Autor Wątek: Założenie łowiska komercyjnego  (Przeczytany 10359 razy)

Online pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Założenie łowiska komercyjnego
« dnia: 17.09.2018, 00:00 »
Panie i Panowie tak sobie myślę o wędkowaniu w mojej okolicy i wygląda na to, że do najbliższej komercji trzeba jechać 30 kilometrow. Mam w granicach miasta działkę (łąka z wodami adhezyjnymi) 4,8 ha. Macie jakieś pojęcie co trzeba zrobić (oprócz wykopania dziury i zarybienia). Jakie warunki środowiskowe (rodzaj ziemi, dodatkowe mniejsze zbiorniki itp.) i prawne trzebaby było spełnić żeby działało to poprawnie ? Idzie z czegoś takiego przeżyć ? Póki są to rozważania teoretyczne, ale skoro mam warunki i z finansami też nienajgorzej to możnaby było zaryzykować.

Offline KrisR

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Skierniewice
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Założenie łowiska komercyjnego
« Odpowiedź #1 dnia: 17.09.2018, 03:14 »
Poszukaj na forum , już kiedyś ktoś ten temat poruszał. :money:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Założenie łowiska komercyjnego
« Odpowiedź #2 dnia: 17.09.2018, 08:27 »
Łowisko komercyjne to nie jest wcale taka łatwa sprawa do prowadzenia. Na początku trudno o dobry rybostan, trzeba go wypracować serią zarybień, odpowiednio dopasowując się do wielkości wody i jej możliwości. Zastosowanie aeratora pozwala napowietrzać wodę, jego brak sprawia, że tlenu może w upalne lato zabraknąć. Bardzo niebezpieczne sa burze, które powodują nagły spadek temperatury i możliwość wystąpienia deficytu tlenowego, po obumarciu sinic. Trzeba więc uważać. Ogólnie jednak trzeba skontaktować się z ichtiologiem i jego zapytać o zrobienie audytu danej wody.

Polskie łowiska komercyjne to najczęściej stawy hodowlane, które sa budowane w specyficzny sposób. Przepływa przez nie jakiś mały ciek, który je napełnia i natlenia. Nie wiem jak to prawnie wygląda, ale chyba ostatnie poprawki w ustawie Prawo Wodne trochę komplikują użytkowanie takich wód, pojawiaja się jakieś opłaty extra.

Co do samego użytkowania - tu trzeba się przygotować na zyski jakie będą mieć miejsce za kilka lat. Początek to będzie wkładanie kasy w biznes. Jezeli nie ma innych komercji w rejonie to warto pomyśleć o takiej inwestycji, bo chętnych nie powinno brakować. PZW nie zmieni się raczej w przeciągu następnych 10 lat, więc zapotrzebowanie na rybny zbiornik będzie rosnąć. Jeżeli kopałbyś wodę, to koniecznie nalezy się skupic na zrobienie wody o równym dnie, z myślą o zawodach. Równe łowisko to skarb, i jeżeli uda ci się zorganizować kilka zawodów w ciągu roku lub udostępnić do nich wody klubom etc, to masz szybką reklamę.
Lucjan

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Założenie łowiska komercyjnego
« Odpowiedź #3 dnia: 17.09.2018, 11:15 »
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=11830.0

http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=11454.0

http://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/1165979,wykonanie-stawu-wymaga-zgloszenia.html

Jakby były fajne ryby i ciekawe otoczenie nad zbiornikiem to miałbyś olbrzymi popyt na swoje usługi w tym opuszczonym przez boga wody miejscu. Jednak taki zbiornik to spora inwestycja i raczej dla kogoś kto cierpi na nadmiar gotówki i ma czas aby czekać ;)

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Założenie łowiska komercyjnego
« Odpowiedź #4 dnia: 17.09.2018, 16:35 »
Panie i Panowie tak sobie myślę o wędkowaniu w mojej okolicy i wygląda na to, że do najbliższej komercji trzeba jechać 30 kilometrow. Mam w granicach miasta działkę (łąka z wodami adhezyjnymi) 4,8 ha. Macie jakieś pojęcie co trzeba zrobić (oprócz wykopania dziury i zarybienia). Jakie warunki środowiskowe (rodzaj ziemi, dodatkowe mniejsze zbiorniki itp.) i prawne trzebaby było spełnić żeby działało to poprawnie ? Idzie z czegoś takiego przeżyć ? Póki są to rozważania teoretyczne, ale skoro mam warunki i z finansami też nienajgorzej to możnaby było zaryzykować.

Musisz uzyskac pozwolenie wodnoprawne.

Online pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Założenie łowiska komercyjnego
« Odpowiedź #5 dnia: 17.09.2018, 17:03 »
Potrzebuje pozwolenia na wykopanie bajora ? Nie będzie ono miało połączenia z radnym ciekiem państwowym.

Plan wygląda tak żeby wykopać dołek, zarybić, ogrodzić siatka 3m pod napięciem i wpuścić 8 głównych lwów dostępny rodła żeby pilnowały wody. Jak ryby podrosną po 2 latach to zacząć to udostępniać dla szerszej rzeczy.

Nie mam żadnego ciśnienia na otworzenie działalności czy pozyskiwanie pieniędzy na teraz, raczej traktowałbym to jako dodatkowe źródło dochodu.

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Założenie łowiska komercyjnego
« Odpowiedź #6 dnia: 17.09.2018, 17:27 »
Mam bliską osobę, która pracuje w Wodach Polskich, więc jeżeli chcesz to mogę zapytać jakie dokumenty są potrzebne (a na pewno są) by ruszyć z taką "inwestycją"?
Adam

Online pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Założenie łowiska komercyjnego
« Odpowiedź #7 dnia: 17.09.2018, 18:26 »
Mam bliską osobę, która pracuje w Wodach Polskich, więc jeżeli chcesz to mogę zapytać jakie dokumenty są potrzebne (a na pewno są) by ruszyć z taką "inwestycją"?

Będę bardzo wdzięczny :beer:

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Założenie łowiska komercyjnego
« Odpowiedź #8 dnia: 17.09.2018, 20:17 »
Potrzebujesz pozwolenia na budowę. Do tego musisz mieć plan takiego stawu. Najlepsze było by także dokładne badanie gruntu. Jeśli nie ma połączenia z żadnym ciekiem wodnym nie potrzeba pozwolenia wodnoprawnego.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Leszek19161

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 197
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa-Bródno
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Założenie łowiska komercyjnego
« Odpowiedź #9 dnia: 17.09.2018, 22:21 »
Ja bym jeszcze się dopytał czy można zyskać jakieś dotacje z UE, czy innej instytucji. Zawsze to jakiś zastrzyk gotówki który można ciekawie zainwestować :)
Marcin

Offline Laur77

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 357
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Założenie łowiska komercyjnego
« Odpowiedź #10 dnia: 17.09.2018, 22:34 »
Lepiej jest kupić gotowe łowisko i doprowadzić do porządku niż budować od nowa przynajmniej w Naszym kraju. Już się tym kiedyś interesowałem i doszedłem do wniosku że ilość formalności jakie trzeba wykonać to łowisko otworzyłbym po dwóch latach co najmniej....
Wawrzyn

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Założenie łowiska komercyjnego
« Odpowiedź #11 dnia: 18.09.2018, 12:36 »
Potrzebuje pozwolenia na wykopanie bajora ? Nie będzie ono miało połączenia z radnym ciekiem państwowym.


Przepisy sa bardzo jasne w tej kwestii. Na zgloszenie mozesz wybudowac oczko do 50m2.

Kup sobie tez taka  ksiazke:

https://allegro.pl/stawy-male-zbiorniki-budowa-stawu-hodowla-ryb-i6903329975.html