Autor Wątek: Kiedy i jak na lina?  (Przeczytany 279635 razy)

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 596
  • Reputacja: 1119
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #556 dnia: 12.02.2020, 13:32 »

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #557 dnia: 12.02.2020, 13:34 »
Właśnie miałem wrzucić. Całkiem fajnie przemyślenia na facet.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline ProfesoreCreatore

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: 37
  • Lokalizacja: Warszawa i Podkarpacie
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #558 dnia: 12.02.2020, 18:10 »
Czekam na ocieplenie. Przypomniał mi się zeszłoroczny nocny wiosenny lin.
ProfesoreCreatore

Offline Astral

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 5
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #559 dnia: 12.02.2020, 19:33 »
Błędem będzie iść w owocowe smaki o tej porze roku? Myślałem aby truskawkę z ciętym gnojakiem połączyć i dać trochę halibuta. Łowić będę na feeder z nęceniem negatywnym na czerwonego. Główny zestaw na leszcza więc najwyżej nie wypali ;D

Offline Tinca_tinca

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 1
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #560 dnia: 12.02.2020, 22:07 »
Błędem będzie iść w owocowe smaki o tej porze roku? Myślałem aby truskawkę z ciętym gnojakiem połączyć i dać trochę halibuta. Łowić będę na feeder z nęceniem negatywnym na czerwonego. Główny zestaw na leszcza więc najwyżej nie wypali ;D

Myślę, że drugorzędną sprawą będzie to, na co będziesz go łowił. Tu miejscówka i lokalizacja będą kluczowe. Ciche, płytkie zatoki ze słoneczną wystawą może dadzą rybę.

Offline Astral

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 5
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #561 dnia: 13.02.2020, 07:29 »
Dość mała rzeka o małym uciągu. Wiem, że połapali tam w styczniu tylko dokładnie nie wiem gdzie.
Myślicie, że na wodzie stojącej lin będzie w najgłębszej części zbiornika po tym jak jeszcze 2m spadło?

Offline ProfesoreCreatore

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: 37
  • Lokalizacja: Warszawa i Podkarpacie
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #562 dnia: 13.02.2020, 09:29 »
Co do łączenia smaków - to słodkie z rybą jest połączeniem które mi sprawdzało się na linach. Możesz potestować też zamiast halibuta - innych śmierdzieli takich jak skorupiaki, które są w naturalnej diecie lina.

Do rozważenia jest też położenie 2 zestawów różniących się jednym elemtem, aby zorientować się co aktualnie linom najbardziemjeakusej.
ProfesoreCreatore

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #563 dnia: 05.03.2020, 17:52 »
Jakie smaki pelletów sprawdzały się Wam podczas łowienia linów w takie pory roku jak:
- wiosna
- lato
- jesień
- zima
podczas łowienia linów w wodach stojących (zbiorniki komercyjne i nie komercyjne)?
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 639
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #564 dnia: 06.03.2020, 08:52 »
Trudno mówić o sprawdzaniu się smaków pelletów przy łowieniu linów jak jest zimno, gdyż ryba ta żeruje bardzo słabo lub w ogóle. Obecnie mamy do czynienia z anomalią pogodową od kilku lat, i już w lutym może być tak ciepło, że temperatura wody skacze do góry i ryba zaczyna żerować. Jednak w takim wypadku przewagę kolosalną będzie miało robactwo, zwłaszcza białe robaki. Głównie w kolorze czerwonym - ten kolor przynęt jest dość ważny.

Ogólnie jednak przynęty nie muszą być wcale tutaj podstawą, może być tak, ze to miks decyduje o zainteresowaniu ryby. A czasem po prostu lin łyknie wszystko lub prawie wszystko, jeżeli wejdzie w nęconą miejscówkę :)

Myślę, że niewiele pomoże ci takie zestawienie, i zapewniam, że nie znajdziesz tutaj jakieś super przynęty. Na ten przykład pellet o smaku pikantnej kiełbasy 12 mm, był u mnie killerem. Ale z racji koloru w dużej mierze i jak się okazało, rozmiaru. Po tym jak go wycofali w Coppensie, 8 mm już tak nie działał, 14 mm był zaś zdecydowanie za duży.

Bardzo ważne tez jest zrozumienie dlaczego w pewnym momencie lin żeruje tak mocno. Otóż na wiosnę skupia się on w stada i czeka na  dobre warunki do tarła, podchodzi do niego kilka razy, od maja do końca lipca (zdarzało mi się łowić ociekające mleczem liny i w sierpniu!). Jeżeli więc w tym czasie mamy lokowane zestawy na trasie linowych ścieżek, to wyniki raczej są gwarantowane. Po tarle natomiast lin się rozpływa po łowisku, a jako, że jest wtedy już sporo roślinności rozwiniętej, ma on masę pokarmu i jest dużo trudniejszy do złowienia, po prostu nie przebywa już w stadach a i apetyt jakby miał mniejszy.

Przy łowieniu linów proponowałbym przy wodzie zimnej (jesień do kwietnia) użycie jako przynęty martwych białych robaków, w liczbie pięciu na haku takim jak Wide Gape nr 12 lub 10 z mikrozadziorem. Może być to i do klasyka jak i do Metody, ważne aby martwe białe były też w zanęcie.

A tak w ogóle to odradzam używanie pelletów jak woda jest zimna. Mają o wiele mniejszą skuteczność. Jestem z kręgu ludzi, którzy używają w zimnych porach białych, i nasze wyniki (brzany głównie ale i karpie, klenie, płoć itd) są wielokrotnie wyższe niż tych co używają o tej porze pelletów czy kulek. Znajomi karpiarze mają super wyniki - ich przynętą są pop up'y z kilkoma białymi, nęcą też białymi. Kulkarze zazwyczaj nie mają nawet w połowie tak dobrych wyników, tylko zig rigi robią robotę (ale tam jest pianka jako przynęta). Zresztą jest to tajemnicą firm przynęciarskich, na co zimą łowią ich testerzy. Wielu kłamie, że na kulki, robiąc wyniki na białych :) Business is business, is it not? :)
Lucjan

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 596
  • Reputacja: 1119
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #565 dnia: 23.03.2020, 09:51 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 596
  • Reputacja: 1119
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 596
  • Reputacja: 1119
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #567 dnia: 16.04.2020, 23:02 »
Liny (oraz wzdręgi) ze szwedzkich bagien:


Offline Oskar1900

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 108
  • Reputacja: 2
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #568 dnia: 29.04.2020, 10:20 »
Wybieram sie na majówke na starorzecze pilicy i mam tam bardzo fajne miejsce tylko nie wiem do końca w jaki sposób łowić.... Mam tam bardzo głębokie miejsce ok.3-4m i dosyć płytkie 1-1.5 m. Wydaję mi się że powinienem łapać w tym płytszym miejscu jednak nie mam do końca takiej pewności. W dodatku jest tam dużo sumika karłowatego i nie można tam łowić na robaki ani kukurydze... Zostają tylko pellety ale czy aż tak dzika ryba będzie chciała brać na pellety? Zaznaczam że zupełnie nikt tam nie łowi :narybki: Najważniejsze pytanie brzmi : Na jakiej głębokości łowić? Na co? I czym nęcić i czy wogóle nęcić?
Dziękuje za odpowiedzi :thumbup:

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #569 dnia: 29.04.2020, 10:32 »
Spróbuj podnęcić kukurydzą i konopią oba miejsca, choć ja bym większe nadzieje wiązał z tym plytszym miejscem Co do peletów czy dumbelsów to nie masz się co obawiać bo zielone piękności bardzo je lubią, a brania są bardzo agresywne Na księciunia polecam dumbelsy czerwone bądź żółte w rozmiarach 6 - 10mm

Wysłane z mojego SM-T700 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀