Autor Wątek: Czy jest może na forum inspektor budowlany?  (Przeczytany 2013 razy)

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 492
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Czy jest może na forum inspektor budowlany?
« dnia: 06.10.2018, 02:57 »
Jak na złość, nie znam nikogo wykonującego zawód inspektora budowlanego, a potrzebuję pilnej porady. W związku z tym piszę tutaj i mam nadzieję, że się ktoś "ujawni" i poratuje mnie swoją wiedzą ;)
Kuba

Offline Kereloth

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 955
  • Reputacja: 88
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Brodnica
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy jest może na forum inspektor budowlany?
« Odpowiedź #1 dnia: 06.10.2018, 05:32 »
Jakbyś dopisał z jakiej specjalności ma być ten inspektor, to było by łatwiej pomóc. " Budowlanka" to dosyć obszerna branża.

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 492
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Czy jest może na forum inspektor budowlany?
« Odpowiedź #2 dnia: 06.10.2018, 17:27 »
Sam nie wiem, nie znam się na budowlance nic a nic.
W takim razie opiszę sytuację - szukając mieszkania znalazłem fajne do remontu w bardzo starej kamienicy. Niestety okazało się że właścicielka ładnych kilka lat temu nielegalnie przebiła strop i zrobiła sobie zejście do piwnicy którą przerobiła na pokój (doprowadziła rury do kaloryfera idt), a drzwi piwniczne zamurowała. Ktoś ją podkablował i nadzór budowlany dobrał się jej do d..py.  Oczywiście zrobiła to bez projektu. I tu moje pytania - czy jest szansa żeby nadzór budowlany dopuścił to pomieszczenie jako mieszkalne? A jeśli tak, to jaka jest procedura? Jakieś ekspertyzy są potrzebne? Wyliczenia wytrzymałości stropu? Projekt? No i oczywiście jakie są koszty i czas?
Z góry dziękuję za pomoc.
Kuba

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy jest może na forum inspektor budowlany?
« Odpowiedź #3 dnia: 06.10.2018, 18:20 »
Sam nie wiem, nie znam się na budowlance nic a nic.
W takim razie opiszę sytuację - szukając mieszkania znalazłem fajne do remontu w bardzo starej kamienicy. Niestety okazało się że właścicielka ładnych kilka lat temu nielegalnie przebiła strop i zrobiła sobie zejście do piwnicy którą przerobiła na pokój (doprowadziła rury do kaloryfera idt), a drzwi piwniczne zamurowała. Ktoś ją podkablował i nadzór budowlany dobrał się jej do d..py.  Oczywiście zrobiła to bez projektu. I tu moje pytania - czy jest szansa żeby nadzór budowlany dopuścił to pomieszczenie jako mieszkalne? A jeśli tak, to jaka jest procedura? Jakieś ekspertyzy są potrzebne? Wyliczenia wytrzymałości stropu? Projekt? No i oczywiście jakie są koszty i czas?
Z góry dziękuję za pomoc.

Jeżeli strop lub ściany nośne to projekt, odbiór, oddanie do użytkowania i kara za samowolkę. W ustawie Prawo budowlane znajdziesz regulacje w tym temacie. Legalizacja trwale związanego z gruntem garażu po abolicji na samowolki wynosiła 25 patoli. Nie wiem, jak jest teraz.

Po legalizacji jak najbardziej jest możliwość uzyskania zaświadczenia, że lokal spełnia wymogi samodzielnego lokalu mieszkalnego pod warunkiem, że spełnia wymogi związane z zamieszkiwaniem stałym ludzi, co wynika z rozporządzenia stanowiącego akt wykonawczy do ustawy. I teraz wchodzimy w temat charakteru dodatkowo uzyskanego pomieszczenia, czy to pokój, skrytka, piwnica... Ja bym tego nie opisał jako pokój, bo pewnie nie spełnia wymogów związanych z doświetleniem i wysokością.

Problem, o którym nie piszesz albo o nim nie wiesz, to zgodność udziałów po przebudowie. Zakładam, że to budynek wspólnotowy.

A zniesienie udziałów i ustanowienie ich na nowo to droga przez mękę, z uwagi na współwłaścicieli i nieuregulowane stany prawne (vide: postępowanie spadkowe). Z mojej praktyki wynika, że w 99 % kończy się taki temat postępowaniem sądowym. Ale to też zależy od umiejętności zarządcy wspólnoty.

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy jest może na forum inspektor budowlany?
« Odpowiedź #4 dnia: 06.10.2018, 18:26 »
Sorki, nie doczytałem. Lokal pewnie jest już wyodrębniony jako nieruchomość lokalowa. Czy piwnica zaadaptowana na pokój stanowi pomieszczenie przynależne do lokalu?

Swoją drogą - nie ma to jak życzliwy sąsiad  :facepalm:

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 492
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Czy jest może na forum inspektor budowlany?
« Odpowiedź #5 dnia: 06.10.2018, 19:51 »
Wielkie dzięki za odzew.
Pomieszczenie jest przynależne do lokalu i w KW jest wyszczególnione jako piwnica. O pierepałkach z KW wspólnoty zostałem uświadomiony, i koszty znam.
Pomieszczenie jest wysokie, ogrzewane, jedynie co mnie niepokoi to malutkie okienko. I to może nie przejść? Sorki ale nie dociera do mnie język tych ustaw, takich jak prawo budowlane, czytam ale nie rozumiem..... :(
Czyli:
- legalizacja - 25 tys,
- kara ?? zł
- projekt ?? zł
-odbiór ?? zł
- oddanie do użytkowania???
- czas???
Czyli, jeśli decyzja była by na tak, to jak myślisz w jakiej kwocie by się ta sprawa zamknęła tak +/- ? I w jakim czasie?
Jeszcze raz dziękuję.
Kuba

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy jest może na forum inspektor budowlany?
« Odpowiedź #6 dnia: 06.10.2018, 21:02 »
Wielkie dzięki za odzew.
Pomieszczenie jest przynależne do lokalu i w KW jest wyszczególnione jako piwnica. O pierepałkach z KW wspólnoty zostałem uświadomiony, i koszty znam.
Pomieszczenie jest wysokie, ogrzewane, jedynie co mnie niepokoi to malutkie okienko. I to może nie przejść? Sorki ale nie dociera do mnie język tych ustaw, takich jak prawo budowlane, czytam ale nie rozumiem..... :(
Czyli:
- legalizacja - 25 tys,
- kara ?? zł
- projekt ?? zł
-odbiór ?? zł
- oddanie do użytkowania???
- czas???
Czyli, jeśli decyzja była by na tak, to jak myślisz w jakiej kwocie by się ta sprawa zamknęła tak +/- ? I w jakim czasie?
Jeszcze raz dziękuję.

Po pierwsze: Spokojnie. 25 koła podałem jako przykład.  :D
Po drugie: Nikt nikomu nie broni spania we własnej piwnicy. Nawet jeżeli jest tam kaloryfer. W suszarniach też są. ;)
Po trzecie: Przedstawiłeś tylko czubek lodowej góry. A może być zawarta uchwała, która zezwalała na dokonanie tych prac? To poniekąd rozwiązywałoby temat ze wspólnotą.
Po czwarte: Stroną jedynie decyzyjną w opisywanej sprawie jest Starostwo Powiatowe, które otacza swymi orlimi skrzydłami Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Po piąte: Na Twoim miejscu, po prostu, poszedłbym do PINB-u i przedstawił problem. Uwierz, najprostsze rozwiązania są najlepsze, a urzędnicy też ludzie, którzy chcą pomóc nie-cwaniakom. Przy czym umówiłbym się z jakimś kierasem na rozmowę, najlepiej protokołowaną zgodnie z KPA. Bo jednak obsrajdyzm tematów przez niższy szczebel nawet mnie rozp..   :facepalm:

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Czy jest może na forum inspektor budowlany?
« Odpowiedź #7 dnia: 06.10.2018, 22:30 »
Kalesiak dobrze Ci radzi :)
Nie jestem specjalistą od budowlanki (choć kiedyś miałem z nią więcej do czynienia), ale wydaję mi się, że w Twoim przypadku mamy do czynienia z przebudową, a nie remontem w sytuacji "przebicia"  stropu. Wymagało to pozwolenia, bo następuje zarówno zmiana parametrów użytkowych, jak i technicznych istniejącego budynku. Ważne byłoby też ustalenie daty popełnienia tej samowoli budowlanej. Do budynków przebudowanych przed 1995 r. stosuje się bowiem stare przepisy prawa budowlanego – legalizacja bez opłat.
O ile dobrze pamiętam to procedura wyglądała mnie więcej tak:
Musisz przedłożyć projekt budowlany ze wszystkimi zmianami + pewnie jakieś inne dokumenty :D Często też urzędnicy przewidują dodatkowe wymogi, aby doprowadzić  dom do stanu zgodnego z prawem. Potem opłata legalizacyjna. Jest takie równanie, z którego wynika ile masz zapłacić :P Opłata może zostać również w całości lub w części umorzona (też rozłożona na raty).
https://www.rp.pl/Nieruchomosci/308239893-Samowola-budowlana-oplata-legalizacyjna-moze-byc-nizsza.html

Co do opłaty to za rok mamy wybory ;) W polskim prawie budowlanym zmiany następują praktycznie co roku, więc nigdy nic nie wiadomo.
https://www.rp.pl/Budowa-i-remont/302099975-Samowola-ma-byc-latwiejsza-do-legalizacji.html

Istotna jest też wysokość tej piwnicy (min.2,5 m), bo nie każda może nadawać się na pokój. Do tego odpowiednia powierzchnia okien (muszą być) nie mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi, no i ocena warunków gruntowo-wodnych.

To tak naprawdę jest najłatwiejszy etap. Jak zauważył Kalesiak czeka Cię jeszcze droga przez mękę w postaci ustalenia udziału procentowego wszystkich właścicieli do części wspólnych oraz zlecenie przygotowania aktów notarialnych.
Ogólnie współczuję, bo tu trzeba dużego samozaparcia, kasy oraz czasu, aby zrealizować swój cel.

Offline Kereloth

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 955
  • Reputacja: 88
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Brodnica
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy jest może na forum inspektor budowlany?
« Odpowiedź #8 dnia: 06.10.2018, 22:35 »
Dodam jeszcze jedną ważna kwestię , która jeszcze nie została poruszona. Pisałeś, że mieszkanie jest w bardzo starej kamienicy - może ona być obiektem wpisanym do rejestru zabytków lub znajdować się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Jeżeli jeszcze nie kupiłeś tego mieszkania, to ja osobiście bym się w to nie pchał.

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy jest może na forum inspektor budowlany?
« Odpowiedź #9 dnia: 06.10.2018, 22:46 »
Dodam jeszcze jedną ważna kwestia, która jeszcze nie została poruszona. Pisałeś , że mieszkanie jest w bardzo starej kamienicy - może ona być obiektem wpisanym do rejestru zabytków lub znajdować się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Jeżeli jeszcze nie kupiłeś tego mieszkania to ja osobiście bym się w to nie pchał.

Joł! Leci ssaczek 😊 Absolutnie istotna kwestia. Można to rozbić na rejestr wojewódzki, ewidencję gminną, czy nawet położenie nieruchomości w strefie ochrony konserwatorskiej. Do tego zwróć uwagę, czy budynek nie znajduje się w strefie objętej rewitalizacją. Ja wiem, to strasznie brzmi dla kogoś, kto nie ma z tym do czynienia. Dlatego tym bardziej warto porozmawiać z decydentami. Spokojnie, powoli. A jak znam życie, to przy okazji znajdziesz parę argumentów do zbicia ceny.

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 492
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Czy jest może na forum inspektor budowlany?
« Odpowiedź #10 dnia: 07.10.2018, 11:37 »
Dzięki chłopaki, troszkę mi się to rozjaśniło :)
To jest wspólnota, i byłem u administratora, który dokładnie uświadomił jak droga mnie czeka ewentualnie przy zmianie KW dla 48 mieszkań + głosowanie mieszkańców (twierdzi, że da radę mi to załatwić pozytywnie).
Kamienica nie jest wpisana w rejestr zabytków, tylko znajduje się pod nadzorem konserwatora, tak więc wewnątrz można "zrobić wszystko" - to też info od wspólnoty.
Piwnica jest baaardzo wysoka, i duża około 20m ale okienko maleńkie, więc pewnie nie przejdzie, choć w mieszkaniach też na pewno nie jest zachowana proporcja okien do powierzchni podłogi.
Pierepałek administracyjnych się nie boję, bo mam zaprawioną "w boju" ŻONĘ ;), która jest baardzo zawziętą (w końcu zaciągnęła mnie przed ołtarz >:() i oblataną osóbką, tak więc prędzej czy później obgoni papierologię.
Mnie najbardziej, a raczej tylko i wyłącznie interesuje, to czy się da, ile będzie kosztować, i ile będzie to trwało. Mieszkanko jest bardzo fajne, zwłaszcza, że ma drugą, równie wielką piwnicę gdzie mógłbym pierwszy raz w życiu mieć "swój" kącik "do wszystkiego - chyba rozumiecie co to dla faceta/wędkarza znaczy? ;)
Dlatego też mam dwa wyjścia. Pierwsze - poczekać, aż właścicielka sama upora się z tym wszystkim, a ja kupię gotowe (i tu znowu czas, czas!!!). Ewentualnie samemu wziąć sobie to na garb, po wynegocjowaniu ceny ( i tu kasa - o ile można negocjować ???????????????).
Dla tego będę walczył :D  i spróbuję za radą kolegi kALesiak zacząć od rozmowy z jakimś kierownikiem w nadzorze budowlanym.
Jeszcze raz dzięki!
Kuba

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 424
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy jest może na forum inspektor budowlany?
« Odpowiedź #11 dnia: 07.10.2018, 11:48 »
Łysy, tylko załatw sobie na papierze, że już jak to wszystko ogarniesz, to ona Ci to sprzeda za XXX. Bo się narobisz, a ona potem stwierdzi, że teraz ma kupca, który da więcej ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 492
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Czy jest może na forum inspektor budowlany?
« Odpowiedź #12 dnia: 07.10.2018, 11:52 »
Cenna rada, ale już pomyślałem i rozmawiałem ze znajomym notariuszem, jak się prawnie zabezpieczyć.
Kuba

Offline S76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 57
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Czy jest może na forum inspektor budowlany?
« Odpowiedź #13 dnia: 09.10.2018, 13:14 »
Witam,
do warunków niezbędnych, wymienionych wcześniej wcześniej przez kolegów (wysokości i powierzchni okien), dodałbym jeszcze wentylację. Robiłem kilka lat wstecz adaptację garażu na pomieszczenie produkcyjne i były to 3 warunki konieczne.

W przypadku piwnicy w starej kamienicy dobrze by było dokonać rzetelnej oceny stanu izolacji przeciwwodnej / przeciwwilgociowej. Innymi słowy - czy nie będzie podciągania kapilarnego wilgoci z gruntu albo jeszcze gorzej - czy w pomieszczeniu nie będzie "wypychało" wody przy podwyższonym poziomie wód gruntowych. I jeszcze kolejna ważna rzecz - jeśli będzie ogrzewane jedno pomieszczenie w dużej piwnicy, konieczne będzie jego odizolowanie (wykonanie izolacji termicznej) od reszty pomieszczeń piwnicznych. W przeciwnym wypadku koszty ogrzewania tego pomieszczenia będą niewspółmiernie duże do jego kubatury.

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 492
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Czy jest może na forum inspektor budowlany?
« Odpowiedź #14 dnia: 09.10.2018, 15:04 »
Dzięki, uwzględnię wentylację podczas oględzin przez fachowca. Co do izolacji to wszystko jest ok. Piwnica nie ma styku z innymi pomieszczeniami, tylko z murami zewnętrznymi i korytarzem.
Kuba