Autor Wątek: Odra wodną autostradą  (Przeczytany 5785 razy)

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 193
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Odra wodną autostradą
« Odpowiedź #15 dnia: 19.12.2015, 13:09 »
Lucjanie ja się z Tobą zgadzam. Chciałbym, aby Odra stała się żeglowna jeśli nie dla barek, to może dla rekreacji. Oczywiście, poniesienie takich kosztów tylko dla rekreacji nie ma sensu. Z drugiej strony na pewno pociągnie za sobą zmiany ekologiczne, ryba zapewne ucierpi. Czy coś można zrobić, aby zmienić tą rzeczywistość. Moim zdaniem coś trzeba zrobić. Fajnie by było gdyby żaglówki pływały po Odrze, piękny widok.
Z drugiej strony patrzmy na sprawę powodzi i braku zbiorników zaporowych. Jeśli powstaną to ludzie przy Odrze będą spać spokojnie przy wiosennych roztopach czy jesiennych deszczowych dniach.
Też się zgadzam, że te pieniądze lepiej wydać na autostrady niż na drogi wodne. Będzie mniej wypadków i skróci się czas dojazdu i łatwość dojazdu. Kiedyś do Poznania jechałem 2h dzisiaj przez A2 jadę 1,5 oczywiście dodatkowo kosztuje mnie to 25zł., ale myślę że to warto bo bezpieczniej i szybciej.
Ale brakuje mi barek na Odrze.
Marek

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Odra wodną autostradą
« Odpowiedź #16 dnia: 19.12.2015, 13:53 »
Przyjedż do Wrocławia i popróbuj połowić na takiej autostradzie,mamy w sezonie istne utrapienie jako wędkarze.Nawet nocą nie ma spokoju na ciągach żeglownych.Łódki ,stateczki ,kajaki ,motorówki skutery,połowa pijana lata po zestawach prawie przy brzegu taka szara prawda.Z punktu widzenia motorowodniaków i itd to istny raj,Co parę minut dyskoteka w nocy naprawdę jestem wniebowzięty jak ich sezon się kończy
Staś
Klasyczny Feeder

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 193
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Odra wodną autostradą
« Odpowiedź #17 dnia: 19.12.2015, 21:06 »
Stasiu nie sądziłem. Jak jestem nad Odrą u mnie to jest spokój. Czyli koło Wrocławia Odra żyje, to fajnie. Skutery też są!!!!!
To masz przerąbane.  :'(
Ale z drugiej strony. To nie jest fajne że rzeka żyje? Oczywiście pomijam fakt, że nam przeszkadzają odpoczywać >:O.
Marek

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Odra wodną autostradą
« Odpowiedź #18 dnia: 19.12.2015, 21:09 »
Zależy od punktu siedzenia :D i do tego na jednym z fajniejszych łowisk będą budować wielką marinę z hotelem. Koniec świata a już na pewno wędkarstwa na wielu odcinkach miejskiej Odry.
Staś
Klasyczny Feeder

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 193
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Odra wodną autostradą
« Odpowiedź #19 dnia: 19.12.2015, 21:15 »
Będą u Ciebie budować marinę. U nas jakoś się fajnie to odbyło.
Marek

grzesiek76

  • Gość
Odp: Odra wodną autostradą
« Odpowiedź #20 dnia: 20.12.2015, 09:05 »
Zależy od punktu siedzenia :D i do tego na jednym z fajniejszych łowisk będą budować wielką marinę z hotelem. Koniec świata a już na pewno wędkarstwa na wielu odcinkach miejskiej Odry.

Współczuję.
Ale z drugiej strony wystarczy że pojedziesz kilka kilometrów w górę rzeki i już jest cudowna dzicz...A przynajmniej była jeszcze kilka lat temu :)

Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 015
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Odra wodną autostradą
« Odpowiedź #21 dnia: 26.03.2018, 12:26 »
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rzad-chce-rozmawiac-z-Niemcami-w-sprawie-Odry-4092892.html

Cytuj
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej po raz kolejny zaapeluje do niemieckiego rządu o rozmowy w sprawie przywrócenia żeglugi na Odrze. Strona Polska liczy, że po sformowaniu nowego rządu w Niemczech rozmowy zaczną się jeszcze w pierwszej połowie roku.

Masakra :facepalm:

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odra wodną autostradą
« Odpowiedź #22 dnia: 26.03.2018, 16:07 »
Masakra :facepalm:

Niekoniecznie. Zauważ, że Odra uregulowana niesie w korycie osady, które nie odkładają się w meandrach rzeki i zalewowych polderach. W efekcie rzeka się wypłyca na tyle, że w środkowej Odrze, latem, przy niskim stanie wody możesz stanąć w wielu miejscach na środku rzeki, nie mocząc kolan. To nie żart. Konieczność udrożnienia koryta (pogłębienia), choćby pod szyldem żeglugi śródlądowej, to naturalna konsekwencja regulacji rzeki, w wyniku której wokół samej Zielonej Góry wyprostowano Odrę o ok. 40 km. Dodaj do tego szerokość koryta i chyba największy spad terenowy na całym biegu rzeki.

Ja jestem za pogłębianiem i przywróceniem transportu rzecznego na Odrze (zwiększenie zyskowności spławu drewna było zresztą podobno główną przyczyną regulacji). Ale jestem przeciwny rekreacyjnemu wykorzystywaniu Odry, jak ma to miejsce teraz. O ile nie mam problemu z pyrkocącymi trollingowcami, to imprezowe stateczki, motorówki, dzikie fale, to jest dopiero masakra.