Autor Wątek: Ułamana sztyca podbieraka, wykrojniki do mielonki, Dr Spinn  (Przeczytany 2281 razy)

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 809
  • Reputacja: 307
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
W ferworze walki z nudą urlopową (na którą akurat nie narzekam), postanowiłem spożytkować jakieś wolne chwile na sprzęt wędkarski.
Jak już wcześniej (w innym dziale) wspominałem, pękła mi końcówka podbieraka, na łączeniu sztycy z głowicą. Stwierdziłem, że nie ma sensu obcinać końcówki, wystarczy ją odpowiednio wzmocnić. I tak na warsztat poszła najzwyklejsza w świecie strzykawka w rozmiarze 10 ml.



Strzykawka skrócona do długości 5 cm, tłoczysko pozostawione w środku i dodatkowo sklejone klejem cyjanoakrylowym.
Koniec sztycy oczyściłem z resztek starego kleju, wnętrze lekko poddałem celowym zarysowaniom. To samo zrobiłem ze strzykawką. Całość odtłuszczona.



Oba elementy pokryte cienką warstwą dwuskładnikowego kleju epoksydowego. Wciśnięty walec ze strzykawki.



Na koniec sztycy, na odcinku, na który nasuwana jest głowica, nawinąłem grubą nić. Przed nawinięciem nałożyłem cienką warstwę kleju. Mocne zawinięcie nici spowodowało, że klej wypłynął.



Na jeszcze płynny klej nasunąłem głowicę, w której uprzednio zrobiłem kilka zarysowań, aby klej lepiej trzymał.



Po zastygnięciu kleju, nasunąłem dodatkowo rurkę termokurczliwą i taki oto finalny rezultat naprawy/modernizacji sztycy.




Drugim tematem, który postanowiłem zrealizować to wykrojniki do mielonki/chleba. Większe rozmiary strzykawek (50 ml, 100 ml) można śmiało wykorzystać do formowania wałeczków zanęty. Do wykonania takich wykrojników/foremek, trzeba obciąć dolną część strzykawki, na papierze ściernym, na płaskiej powierzchni dotrzeć końcówkę. Następnie zaostrzyć krawędź pod dość ostrym kątem. To ułatwi zastosowanie strzykawki jako wykrojnika. Kąt musi być naprawdę ostry, by bez większych oporów można było uzyskać pożądany efekt. W czasie używania "strzykawki" jako wykrojnika warto usunąć tłoczysko, by łatwiej przebiegło wykrawanie. Wykonałem próbę na mielonce strzykawką 10 ml - efekt bardziej niż zadowalający. Ładny, równy walec, bez zniekształceń, zmiany średnicy. W poniedziałek "pięćdziesiątka" przeszła chrzest bojowy nad wodą. Jako forma do wałków z zanęty sprawdza się znakomicie. Testował to mój syn.




Ostatnią rzeczą której realizacji podjąłem się, to własnoręcznie wykonany Dr Spinn. Przyświeca mi idea wykonania takiego "urządzenia" bez niepotrzebnego kupowania ciężarka, cięcia, piłowania, itp.
Pomysł jest w zasadzie prosty.
Miałem ciężarek 100g w kształcie rombu. Wykonałem z plasteliny jego dokładną kopię. Ta z kolei posłuży mi do zatopienia jej w gipsie, przez co uzyskam formę odlewniczą. Mając taki zestaw będę miał gotowego Dr Spinna o wadze ca. 100 gr. Tak samo będę chciał uzyskać asortyment z gramaturą 60 i 30 gr. Póki co dziś wykonałem model i w ramach nadmiaru gipsu, który teraz używam podczas odświeżania mieszkania, będę wykonywał matrycę do odlewu.



Ciąg dalszy relacji z postępu prac przy realizacji Spinn-a wkrótce :)
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Ułamana sztyca podbieraka, wykrojniki do mielonki, Dr Spinn
« Odpowiedź #1 dnia: 05.05.2020, 20:37 »
Naprawa sztycy zgrabna, dobry pomysł z wykorzystaniem strzykawki :thumbup:

W wykrojnikach można nawiercić cieniutkim wiertłem 4 otworki, w tłoku. Powietrze będzie miało gdzie uciec, a na kształt wałeczka to nie wpłynie.

Z formą gipsową uważaj. Podobno przy wylewaniu ołowiu bardzo lubią pękać. Szkoda, żebyś się narobił na darmo.

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ułamana sztyca podbieraka, wykrojniki do mielonki, Dr Spinn
« Odpowiedź #2 dnia: 05.05.2020, 20:43 »
Brawo Marcin Szczególnie ze sztycą fajny pomysł

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ułamana sztyca podbieraka, wykrojniki do mielonki, Dr Spinn
« Odpowiedź #3 dnia: 05.05.2020, 21:18 »
Świetny pomysł na naprawą sztycy :bravo:
Jak zawsze Mateusza uwagi są bezcenne :thumbup: pozwolę i ja sobie z nich skorzystać.
 
Robert

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 809
  • Reputacja: 307
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ułamana sztyca podbieraka, wykrojniki do mielonki, Dr Spinn
« Odpowiedź #4 dnia: 05.05.2020, 21:50 »
(...)
Z formą gipsową uważaj. Podobno przy wylewaniu ołowiu bardzo lubią pękać. Szkoda, żebyś się narobił na darmo.
A dziękuję za ten sygnał. Wezmę to pod uwagę. Nawet przyszła mi teraz do głowy pewna myśl, a mianowicie "zbrojenie" tej formy siatką budowlaną, na której kładzie się klej i tynk. Może być to swego rodzaju wzmocnienie/zbrojenie. A do odważnych świat należy :)
Poza tym, jak mawiał mój św.p. Tato: Masz głowę i $%uj to kombinuj.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Ułamana sztyca podbieraka, wykrojniki do mielonki, Dr Spinn
« Odpowiedź #5 dnia: 05.05.2020, 22:00 »
O ile wiem, to jeśli udałoby Ci się zrobić formę otwartą (ale przy tym kształcie może być to trudne), to może nie strzeli. Porowatość materiału to przeszkadza. Możesz też spróbować przed odlewem rozgrzać formę w piekarniku. Jak dojedziesz do 250 stopni, to do temperatury płynnego ołowiu już nie zabraknie wiele ;)

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 279
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ułamana sztyca podbieraka, wykrojniki do mielonki, Dr Spinn
« Odpowiedź #6 dnia: 05.05.2020, 22:05 »

Z formą gipsową uważaj. Podobno przy wylewaniu ołowiu bardzo lubią pękać. Szkoda, żebyś się narobił na darmo.

A tam, dobry gips i można wylewać kilkadziesiąt sztuk z jednej formy.

Tomek

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Ułamana sztyca podbieraka, wykrojniki do mielonki, Dr Spinn
« Odpowiedź #7 dnia: 05.05.2020, 22:21 »
A jakiego gipsu używasz? Bo sam mam kilka rzeczy do odlania, i materiał na pewne formy warto znać.

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 279
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ułamana sztyca podbieraka, wykrojniki do mielonki, Dr Spinn
« Odpowiedź #8 dnia: 05.05.2020, 22:27 »
Teraz już nie używam, to zdjęcie sprzed około 10 lat chyba, teraz mam formy aluminiowe, ale używałem zwykłego gipsu takiego do łatania ubytków, nie gładzi szpachlowej która jest miękka. Na tych gipsowych odlałem kilkaset sztuk, sobie i kumplom. Pewnie jeszcze gdzieś w piwnicy się walaja do tej pory. Przy delikatnym obchodzeniu się z nimi na prawdę da się odlać wiele ciężarków.
Tomek