Autor Wątek: Usztywnienie trzykomorowego pokrowca na wędki - DIY  (Przeczytany 2381 razy)

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 925
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Kupiłem pokrowiec na 3 wędki z dwiema bocznymi kieszeniami, na 170cm - mój najdłuższy dwuskład ma 157cm, więc jest jeszcze luz na jakiś dłuższy zakup... :) Wszystko fajnie, wykonanie OK, tylko jakoś mi się nie wydawało, żeby używanie najdłuższej wędki jako usztywnienia było dobrym pomysłem. Futerały z usztywnieniem są, ale jakoś mi nie podeszły - głównie cenowo, ale też trochę funkcjonalnie, Więc trzeba było coś wymyślić, w sensie zrobić usztywnienie.

Tu spotyka się tradycja z nowoczesnością - konstrukcję usztywnienia stanowią dwie tyczki bambusowe (do kupienia w ogrodniczym za grosze) plus zrobione na wymiar (do średnicy bambusów i szerokości przegrody) na drukarce 3D poprzeczki, dwie z nich są równocześnie elementami górnymi i dolnymi (na dobrą sprawę te poprzeczki można zrobić na wiele innych sposobów - z drutu itp., ważne, żeby górna i dolna były zrobione tak, żeby nie przebijały punktowo pokrowca). Całość zrobiona "na wcisk", na wszelki wypadek wzmocniłem mocowanie taśmą gumową. Pokrowiec ma na szczęście rodzaj "wnęki" na plecach środkowej przegrody, powstałej z naddatków zszytego materiału - stelaż jest zrobiony na miarę i mieści się w niej.

Żeby się za bardzo wędka w środku pokrowca nie obijała, bambusy (mają fi16mm) zabezpieczyłem otuliną termo do rur (przyinwestowałem w takie trochę lepsze, z osłonką, a co ;) ), całość przymocowałem paskami wewnątrz wnęki.

Piękny nie jest, nie musi być. Zobaczymy jak się będzie sprawował.

Koszty:
- pokrowiec 90zł z przesyłką,
- 2 bambusy a'1,20,
- 2 otuliny a'6,30,
- filament do druku ok. 200g tj ok 10zł

Razem: ok. 115zł + trochę mojej pracy.
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Usztywnienie trzykomorowego pokrowca na wędki - DIY
« Odpowiedź #1 dnia: 04.03.2019, 21:43 »
Gratuluję, Marcin!
Nieźle sobie to wykombinowałeś!
Ja też obecnie użytkuję miękki pokrowiec. Nie mogłem znaleźć takiego usztywnianego, który by mi pasował. Zrezygnowałem więc z usztywnienia na rzecz innych funkcjonalności.
Dzięki za opis! :thumbup:
Pozdrawiam
Mateusz

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 925
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Usztywnienie trzykomorowego pokrowca na wędki - DIY
« Odpowiedź #2 dnia: 04.03.2019, 21:48 »
Rozważałem też na stelaż plastikowe rynienki elektryczne (są różne rodzaje, profile zamknięte), ale wyszło mi, że zbyt giętkie są, więc wziąłem bambus.
Z pozdrowieniami - Marcin

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Usztywnienie trzykomorowego pokrowca na wędki - DIY
« Odpowiedź #3 dnia: 05.03.2019, 07:35 »
Brawo. Ja od dwóch lat używam też własnoręcznie usztywnionego pokrowca (właśnie mi wczoraj jeden z pasków się urwał >:O). Miałem nawet opisać, jak go zrobiłem. Co też dzisiaj uczynię, bo mi przypomniałeś :D

 :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline belkowski28

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 283
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Włocławek
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Usztywnienie trzykomorowego pokrowca na wędki - DIY
« Odpowiedź #4 dnia: 05.03.2019, 07:42 »
Proste ale genialne zarazem. Ja usztywniłem pokrowiec pianką LDPE, tworząc dodatkową warstwę  ochronną.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Usztywnienie trzykomorowego pokrowca na wędki - DIY
« Odpowiedź #5 dnia: 05.03.2019, 07:58 »
Więc tak.
Kupiłem sobie przez neta fajny pokrowiec. Tylko mi przyszła paczka 30x30 :facepalm: Myślałem, że jest taki półsztywny, z drutami wokół. Ale nie był.

Chwila namysłu, projekt w głowie i jedziemy do Mrówki.
Elementy konstrukcji:


Kawałek maty takiej do kładzenia pod prysznicem. Miałem z tego zrobić ściankę między kołowrotkami, ale ostatecznie mi się odechciało.
Kawałek węża ogrodowego.
Aluminiowa rurka - bardzo lekka.
Otulina z pianki do ocieplania rur.

Rurkę przyciąłem na odpowiednią długość. Zrobiłem też dwa małe elementy, na których będzie się ona opierała na górze i dole pokrowca (żeby go nie dźgać cienką rurką, bo z czasem by przebiło pewnie). W wężu zrobiłem dziurę, przez którą przełożyłem rurkę odpowiednio oszlifowaną, by ładnie obejmowała ten krótki element. Całość zawinąłem taśmą izolacyjną (brak zdjęcia, bo mi gdzieś zginęło. Widać na ostatnim.)


No i całość należało w trzech miejscach przyszyć do pokrowca, żeby się nie ruszało. Byle jaką taśmę wziąłem od żony z przybornika szwalniczego. Wygląda tragicznie, ale to w środku, więc i tak nie widać.




Przez dwa lata dzielnie mi służył. Gdybym wszył jeszcze pomiędzy komory tę piankę, to kołowrotki by się o siebie w ogóle nie obijały jak w drogich pokrowcach.
Generalnie polecam, jeśli ktoś ma miękki pokrowiec, a chciałby sobie usztywnić. Taki patent, czy ten Kolegi powyżej... I gotowe.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 925
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Usztywnienie trzykomorowego pokrowca na wędki - DIY
« Odpowiedź #6 dnia: 05.03.2019, 08:02 »
Idea generalnie podobna, trochę inne podejście :thumbup:
Z pozdrowieniami - Marcin