Autor Wątek: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody  (Przeczytany 15994 razy)

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #30 dnia: 12.07.2017, 11:36 »
Właśnie - Sebula - przypomniałem sobie i w poniedziałek wysyłam do Ciebie i Czesia. Sorki ale mam taką sklerozę teraz, że szok :D

Hehehe zdarza się Mirek :P ... Napisz co potrzebujesz:

1) Dynamite Baits pellet Robin Red 8 i 12 mm;
2) Dynamite Baits pellet The Source 8 i 12 mm;
3) Dynamite Baits pellet Halibut 8 mm;
4) Seanger Anaconda pellet Krill & Robin Red 8 mm;
5) Starbaits Hot Demon - kulki 10 mm;
6) Sonubaits Mini Oozing Cheesy Garlic;
7) Bait-Tech Polony Dumbells  14x18;
8 ) Bag'em pellet Red Agressor 8 mm;
9) Profess kulki haczykowe: Halibut/Tuńczyk, Chilli/Czosnek, Monster Fruit - wszystkie 16/20 mm;
10) Barkley - kulki Morwa 8 mm.
Pozdrawiam Seba

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #31 dnia: 12.07.2017, 13:06 »
Ja chętnie coś zakupię i się z kimś podzielę/ powymieniam.
Skoro ciężko skomponować "zestaw podstawowy" dużych przynęt, to trzeba będzie testować ;)
Jak już pisałem interesują mnie od 15mm wzwyż, jest dużo małej i średniej ryby w łowisku, są ciągłe wskazania, ruchy, szarpania, to nie może tak być :P
Czesiek

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #32 dnia: 12.07.2017, 14:44 »
Niby żadna, jak ktoś woli kupować kulki które kosztują przy zamówieniu tony 1,2 euro za kilogram  a w Polsce "firmy" sprzedają po 30-40 zł za kilogram to jego sprawa. Ja wolę wspierać tych co faktycznie sami produkują kulki i wiem, że jest to konkretna kulka bez ściemy.



Uwierz mi, źe wiele firm sprowadza bardzo dobrej jakości kulasy za normalną kase. Oczywiście masz trochę racji, pewnie drugie tyle ściemnia jak mówisz. Co do wspierania, to mi się marzą polskie kulasy kulane w kraju.

Jędruś odezwij się. Mam namiar na kulaczy co sami robią kulki :-)
JK

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #33 dnia: 12.07.2017, 19:11 »
Czesiek jak poczekasz do sierpnia to Ci wyślę trochę kulek. Znajomy robi i są łowne.
Gdybym miał kupować firmowe to wybrałbym się do Chorzowa do Jet Fish, albo  do Żor gdzie mają kulki LK Bait.
Co do skuteczności to się zgodzę z Maćkiem. Trzeba przerobić trochę towaru ... albo zakumplować się z karpiarzem  z tamtejszej wody :P Może zdradzi trochę tajemnej wiedzy :)
Jak masz problem z drobnicą odpuść wszystkie słodkie i owocowe przynęty. Postaw na śmierdziele.  Czasami znalezienie pozornie nie łownej przynęty otwiera wodę. 
Próbuj i kombinuj.
Mi ostatnio sprawdził się w końcu pelet pikantna kiełbasa. Trzy lata ze mną jeździ na ryby :) Cały czas czytam  "ochy i achy " o tej przynęcie, a u mnie  bez polotu. Owszem coś tam na ten pelet złowiłem, ale dopiero w ostatnią niedzielę  mogłem  powiedzieć , że to był "killer"

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #34 dnia: 12.07.2017, 19:21 »
Niby żadna, jak ktoś woli kupować kulki które kosztują przy zamówieniu tony 1,2 euro za kilogram  a w Polsce "firmy" sprzedają po 30-40 zł za kilogram to jego sprawa. Ja wolę wspierać tych co faktycznie sami produkują kulki i wiem, że jest to konkretna kulka bez ściemy.



Uwierz mi, źe wiele firm sprowadza bardzo dobrej jakości kulasy za normalną kase. Oczywiście masz trochę racji, pewnie drugie tyle ściemnia jak mówisz. Co do wspierania, to mi się marzą polskie kulasy kulane w kraju.

Jędruś odezwij się. Mam namiar na kulaczy co sami robią kulki :-)
JK


Wiem stary, nawet wiem o kim mówisz. Ja jednak mówiłem ogólnie, o firmie co robi kule, pellety i towar do Metody w kraju. Towar za normalną cenę i dobrej jakości, myślę, że to całkiem możliwe. W takiej firmie to bym chętnie się zatrudnił.

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #35 dnia: 12.07.2017, 20:07 »
Czesiek jak poczekasz do sierpnia to Ci wyślę trochę kulek. Znajomy robi i są łowne.
Gdybym miał kupować firmowe to wybrałbym się do Chorzowa do Jet Fish, albo  do Żor gdzie mają kulki LK Bait.
Co do skuteczności to się zgodzę z Maćkiem. Trzeba przerobić trochę towaru ... albo zakumplować się z karpiarzem  z tamtejszej wody :P Może zdradzi trochę tajemnej wiedzy :)
Jak masz problem z drobnicą odpuść wszystkie słodkie i owocowe przynęty. Postaw na śmierdziele.  Czasami znalezienie pozornie nie łownej przynęty otwiera wodę. 
Próbuj i kombinuj.
Mi ostatnio sprawdził się w końcu pelet pikantna kiełbasa. Trzy lata ze mną jeździ na ryby :) Cały czas czytam  "ochy i achy " o tej przynęcie, a u mnie  bez polotu. Owszem coś tam na ten pelet złowiłem, ale dopiero w ostatnią niedzielę  mogłem  powiedzieć , że to był "killer"

O widzisz, dzięki za radę ;) Do Chorzowa mam "rzut beretem". W okolicy też sklep karpiowy, w Bytomiu, ale jakoś tak mi nie pasuje ten sklep, mam wrażenie, że robią mnie tam w wała, a na dodatek kasują krocie za byle bzdurę.

Słodkich przynęt aktualnie nie używam na tej wodzie. To jednak i tak nic. Na pelet 14mm walą leszcze 30cm :P Nawet się te wariaty zapinają... Stąd kombinacja z dużą przynętą. Podpatrywałem karpiarzy, przy przynętach 20mm nie mają takich problemów.
Czesiek

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Pozdrawiam
Mirek

Offline maksz100

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #37 dnia: 12.07.2017, 21:37 »
@Wonski81 Uff, to ja mam wytresowane leszcze "żyletki" nic większego jak 14mm nie ruszą  :-[

Mainline ma fajne kulasy 18/20mm 8)

Kadłubek

  • Gość
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #38 dnia: 12.07.2017, 21:46 »
@Wonski81 Uff, to ja mam wytresowane leszcze "żyletki" nic większego jak 14mm nie ruszą  :-[

Mainline ma fajne kulasy 18/20mm 8)

U mnie nie wiem czy takie głodne są ukleje z leszczami, że na 18 mm wieszają się takie na 5 palców tj. ich długość to szerokość moich 5 palców.
Więc nie zawsze duża przynęta = duża ryba. Za to na robaka na którego co raz mniej ludzi łowi padają ładne okazy.

Chętnie zamienię się z Tobą rybami lub przyjedź wytresuje te ryby w mojej okolicy :P.

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #39 dnia: 01.08.2017, 12:25 »
Ja postawiłem na The Source 18 mm + DIP do kulek The Source, główna przynęta do końca tego roku na jednej wędce.
Ciężarek, PVA i jak nie zacznę łapać tych "dużych", to się pogniewamy z karpiówkami :P
Testy jeśli nie w tym tygodniu, to dopiero za ponad tydzień...

Wonski, a Ty co zakupiłeś?
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 933
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #40 dnia: 01.08.2017, 13:00 »
Ciekawy temat, szczególnie w tym roku przy dużo słabszych braniach niż w kilku ostatnich latach.

Ja bym na tej wodzie zaczął od takiego zestawu;
- kiełbaska PVA, ja na razie mało stosuję ale koledzy dorzucają celnie na 50 - 60 m. zawsze możesz:
a) dokleić dodatkowe obciążenie do podajnika (jak masz przerobiony z metody lub jakiś tam podobny dokupiony)
b) dać większy ciężarek - jak typowy zestaw karpiowy z dość wąską kiełbaską
  co do środka, zależy od łowiska np. mix czerwonych owocowych pelletów 2- 8 mm (truskawka, morwa, tutti frutti) + dodatki
  co na hak, smaki zależą od łowiska - w tym roku wypróbowałem z kilkadziesiąt przynęt, ostatnio najskuteczniejsze takie coś: 2/3 kulki 14-16 mm +1/2 kulki popup 12 - 16 mm, wszystko w dipie - u mnie jak łowię na metodę to do podajnika ESP 56 g lub 60 g Mikado ledwo się to mieści tak żeby nie zahaczało o żeberka.
;)

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #41 dnia: 02.08.2017, 18:59 »
Czesiek i jak efekty z tymi dużymi kulkami i "mocną" metodą?

ps. w naszej okolicy (z Wieszowy) wystawia się na OLX jakiś gość ze sprzętem karpiowym, kulkami itp. Wygląda na to,że otworzył się kolejny sklep w okolicy. Zerknij na jego ofertę - może Cię to zainteresuje.
Dominik

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #42 dnia: 02.08.2017, 20:23 »
Powiem tak. Dużych przynęt mam aktualnie chyba więcej niż tych małych :facepalm:
Póki co dzięki za info. Jeśli przynęty się nie spiszą, wówczas będę szukał dalej.

Sam zakupiłem różne kulasy Mainline'a, coś od Sonu się napatoczyło i diabli wiedzą co tam jeszcze nakupiłem :P
Poza tym dostałem w sumie 2 wielkie paki sporych przynęt od kolegów z forum, jak ja się Wam odwdzięczę? Mam nadzieję, że będzie okazja :).

Mam więc w asortymencie słodkie kulasy, jaskrawe kulasy, śmierdzące kulasy, kilka "wielkich" pelletów, orzechy... Coś na pewno zadziała. Generalnie całe pudło wielkości walizki się nazbierało.

Co do testów, to.... słabo :P
Nie chodzi o to, że nie wędkowałem, ale najzwyczajniej w świecie, ostatnie 3 wyprawy były biedne... :/ Skubały tylko leszczyki, mniejsze i większe, w sumie na wszystko. Zero brań innej ryby. Ani karasek, ani karpik-handlówka, amurek, czy upragniony misiaczek. Nic, studnia...
Warunki bio-meteo zapewne niesprzyjające, bo zawsze udało mi się coś wydłubać na tej wodzie, przynajmniej karpika 40 cm, a teraz nic.

Ostatnie branie, jakie miałem, było na pelet 14mm kiełbasa + 1/2 oozinga kiełbasa, a w podajniku też kiełbasa 4 mm. Kapitalny odjazd na wolnym biegu i.... Wszystko było ładnie, zacząłem ostro targać (z obawy przed zaczepem w okolicy), no i strzelił przypon 0,30 :facepalm:
Teraz tylko plecionka, nie wiem co sobie myślałem. Mam nadzieję, ze następnym razem znów coś nie strzeli, bo mnie też może strzelić ch..., znaczy sami wiecie co :P.
Czesiek

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #43 dnia: 11.08.2018, 14:28 »
Witam wszystkich.  Myślę że ten temat jest odpowiedni więc nie będę zakładał nowego. Powiedzcie mi Panowie jaką kulkę/pellet można maksymalnie włożyć do podajnika do metody np preston Large? Pytam ponieważ zaczynam przygodę z metodą , zopatrzyłem się w przynęty polecane przez łowców na yt (m. in. ananasowe dumbellsy 8mm, pellety sonu 8mm halibut i kiełbasa czy kulki mainline 10 cm) i.... nie wiem czy to szczęście nowicjusza czy te przynęty u mnie po prostu się sprawdzają ale na 4 wyjścia nad wodę PZW złowiłem sporo leszczyków i 4 karpie po około 2 kg - dwa mi spadły przy brzegu. Do tej pory na metodę nie wróciłem o kiju co mnie bardzo cieszy :D

I tutaj właśnie jest problem. Zauważyłem że wszystkie te karpiki (maluchy ale na moim etapie i tak mnie cieszą) brały praktycznie na początku łowienia. Są też na tym zbiorniku większe - wędkarz koło mnie wyholował w ciągu 5h karpie 9, 11 i 13 kg. Najlepszy efekt miałem na 8 mm dumbellsa a w koszyczku mix 50:50 pellet epidemia 2mm + zaneta epidemia lub zaneta sonu kiełbasiana z pelletem 2mm halibutowym.

Problem w tym że po tych karpiach w początkowej fazie łowienia w miejsce łowienia wpływają leszcze i to wszystkie przedział 30-33 cm. Co kolwiek nie założe (a mam tylko przynęty 8-10mm) to biorą i to takie ilości ze cały czas zwijam i zarzucam zestaw od nowa, a brań karpi brak poza początkową fazą.

Stąd moje pytanie - czy do koszyka large prestona moge zalozyc takie same przynety tylko w rozmiarze np 15 mm? Jaka jest granica wielkościowa władowania przynęty do koszyka large metodowego i czy dobrze kombinuje chcąc uniknąć tych brań leszczy ?

pozdrawiam!

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kulki/dumbelsy od 15 mm wzwyż do dużej metody
« Odpowiedź #44 dnia: 11.08.2018, 15:06 »
Sam zakupiłem różne kulasy Mainline
A nie sprzedał byś trochę ?
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników