Autor Wątek: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody  (Przeczytany 16018 razy)

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« dnia: 11.07.2017, 11:27 »
Pora bym ja także o coś zapytał ;)
Na forum mamy doświadczonych karpiarzy, łowców innych sporych ryb spokojnego żeru.
Pytanie głównie do Was, tak sądzę w każdym razie.

Na łowisku, gdzie teraz urzęduję są ładne ryby. Mam na myśli karpie dwucyfrówki jak i amury. Największy karpiszon w tym roku miał ok 17,5kg, kilka złowiono już większych, w latach ubiegłych. Amury są również, w tym grubo ponad 1m długości. Te padają łupem rzadziej niż karpie, nie wiem jednak czy dlatego, że jest ich mniej, czy są rybami "trudniejszymi".
Co do łowiska.
Woda mętna przez większą część roku. Wiosną, gdy czyściejsza, sprawdzały się na metodzie przynęty mniej intensywne, kolorowe. Aktualnie gnije w wodzie pokaźna ilość szczątków roślinnych, łowisko głębokie nie jest, więc wiadomo jaka może być woda ;) Gdy woda się nagrzała ryby reagują na bardzo intensywne przynęty, głównie na "śmierdziele". Takie przynajmniej mam uwagi jeśli chodzi o metodę.
Głębokość na większości łowiska to 1-1,5m, jednakże pod wyspą, gdzie karpiarze lokują swoje zestawy, jest głębiej i może tam być 2-2,5m w niektórych miejscach.

O co biega? Potrzebuję konkretny zestaw kilku sprawdzonych przynęt. Mam na myśli głównie takie 18-20mm. Będę je stosował z bardzo dużą metodą ESP tudzież Avid. Zarówno feederem jak i karpiówką.
Odnośnie sprzętu i zestawu, to może nie ma co rozwijać tematu. Powiedzmy, że w tym aspekcie jestem przygotowany. Po pewnym czasie pewnie zauważę potrzebe niewielkich poprawek.

O ile w temacie przynęt metodowych mam pewne rozeznanie, to w przypadku większych kulek, już nie bardzo. Nie wiem co warto kupić, co się sprawdza, co często zakładacie na nieznanej wodzie.
Przy metodzie można wziąć zestaw startowy, czyli np pikantną kiełbasę, ananasowe dumble, tutti frutti, ringersy czekolada.
A co właśnie z dużymi przynętami ?

Bardziej doświadczeni na tej wodzie wędkarze stosują przynęty różnej maści. Zarówno śmierdziele, jak i "słodziaki", pop-upy i tonące, mniej i bardziej kolorowe. Rozbieżność spora, bo na każdą z tych przynęt mięli jakieś efekty. Nie mam więc punktu zaczepienia.
Jak łowią inni? Głównie z rzutu. Trzeba machnąć dobrze ponad 50m. Z tym sobie akurat poradzę.
Mało kto stosuje PVA, bo źle to leci. Królują więc różnej maści ciężarki, stosowny przyponik i kulka. Nęcenie z reguły pojedynczymi kulkami za pomocą rury wyrzutowej. Kilku bardziej zamożnych dysponuje modelami sterowanymi i wywożą zestawy oraz towar. Nie zauważam jednak z ich strony lepszych efektów.

Czemu więc metoda? Ano temu, że chyba nikt na tej wodzie nie łowi w ten sposób. Skuteczność jest naprawdę znakomita jeśli chodzi o ryby mniejsze i średnie. Dlatego uważam, że na te większe ryby również warto spróbować. Oprócz przynęty podaję również towar, nie będzie to przypadkowe i rozbieżne nęcenie jak rurą, ani też kupki grubych kulek wywalone łódką.
Potrzebuję jednak grubej przynęty na takie łowienie, bo posiadane przeze mnie przynęty 14- 15mm to jeszcze nie jest to. Bywa, że szarpią mi to leszczyki, drobne karpie.
Wędkarze łowiący "grubo", nie mają takich problemów, więc to chyba ten kierunek ;)
Czesiek

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 867
  • Reputacja: 392
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #1 dnia: 11.07.2017, 12:02 »
Jesli chcesz typowe karpiowe kulki to radzę najpierw się zorientować która firma sama produkuje kulki a która tylko przepakowuje ;)
Ja mogę polecić firme bait-zone, GLM robi robotę. Do podajnika esp 20mm wchodzi na styk.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #2 dnia: 11.07.2017, 12:06 »
Jesli chcesz typowe karpiowe kulki to radzę najpierw się zorientować która firma sama produkuje kulki a która tylko przepakowuje ;)
Ja mogę polecić firme bait-zone, GLM robi robotę. Do podajnika esp 20mm wchodzi na styk.



A co za różnica?

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 867
  • Reputacja: 392
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #3 dnia: 11.07.2017, 12:20 »
Niby żadna, jak ktoś woli kupować kulki które kosztują przy zamówieniu tony 1,2 euro za kilogram  a w Polsce "firmy" sprzedają po 30-40 zł za kilogram to jego sprawa. Ja wolę wspierać tych co faktycznie sami produkują kulki i wiem, że jest to konkretna kulka bez ściemy.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 166
  • Reputacja: 892
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #4 dnia: 11.07.2017, 12:22 »
Pora bym ja także o coś zapytał ;)
Na forum mamy doświadczonych karpiarzy, łowców innych sporych ryb spokojnego żeru.
Pytanie głównie do Was, tak sądzę w każdym razie.

Na łowisku, gdzie teraz urzęduję są ładne ryby. Mam na myśli karpie dwucyfrówki jak i amury. Największy karpiszon w tym roku miał ok 17,5kg, kilka złowiono już większych, w latach ubiegłych. Amury są również, w tym grubo ponad 1m długości. Te padają łupem rzadziej niż karpie, nie wiem jednak czy dlatego, że jest ich mniej, czy są rybami "trudniejszymi".
Co do łowiska.
Woda mętna przez większą część roku. Wiosną, gdy czyściejsza, sprawdzały się na metodzie przynęty mniej intensywne, kolorowe. Aktualnie gnije w wodzie pokaźna ilość szczątków roślinnych, łowisko głębokie nie jest, więc wiadomo jaka może być woda ;) Gdy woda się nagrzała ryby reagują na bardzo intensywne przynęty, głównie na "śmierdziele". Takie przynajmniej mam uwagi jeśli chodzi o metodę.
Głębokość na większości łowiska to 1-1,5m, jednakże pod wyspą, gdzie karpiarze lokują swoje zestawy, jest głębiej i może tam być 2-2,5m w niektórych miejscach.

O co biega? Potrzebuję konkretny zestaw kilku sprawdzonych przynęt. Mam na myśli głównie takie 18-20mm. Będę je stosował z bardzo dużą metodą ESP tudzież Avid. Zarówno feederem jak i karpiówką.
Odnośnie sprzętu i zestawu, to może nie ma co rozwijać tematu. Powiedzmy, że w tym aspekcie jestem przygotowany. Po pewnym czasie pewnie zauważę potrzebe niewielkich poprawek.

O ile w temacie przynęt metodowych mam pewne rozeznanie, to w przypadku większych kulek, już nie bardzo. Nie wiem co warto kupić, co się sprawdza, co często zakładacie na nieznanej wodzie.
Przy metodzie można wziąć zestaw startowy, czyli np pikantną kiełbasę, ananasowe dumble, tutti frutti, ringersy czekolada.
A co właśnie z dużymi przynętami ?

Bardziej doświadczeni na tej wodzie wędkarze stosują przynęty różnej maści. Zarówno śmierdziele, jak i "słodziaki", pop-upy i tonące, mniej i bardziej kolorowe. Rozbieżność spora, bo na każdą z tych przynęt mięli jakieś efekty. Nie mam więc punktu zaczepienia.
Jak łowią inni? Głównie z rzutu. Trzeba machnąć dobrze ponad 50m. Z tym sobie akurat poradzę.
Mało kto stosuje PVA, bo źle to leci. Królują więc różnej maści ciężarki, stosowny przyponik i kulka. Nęcenie z reguły pojedynczymi kulkami za pomocą rury wyrzutowej. Kilku bardziej zamożnych dysponuje modelami sterowanymi i wywożą zestawy oraz towar. Nie zauważam jednak z ich strony lepszych efektów.

Czemu więc metoda? Ano temu, że chyba nikt na tej wodzie nie łowi w ten sposób. Skuteczność jest naprawdę znakomita jeśli chodzi o ryby mniejsze i średnie. Dlatego uważam, że na te większe ryby również warto spróbować. Oprócz przynęty podaję również towar, nie będzie to przypadkowe i rozbieżne nęcenie jak rurą, ani też kupki grubych kulek wywalone łódką.
Potrzebuję jednak grubej przynęty na takie łowienie, bo posiadane przeze mnie przynęty 14- 15mm to jeszcze nie jest to. Bywa, że szarpią mi to leszczyki, drobne karpie.
Wędkarze łowiący "grubo", nie mają takich problemów, więc to chyba ten kierunek ;)

Ciekawa woda ..... hm nikt nie łowi na metode - miodzio - możesz mieć niezłe wyniki !!! jak wpadniesz tam z metodą XXL
Co ja moge ci powiedzieć - hm... sprawa jest prosta wydasz kilka stówek - przerzucisz kilkadziesiąt przynet i sam sie dowiesz na co biorą...
Tak jak piszesz " zestaw startowy, czyli np pikantną kiełbasę, ananasowe dumble, tutti frutti, ringersy czekolada" - w niektórych wodach nawet ci nie piknie na to.... a w niektórych pięknie połowisz.
Ja uznaje szkołę sam nie sprawdzisz nie dowiesz się.... w sezonie przez me ręce przechodzi towaru sporo..... i może na palcach jednej ręki coś łowi - i to tak w konkretnej wodzie....
Co do dużych wystarczy detal chemiczny w przynecie - i juz jej nie zassa to cwane bestie!
Nie słucham rad i nie patrze na innych robie swoje ... wiem że mi trudniej , ale nie jest łatwo skazywać i pokazywać..... dziś biorą na to jutro na to .. ba w ciągu pół godziny może być zmiana....
Maciek

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #5 dnia: 11.07.2017, 12:27 »
Niby żadna, jak ktoś woli kupować kulki które kosztują przy zamówieniu tony 1,2 euro za kilogram  a w Polsce "firmy" sprzedają po 30-40 zł za kilogram to jego sprawa. Ja wolę wspierać tych co faktycznie sami produkują kulki i wiem, że jest to konkretna kulka bez ściemy.



Uwierz mi, źe wiele firm sprowadza bardzo dobrej jakości kulasy za normalną kase. Oczywiście masz trochę racji, pewnie drugie tyle ściemnia jak mówisz. Co do wspierania, to mi się marzą polskie kulasy kulane w kraju.

Offline Sebek Francja

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 231
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bez wędki czuję się jak nie facet
    • Wędkarstwo Francuskie
  • Lokalizacja: Reims
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #6 dnia: 11.07.2017, 13:14 »
Z ręką  na sercu mogę  polecić  kulki Hot Demon.
Może  nie są  najtańsze ale dla mnie jest to numer 1.


Offline Deftones

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 715
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15mm wzwyż do dużej metody.
« Odpowiedź #7 dnia: 11.07.2017, 13:17 »
Miałem podobny problem gdy łowiłem dużą metodą. Po analizie poprzedniego sezonu najlepiej na duże karpie sprawdził mi się duży orzech tygrysi. Na włos zakładam dużego orzecha tygrysiego i stopuje go dużą sztuczną kukurydzą pływającą z ESP. Orzechy wybieram takie większe ok 15-20 mm. Taki zestaw w tamtym roku dał mi karpia 15 kg i kilka powyżej 10kg. Brań jest dużo mniej ale jak coś weźmie to prawie pewne że konkret. Do dużej formy ESP wkładałem nawet dwa duże orzechy i kukurydzę i było ok. Przed zarzuceniem nakłuwam orzech w kilku miejscach igłą aby uwalniał aromat i to mi się sprawdza. Przewaliłem kilka rodzajów kulek DB, Solara, Nash i taka kombinacja sprawdziła mi się najbardziej. Na moim łowisku nikt nie łowił wcześniej na orzechy ani nie nęcił nimi a wyniki są bardziej niż zadowalające. Pisze o tym ponieważ słyszałem wcześniej że orzech tygrysi bez wcześniejszego przyzwyczajenia karpia nie sprawdza się.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #8 dnia: 11.07.2017, 13:59 »
Czy przy nastawianiu się metodą na te większe sztuki też dajecie normalny miks do podajnika?
Mam wrażenie, że jak już szarańcza się zleci do miksu w wodzie, to wydziobują wszystko i potem próżno na branie czekać.
U mnie jest tak, że zawsze największe sztuki łowię na początku, potem już tylko małe i średniaki w zanęconym miejscu chodzą. Jak chcę coś większego, to muszę w inne miejsce rzucić.
(To wszystko na komercji i jest to obserwacja z zaledwie 5-6 zasiadek, więc mogę gadać głupoty).
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Deftones

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 715
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #9 dnia: 11.07.2017, 14:11 »
Mi się najlepiej sprawdza Sonubaits 50:50 Natural. Trochę ją przemaczam aby była mocno klejąca i dodaje do niej tak w stosunku 30:70 Sonubaits Super Carp Mix która także jest bardziej klejąca. Ma w sobie sporo kawałków ziaren i grubszych frakcji.
No i nie dodają pelletu do miksu tylko samą zanętę bo jak w miksie był pellet to odnosiłem wrażenie że dużo małych ryb się kręciło wokół podajnika i trafiały się brania maluchów.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #10 dnia: 11.07.2017, 14:58 »
Polecam Metodę z siatkami PVA i większymi przynętami. Tam możesz dać różne rzeczy, zależne od wody i jej  przejrzystości. Przede wszystkim jednak przygotuj się na kupno innych przynęt niż do normalnej Metody. Wymiary dumbellsów czy kulek 10 i 12 mm to zbyt mało tutaj. Trzeba konkretów. O ile  wędkując Metodą z mniejszymi podajnikami i mając przyłowy większych ryb powinniśmy sobie zdawać sprawę, że brania są, ponieważ ryba zasysa zawartość podajnika, z przynętą przy okazji, to tutaj trzeba już bazować na bardziej świadomym pobieraniu pokarmu przez dużą rybę. Musi to być spore, mieć ciekawe kolory, zapachy...

Przynęty - wato mieć waftersy, i to nie jakieś Ringersy tylko, czyli małe rzeczy, ale spore - takie jak ma Sticky chociażby. Kolory - żółty, pomarańczowy, oraz brązowy.

Kulki - tutaj rozmiar 15 mm jest uniwersalny, dobrze się nim donęca, i można wybrać coś 'rybnego' lub owocowego. Jakiś mniejszy pop- up do tego jest jak znalazł. Nie kupuj za dużo, bo nie będziesz wiedział co stosować :)

Kukurydza sztuczna. To jest bardzo skuteczny zestaw, od karpia i leszcza po amura. Dwa pływające ziarna i jedno czosnkowe z Cukka, lub jedno sztuczne i dwa z Cukka (te sztuczne koniecznie aromatyzowane w dipie), to bardzo uniwersalna przynęta.

Pellety. Tutaj polecam oczywiście konkret - pikantną kiełbasę, ale też i jakieś wersje typu green ghost, czy też halibut, odpowiednio doprawiany samemu.

Jeżeli chodzi o rozmiar, odradzam kulki 20 mm, przynajmniej mi w Metodzie sprawiają sporo problemu z racji wielkosci Trzeba do nich sporego haka, dużej odległości na włosie, co koliduje z Metodą. O wiele lepiej jest dać na przykład pellet 14 mm i połówkę kulki 15 mm. Przynęta tez może być spora, ale hak ma o wiele lepsze właściwości zacinające. 

Lucjan

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 342
  • Reputacja: 795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #11 dnia: 11.07.2017, 15:54 »
Popieram słowa Lucjana. Nie lubię łowić na duże kulki/haki, ale jak zwykle są gusta i bezguścia :P. Metoda + pva to jest mistrzostwo jeśli chodzi o dalsze rzuty i głęboką wodę (efekt uderzenia o wodę i później długiego opadania na dno) . Na mojej ostatniej (opisanej w innym poście) zasiadce z karpiówkami, na każdym zestawie miałem podajnik do metody, ale w trzech wariantach:
1. Podajnik z siatką pva (mieszanka pelletów)- polane boosterem,
2. Podajnik z namoczonym mixem pelletów,
3. Podajnik z zanętą.
Ich skuteczność układała się tak jak wyżej, co w przypadku siatki pva, zaowocowało karpiem 14,5kg (przynętą był dumbells tutti frutti 10mm drennan)! Największe miałem pellety 12mm, a tak ogólnie to stosuję max 16-18mm.

Wiem, że nawet na TYM forum są sympatycy stosowania kulek-pingpongów, ale w łowiskach, w których nie ma wielkiej presji drobnicy (szczególnie leszcza i krąpia) nie widzę takiej potrzeby.
A co do firm, to nie będę się wypowiadał, bo zbyt długo pauzowałem w karpiowaniu. Najlepsze są pewnie "hand made", ale kto teraz ma czas ??? :'(.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #12 dnia: 11.07.2017, 20:27 »
Póki co dzięki wszystkim za rady ;) Mam nadzieję, że jeszcze się czegoś ciekawego od Was dowiem.

Do dużego podajnika ładuję pelety 4, a nawet 6mm. Po dobrym nawilżeniu i pozostawieniu na ładnych parę godzin, mają taką konsystencję, że bez problemu nabijam podajnik.
Odnośnie dużych przynęt, to widzę taką konieczność, z uwagi na mniejsze ryby w łowisku. Łowiąc na pelet kiełbacha 14mm lub też oozinga 15mm mam szarpnięcia i pociągnięcia leszczy, ba, leszczaków. Czasem się taki wariat nawet zapnie na hak. Obserwowałem i podpytywałem łowiących w okolicy karpiarzy, stosują duże przynęty i takich problemów nie mają. Wiadomo, że kulkę 20mm, to może i karpik 2kg łyknąć, ale w tym momencie i tak jest to już jakaś selekcja.

Łowienie z PVA wchodzi w grę jak najbardziej, zwłaszcza, że można tam gruby towar naładować. Nie wiem jednak czy mój sprzęt i umiejętności pozwolą mi dorzucić na taką odległość, jak bym sobie tego życzył. Miejscowi twierdzą, że ciężko im dorzucić pod wyspę z PVA. Nie twierdzę, że się nie da, ale zapewne rzut będzie trudniejszy, bo kiełbaska ma słabą aerodynamikę. Podajnik jednak jest dość opływowy.
Czesiek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #13 dnia: 11.07.2017, 20:41 »
Wydaje mi się, że PVA na podajniku do metody zawsze dużo dalej poleci, niż karpiowy zestaw (o tej samej wadze) z torebką podczepioną do haka.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #14 dnia: 11.07.2017, 20:43 »
Wydaje się, że tak, zapewne masz rację. Muszę okiełznać tą diabelską sztukę kiełbasek PVA :P
Czesiek