Autor Wątek: Wiązarka do haczyków - prototyp  (Przeczytany 3259 razy)

Offline maximgtf

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Wiązarka do haczyków - prototyp
« dnia: 15.02.2020, 18:36 »
UWAGA PROTOTYP

- Dla prawo i leworęcznych (regulacja dostępna z każdej strony

- Zaczynasz jak chcesz, od pętelki lub od haczyka. Jeśli od haczyka to maksymalna długość przyponu to 160cm. Jeśli od pętelki to 100cm.

- Elementy ruchome w pełni regulowane z możliwością zablokowania w oczekiwanej pozycji

- Wiązarka osadzona na łożysku

- Uchwyt do szpulek z możliwością jej blokowania nakrętką.

- Pole magnetyczne na haczyki

- Piny do odmierzania długości przyponu można przekładać pomiędzy konkretnymi wartościami

- Minimalna długość przyponu to 10cm

- Automatyczne zaciąganie węzła przy cofnięciu elementu z wiązarką

- Skala na pręcie co 5cm, na boku otwory do przyponów co 5cm, skala na ślizgu co 10cm

Czy ktoś z Was byłby zainteresowany takim urządzeniem? To jest wersja robocza, zrobiłem dla siebie. Jestem w stanie dopracować i dopieścić żeby było bardziej estetyczne i lepiej wykończone.

Proszę o konstruktywną dyskusję.

Offline maximgtf

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wiązarka do haczyków - prototyp
« Odpowiedź #1 dnia: 15.02.2020, 18:37 »
c.d.

Offline Maruda

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 11
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wiązarka do haczyków - prototyp
« Odpowiedź #2 dnia: 15.02.2020, 19:02 »
Kozak projekt, propsy za pole magnetyczne ;D ;D :thumbup: :beer:

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 515
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wiązarka do haczyków - prototyp
« Odpowiedź #3 dnia: 15.02.2020, 19:47 »
Składaj CV do SpaceX :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wiązarka do haczyków - prototyp
« Odpowiedź #4 dnia: 15.02.2020, 19:54 »
Fajny projekt :thumbup:

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Wiązarka do haczyków - prototyp
« Odpowiedź #5 dnia: 15.02.2020, 20:40 »
Kiedy masowa produkcja :bravo:

Offline mintas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kuj-Pom
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Wiązarka do haczyków - prototyp
« Odpowiedź #6 dnia: 15.02.2020, 20:47 »
Bardzo fajny projekcik :)

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wiązarka do haczyków - prototyp
« Odpowiedź #7 dnia: 15.02.2020, 20:59 »
Konkurencja już jest, więc szykuje się brutalna wojna cenowa z korzyścią dla wędkarza ;)


Offline maximgtf

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wiązarka do haczyków - prototyp
« Odpowiedź #8 dnia: 15.02.2020, 20:59 »
Kiedy masowa produkcja :bravo:

Uwierz mi, że mam na to chęci. Wymaga to jeszcze paru stówek inwestycji żeby finalny produkt był odpowiednio przygotowany pod kątem bezpieczeństwa i wygody :-) myślę cały czas jak go zunifikować aby każdy wyszedł w 98% tak samo bo jednak to handmade i nie będzie w 100% identyczny jak poprzedni czy następny brat. Zmiany wizualne też rozważam. Mam go od 2-3 dni więc kotłuje się w głowie.

Ta machina ma 85cm długości co wielu może zniechęcać (gabaryt) ale miała być na maxa uniwersalna, a nie kompaktowa. Chodziło o to, żeby wiązać przypony 50-70cm "na raz" bez owijania na pół itd. Każdy kto wędkuje, zmienia metody połowu, a ta machina może z nim zostać czy będzie potrzebował 10cm przypony do metody czy 160 na klenie w rzeczce.

Przy 15-20 chętnych jestem w stanie ruszyć temat. Będę na targach w Poznaniu więc mogę wziąć do bagażnika :-)

Offline maximgtf

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wiązarka do haczyków - prototyp
« Odpowiedź #9 dnia: 15.02.2020, 21:18 »
Konkurencja już jest, więc szykuje się brutalna wojna cenowa z korzyścią dla wędkarza ;)

Widziałem to ale widziałem też, że u nas nie do kupienia. W niemczech widziałem po 55eur czyli ok 233pln. Bardzo fajne urządzenie ale w rękach nie miałem.

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Wiązarka do haczyków - prototyp
« Odpowiedź #10 dnia: 15.02.2020, 22:11 »
Ile byś :money: życzył za ramę bez wiązarki.

Offline MoniaK

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 20
Odp: Wiązarka do haczyków - prototyp
« Odpowiedź #11 dnia: 15.02.2020, 22:12 »
Bez tego urządzenia można to zrobić 5 razy szybciej.

Offline maximgtf

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wiązarka do haczyków - prototyp
« Odpowiedź #12 dnia: 15.02.2020, 22:52 »
Bez tego urządzenia można to zrobić 5 razy szybciej.

I tak, i nie. Każdy ma inną sytuację. Jeden kupi wiązarkę za 156 funtów, jeden wiązarkę za 30PLN i dorobi do niej cokolwiek aby było łatwiej. Jeden zrobi tylko kawałek deski z pinem do odmierzania długości, a haczyk zawiąże sam. Kwestia tego, jakie duże masz palce, ile masz dzieci którym trzeba poświęcić czasu, czy węzeł wykonany ręcznie wychodzi Ci tak idealny jak z tego patentu. Czy po 20 przyponach na tym urządzeniu kolejne 60 zrobisz w tym samym czasie co 20. Czy chcesz kupić dzisiaj haczyków na cały sezon i zawiązać w 2-3 wieczory przy piwku, a nie ręcznie przed każdym wyjazdem po 10 sztuk.. Przerabiałem wiele wersji i dla mnie ta jest dobra na dzień dzisiejszy. Nikogo jak wyżej widać do niej nie namawiam. Bardziej jaram się tym, że zrobiłem i działa ;-)

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wiązarka do haczyków - prototyp
« Odpowiedź #13 dnia: 16.02.2020, 07:08 »
@ maximgtf - mam pomysł aby gałki ustawiania stolików (tego stolika z wiązarką i tego z prętem aluminiowym) przenieść na górę stolików. Byłby lepszy dostęp do tych gałek. Wiąże się to ze zmianą wielkości stolika/stolików i umieszczeniem wiązarki (i pręta aluminiowego) nie w osi symetrii podstawy wiązarki. Aby była to wersja dla lewo- i praworęcznych, to w stolikach musiałby być dwie możliwości mocowania wiązarki i pręta (dwa otwory: dla lewo- i praworęcznego) albo możliwość obracania stolików o 180 stopni. Te obracane stoliki mogłyby mieć tylko po jednym otworze (na wiązarkę i pręt).

Nie wiem, czy potrzebna jest taka gałka (zaciskająca stolik w podstawie) w stoliku z wiązarką. Ten stolik może być ustawiany praktycznie na stałe (?).

Nie wiem też, jak (w tym konkretnie urządzeniu) w praktyce lepiej wychodzi zaciskanie węzła na haczyku: czy ciągnie się za żyłkę reszty przyponu (tą część do pętelki przyponu), czy lepiej ciągnąc za wiązarkę z haczykiem. Jeśli za wiązarkę to może dać sprężynę na wiązarce + gałkę (szkic na Twojej fotografii poniżej). Wtedy nie trzeba by było luzować od podstawy stolika z wiązarką, a potem znowu go ustawiać.

Może wygodniej byłoby mieć małą korbkę z tyłu wiązarki do obracania jej podczas wiązania węzła.

To takie tam moje luźne pomysły. Oczywiście niepoparte praktyką.
Fotki z bazgrołami poniżej.

Offline maximgtf

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wiązarka do haczyków - prototyp
« Odpowiedź #14 dnia: 16.02.2020, 13:52 »
Tadek - serdecznie dziękuję za poświęcony czas! Świetny umysł techniczny bo większość pomysłów jak najbardziej do zrobienia, mimo, że nie widziałeś urządzenia w akcji :thumbup: Postaram się wyjaśnić co i jak.

@ maximgtf - mam pomysł aby gałki ustawiania stolików (tego stolika z wiązarką i tego z prętem aluminiowym) przenieść na górę stolików. Byłby lepszy dostęp do tych gałek. Wiąże się to ze zmianą wielkości stolika/stolików i umieszczeniem wiązarki (i pręta aluminiowego) nie w osi symetrii podstawy wiązarki.
Tu masz rację bo pręt wyszedł mi zbyt blisko pokręteł. Myślałem, żeby pręt dać 2cm wyżej. Wtedy pręt na końcu miałby dużo mniejsze zagięcie.

Aby była to wersja dla lewo- i praworęcznych, to w stolikach musiałby być dwie możliwości mocowania wiązarki i pręta (dwa otwory: dla lewo- i praworęcznego) albo możliwość obracania stolików o 180 stopni. Te obracane stoliki mogłyby mieć tylko po jednym otworze (na wiązarkę i pręt).

Tu Cię zaskoczę, wystarczy obrócić całe urządzenie o 180 stopni i już jest dla lewego, znowu o 180 i jest dla prawego. Dlatego robiłem wszystko w osi. "Kolumna" z prętem ma osadzone dwie mufy do pokrętła - z lewej i prawej strony. Nie widać tego na zdjęciach. Wystarczy odkręcić pokrętło i przykręcić z drugiej strony.

Nie wiem, czy potrzebna jest taka gałka (zaciskająca stolik w podstawie) w stoliku z wiązarką. Ten stolik może być ustawiany praktycznie na stałe (?).
Ten stolik nie może być na stałę bo go się cofa w ostatniej fazie wiązania co powoduje wstępne automatyczne zaciśnięcie węzła. Pokrętło jest aby regulować docisk do podstawy i żeby ogólnie stolik nie wypadł z urządzenia (od dołu uniemożliwia to śruba zamkowa)

Nie wiem też, jak (w tym konkretnie urządzeniu) w praktyce lepiej wychodzi zaciskanie węzła na haczyku: czy ciągnie się za żyłkę reszty przyponu (tą część do pętelki przyponu), czy lepiej ciągnąc za wiązarkę z haczykiem. Jeśli za wiązarkę to może dać sprężynę na wiązarce + gałkę (szkic na Twojej fotografii poniżej). Wtedy nie trzeba by było luzować od podstawy stolika z wiązarką, a potem znowu go ustawiać.

Ciągniemy za stolik z wiązarką do tyłu, następuje wstępne automatyczne zaciśnięcie. Pomysł ze sprężyną jest dobry ale nie w miejscu gdzie narysowałeś bo tam jest wszystko na stałę. Wiązarka jest osadzona na łożysku i super komfortowo się obraca. Łożysko wklejone w otwór. Sprężyna musiałaby być na dole między stolikiem a tą małą blokadą przed stolikiem. Jednocześnie wszystko musiałoby być idealnie wyszlifowane żeby był dobry pośizg żeby to działało.. Pomysł przyszłościowy!

Może wygodniej byłoby mieć małą korbkę z tyłu wiązarki do obracania jej podczas wiązania węzła.

Jest w planach ale jeszcze pomysłu na nią brak! :D

Do 100% wersji prawo i lewo ręcznej muszę piny po boku nawiercić z drugiej strony, bo na dzień dzisiejszy są tylko z jednej strony. Te do odmierzania równych przyponów kiedy zaczynasz wiązanie od haczyka.