Autor Wątek: Złota Rybka - inicjatywa dla wędkarzy chcących zmian  (Przeczytany 28125 razy)

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Złota Rybka - inicjatywa dla wędkarzy chcących zmian
« Odpowiedź #30 dnia: 14.02.2016, 16:45 »
(w końcu są dwa typy wędkarzy- zabieram wszystko, wypuszczam wszystko).

Myślę, że są jeszcze inne typy: niektóre zabieram, niektóre wypuszczam.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Online e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 900
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Złota Rybka - inicjatywa dla wędkarzy chcących zmian
« Odpowiedź #31 dnia: 14.02.2016, 16:52 »
Super :thumbup:
;)

Offline gilala

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 944
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Złota Rybka - inicjatywa dla wędkarzy chcących zmian
« Odpowiedź #32 dnia: 14.02.2016, 17:25 »
Ja również popieram, mam od niedawna FB i już zalajkowałem  :bravo: :thumbup:
Robert

Offline Nedia

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Złota Rybka - inicjatywa dla wędkarzy chcących zmian
« Odpowiedź #33 dnia: 14.02.2016, 17:29 »
Świetny pomysł, super inicjatywa.
Pozwolę sobie wyrazić swoje spostrzeżenia w tym temacie. Z zasadą "No kill" spotkałem się na początku swojego "karpiowania" a było to pod koniec lat osiemdziesiątych czyli bardzo dawno temu, kiedy paru z Was pewno nie było jeszcze na świecie. Powstawały wtedy kluby karpiowe, których guru był Przemysław M. Sam byłem w jednym z takowych i uczestniczyłem w kilku zjazdach. Na "swojej" ziemi zacząłem popularyzować powyższą zasadę i z satysfakcją stwierdzę, że kilkunastu naśladowców przekonałem, że satysfakcja z wypuszczenia złowionej ryby może być nie mniejsza niż z jej złowienia. Wtedy miałem dwadzieścia parę lat i naganne postrzeganie mojej pasji przez starszych wędkarzy zrzucałem na karb wieku. Trudno była przekonać tych ludzi do myśli, że wędkarstwo tym właśnie różni się od łowiectwa, że mamy szansę kilkakrotnie spotkać się z tą samą rybą o ile o to zadbany. Dziś mając pięćdziesiąt lat nadal spotykam się z tymi samymi niestety opiniami, niestety nawet ze strony ludzi wykształconych, którzy z racji nabytej fachowej wiedzy powinni opowiedzieć się po stronie moich racji. Na zeszłorocznym zebraniu wędkarskim, zaproszony z Okręgowego Zarządu PZW Ichtiolog przekonywał, że wprowadzony rok wcześniej (po 25 latach walki) nakaz wypuszczania ryb powyżej 5 kg działa niekorzystnie na ekosystem jeziora, które dzierżawimy. Przekonywał, że wielkie karpie i amury są sprawcami degradacji roślinności, ba nawet zubożenia rybostanu. Nie wiem jak skomentować słowa " kilkunastokilogramowe karpie i amury dużo jedzą i dużo wydalają zaśmiecając jeziora". Oczywiście wcześniejszy, cytowany przepis o ochronie dużych ryb został poddany głosowaniu i w stosunku 10/60 upadł. Żadne argumenty, żadne racje nie przemawiają do tych ludzi a dodam, że są to w większości osoby z wyższym wykształceniem. Podam tylko jeden ze śmieszniejszych kontrargumentów."Ci, którzy w Naszym Kole chcą łowić duże ryby niech jadą na łowiska specjalne i tam nałowią się do woli". Zapewne z takimi samymi sytuacjami spotykacie się w swoich kołach wędkarskich. Walczę z tym twardogłowiem bardzo długo i choć coraz mniej młodzieży chwyta za wędki to dostrzegam płomyk nadziei w tym mroku głupoty. Dlatego takie pomysły i inicjatywy mogą ten płomyk rozświetlić. Pozdrawiam

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Złota Rybka - inicjatywa dla wędkarzy chcących zmian
« Odpowiedź #34 dnia: 14.02.2016, 17:55 »
Nedia, dla Ciebie :thumbup:
Za wpis, za postawę, za wytrwałość :)
Jacek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Złota Rybka - inicjatywa dla wędkarzy chcących zmian
« Odpowiedź #35 dnia: 14.02.2016, 19:50 »
Dzięki za wsparcie Panowie! Od czegoś trzeba zacząć!

Nedia, widzę, że jesteś weteranem 'złap i wypuść' w Polsce. Szacunek :thumbup: Spodziewam się z czym miałeś do czynienia dawniej. Teraz jednak powinno być już inaczej, nadciąga odwilż i zbliża się wiosna, spłyną lody i stopnieją śniegi ;D Po samej Rybomanii i po jej rozmachu widzę jak .nowe' zaczyna docierać do ludzi. Kwestią czasu jest kiedy wszystko zacznie się zmieniać. Dzierżno w okregu katowickim, odcinek no kill we Wrocku to jaskółki... Trzeba wszystko przyspieszyć tylko!

Lucjan

Offline Nedia

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Złota Rybka - inicjatywa dla wędkarzy chcących zmian
« Odpowiedź #36 dnia: 14.02.2016, 20:01 »
Dzięki. Swoje trzy grosze wtrąciłem w kontekście ZGW - z jakimi ludźmi trzeba iść w szranki skoro Ichtiolog wypowiada przed gremium takie bzdury. Codzienność jednak jest znacznie przyjemniejsza - wyobraźcie sobie, że pomimo apelu dzierżawcy jezior o zabieranie sumów, apelu popartego obietnicą gratyfikacji wszystkie złowione sumy - podam tylko te powyżej 2 m - 207, 209, 212, 221 wróciły do wody. Udało się nawet przekonać zajadłego zwolennika teorii, że tak duże sumy jedzą tylko duże sandacze i na pewno to one są w dużej mierze przyczyną małej ilości węgorza. Tak, że młodsze pokolenie idzie w dobrym kierunku i czekać tylko na moment zmian personalnych. Dlatego też takie inicjatywy jak Złota Rybka są tak bardzo ważnymi.

Offline Nedia

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Złota Rybka - inicjatywa dla wędkarzy chcących zmian
« Odpowiedź #37 dnia: 14.02.2016, 20:02 »
Dodam, że chodzi tylko o okres październik-grudzień 2015 roku.

Online e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 900
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Złota Rybka - inicjatywa dla wędkarzy chcących zmian
« Odpowiedź #38 dnia: 14.02.2016, 20:24 »
Gratyfikacji? Czyli chciał płacić za zabierane sumy?
;)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Złota Rybka - inicjatywa dla wędkarzy chcących zmian
« Odpowiedź #39 dnia: 14.02.2016, 20:30 »
Pamiętam, że na Wersminii chciano tępić suma... O ile się nie mylę ;)
Lucjan

Online beret_89

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Puchaczów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Złota Rybka - inicjatywa dla wędkarzy chcących zmian
« Odpowiedź #40 dnia: 14.02.2016, 20:33 »
No niestety, w kwestii gatunków obcych dla naszego ekosystemu, trzeba przyznać rację ichtiologom. Nie powinny być wpuszczane do każdej wody. Np w jeziorze, 200 m od mojeg gospodarstwa, sumy doszczędnie wytępiły karasie, liny oraz szczupaki. Fakt, teraz można trafić naprawdę dużego suma, ale w mojej ocenia jest to zmiana na gorsze... 
Poza tym uważam, że PZW powinno zostać zniszczone

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Złota Rybka - inicjatywa dla wędkarzy chcących zmian
« Odpowiedź #41 dnia: 14.02.2016, 20:39 »
Problem zawsze pojawia się, jeżeli nie ma umiaru. Jeżeli wszystko jest w normie, problemów nie ma.  Dawniej były i sumy i karasie i szczupaki...  :)
Lucjan

Online beret_89

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Puchaczów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Złota Rybka - inicjatywa dla wędkarzy chcących zmian
« Odpowiedź #42 dnia: 14.02.2016, 20:53 »
Oj i tu nie do końca prawda...dawniej, we wsponianym jeziorze nie było sumów. Wpuszczono je dopiero 11 lat temu. Uważam że zarybianie gatunkami obcymi, powinno być mocno przemyślanym działaniem... Historia już nie raz pokazala że bezmyślna ingerencja w środowisko może być opłakane w skutkach (zazwyczaj umiar powinien oznaczać tylo co wcale)...
Poza tym uważam, że PZW powinno zostać zniszczone

Offline Nedia

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Złota Rybka - inicjatywa dla wędkarzy chcących zmian
« Odpowiedź #43 dnia: 14.02.2016, 20:57 »
Te sumy - znaczy wielkie zostały wpuszczone z hodowli w pobliskim gospodarstwie rybackim w ramach gospodarki zarybieniowej. Było to w latach 90-tych, wpuszczono 20 sztuk takich 15-20 kg. Jednakże sum się wyciera, cyklicznie łowione są mniejsze sztuki. Jednak na jeziorach tych dłuższy czas prowadzona była gospodarka rabunkowa a nisze po leszczu w rozmiarach przyzwoitych wędkarsko próbowano uzupełnić karasiem srebrzystym. Ogólnie wody w moich okolicach są bardzo żyzne i wystarczyła 3 letnia przerwa eksploatacji rybackiej. Teraz łowione są sandacze do 10 kg, duże szczupaki a i leszcz pomału się odradza. Dużą zasługę ma w tym również sum regulujący pogłowie drapieżników ale i też ryb słabych. Raczej w zubożeniu naszych polskich wód dopatrywałbym się w złej gospodarce rybackiej na niej prowadzonej a nie w nadmiernej ilości suma. Sum był w Polsce "od zawsze". Wystarczy poczytać stare książki wędkarskie.Nie wiem teraz zrobiła się jakaś nagonka na ryby wprowadzone do polskich wód a to karp jest inwazyjny innym razem sum. Przyznam, że karaś srebrzysty amury a w szczególności Tołpygi robią niepożądaną robotę ale amur nie Tołpyga nie wycierają się więc wystarczy zaniechać zarybiania. Powiem raz jeszcze to gospodarka rabunkowa, kłusownictwo a i sami wędkarze zniszczyli populacje ryb a nie one same. Cholira zaraz dostane bury, że nie w temacie i za długo. Mam grypę to pidole - wybaczenia proszę.

Online beret_89

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Puchaczów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Złota Rybka - inicjatywa dla wędkarzy chcących zmian
« Odpowiedź #44 dnia: 14.02.2016, 21:13 »
Rozumiem też brak zaufania do ichtiologów z nadania PZW. Bo to przeważnie rodzina i znajomi miłosciwie nam panujących... Ale myslę że profesorom i doktorom np z UP w Lublinie można zaufać. Skończyłem tam ochrone środowiska, mialem tam takie przedmioty jak ekologia, hydrologia, hydrobiologia oraz zrównoważony rozwój. Dużo było o typologi jezior, siedliskach itp. Nie zrozumcie mnie źle, każdy chce łowić duże sumy ikarpie, ja również (nawet w tym sezonie zainwestowałem grubą kasę w sprzęt typowo sumowy). Tylko chcę zwrócić uwagę na to żeby czasem, nasze wędkarskie ambicje nie obrucił się przeciw nam. Przypominam że kiedyś w Chinach, ludzie chcieli wytępić wróble żeby wyeliminować ich negatywny wpływ na wydajność zbiorów...chyba każdy wie jak to się skończyło
Poza tym uważam, że PZW powinno zostać zniszczone