Autor Wątek: Mikrometr  (Przeczytany 3160 razy)

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Mikrometr
« dnia: 13.03.2018, 16:19 »
Mam pytanko koledzy. Może ktoś z was używa jakiegoś mikrometru? Potrzebuję kupić jakiś model. Nie koniecznie jakiś drogi. Na allegro znalazłem modele do 50zł. Może ktoś z was używa takiego?
http://allegro.pl/mikrometr-noniuszowy-0-25-mm-0-01-mm-zewnetrzny-i6531242796.html#thumb/1
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 994
  • Reputacja: 176
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mikrometr
« Odpowiedź #1 dnia: 13.03.2018, 18:32 »
Będę złośliwą małpą.

Potrzebuję kupić samochód. Jakiś tani. W ogłoszeniach widziałem takie do 1000 zł. Używa ktoś takiego?

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Mikrometr
« Odpowiedź #2 dnia: 13.03.2018, 18:34 »
Ale czego tu nie rozumiesz?
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 994
  • Reputacja: 176
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mikrometr
« Odpowiedź #3 dnia: 13.03.2018, 18:41 »
Daj proszę szansę ludziom, którzy się znają na sprzęcie pomiarowym (to nie ja).
Jaki zakres pomiaru; jaka dokładność; analogowy, czy cyfrowy; zewnętrzny, czy wewnętrzny..? Lub... do pomiaru czego ma służyć mikrometr?

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mikrometr
« Odpowiedź #4 dnia: 13.03.2018, 18:48 »
Ja się nie znam ale kiedyś słyszałem że lepsza jest dobra suwmiarka niż tani mikrometr.
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Mikrometr
« Odpowiedź #5 dnia: 13.03.2018, 18:49 »
Wstawiłem linka z modelem mniej więcej jaki mnie interesuje. I pytam czy ktoś taki używa?
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Radek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 204
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dzielimy się wiedzą
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mikrometr
« Odpowiedź #6 dnia: 13.03.2018, 21:11 »
Do czego Ci będzie potrzebny? Ja 3 lata temu kupiłem sobie do kasowania luzów na korbie kołowrotka. Dałem za niego około 200 zł.
Dzielimy się wiedzą

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Mikrometr
« Odpowiedź #7 dnia: 13.03.2018, 21:20 »
Do mierzenia średnicy żyłki między innymi
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline grzecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mikrometr
« Odpowiedź #8 dnia: 13.03.2018, 21:29 »
Lepszym rozwiązaniem będzie suwmiarka cyfrowa bo wykorzystasz ją nie tylko do mierzenia grubości żyłki. Mikrometr to przyrząd o dość wąskim zastosowaniu. Posiadam suwmiarkę cyfrową i mikrometr analogowy i używam w 99% suwmiarki
Grzesiek
"W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym" G. Orwell

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mikrometr
« Odpowiedź #9 dnia: 13.03.2018, 22:01 »
Posiadam taki jak na foto. Kupiłem używamy z neta, stan prawie idealny za około 80zł. Bardzo dobre wykonanie, polecam. Nie kupuj żadnego nowego badziwia za 50zł. Raz kupiłem i odesłałem szybciej niż go rozpakowalem. Tandeta!


Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Mikrometr
« Odpowiedź #10 dnia: 13.03.2018, 22:10 »
Do mierzenia średnicy żyłki między innymi

Grzesiek, weź wałek o średnicy np. 10 mm, nawiń na niego dziesięć, dwadzieścia czy trzydzieści zwojów, w miarę ściśle, jednak bez naprężania żyłki, po czym zmierz szerokość całości suwmiarką, a następnie podziel wynik przez ilość zwojów. Pomiar będzie prawie idealny - o wiele dokładniejszy niż w przypadku użycia mikrometru (oczywiście mowa o mierzeniu jednej "żyły"). Im większa średnica wałka i większa ilość zwojów, tym pomiar dokładniejszy. Robię tak od zawsze.
Jacek

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Mikrometr
« Odpowiedź #11 dnia: 13.03.2018, 22:13 »
Aby zapanował ład, wstawiam ściągę co do czego.


Suwmiarka

Pierwsze suwmiarki były stosowane już w XVII w., zaś pierwsza suwmiarka z noniuszem (specjalna podziałka składająca się z 10 – ciu równych części, równa 0, 9 mm) została wykorzystana w 1790 r. w Anglii. Suwmiarki te wykonane były z drewna lub z mosiądzu.
Dzisiejszą suwmiarką nazywamy przyrząd pomiarowy z noniuszem, przystosowany do pomiaru wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych, a gdy ma wysuwkę głębokościomierza – również do pomiaru głębokości. Suwmiarką można dokonać pomiaru z reguły z dokładnością do 0, 1 mm. Suwmiarka uniwersalna składa się z prowadnicy stalowej z podziałką milimetrową, zakończonej dwiema szczękami nieruchomymi. Po prowadnicy przesuwa się suwak mający dwie szczęki przesuwne (krótszą – górną i dłuższą – dolną), odpowiadające szczękom stałym. Na suwaku znajduje się specjalna podziałka długości 9mm (wspomniany wcześniej noniusz). Suwak jest wyposażony w dźwignię zacisku, za pomocą której ustala się położenie suwaka. Suwmiarka warsztatowa wyposażona jest w wysuwkę głębokościomierza do pomiaru głębokości. Pomiaru suwmiarką dokonuje się następująco: suwak odsuwamy w prawo i między rozsunięte szczęki wkładamy mierzony przedmiot, następnie dosuwamy suwak tak, aby płaszczyzny stykowe szczęk zetknęły się z krawędzią przedmiotu. Teraz odczytujemy ile całych działek prowadnicy odcina zerowa kreska noniusza, co odpowiada mierzonemu wymiarowi w milimetrach. Następnie odczytujemy, która kreska noniusza znajduje się na przedłużeniu kreski podziałki prowadnicy (kreska noniusza wskazuje dziesiąte części milimetra). Oprócz suwmiarek o dokładności pomiaru 0, 1 mm czasami używa się suwmiarek z dokładnością pomiaru 0, 05 i 0, 02 mm. Te suwmiarki różnią się nacięciami noniusza.


Mikrometr

Mikrometr zewnętrzny służy do pomiaru długości, grubości i średnicy z dokładnością do 0, 1 mm. Mikrometr składa się z kabłąka, którego jeden koniec zakończony jest kowadełkiem, a drugi nieruchomą tuleją z podziałką wzdłużną i obrotowym bębnem, z podziałką poprzeczną. Oprócz tego mikrometr jest wyposażony we wrzeciono, zacisk ustalający oraz pokrętło sprzęgła ciernego. Wrzeciono ma nacięty gwint o skoku 0, 5 mm i jest wkręcone w nakrętkę zamocowaną wewnątrz nieruchomej tulei z podziałką wzdłużną. Obracając bęben wysuwamy lub cofamy wrzeciono.

Sprzęgło cierne z pokrętłem służy do tego, aby dokonać właściwego pomiaru i uniknąć uszkodzenia gwintu przez zbyt mocne dociśnięcie czoła wrzeciona do powierzchni mierzonego przedmiotu. Obracając pokrętłem sprzęgła ciernego, obracamy wrzeciono do chwili zetknięcia go z mierzonym przedmiotem lub kowadełkiem, po czym sprzęgło ślizga się i nie przesuwa wrzeciona. Położenie wrzeciona ustalamy za pomocą nacisku. Nieruchoma tuleja z podziałką wyposażona jest w kreskę wskaźnikową wzdłużną, na którą jest naniesiona podziałka milimetrowa. Pod kreską wskaźnikową są naniesione kreski, które dzielą na połowy podziałkę milimetrową (górną). Na powierzchni bębna jest nacięta podziałka obrotowa poprzeczna dzieląca obwód bębna na 50 równych części. Skok gwintu wrzeciona (inaczej śruby mikrometrycznej) wynosi 0, 5 mm. Pełen obrót bębna powoduje przesunięcie wrzeciona o 0, 5 mm. Obrócenie więc bębna o jedną działkę podziałki poprzecznej powoduje przesunięcie wrzeciona o 0, 01 mm. Wartość mierzonej wielkości określa się najpierw odczytując na podziałce wzdłużnej liczbę pełnych milimetrów i połówek milimetrów odsłoniętych przez brzeg bębna, a następnie odczytujemy setne części milimetra na podziałce bębna patrząc, która działka na obwodzie bębna odpowiada wzdłużnej kresce wskaźnikowej tulei. Mikrometry są wykonywane w różnych wielkościach o zakresach pomiarowych 0 – 25 mm, 25 50 mm, 50 – 75 mm i tak dalej co 25 mm do 1000 mm. Duże mikrometry wykonuje się z czterema wymiennymi kowadełkami o długościach stopniowanych co 25 mm, dzięki czemu jeden mikrometr pokrywa zakres pomiarowy 100 mm (np. od 600 do 700 mm). Rozróżniamy trzy klasy dokładności mikrometrów: 0, I i II. Dopuszczalne błędy pomiarów w zależności od klasy dokładności mikrometru i zakresu pomiarowego wynoszą 2 – 40


Więc do żyłki powinieneś użyć suwmiarki z dokładnością do 0.02 mm. Najmniejszej skali jaka jest możliwa.
Co tu gadać, kupić i mierzyć.
Dawno temu miałem z tego praktyki,egzamin... dawno temu.. Wtedy polskie suwmiarki jak i mikrometry były naprawdę wyśmienitej klasy.. 
Nie ufałem elektronicznym, manualne pokazują to co ma być pokazane. Zależy tylko od zakresu pomiaru.
Dziesiętne czy setne.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Mikrometr
« Odpowiedź #12 dnia: 13.03.2018, 22:23 »
Panowie mam suwmiarki elektroniczne , zwykłe, super fajne i mniej fajne :P itd. Ale mi generalnie najlepiej się mierzy żyłeczkę właśnie mikrometrem. Od lat tak robiłem ale gdzieś się zapodział. I wreszcie nadszedł czas na zakup.
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Mikrometr
« Odpowiedź #13 dnia: 13.03.2018, 22:38 »
Aby zapanował ład, wstawiam ściągę co do czego.

Mikrometr zewnętrzny służy do pomiaru długości, grubości i średnicy z dokładnością do 0, 1 mm.

No to wprowadziłeś ład...
Jacek

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Mikrometr
« Odpowiedź #14 dnia: 13.03.2018, 22:41 »
do 0,1 a nie do 0,02 setnych jak suwmiarka. Sam napisałeś ,że suwmiarka jest lepsza ;)
...to królestwo...

Pozdrawiam.