Autor Wątek: Zasady dobierania grubości przyponu do żyłki głównej  (Przeczytany 12137 razy)

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zasady dobierania grubości przyponu do żyłki głównej
« Odpowiedź #15 dnia: 25.01.2019, 10:55 »
Nawet jak mam na kołowrotku grubszą żyłkę np 0,23 a warunki okażą się  takie że trzeba łowić płocie to nic nie stoi na przeszkodzie aby dać np przypon 0,12 z małym haczykiem. Trzeba tylko z wyczuciem zacinać i holować.
Wiesiek

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zasady dobierania grubości przyponu do żyłki głównej
« Odpowiedź #16 dnia: 25.01.2019, 12:36 »
Jeżeli o mnie chodzi to przerzuciłem się na żyłki, które przeważnie opisane są w lbs. I główną mam np. 10lbs to przypon 8lbs. I jestem w miarę spokojny :)
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Zasady dobierania grubości przyponu do żyłki głównej
« Odpowiedź #17 dnia: 25.01.2019, 12:56 »
Podczas łowienia na wodach płynących może występować wirowanie przynęty powodujące skręcanie żyłki. W przypadku różnic w średnicach odcinków żyłki, tak jak przypon i żyłka główna, skręcenia te będą kumulowały się na przyponie. Im różnica w średnicach większa tym kumulacja skręceń na przyponie większa aż do konieczności jego wymiany.
Tak więc z tego powodu lepiej aby różnica ta była możliwie mała, ale oczywiście wystarczająca do wypełnienia zadania przyponu, czyli zerwania się wcześniej niż żyłka. :)
Marian

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zasady dobierania grubości przyponu do żyłki głównej
« Odpowiedź #18 dnia: 25.01.2019, 13:11 »
Podczas łowienia na wodach płynących może występować wirowanie przynęty powodujące skręcanie żyłki. W przypadku różnic w średnicach odcinków żyłki, tak jak przypon i żyłka główna, skręcenia te będą kumulowały się na przyponie. Im różnica w średnicach większa tym kumulacja skręceń na przyponie większa aż do konieczności jego wymiany.
Tak więc z tego powodu lepiej aby różnica ta była możliwie mała, ale oczywiście wystarczająca do wypełnienia zadania przyponu, czyli zerwania się wcześniej niż żyłka. :)


Bzdura !!!

Skręcanie przyponu w połowach rzecznych powoduje kręcenie sie przynety na haku podczas ściagania zestawu pod prąd. Zwłaszcza gdy łowimy na czerwone lub kilka białych.
Polecam próby ściągania zestawu pod prąd z gołym hakiem ... problem znika gdy zastosujemy mikro krętlik ale nie w 100 procentach.
Maciek

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Zasady dobierania grubości przyponu do żyłki głównej
« Odpowiedź #19 dnia: 25.01.2019, 13:18 »
Maćku, a co Marian napisał? Że gdy w wodzie płynącej wiruje przynęta, to skręca żyłkę jako całość. A im większa różnica w jej grubości pomiędzy odcinkami (rozbieżność pomiędzy przyponem i główną), tym bardziej po tyłku dostaje cieńszy docinek, czyli przypon. Wiadomo, że chodzi to o założenie, że zestaw jest pętla w pętlę. Gdzie jest ta bzdura, o której piszesz?

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zasady dobierania grubości przyponu do żyłki głównej
« Odpowiedź #20 dnia: 25.01.2019, 13:30 »
Maćku, a co Marian napisał? Że gdy w wodzie płynącej wiruje przynęta, to skręca żyłkę jako całość. A im większa różnica w jej grubości pomiędzy odcinkami (rozbieżność pomiędzy przyponem i główną), tym bardziej po tyłku dostaje cieńszy docinek, czyli przypon. Wiadomo, że chodzi to o założenie, że zestaw jest pętla w pętlę. Gdzie jest ta bzdura, o której piszesz?
Co ma główna do przyponu. Jak w klasyku założysz 0,12 na 0,14 to się nie skręci. Za to 0,12 na 0,20 już tak

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 436
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zasady dobierania grubości przyponu do żyłki głównej
« Odpowiedź #21 dnia: 25.01.2019, 13:31 »
Ja zawsze stosuję krętliki ;) :beer:
I nie mam skondonionych przyponów ;)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zasady dobierania grubości przyponu do żyłki głównej
« Odpowiedź #22 dnia: 25.01.2019, 13:47 »
Macie racje. Nie napisał czemu sie skręca... w nurcie jak płynie sama sie nie skręca - to bzdura .
Skręca ca sie podczas zwijania , polecam obserwacje jak zwijacie zestawy pod prąd . Tam doskonale widać jak wiruje hak z czerwonymi lub białymi.
Maciek

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Zasady dobierania grubości przyponu do żyłki głównej
« Odpowiedź #23 dnia: 25.01.2019, 15:58 »



Bzdura !!!

Skręcanie przyponu w połowach rzecznych powoduje kręcenie sie przynety na haku podczas ściagania zestawu pod prąd. Zwłaszcza gdy łowimy na czerwone lub kilka białych.
Polecam próby ściągania zestawu pod prąd z gołym hakiem ... problem znika gdy zastosujemy mikro krętlik ale nie w 100 procentach.

Myślę, że nie jest dobrze stosować bardzo kategorycznych negatywnych ocen dotyczących wypowiedzi innych. :(

Przypadki skręceń przyponów o których pisałem zdarzały mi się podczas zawodów na wolno płynącym kanale. W wodzie tej czasem  kiepsko biorą ryby i jeśli tak jest, to ja łowię bardzo delikatnie. Łowione są wtedy te małe.
Stosuję w takich przypadkach  5,5 m bat z delikatnym zestawem, najczęściej w okolicach 1 g, raczej poniżej. Łowię na spływający zestaw z przynętą tuż nad dnem lub wleczoną po dnie z nisko położoną śrucinką sygnalizacyjną, bez krętlika z ewentualnym krótkim przytrzymaniem na końcu. Najczęściej na jedną pinkę lub białego. O trafności wyboru takiej taktyki bardzo utwierdzają mnie osiągane wyniki. :)

Mam wątpliwości czy krętlik by pomógł. Nie ściągałem też zestawu pod prąd.

Nie pamiętam jednak precyzyjnie szczegółów w jakich to zjawisko skręcania zachodziło. :(
W każdym razie żyłka główna nie była grubsza niż 0,12, a przypon 0,08. Fakty skręcania się przyponu tak, że trzeba było go wymieniać bardzo mnie dziwił i nie potrafiłem sobie wytłumaczyć co jest tego przyczyną. I dzisiaj też nie bardzo rozumiem. :(

Jak kiedyś będę nad tą wodą, to zwrócę na opisany przypadek uwagę. :)
Marian

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Zasady dobierania grubości przyponu do żyłki głównej
« Odpowiedź #24 dnia: 25.01.2019, 16:00 »
Jak już wspomniano jest spor czynników wpływających na dobór Ø przyponu. Średnica żyłki głównej nie jest tu najważniejszym wyznacznikiem.

Dla mnie ważniejsze przy doborze jest:
- Gatunek wielkość ryb, jakich się spodziewam.
- Żerowanie słabe Ø w dół pewne Ø w górę.
- Warunki w łowisku (zaczepy itp.)
-Sposób łowienia szybkościowo w górę, gdy mogę sobie pozwolić na zabawę to w dół.
- Rodzaj haczyka

Pomijam kwestie wody stojącej i płynącej, na obu dobieram tak jak powyżej. W tym przypadku przez wielu pomijany istotny jest rodzaj żyłki. Na wody stojące wiąże przypony na żyłkach miękkich na rzeki i tam, gdzie ryzyko przetarcia wiąże natomiast haczyki na żyłkach sztywniejszych. Slider nie wyklucza pajęczyny, lekki waggler nie wyklucza żyłki grubszej, gdy zajdzie taka konieczność. Chyba to tyle o ile czegoś nie pominąłem.

Offline Moryc

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków/Skarżysko
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zasady dobierania grubości przyponu do żyłki głównej
« Odpowiedź #25 dnia: 25.01.2019, 17:03 »
Heh, nauki dziadziunia zawsze się trzymałem i żyłkę przyponowa o dwa rozmiary cieńszą miałem :)
Generalnie jeśli przyponówkę mam tej samej firmy to faktycznie 0,2mm jeśli firma rożna to 0,4