Autor Wątek: Maszynka do cięcia glazury  (Przeczytany 6128 razy)

Offline S76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 57
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Maszynka do cięcia glazury
« dnia: 29.03.2020, 14:43 »
Witam Panowie,

poszukuję maszynki jak w temacie - do niedużych, amatorskich prac glazurniczych, do cięcia gresu (głównie technicznego) oraz płytek ściennych. Docinane będą płytki o długości nie przekraczającej 40 cm, myślę, że wystarczy przecinarka o długość cięcia 600 mm. Po wstępnym przejrzeniu ofert wpadło mi w oko coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/maszynka-do-ciecia-glazury-plytek-walmer-mgl-600-9049807648

Czy ktoś z Was posiada taką przecinarkę i mógłby się wypowiedzieć na jej temat? Ewentualnie jakieś inne propozycje?

Nie ukrywam, że nie chciałbym kupić bubla, który przestanie ciąć po przecięciu 2-3 płytek gresowych :facepalm:. Na zakończenie dodam, że w miarę możliwości chciałbym się zamknąć w kwocie 250 zł.

Pozdrawiam
Sławek

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 852
  • Reputacja: 130
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Maszynka do cięcia glazury
« Odpowiedź #1 dnia: 29.03.2020, 15:07 »
Ja używam z tej firmy tylko żółtą płaciłem coś koło 300 zł  . Używam około 8 lat i jeszcze działa, raz na jakiś czas dokupię nowy nożyk , dużą zaletą są prostokątne prowadnice.
Mam ten model https://allegro.pl/oferta/reczna-przecinarka-do-plytek-ceramicznych-mgm-8947505861

Offline didek_b

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 699
  • Reputacja: 73
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Maszynka do cięcia glazury
« Odpowiedź #2 dnia: 29.03.2020, 15:43 »
Myślę, że nie nadziejesz się na bubla. Kiedyś sprzedawałem takie maszynki i nigdy nikt nie wrócił z reklamacją.A pracowały sporo, bo były brane do firm.  Czasami ktoś kółko tnące dokupił. Akurat do nich były dostępne. Jeśli wybierzesz coś innego sprawdź, czy będą dostępne kółka.
"...Ryby pływają na niby..."
     Pozdrawiam:  Dawid.

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Maszynka do cięcia glazury
« Odpowiedź #3 dnia: 29.03.2020, 15:58 »
Na niektórych gresach kółka tnące szybko padają.
Walmer przy łamaniu grubszych/twardych płytek mocno cierpi na prowadnicach, powstają luzy, zaczyna brakować precyzji.
Na plus rolka tnąca na łożysku.

Z tańszych konstrukcji dość niezła jest przecinarka Proline.
Kółka tnące są na tulejach, a nie łożyskach, ale można je również dokupić bez problemu.

Generalnie nie są to sprzęty do zastosowań profesjonalnych, ani do gresów.
Czesiek

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 852
  • Reputacja: 130
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Maszynka do cięcia glazury
« Odpowiedź #4 dnia: 29.03.2020, 16:10 »
To nie jest profesjonalny sprzęt , do twardszych gresow i ostatnio modnych dużych formatów to już rostawiam piłę  . Przy cięciu trzeba zwrócić uwagę na parę rzeczy ,nożykiem rysujemy raz i nie ciśniemy mocno,  a przy łamaniu tych trochę twardszych płytek jedna ręka przytrzymuje z góry a druga łamie płytkę .

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 623
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Maszynka do cięcia glazury
« Odpowiedź #5 dnia: 29.03.2020, 16:30 »
Jak już kupisz maszynkę lub piłę, to polecam zainteresować się, takimi klipsami (np. RAIMONDI) . Płytki położysz zawsze idealnie :-X
Robert

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Maszynka do cięcia glazury
« Odpowiedź #6 dnia: 29.03.2020, 17:10 »
Te klipsy to już dzisiaj  standard.  Przy dużych formatach rzekłbym niezbędne. :)Polecam w razie czego Kubalę.
Adam

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 852
  • Reputacja: 130
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Maszynka do cięcia glazury
« Odpowiedź #7 dnia: 29.03.2020, 17:33 »
Też używam kubalę. Biorę zawsze 1 mm, a fugę w razie co ustalam krzyżykami.

Offline S76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 57
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Maszynka do cięcia glazury
« Odpowiedź #8 dnia: 29.03.2020, 20:02 »
Panowie, dziękuję wszystkim za rzeczowe odpowiedzi :thumbup: :thumbup:.

Na tą chwilę jestem już zdecydowany na zakup przecinarki "Walmer". Jestem przekonany, że do moich amatorskich prac będzie wystarczająca - w grę wchodzi cięcie płytek małych i średnich o grubości 6-8 mm.
No i dziękuję za podpowiedzi odnośnie klipsów - szczerze mówiąc nie wiedziałem, że istnieją takie rozwiązania.

Pozdrawiam
Sławek

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 852
  • Reputacja: 130
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Maszynka do cięcia glazury
« Odpowiedź #9 dnia: 29.03.2020, 20:37 »
Spoko fajnie jak byś się pochwalił efektami prac :D w razie jakichś problemów śmiało pisz, może damy radę coś pomóc.

Offline S76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 57
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Maszynka do cięcia glazury
« Odpowiedź #10 dnia: 30.03.2020, 00:11 »
Rafallub900, przyznam szczerze, że mam już na swoim koncie kilka drobnych prac glazurniczych - podłoga (+ cokoliki) w kotłowni, trochę płytek ściennych. Wykonanie amatorskie, ale nigdy nic nie pękło ani nie odpadło, a podłogę w kotłowni robiłem 10 lat temu. Natomiast moją bolączką zawsze było docinanie płytek. Kupiłem kiedyś jakąś tanią maszynkę w Castoramie i to był duży błąd - po kilku godzinach prób i zmarnowaniu ileś płytek maszynka poszła w odstawkę a ostatecznie wszystkie docinki robiłem szlifierką kątową z tarczą diamentową.
Aktualnie będę miał do poprawy / uzupełnienia (po glazurniku partaczu :facepalm:) cokoły w kilku pomieszczeniach nowego budynku. Czeka mnie także płytkowanie (na szczęście od podstaw) balkonu. Docinek będzie sporo a nie chcę się już męczyć z kątówką - nie jest to przyjemne cięcie a i sama precyzja cięcia dość dyskusyjna.

Jak tylko się ociepli zabieram się za balkon - obiecuję wrzucić fotki z realizacji :D.

Jeszcze raz dziękuję za porady :thumbup:.

Pozdrawiam
Sławek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Maszynka do cięcia glazury
« Odpowiedź #11 dnia: 30.03.2020, 21:14 »
Lata temu do prac domowych kupiłem coś tego rodzaju:
https://allegro.pl/oferta/przecinarka-pila-do-glazury-plytek-1800w-tarcza-8357406621 pierwszy lepszy link, moja już jest bardzo stara ale wciąż mi służy.
Do cięcia na mokro (tarcza zanurzona się w pojemniku z wodą). Używam do cięcia glazury, klinkieru, gresu itd. Przewaga nad typową maszynką z kółkiem to cięcie twardszych materiałów, odcinanie wąskich pasków płytki do 2 cm, wycinanie wcięć w płytkach np. pod rury C.O. i fazowanie płytek pod kątem 45o. Nie lubię plastikowych narożników i zwykle fazuję płytki i szczelinę wypełniam fugą. Tradycyjnej maszynki z kółkiem używam sporadycznie. Do prostych, szybkich cięć na pół itp.

Proponuję rozważyć czy nie lepiej kupić takiego. Nie wiem, czy każda ma opcję ciecia na mokro ale według mnie to podstawa. Ta z linku chyba ma pojemnik na wodę.

Pozdrawiam,
Tomek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Maszynka do cięcia glazury
« Odpowiedź #12 dnia: 30.03.2020, 22:46 »
Do prac typowo "domowych" mogę polecić jesli chodzi o "na mokro" Norton Clipper.
Sam posiadam od kilku lat coś takiego + dobra tarcza https://allegro.pl/oferta/norton-clipper-tt200em-przecinarka-glazury-2-tarcz-7845556733
Zrobiła już robotę w kilku mieszkaniach i dalej wszystko z nią ok. Nawet teraz jak ja siedzę na czterech literach kolega nią robi sobie łazienkę i chwali.
Nie trzeba się bawić ze szlifierką do docinania "wzorków" a i syfu sporo mniej.
Tyle że hałasu więcej niż przy ręcznej więc i ręczną warto mieć. Tu nie polecę bo w pracy używam jakiejś ze 20 letniej niemieckiej na której już nie ma żadnego napisu / loga ale nie do zajechania :-)
Link z przykładem przypadkowy.


 

Offline S76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 57
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Maszynka do cięcia glazury
« Odpowiedź #13 dnia: 30.03.2020, 23:24 »
Panowie, dziękuję za kolejne sugestie :thumbup:.
Wezmę i taką maszynę pod uwagę, choć raczej skłaniałem się ku przecinarce ręcznej. Temat do głębszego przemyślenia.

Pozdrawiam
Sławek

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 852
  • Reputacja: 130
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Maszynka do cięcia glazury
« Odpowiedź #14 dnia: 30.03.2020, 23:28 »
Jak taras to coś takiego niedawno robiłem