Autor Wątek: Kleszcze  (Przeczytany 24496 razy)

Offline rudziutki1987

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #60 dnia: 31.05.2018, 00:51 »
Zawsze opierałem się o "mugga %50" dawało rade, ale jak jest cosik lepsiejszego to dlaczego nie :D
Wysłane z mojego NOKIA 3310 przy użyciu Tapatalka

Online flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #61 dnia: 18.02.2020, 21:36 »
Jak z perspektywy czasu sprawdziła się permetryna jako preparat przeciw kleszczom?
Marcin

Offline Zdzicho

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 87
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #62 dnia: 19.02.2020, 08:08 »
Piszecie że przyczyną dużej ilości kleszczy jest brak dużego mrozu. Jest to informacja nieprawdziwa. Kiedyś znalazłem na Yotube filmiki gdzie przeprowadzano testy z różnymi preparatami na kleszcze i ich skuteczność działania. Był między innymi test na działanie niskich temperatur na kleszcze. Włożono trzy kleszcze do ubrania a ubranie włożono do zamrażarki gdzie była temp. -25*C. Po (chyba dobie - nie pamiętam dokładnie ale czasie nie krótszym) wydostano ubranie z kleszczami a kleszcze umieszczono w słoiku. Po niedługim czasie chyba 2 kleszcze z 3 odżyły i były aktywne.

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #63 dnia: 19.02.2020, 08:16 »
Tu nie chodzi tylko o ich śmiertelność (do zabicia trzeba z -10 stałego mrozu przez kilkadziesiąt dni nawet), a o żerowanie i rozmnażanie. Jak nie ma mrozów, to cały czas sa aktywne. Czyli żerują,  rozmnażają się (a ponoć choroby odkleszczowe są przenoszone z matki kleszcza na potomstwo) i przenoszą paskudztwa.
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #64 dnia: 19.02.2020, 08:55 »
Potwierdzam. Z kota tydzień temu wyjąłem świeżego kleszcza. W lutym :facepalm:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline pewu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Pilicą
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #65 dnia: 19.02.2020, 09:22 »

25 styczeń
Jeśli kłócisz się z idiotą, to on najprawdopodobniej robi właśnie to samo.

Offline Astral

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 5
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #66 dnia: 19.02.2020, 09:34 »
Ja kleszcza znalazłem na ręku 2 stycznia tego roku na pstrągach. Kwiecień/maj w tamtym roku to setki ściągnąłem ze spodni. W trawie pełno tego było. Wyrobiłem sobie odruch, że raz na jakiś czas sprawdzam co mogę ;)

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #67 dnia: 19.02.2020, 09:37 »
Teraz w ogóle nie zauważyłem żadnej przerwy w ich występowaniu :(
W przyrodzie zawsze jest akcja-reakcja. Dużo drobnicy, to pojawią się kormorany lub drapieżniki. Sporo bażantów? Przybędzie lisów. Ciekawe czy w związku z tym gównem przybędzie drobnego ptactwa.
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #68 dnia: 19.02.2020, 09:40 »

W przyrodzie zawsze jest akcja-reakcja. Dużo drobnicy, to pojawią się kormorany lub drapieżniki. Sporo bażantów? Przybędzie lisów. Ciekawe czy w związku z tym gównem przybędzie drobnego ptactwa.
:thumbup:
Oby. Przyroda zawsze sama się reguluje. Chyba że przychodzą jej z pomocą panowie z IRŚ...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline pewu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Pilicą
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #69 dnia: 19.02.2020, 09:42 »
Cytuj
przybędzie drobnego ptactwa.
Nie wiem czy to nie jest w drugą stronę czyli przybyło kleszczy bo nie ma drobnego ptactwa. Nie widziałem w tym roku żadnego stada wróbli, które często obsiadały okoliczne krzaki.

Cytuj
Wyrobiłem sobie odruch, że raz na jakiś czas sprawdzam co mogę
Ja to mam już fobię :) Jak idę nad rzekę to zwracam uwagę na zwisające nad ścieżką trawy i staram się je omijać. W zeszłym roku na kępce trawy wielkości dłoni siedziały trzy.
Jeśli kłócisz się z idiotą, to on najprawdopodobniej robi właśnie to samo.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #70 dnia: 19.02.2020, 09:49 »
Kwestia zniknięcia wróbli od dawna mnie zastanawia. W sumie nigdy na ten temat riserczu nie robiłem. Może ktoś z Was wie, dlaczego zniknęły? Z młodości pamiętam cały stada Elemelków :(

Jeżyki i jaskółki, naturalni zabójcy dla wszelkiej maści komarów i innych insektów, zostały zmiecione z wsi przepisami. Należało obory i inne pomieszczenia gospodarcze oczyścić z ich gniazd, bo to niehigieniczne, żeby ptaki srały obok krowy...
https://pomorska.pl/jaskolki-w-oborze-gwarantuja-szczescie-ale-czy-i-mandat-w-czasie-kontroli/ar/c8-14276159
https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/produkcja-zwierzeca/bydlo-i-mleko/9393-jaskolki-w-oborach-zagrozeniem-dla-higieny-produkcji-mleka

Skretynienie ludzi odpowiedzialnych za różne przepisy jest tym większe, i mniej do czynienia mają/mieli z pracą, którą mają kontrolować. Co dzieje się obecnie nagminnie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #71 dnia: 19.02.2020, 09:56 »
To jeden powód. W miastach usuwa się krzaki i krzewy, sadzi się w ich miejsce rośliny bardziej ozdobne, lub buduje się budynki.
Krzewy, im gęstsze, tym chętniej zasiedlane m.in przez wróble. U mnie na osiedlu został już tylko jeden krzaczek, na którym czasem przesiadują. Jeszcze dwa lata temu było ich tyle, że słyszałem ten świergot przez zamknięte okna.
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #72 dnia: 19.02.2020, 09:58 »
Ja mieszkam na wsi (takiej podmiejskiej). Krzaków wszelkiej maści ci u mnie dostatek, a wróbli czasem widuję po kilka sztuk. W sumie chyba częściej widuję rudzika niż pospolitego niegdyś wróbla.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Astral

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 5
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #73 dnia: 19.02.2020, 10:23 »
Kwestia zniknięcia wróbli od dawna mnie zastanawia. W sumie nigdy na ten temat riserczu nie robiłem. Może ktoś z Was wie, dlaczego zniknęły? Z młodości pamiętam cały stada Elemelków :(

Jeżyki i jaskółki, naturalni zabójcy dla wszelkiej maści komarów i innych insektów, zostały zmiecione z wsi przepisami. Należało obory i inne pomieszczenia gospodarcze oczyścić z ich gniazd, bo to niehigieniczne, żeby ptaki srały obok krowy...
https://pomorska.pl/jaskolki-w-oborze-gwarantuja-szczescie-ale-czy-i-mandat-w-czasie-kontroli/ar/c8-14276159
https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/produkcja-zwierzeca/bydlo-i-mleko/9393-jaskolki-w-oborach-zagrozeniem-dla-higieny-produkcji-mleka

Skretynienie ludzi odpowiedzialnych za różne przepisy jest tym większe, i mniej do czynienia mają/mieli z pracą, którą mają kontrolować. Co dzieje się obecnie nagminnie.

Z tym drobnym ptactwem w miastach to podobno przez fale z wifi itd.. Takich wifi jest odpalonych parę albo paręnaście które bombardują 24/7. Drugą kwestią jest to, że sypią aluminium z samolotów w szczególności nad miastami i inne ustrojstwa.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 898
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #74 dnia: 19.02.2020, 10:23 »
Ja w mieście, ale zasadziłem na swoim terenie i wokół kilkadziesiąt drzew i kilkaset krzaków.
Ptaków mam sporo (kosy, sroki, sikorki, rudziki, wróble, sójki, czasem jakieś inne).
Wróble stada 5-10 sztuk. Polują na resztki w psich miskach. ...a kot na nie (za co dostaje opieprz, ale chyba nie rozumie ...).

Kleszcze w ogrodzie się trafiają, niestety. Podstawa - regularne koszenie trawy i przycinanie krzaczorów.
;)