tygrysie (2-3 ziarna) i ryby często lądują w liliach, gdzie daję im luzu, żeby wyszły, ale zaraz po tym jak wyciągnę je to mi się spinają. Często samo wejście w lilie oznacza spięcie karpia i za cholerę nie mogę sobie poradzić.

Testuję co rusz inne haczyki i nic nie pomaga. Łowię na metodę i zastanawiam się czy to przez to są te spinki - ciężar koszyka, który powoduje zbyt duże obciążenie przy pysku ryby i żyłka nie jest idealnie napięta (stosowałem różne gramatury od 30 do 60 gr, ale nic nie pomaga). Zbytnio też nie chcę łowić na bezpieczny klips, bo łowię też sporo zarybieniówek karpi. Czasami ryby nie idzie utrzymać, więc musi wejść w lilie :P I tutaj co do dyskusji powyżej to z mojej obserwacji jako jedyny na tej wodzie PZW mam duże karpie na kiju. Duże mam na myśli w przedziale 5-10 kg, bo jednak to jest PZW 8)
Największe wyjąłem w okolicach 5 kg, ale przy holu miałem sporo szczęścia.

Na łowisku dużą rolę odgrywa kapitalne miejsce pomiędzy grążelami - wypłycenie na 1,5m, gdzie glinianka ma średnią głębokość 3-4m oraz regularne nęcenie odpowiednim towarem (duże kulki proteinowa 18-20mm oraz orzech tygrysi). Inni nęcą samą kukurydzą i mają mizerne efekty, bo zarybienówka wszystko im wyjada :facepalm:

Poniżej zdjęcie miejscówki oraz zestaw na jaki mam najdłużej rybę na haku 8)

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Amury na dzikich wodach - A do Z
« Odpowiedź #35 dnia: 30.06.2019, 23:41 »
Patrz punkt 10. (dopisany, edytowany). Zdjęcia poniżej.



10. Zestawy - Kilka osób prosiło o dodanie tutaj zestawów, także ten punkt będzie poświęcony właśnie nim. Tutaj wielkiej filozofii nie ma. Będzie to uzależnione od stylu łowienia jaki łowicie. Wywózka, rzut. My łowimy w zasadzie z "Wynoski". Łowimy na płyciźnie, około metra głębokości, także dochodzimy do miejsca, w którym po prostu kładziemy zestaw. Zwyczajnie je wynosimy. Jednak karpie łowimy też często z rzutu. Tutaj warto już zadbać o to, aby zestaw się nie plątał. Jedni stosują PVA na haczyk, które podczas rzutu ułoży zestaw w odpowiedniej formie, dzięki czemu zestaw się nie zapląta. Kacper jednak robi tak genialne przypony, które po prostu w 50 rzutach zaplątają się może raz.
Jeśli chodzi o to jak wyglądają nasze zestawy :
Kacper wiąże przypony typu Anti Blow Out Rig.
Włos do haczyka jest dopasowany na konkretną ilość ziaren kukurydzy (W tym przypadku na 4) w taki sposób, aby po założeniu przynęta dotykała kolanka. Ewentualnie w celu zapobiegnięcia się przesuwania przynęt można założyć gumowy stoper. Są to zestawy przystosowane bardziej do amura. Jeśli chodzi o karpia to warto pamiętać, że im dłuższy włos - tym lepiej.
Modele haczyków jakie stosujemy to : CARP'R'US - Continental Snag oraz Predator. Rozmiary 2 i 4.
Plecionka na przyponie : Nash armourlink weed green 35lb.
Warto podpiąć przynętę jakimś pop upem, małą kulką, lub kukurydzą, w celu delikatnego uniesienia go.
Z racji na trudne warunki, w których łowimy stosujemy też 10-15 metrów strzałówki. W zasadzie myślę, że to są najistotniejsze informacje. Reszty rzeczy takich jak żyłka główna, kołowrotki i wędki to już nie jest istotne.







...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Karpiowa Jazda

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 81
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Amury na dzikich wodach - A do Z
« Odpowiedź #36 dnia: 30.06.2019, 23:53 »
Motov - opisy zestawu, tak jak powiedział luki dodałem w pkt 10. Jeśli chodzi o metodę to średnio pomogę bo nie używam. Nasza taktyka na lilie (moja i Kacpra) jest taka, że wpuszczamy rybę w lilie bo jednak odjazd dużego karpia ciężko zatrzymać. Następnie podchodzimy do Lilii najbliżej jak tylko możemy i zaczynamy hol siłowy bezpośrednio w naszym kierunku. Odkąd stosujemy tą taktykę spięliśmy może 2 na 10 Karpi. Sprawa komplikuje się jeśli ryba nie wejdzie w lilie na wprost ciebie, tylko po ukosie. Wtedy spinka bez pontonu jest niestety najbardziej prawdopodobna. Można kombinować z wkładaniem wędki do wody w celu "ucięcia" chociaż kilku lilii poprzez napięcie żyłki. Spróbuj zrobić wszystko, żeby karp wszedł w lilie centralnie naprzeciwko ciebie, a nie po ukosie. Warto też mieć dość długi włos, nie krótki jak w przypadku łowienia amurów. Nie gwarantuje, że to się sprawdzi, ale warto spróbować 👊🎣
Zapraszamy do naszego sklepu online! www.carpride.pl
Bartek i Kacper
Duet braci współpracujących nad wodą 🎣
Kacper PB : Amur 24,200 kg 118 cm
Bartek PB : Amur 23,700 kg 117 cm

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Amury na dzikich wodach - A do Z
« Odpowiedź #37 dnia: 01.07.2019, 07:06 »
cyt."Tylko powiedz mi, skoro czytasz uważnie nasze relacje, to na jakiej zasadzie stwierdziłeś, że mamy łatwe warunki do łowienia, bez zaczepów, skoro 99% ryb po zacięciu jest już w liliach albo zielsku, co dokładnie opisujemy w naszych relacjach?"
- w opisach lilie , zielsko - nie brzmiały tak groźnie jak w tych ostatnich opisach. Tak jak pisałem wcześniej ostatnie wpisy urealniły problemy. To łowienie które preferujecie to extremum. Na moich wodach wolno łowić z łodzi robiąc miejscówkę w shicie wycinamy sobie place tak aby ryby spokojnie mogły pobierać , a walka z nimi odbywała się dla nich jak najmniejszym kosztem w ich zdrowiu.
Często jest tak że ryby ( tak to widzę u was pobierają tylko w takich miejscach) . Skoro nie wolno u was z łódki to sprawę komplikuje. Ja na wywóz nad chaszczami stosowałem bojki tak by podnieść linkę tak aby nie opadała w zielsko.
Zielsko i lilie , niczym nie odbiegają od zatopionych drzew , fundamentów , krzaków - to trudne wyzwanie.
Po ostatnich wpisach dopiero teraz widze  jak dla mnie skale wyzwania.
Maciek

Offline Karpiowa Jazda

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 81
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Amury na dzikich wodach - A do Z
« Odpowiedź #38 dnia: 01.07.2019, 08:31 »
Rozumiem, fakt, że te ostatnie wpisy które dodawałem w realcji może nie zawierały szczegółów dotyczących trudów holu, to fakt. No niestety, jest zakaz wywózek i to strasznie komplikuje łowienie w liliach, musimy się szarpać z brzegu. Jeśli chodzi o zdrowie ryb, to staramy się też, aby one nie cierpiały, na macie lądują w dobrym stanie, nie są poobcierane, nie mają rozerwanych pysków, nie robimy totalnej siłówki podczas holu bo wiemy jakby to się dla ryby mogło skończyć. Amury na szczęście nie prą w lilie, tylko na wodę. Tam jednak chyba pod względem holu jest jeszcze ciężej, bo na żyłce zaczynają zbierać się kilogramy zielska, które po dojściu do przelotek uniemożliwiają dalszy hol, więc w momencie, gdy jest sie samemu to sprawa robi się dość trudna, trzeba działać szybko i stanowczo.

Fajnie, że wyjaśniliśmy sobie te niejasności, pozdro i połamania!
Zapraszamy do naszego sklepu online! www.carpride.pl
Bartek i Kacper
Duet braci współpracujących nad wodą 🎣
Kacper PB : Amur 24,200 kg 118 cm
Bartek PB : Amur 23,700 kg 117 cm

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Amury na dzikich wodach - A do Z
« Odpowiedź #39 dnia: 01.07.2019, 09:25 »
Nie klasyfikujmy "łatwości" zbiorników po zdjęciach z rybami :beg:
Jak już wynikło z kilku dyskusji na forum - kluczowe jest poznanie wody, ogarnięcie miejscówek. Chłopaki poznali swoją wodę bardzo dobrze i mają dobre wyniki, co nie znaczy, że zbiornik jest łatwy!

U mnie na jednej zaporówce jest analogiczna sytuacja - jest ekipa karpiarzy, wyniki robią niesamowite. Oceniając po zdjęciach, łowią oni w rybnym eldorado. A tak nie jest! 99% wędkarzy zapytanych o rybostan tego zbiornika powiedziałoby, że szkoda zachodu, bo nie ma ryb. Fakt, jest to woda trudna i okropnie kapryśna, ale okazuje się, że na taki zbiornik też można znaleźć sposób.

Coś mi mówi jednak, że gdyby zbiornik na którym łowią Bartek z Kacprem był łatwy - tych amurów już by nie było, zostałyby zjedzone. Chłopaki znaleźli sposób na tą wodę, rozgryźli ją. Czy to umniejsza ich sukcesy? Moim zdaniem nie.
Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Amury na dzikich wodach - A do Z
« Odpowiedź #40 dnia: 01.07.2019, 09:28 »
Motov8, spróbuj haków z szerszym kolankiem. Żeby karpiowi na pewno na wylot przeszedł przez dolną wargę. Bo ten może tylko się wbijać i łatwiej mu wypaść.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Karpiowa Jazda

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 81
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Amury na dzikich wodach - A do Z
« Odpowiedź #41 dnia: 01.07.2019, 10:10 »

U mnie na jednej zaporówce jest analogiczna sytuacja - jest ekipa karpiarzy, wyniki robią niesamowite. Oceniając po zdjęciach, łowią oni w rybnym eldorado. A tak nie jest! 99% wędkarzy zapytanych o rybostan tego zbiornika powiedziałoby, że szkoda zachodu, bo nie ma ryb. Fakt, jest to woda trudna i okropnie kapryśna, ale okazuje się, że na taki zbiornik też można znaleźć sposób.


Dokładnie taką samą odpowiedź uzyskał byś od ponad 90% wędkarzy, którzy łowią na tym zbiorniku, na którym te amury wyciągamy :D
Ale tak jak mówiłem, to że nasze wyniki sprawiają, że według niektórych osób woda na której łowimy wydaje się łatwa, to jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że to co robimy, robimy dobrze, a nawet bardzo dobrze! Można to porównać do ćwiczenia na siłowni - Ćwiczę od lat, naturalnie, minimum 4 treningi w tygodniu, trzymam ścisłą dietę, a znajdują się osoby, które mówią mi, że moja sylwetka nie jest zasługą ciężkiej pracy i wyrzeczeń, tylko sterydów, których nie biorę i nigdy nie brałem :D
Zapraszamy do naszego sklepu online! www.carpride.pl
Bartek i Kacper
Duet braci współpracujących nad wodą 🎣
Kacper PB : Amur 24,200 kg 118 cm
Bartek PB : Amur 23,700 kg 117 cm

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Amury na dzikich wodach - A do Z
« Odpowiedź #42 dnia: 01.07.2019, 10:11 »
Kolego według mnie masz zle skonstruowany ten przypon. To jest blow back rig Bo nie widać dokładnie. Zastosuj haczyk carprus cranked albo centurion i daj dłuższy włos oraz kółeczko na wysokości grota haczyka. Cieżar koszyka nie ma tutaj żadnego znaczenia. Ja uzywam 170 gr ciężarek i nie mam spinek.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Maciek

Offline Karpiowa Jazda

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 81
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Amury na dzikich wodach - A do Z
« Odpowiedź #44 dnia: 01.07.2019, 16:57 »
Tak Maciej.
Zapraszamy do naszego sklepu online! www.carpride.pl
Bartek i Kacper
Duet braci współpracujących nad wodą 🎣
Kacper PB : Amur 24,200 kg 118 cm
Bartek PB : Amur 23,700 kg 117 cm