Autor Wątek: Ławice rybek w stawie - co to za ryby?  (Przeczytany 5150 razy)

Offline Bizon88

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 5
Ławice rybek w stawie - co to za ryby?
« dnia: 18.09.2018, 19:59 »
Cześć, mam obok domu rodzinnego staw który zarybiłem w tamtym roku (staw jest tam od "zawsze", jednak dopiero w tamtym roku naszedł wodą a wcześniej przez kilka lat był suchym dołem, ale to dłuższa historia) rybami: lin, karaś pospolity, amur, karp koi, karaś ozdobny, 5 tołpyg, kilka płotek i karpi lustrzeni. Karasie ozdobne wytarły się już w tamtym roku, chyba tydzień po wpuszczeniu, i to 2 razy. W tym znowu karasie ozdobne, liny odłowiłem kontrolnie i mają już 17cm więc jak dobrze pójdzie to może w przyszłym roku przystąpią do tarła. Wpuściłem dwa okonie bo tych pomarańczowych karasi jest tyle że woda wygląda jak brokat. Ale dziś siatką z gazy odłowiłem małą ławicę która masakrowała wrzuconą na przynętę piętkę chleba i zobaczyłem takie rybki jak na zdjęciach. Na amura by może i pasowało gdyby nie ten ostry pyszczek. Tołpyga, lin, karasie, płotka też nie. Dodam że kilkanaście lat temu, gdy była jeszcze woda, to były upalne lata podczas których amury się wycierały. Ktoś może mi pomóc z identyfikacją tych rybek? Te mają około 4 cm, jest też mnóstwo identycznych po centymetrze lub mniej. Gdy wpuszczałem ryby oglądałem je dokładnie czy aby przypadkiem nie ma jakiegoś japońca lub sumika.
pzdr

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Ławice rybek w stawie - co to za ryby?
« Odpowiedź #1 dnia: 18.09.2018, 20:06 »
Wyglądają jak słonecznice.

Offline Deftones

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 75
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ławice rybek w stawie - co to za ryby?
« Odpowiedź #2 dnia: 18.09.2018, 20:07 »
Mi to wygląda na czebaczka amurskiego . To szkodnik jak sumik karłowaty. Podobno sposobem na nie w stawie są okonie.

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ławice rybek w stawie - co to za ryby?
« Odpowiedź #3 dnia: 18.09.2018, 20:21 »
Bo to jest czebaczek amurski, ciężko go się pozbyć ze stawu. Ja walczyłem ze trzy lata. Dopiero stado okoni poradziło sobie, chociaż na pewno coś przetrwało i się czai na dobre warunki aby się rozmnożyć.
Tomek

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ławice rybek w stawie - co to za ryby?
« Odpowiedź #4 dnia: 18.09.2018, 20:45 »
To paskudztwo szybko się rozprzestrzenia.  W tym roku łowiłem go w Wieprzu.  Pierwszy meldował się przy białych robakach.  A tam szczupaka czy okonia jest już niestety bardzo mało.  Inny intruz: rak pręgowany jest tam od dobrych kilku lat.
Wiesiek

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 898
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Ławice rybek w stawie - co to za ryby?
« Odpowiedź #5 dnia: 18.09.2018, 20:48 »
To czebaczek na 100%. Współczuję. :'(

Lekarstwo nazywa się - OKOŃ.
;)

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 177
  • Reputacja: 138
Odp: Ławice rybek w stawie - co to za ryby?
« Odpowiedź #6 dnia: 18.09.2018, 21:28 »
Skoro to jest takie plenne to drapieżnik będzie miał jedzenia pod dostatkiem. W czym jest problem? Dlaczego ta rybka jest tak nielubiana?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 898
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Ławice rybek w stawie - co to za ryby?
« Odpowiedź #7 dnia: 18.09.2018, 21:31 »
Niesamowicie się rozmnaża i wypiera inne gatunki. Żre im pokarm.
Na wielu stawach hodowlanych - karpiowych to niesamowite utrapienie.
Znam osobiście dwóch hodowców co specjalnie dla tej rybki trzymają w swoich stawach ławice okoni.
;)

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 177
  • Reputacja: 138
Odp: Ławice rybek w stawie - co to za ryby?
« Odpowiedź #8 dnia: 18.09.2018, 21:33 »
Szczupak miałby fajny przyrost, szkoda tylko linów i karasi.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ławice rybek w stawie - co to za ryby?
« Odpowiedź #9 dnia: 18.09.2018, 21:47 »
Ja się pytam dlaczego jeszcze ten szkodnik nie został zjedzony przez naszych rodaków wędkarzy :P W Chinach jadłem jego większego kuzyna - czebaka amurskiego i powiem Wam, że to była całkiem smaczna ryba, więc śmiało zapraszam do testów ;)

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 898
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Ławice rybek w stawie - co to za ryby?
« Odpowiedź #10 dnia: 18.09.2018, 21:52 »
sam nie wiem, mam dziki stawik w lesie gdzie czebaczków w brud,
czasem tam łowią "panowie" stosujący zasadę, że "chłop żywemu nie przepuści", karasie biorą a czebaczki - nie :(
może następnym razem zrobię im pogadankę kulinarną i wezmę flaszkę na zachętę ;)
;)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ławice rybek w stawie - co to za ryby?
« Odpowiedź #11 dnia: 18.09.2018, 21:59 »
Czebak amurski jest niesamowicie popularny w północnej części Chin no i w Rosji. Jest on zdecydowanie smaczniejszy od takiego leszcza, więc bracia rodacy do occtu mniejszego kuzyna ;)

Offline Bizon88

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 5
Odp: Ławice rybek w stawie - co to za ryby?
« Odpowiedź #12 dnia: 18.09.2018, 22:12 »
Kur zapiał...są takie chwile, gdy człowiek klęka. Przed "suszą" w stawie był sumik karłowaty, a ten znowu stawał w gardle mniejszym szczupakom. Okonie go nie ruszały. Walczyłem z nim wszystkimi siłami i z niejaką ulgą przyjąłem fakt, że pewnego roku staw wysechł. Po dekadzie woda wróciła, a tu taki zonk. Ja już tam nie mieszkam, ojciec chciał te kolorowe karasie i karpie koi żeby sobie usiąść wieczorem i podkarmić (swoją drogą relaksujące zajęcie, jak ryby się "oswoją" i jedzą z ręki), a sam dla siebie chciałem te karasie pospolite i liny. W sumie te karasie pospolite to wiozłem 500km z pewnego leśnego bajora, gdzie są wyjątkowo okrąglutkie, prawie tak wysokie jak długie, specjalnie aby były jak najbardziej karasiowate. Widzicie, zarejestrowałem się na tym forum bo w tym roku powróciłem do spławikowania, a jutro trzeba będzie założyć małego twisterka i zafundować kilku okoniom przeprowadzkę do mojego stawu 8) Mam tylko nadzieję że okonie:
-w pierwszej kolejności będą wyżerały te pomarańczowe karasie, bo są najbardziej widoczne - i bardzo płodne
-w drugiej czebaczki, bo z tego co widzę te trzymają się przy płytkich trzcinach, a więc w miejscu bytowania okoni (dno jest raczej płaskie)
pewnie ofiarą okoni padnie też część narybku karasia i lina, ale przynajmniej dzięki temu nie skarłowacieją, szczególnie karasie.
Cholerstwa nawet na żywca nie można założyć, bo się przedostanie do innego akwenu i go zniszczy. Pamiętam, że na sumiki zastawiałem żaka z kukurydzą w środku, codziennie wyciągałem około 50 przez całe lato i tak się tego do końca nie pozbyłem. Ten chwast amurski jest na tyle mały że przejedzie przez oczka.

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ławice rybek w stawie - co to za ryby?
« Odpowiedź #13 dnia: 18.09.2018, 22:13 »
W czym jest problem? Dlaczego ta rybka jest tak nielubiana?
Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Żadna ikra nie przetrwa w stawie w którym jest plaga czebaczków. Ryby się trą a to paskudztwo czai się ławicami i na bieżąco zżera ikrę. Przez kilka lat nie mogłem się dochować żadnego narybku, nawet karasi srebrzystych.
Tomek

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ławice rybek w stawie - co to za ryby?
« Odpowiedź #14 dnia: 18.09.2018, 22:42 »
może następnym razem zrobię im pogadankę kulinarną i wezmę flaszkę na zachętę ;)

Jak ktoś nie lubi occtu, to możesz sprzedać mu ten chiński przepis na czebaka amurskiego
https://www.douguo.com/cookbook/1051394.html

Przepis można przetłumaczyć za pomocą google translatora ;D

Ja jadłem robionego na parze, ale ten wygląda równie apetycznie :) Niech w końcu to forum przyda się również do innych pożytecznych rzeczy, a nie tylko do nauki skuteczniejszego łowienia ;) Bierzcie i jedźcie czebaczka wszyscy ;)