Autor Wątek: Kiedy i jak na karasia?  (Przeczytany 160538 razy)

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #225 dnia: 16.12.2019, 01:10 »
Pany moglibyście napisać co Wam się sprawdziło podczas łowienia dużych karasi > 30 cm na jeziorkach ze stojącą wodą w ciepłe miesiące (maj, czerwiec, lipiec, sierpień) ? Mam na myśli technikę łowienia, przynętę, zanętę.

W mijającym roku łowiłem karasie na takich dzikich jeziorkach ze stojącą wodą o głębokości ok. 2 - 2,5 m. Zastosowanie przyponu z włosem i dwóch ziaren kukurydzy na włosie spowodowało selekcję ryb i zaczęły brać większe, ale nie te większe jakie są w zbiornikach. Zależy mi, aby w nowym sezonie zasadzić się na te duże karasie.

Może tam gdzie łowisz nie ma większych lub jest ich bardzo mało. Łowiłem na kilku łowiskach gdzie karasia było multum i w związku z tym był skarłowaciały.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #226 dnia: 16.12.2019, 04:45 »

Może tam gdzie łowisz nie ma większych lub jest ich bardzo mało. Łowiłem na kilku łowiskach gdzie karasia było multum i w związku z tym był skarłowaciały.



To niemal pewne. Na takich dzikich jeziorkach zazwyczaj szczupaka jest mało lub nie ma go w ogóle. Karasie trą się na potęgę i karłowacieją . Złowienie tam dużych sztuk to nie lada wyzwanie.

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #227 dnia: 27.12.2019, 15:28 »
Dzięki wszystkim za wypowiedzi! Odnośnie pory dnia w jakiej odbywało się łowienie to w wakacje łowiłem w okresach przeważnie od 6 rano do południa, oraz od mniej więcej 17 do 21. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że łowienie poranne czy wieczorowe dawało największe sztuki. Do sprawdzenia jeszcze mam łowienie nocne oraz od południa do godz. 18. Faktycznie 99% wypraw wędkarskich na to jeziorko łowiłem w jednym miejscu. Do sprawdzenia jeszcze inne miejsca.

Na łowisku na którym łowiłem w wakacje są duże sztuki karasi > 35 cm. Tak wynika z rozmów prowadzonych z różnymi wędkarzami odnośnie tego łowiska. Z rozmów grudniowych i z rozmów wrześniowych wynika, że ktoś w tym roku złowił karasia 36 cm na metodę na "kolorowe kulki" jak to powiedział wędkarz. Są też ładne wzdręgi, karpie, okonie, szczupaki tylko te duże sztuki trudno jest po prostu złowić.
Marcin

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #228 dnia: 27.12.2019, 17:18 »
Dzięki wszystkim za wypowiedzi! Odnośnie pory dnia w jakiej odbywało się łowienie to w wakacje łowiłem w okresach przeważnie od 6 rano do południa, oraz od mniej więcej 17 do 21. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że łowienie poranne czy wieczorowe dawało największe sztuki. Do sprawdzenia jeszcze mam łowienie nocne oraz od południa do godz. 18. Faktycznie 99% wypraw wędkarskich na to jeziorko łowiłem w jednym miejscu. Do sprawdzenia jeszcze inne miejsca.

Na łowisku na którym łowiłem w wakacje są duże sztuki karasi > 35 cm. Tak wynika z rozmów prowadzonych z różnymi wędkarzami odnośnie tego łowiska. Z rozmów grudniowych i z rozmów wrześniowych wynika, że ktoś w tym roku złowił karasia 36 cm na metodę na "kolorowe kulki" jak to powiedział wędkarz. Są też ładne wzdręgi, karpie, okonie, szczupaki tylko te duże sztuki trudno jest po prostu złowić.

Heh. Wiesz jak to jest z wędkarskimi opowieściami :) Może kilka większych sztuk jest ale gdyby było ich dużo to by Ci się od czasu do czasu wieszały nawet na mniejsze przynęty.

Spróbuj na metodę z jakąś przynętą 10 - 12 mm albo gotowaną kukurydzą na włosie. Prawdopodobnie będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość bo podejrzewam, że tam gdzie łowisz większych sztuk jest bardzo mało. Karasie, nawet te większe nie są jakoś specjalnie trudne do złowienia.

Offline Astral

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 5
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #229 dnia: 26.01.2020, 00:15 »
U mnie na rzekach najpopularniejsze są białe robaki i kuku. Na rosówkę reagowały dość słabo w przeciwieństwie do lina. Mowa o japonkach 1-2kg które występują dość licznie w wodzie o średnim uciągu. Łowi ktoś japońce na wodzie z uciągiem na kulkowopelletowe wynalazki? Szukam też kompromisu przynętowego pomiędzy tymi dwoma gatunkami. Głównie będę łowił latem, często nocą, obydwa gatunki.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #230 dnia: 26.01.2020, 08:47 »
Skoro masz efekty na robaki i kuku, to ja bym spróbował jeszcze np.grochu ;)

Offline Wlodek97

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 2
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #231 dnia: 26.01.2020, 09:58 »
U mnie na dzikiej gliniance jest sporo linow i karasi (są też ładne sztuki karasi pospolitych). Najlepszy okres brań to czas od kwietnia do lipca. Łowię głównie na spławik. Wybrane miejsce nece regularnie kukurydzą i konopią. Liny i karasie pospolite są bardziej ostrożne i biorą najczęściej z dna na kukurydzę. Natomiast karaś srebrzysty żeruje bardzo intensywnie i często spławia się przy powierzchni. Brania są w każdej warstwie wody i sprawdza się praktycznie każda przynęta.  Najczęściej spławik znika cały pod wodę, wtedy zacinam i następuje dynamiczny odjazd w kierunku trzcin. Przeważają sztuki od 1 do 2.5 kg. Największy karaś złowiony w tamtym roku miał 50 cm i 3 kg ;)

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #232 dnia: 26.01.2020, 10:01 »
No proszę, 3 kilo to już jest naprawdę wynik ;)

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #233 dnia: 26.01.2020, 10:23 »
Ładne sztuki łowicie panowie :beer: Udało się może komuś złowić ładnego karasia w ciepłe miesiące na ziarno ciecierzycy konserwowej takiej ze słoika z Biedronki czy z Lidla?
Marcin

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #234 dnia: 26.01.2020, 10:31 »
Karasia nie złowiłem jeszcze na ciecierzycę, ale karpia owszem ;)

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #235 dnia: 26.01.2020, 14:42 »
Na moich stawach w okolicy Katowic najwięcej dużych złotych karasi (30-40cm) złowiłem na metodę. Są  piękne, prawdziwie złote i mają czerwonawe płetwy, Jak z obrazka. To jedne z tych ryb które kocham łowić. Przynęty stosowałem różne, ale głównie waftersy Ringersa i  zwyłky pellet 8mm coppens.  Brały też na kukurydzę ale zbytnio ją lubiły  małe leszczyki więc preferowałem twarde przynęty.
Wiesiek

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 009
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #236 dnia: 26.01.2020, 18:14 »
Ładne sztuki łowicie panowie :beer: Udało się może komuś złowić ładnego karasia w ciepłe miesiące na ziarno ciecierzycy konserwowej takiej ze słoika z Biedronki czy z Lidla?
Na zlocie 2019r na zawalonej japońcem wodzie łowiłem na ciecierzycę z puszki.
Czy z dobrym skutkiem? Nie wiem. Brały nawet na kulki z nosa.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #237 dnia: 09.04.2020, 16:30 »
Czym należy nęcić, aby w zbiorniku wodnym ściągnąć w pole nęcenia te największe sztuki karasia? W tamtym roku do selekcji większych karasi zdała egzamin mieszanka zwykłej zanęty spożywczej oraz kukurydzy. Sama mieszanka kukurydzy, ciecierzycy, gotowanych konopi i pęczaku bez dodatku zanęty spożywczej będzie dobrym podejściem?
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #238 dnia: 12.04.2020, 14:44 »
Czym należy nęcić, aby w zbiorniku wodnym ściągnąć w pole nęcenia te największe sztuki karasia? W tamtym roku do selekcji większych karasi zdała egzamin mieszanka zwykłej zanęty spożywczej oraz kukurydzy. Sama mieszanka kukurydzy, ciecierzycy, gotowanych konopi i pęczaku bez dodatku zanęty spożywczej będzie dobrym podejściem?
Ktuć cuś może wie?
Marcin

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 626
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting