Autor Wątek: Ile czasu po zarybieniu powinien obowiązywać zakaz połowu?  (Przeczytany 12477 razy)

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Często się słyszy że w dwa tygodnie po zarybieniu nie ma już co łowić bo cała ryba wprowadzona do wody zamiast w niej pływać zapełnia zamrażarki. Mam pytanko ile według Was powinien trwać zakaz połowu.  Czy odpowiednio dobrany sprawi że ryby pochodzące z zarybienia nie będą się rzucały na wszystko co popadnie i staną się trudniejsze do łowienia? Czy koło może samo ustalić czas w jakim obowiązuje zakaz? Zapraszam  do dyskusji.   

Wysłane z mojego SM-J500F przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Ile czasu po zarybieniu powinien obowiązywać zakaz połowu?
« Odpowiedź #1 dnia: 08.03.2018, 17:38 »
Jako osoba, która się na tym kompletnie nie zna, uważam, że zarybienie powinno być około końca października i do końca stycznia powinien być zakaz.
To co widziałem w tym roku na zbiorniku Próba to jakiś koszmar :facepalm:
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Ile czasu po zarybieniu powinien obowiązywać zakaz połowu?
« Odpowiedź #2 dnia: 08.03.2018, 17:40 »
Zaryb wodę "handlowymi" karpiami i zabroń ludziom łowić, wtedy wodę wypiją, a ryby wyzbierają ;) Proszę wybaczyć, ale bardzo źle reaguję na słowo "zarybianie", bo generalnie jest ono synonimem gaszenia pożaru, nie zapobiegania - szczególnie gdy dotyczy karpi...
Jacek

Offline rufi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radom
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ile czasu po zarybieniu powinien obowiązywać zakaz połowu?
« Odpowiedź #3 dnia: 08.03.2018, 17:42 »
PZW powinno bezwzględnie wprowadzić taki czas karencji na wszystkich stojących wodach. Myślę, że 10-14 dni. Jak obserwuję co wyprawiają "wędkarze" tuż po zarybieniu, to nóż mi się sam w kieszeni otwiera. Po jasną cholerę zarybiać, równie dobrze niech ogłoszą, że tego i tego dnia podjedzie "rybowóz" i będą rozdawane ryby.
Wędkarska Pasja 🎣

Offline Xeo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Odp: Ile czasu po zarybieniu powinien obowiązywać zakaz połowu?
« Odpowiedź #4 dnia: 08.03.2018, 17:46 »
Widziałem takie zarybianie na stawie PZW, gdzie zarybiali Karpiem w piątek wieczorem I był zakaz łowienia w nocy (w
21-8 bodajże) a punkt 8 banda debili (przepraszam ale nie umiem znaleźć na nich innego określenia) widząc że większość siedzi w trzcinach wyłowiła na kilkudziesięciowym gruncie praktycznie wszytko co zostało wpuszczone.
Naciskali ile się dało, w samochód i do domu. Łowisko opustoszało, a dzień wcześniej wszystkie domki były zajęte.

Dla mnie poza wyznaczeniem norm i szerokim informowaniu o fakcie niezbędne są wzmożone kontrole. Inaczej żadna norma nic nie da. :/

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ile czasu po zarybieniu powinien obowiązywać zakaz połowu?
« Odpowiedź #5 dnia: 08.03.2018, 17:56 »
Na ogólne masz 7 dni, a na licencyjne przeważnie 2 tygodnie (zarząd, członkowie ustalają).
Akurat u mnie na jesień wpuścili tonę na 7ha ogólny i co śmieszne to nic nie połapali, a rok temu dali 2 tony i ludzie taczkami ryby wozili.
Brakuje limitu karpia ilościowego jak dawniej 25 szt., bo jak szłyszałem jak gość  wyjął 70 karpi to się załamałem.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ile czasu po zarybieniu powinien obowiązywać zakaz połowu?
« Odpowiedź #6 dnia: 08.03.2018, 17:59 »
Limit 2 karpie na tydzień, codziennie ze dwie kontrole i przyłapany na łamaniu, wypad ze związku.
Zakaz zabierania ze 2 tygodnie. Zakaz połowu kilka dni (pod warunkiem częstych kontroli, oczywiście).

Tak bym to widział, ale w moim świecie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Ile czasu po zarybieniu powinien obowiązywać zakaz połowu?
« Odpowiedź #7 dnia: 08.03.2018, 18:02 »
Na wspomnianej przeze mnie Próbie okres zakazu po zarybieniu to 21 dni ale to i tak za mało. Tym bardziej, że robią to pod koniec sezonu. Po okresie ochronnym jest rzeźnia i niedługo koniec sezonu. Mogliby już dociągnąć zakaz do końca stycznia chociaż.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ile czasu po zarybieniu powinien obowiązywać zakaz połowu?
« Odpowiedź #8 dnia: 08.03.2018, 18:36 »
Często się słyszy że w dwa tygodnie po zarybieniu nie ma już co łowić

Wniosek: należy przestać zarybiać. Wtedy może zaczęliby ludzie szanować naturę.

Regulaminowo zabroniłbym zarybiać.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ile czasu po zarybieniu powinien obowiązywać zakaz połowu?
« Odpowiedź #9 dnia: 08.03.2018, 18:52 »
Zgadzam się że najlepiej by było jakby odnawianie się ryb było za sprawą tarła naturalnego. Ale w tej chwili nie ma się Co trzeć. W wodzie jest pusto. Zrybienia powinny dać początek stadom tarłowym . Tylko co z tego jak zazwyczaj te ryby nie mogą się wytrzeć bo nie dożyją do tarła

Wysłane z mojego SM-J500F przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ile czasu po zarybieniu powinien obowiązywać zakaz połowu?
« Odpowiedź #10 dnia: 08.03.2018, 19:33 »
Jeśli taki zakaz ma być wprowadzony po to aby coś się uchowało. To nie ma on sensu bo w żaden sposób nie hamuje to apetytu ryb.  Mówię o zbiornikach kilku hektarowych. Jedynie to przymusowa abstynencja od łowienia i tyle dobrego. Jedynie limity i ich egzekwowanie mogą dać efekt.

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Ile czasu po zarybieniu powinien obowiązywać zakaz połowu?
« Odpowiedź #11 dnia: 08.03.2018, 20:27 »
Nie wiem ile powinien obowiązywać zakaz, ale w moim okręgu obowiązuje 14 dniowy zakaz wędkowania po zarybieniu. Są ustawione tablice informacyjne, na stronie okręgu szczegółowe informacje i prowadzone kontrole(nie fikcyjne).
Adam

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ile czasu po zarybieniu powinien obowiązywać zakaz połowu?
« Odpowiedź #12 dnia: 08.03.2018, 20:52 »
Jest to powszechnie znany proceder.
Zarybiamy nie wiadomo kiedy i nie wiadomo w jakiej ilości, a potem zamykamy zbiornik i przyklejamy karteczkę na drzewie, że nie wolno łowić, rewelka... ;) Zwłaszcza jak się po całym tygodniu w robocie chce zarzucić wędki w weekend :facepalm:

Żeby taki zakaz i zarybienie miało "ręce i nogi" to musiałby być to okres kilku miesięcy chyba. Jeśli nawet jest to 14 dni, to i tak nic to nie da- tak przynajmniej zaobserwowałem. Po 2 tygodniach czekania, mięsiarze tłuką rybę niemiłosiernie i zazwyczaj po tygodniu zostaje tylko kilka niedobitków.

Na stowarzyszeniu, gdzie teraz należę, nie ma w ogóle okresu "ochrony" po zarybieniu. Ryby się wpuszcza o różnej porze. W trakcie sezonu, po sezonie... Niedawno (koniec lutego) było zarybianie ;)
Skarbnik i prezes wypatrują dobrej okazji i jak się takowa pojawia, to kupują rybę. O zarybieniach jestem informowany za każdym razem, kilka dni wcześniej, mogę przyjechać, popatrzeć, a zwłaszcza pomóc :)
Czesiek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Ile czasu po zarybieniu powinien obowiązywać zakaz połowu?
« Odpowiedź #13 dnia: 08.03.2018, 20:52 »
Panowie, tu chodzi nie tylko o to jak długo należy czekać z odłowami, ale warto się przyjrzeć co da 'czekanie'. Otóż ryba rośnie, i jeżeli karpia móc odławiać po roku dopiero, to wtedy mamy już podrośniętą rybę. Oznacza to, że wędkarze mają więcej do zabrania. Jeden karp po roku to jak dwa zaraz po wpuszczeniu. Gdyby tak nie brać przez rok i wymiar ustalić na 40 lub 45 cm, to wtedy, wędkarze sami sobie by podhodowali rybę i wymiernie na tym skorzystali.

Tylko kilka gatunków jest tak łatwych do łowienia, taki lin czy karaś są praktycznie nie do złowienia po wpuszczeniu, potrzebują wcale niemałego czasu aby się przystosować do nowych warunków.

W tym wszystkim strasznie widoczny jest rachunek ekonomiczny i biznes zarybieniowy w PZW. Dlaczego na ten przykład nie wykopać stawów 10 x 30 metrów, które zakrywa się siatką drucianą, aby samemu podhodować sobie karpia lub inny gatunek? Narybek jest tani jak barszcz, karmienie proste jak drut, po roku można sobie zapodać własny materiał, za przysłowiowe grosze. Tak robią chociażby Czesi. U nas oczywiście jest 'wyższa kultura' i ochrona zbiorników, materiał musi być przebadany i takie tam sranie w banię. A wody zdegradowane, zakwitające... A ktoś na tym korzysta, nieprawdaż? Temat ośrodków zarybieniowych PZW jest często skrywany, kto z Was wie, ile kosztuje wędkarzy ryba tak naprawdę? Czy opłaca się jej hodowla w związkowych ośrodkach?

Co do samych zarybień, to wg mnie wędkarze powinni sami dbać o narybek i brać dział w zarybianiu, powinni być częścią składową tego całego systemu. Obecnie są na szczycie piramidy pokarmowej, niczym jakiś grizzly, płacą i wymagają. Szok i przerażenie po prostu. Gdyby zrozumieli, ile zachodu kosztuje wyprodukowanie ryby, gdyby zrozumieli ile ona rośnie, może wtedy by zmienili swoje zachowanie? Bo teraz nic ich to nie obchodzi. 'PZW nie zarybia' jest ich mantrą, sami zaś nie chcą się przyjrzeć problemom w sposób rozsądny. Bo jak można odławiać rybę zaraz po wpuszczeniu? To jak zeżreć ziarno przeznaczone na zasiew! Nie mogę wyjść z 'podziwu', jak wędkarze mogą tak postępować, zaś władze PZW na to zezwalać. Jest to idiotyzm i zaprzeczenie idei stowarzyszenia wędkarskiego :facepalm:

Dlatego byłoby super, gdyby karp miał wymiar 45 cm, zaś wpuszczano takiego co ma 35 :) Wędkarze musieliby poczekać aż podrośnie. Jeden taki rok byłby ciężki, potem byłoby z górki. Mieliby więcej do zabrania, bo rok w rok rosłoby nowe pokolenie, nie byłoby zaś dni bicia ryby, jakie mają miejsce po zarybieniu. Sam karp wiele by się nauczył, bo złapany kilka razy i wypuszczony (nie miałby jeszcze wymiaru), rozpoznawałby lepiej pułapki. A po wpuszczeniu to wiadomo jak jest. Ryba regularnie karmiona trafia do łowiska i się rzuca na wszystko.
Lucjan

Online pawel79ozo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: łódzkie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Ile czasu po zarybieniu powinien obowiązywać zakaz połowu?
« Odpowiedź #14 dnia: 08.03.2018, 21:14 »
Lucjan dobrze prawi.Powinno się zarybiać rybą niewymiarową .Po pierwsze ryba zostaje w wodzie ( chyba że dostanie w łeb i do torby >:O),a po drugie mniejszej ryby będzie większa  ( 2-3 krotnie) ilość w stosunku do wymiarówek .