Autor Wątek: (S) Nóż z logo forum - zamówienie  (Przeczytany 15263 razy)

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: (S) Nóż z logo forum - zamówienie
« Odpowiedź #90 dnia: 12.04.2018, 22:46 »
A mi się ten grawer podoba, bo nie jest w oczywistym miejscu. Podoba mi się też kolorystyka, fajnie do tej satyny pasuje ciemny grafit okładzin. Zobaczymy, jak będzie leżał w ręce ;)

Powiedz tylko Mario, czy wcięcie między "gardą" a ot ma jakąś użytkową funkcję?

Co do ostrzałek, to ja do tej pory wszystko ostrzyłem na motylowej, diamentowej Taidei. Do kuchenniaków w sam raz, twardsze niestety wymagają cierpliwości i ciągłego uważania na kąt. Czekam na inne propozycje :)

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: (S) Nóż z logo forum - zamówienie
« Odpowiedź #91 dnia: 12.04.2018, 23:15 »
, fajnie do tej satyny
To nie satyna :)
To tzw stone wash. Dzięki takiemu wykończeniu na głowni nie widać drobnych rys powstałych na skutek używania.

Powiedz tylko Mario, czy wcięcie między "gardą" a ot ma jakąś użytkową funkcję?
Dla mnie to wcięcie jest podstawą i nazywane jest "notch"
Odcina "gardę" od krawędzi tnącej i pozwala na jej ostrzenie od samego jej początku. W innym wypadku w przypadku gdy ta linia jest prosta to nie nie jest to możliwe i zawsze kawałek zostanie nie naostrzony. Do tego generalnie utrudnia wszystko. Do tego moim zdaniem sprawia, że linia nawet prostej krawędzi tnącej staje się ciekawsza.



Poniżej przykład "logo" w miejscu podobnym do Naszego:
Todd Rexford / Liong Mah REMEDY - cena około 5000 DOLARÓW.
https://ebosshoss.com/tradeknives/rexford/todd-rexford-liong-mah-remedy-1390



Randy Doucette OUTLAW - cena ponad 1000 Dolarów.
https://www.bladehq.com/item--Randy-Doucette-Outlaw-Flipper-Liner--37399


O ile w pierwszym wypadku można powiedzieć, że jest to podyktowane brakiem miejsca tak w drugim nazwisko makera na spokojnie by się zmieściło.





Mario
Mazovia Fishing Team

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: (S) Nóż z logo forum - zamówienie
« Odpowiedź #92 dnia: 12.04.2018, 23:20 »
Nie dopisałem wcześniej bo pisałem z telefonu więc dopiszę jeszcze tutaj.
Większość z Nas jest praworęczna. Czasem pewne czynności nożem wykonuje się wykorzystując KT blisko rękojeści. Jednak zawsze robi się to od siebie a nie do siebie. Dlatego też Logo nie będzie się niszczyć. Będąc "we wgłębieniu" nie będzie też w żaden sposób rysować w pochewce.
A ponoć ten grawer wyszedł całkiem ładnie.
Nazwa noża z drugiej strony i ...... w całkiem innym miejscu.
Nie widziałem. Nie mam zdjęć.
Zaczynam rozglądać się za ostrzałkami.

Mario
Mazovia Fishing Team

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: (S) Nóż z logo forum - zamówienie
« Odpowiedź #93 dnia: 12.04.2018, 23:49 »
Najlepszą i najprostrzą jest:
 
Spydero Triangle.
Jednak cena jest spora. Do tego warto dokupić pręty diamentowe którą również są mega drogie a do tego jak wszystko po prostu się zużywają. Kiedyś miałem wyjątkowo twardego ceramika kosztował kilkunastokrotnie więcej niż ostrzałka z prętami a kupiłem używanego. 2 diamentowe pręciki starczyły tylko na ten nóż.
Przy twardości jakie mają Nasze noże i zakładając, że ich nie zapchacie to starczą na lata.

Ostrzałka.
https://www.militaria.pl/spyderco/ostrzalka_spyderco_triangle_-_zestaw_204mf_p3184.xml

Pręty diamentowe
https://www.militaria.pl/spyderco/ostrzalka_spyderco_triangle_-_prety_diamentowe_sc204d_p5615.xml?cat=267



A teraz już coś na kieszeń każdego.
Minimalnie gorsze choćby przez owalne pręty.

Lansky Turn Box
Występuje w wielu wersjach. Od najprostrzych do tych z dodatkowymi prętami.
Każdy znajdzie coś na swoją kieszeń.
Jeśli dość regularnie będziecie podostrzać nóż i nie doprowadzicie do jakiegoś skrajnego stępienia to diamenty nie będą Wam potrzebne.
Używa się ich do naprawdę stępionych noży lub poprawy krawędzi np. w przypadku gdy zrobi się mała szczerbka lub jakiś zadzior.

Ponizej 3 propozycje:

https://www.militaria.pl/lansky/ostrzalka_lansky_masters_edge_deluxe_medge1_071-062_kb_p31814.xml?cat=267

https://www.militaria.pl/lansky/ostrzalka_lansky_turn_box_diam_cer_tb-2d2c_-_zestaw_ls54_p34062.xml?cat=267

https://www.militaria.pl/lansky/ostrzalka_lansky_turn_box_4_deluxe_-_zestaw_lcd5d_p87369.xml?cat=267




Rzuciłem pierwsze lepsze linki które znalazłem.
Możecie te ostrzałki znaleźć w sklepach taniej. Jednak zawsze warto kupować od pewnego sprzedawcy ponieważ znam kilka przypadków gdy np. pręcik był pęknięty.

Diamentowe pręty - mocne ostrzenie, dużo zbierają,
Brązowe pręty - średnie ostrzenie, zbierają tak akurat. Często można na nich skończyć ostrzenie.
Białe pręty - raczej podostrzanie niż ostrzenie. Pięknie wygładzają, po zabawie na nich można spokojnie golić włosy na ręku. Często do prac polowych aż taka brzytwa nie jest Wam potrzebna.

Oczywiście jeśli ktoś umie ostrzyć i potrafi utrzymać stały kąt może używać płaskich kamienii. Nie gniewajcie się ale myślę, że nie umiecie a to jest za cenny nóż by się na nim uczyć.
Kieszonkowe ostrzałki z pręcikami ułożonymi w "V" to też fajna sprawa ale raczej się na tym zmęczycie.
Przy ostrzeniu na systemach które podlinkowałem należy pamiętać, że jeśli czubek noża przy końcu ruchu tnącego w dół będzie się Wam na końcu ześlizgywał to wcześniej czy poźniej ale zaokrąglicie go zamiast ostrzyć. Po kilkunastu bądź kilkudziesięciu ostrzeniach.
Na filmach ostrzenie wykonywane jest dość szybko ale zalecam powolne ruchy. Pozwalamy by nóż ześlizgywał się w dół i nie dociskamy go na siłę. Po każdym użyciu myjemy pręciki za pomocą gąbki do naczyń i choćby Cifa. Można dodatkowo czyścić dobrą gumką do ołówka.

I najważniejsza rzecz.
To są ostre noże naprawdę dobrze tnące. Przy ostrzeniu należy zachować maximum ostrożności żeby sobie palca nie upitolić lub nie uszkodzić trwale dłoni.

Wszystkie czynności należy wykonywać powoli i uważać by nóż nie ześliznął się na dłoń. A uwierzcie, że trafiają się takie przypadki.

Ostrzymy na 20 stopni.

Jak będą dodatkowe pytania to walcie śmiało.

Mario
Mazovia Fishing Team

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: (S) Nóż z logo forum - zamówienie
« Odpowiedź #94 dnia: 13.04.2018, 00:18 »
Czym czyścić i konserwować okładziny? Jak kiedyś przy robocie zachlapałem rękojeść od obozowca Tlima czymś w rodzaju wd40, to się brzydko zmatowiła, i rozpuszczalnik chyba się trochę dobrał do żywicy. Przesmarowałem potem to miejsce delikatnie oliwką i wygląd wrócił prawie do normy.

Wiem że nóż to nierdzewka, ale czy warto go natłuścić co jakiś czas? Morke z węgla raz na ileś smaruję olejem kokosowym i wyraźnie mniej rudej wyskakuje.

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: (S) Nóż z logo forum - zamówienie
« Odpowiedź #95 dnia: 13.04.2018, 00:25 »
Nie trzeba dbać o nóż przesadnie.
Ważne aby nie leżał noc w wilgoci albo żeby po musztardzie, occie, cytrynie umyć go.
Oliwkę na okładziny można. Ale z biegiem lat i wchłoniętym potem nabierze indywidualnego charakteru.
Tlim schodząc z ceny sięga po niższe materiały. Ale warsztat u niego pierwsza klasa. Choć jego wczesne projekty to naprawdę było coś. Teraz po prostu z tego żyje.
Kochałem tą serię:
http://www.tlim.net/noze_fallout.php

Kiedyś w ramach testów dla Redakcji knives złamałem czubek w Tlimowym chromie. Oj działo się. Choć oczywiście błąd był po mojej stronie. Niewłaściwie użyty nóż. A konkretnie to akurat miałem Mad Doga i spotkałem na spacerze lodówkę. Więc zacząłem ją dziabać Mad Dogiem a chciałem skończyć Tlimem. I zrobiło się pyk i nóż stracił kawałek ze swojego uroku :)

Mario
Mazovia Fishing Team

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: (S) Nóż z logo forum - zamówienie
« Odpowiedź #96 dnia: 13.04.2018, 01:02 »
Faktycznie, ta seria w ogóle zwróciła moją uwagę na Tlima. Niestety, tylko obrazek :/ Zresztą, tak ślicznego noża byłoby mi szkoda używać tak jak używam jego obecnych produkcji z niższej półki cenowej - do wszystkiego, poza przekopywaniem ogródka. Swoje przeszły, nawet jakies malutkie szczerby się znajdą, i brzydkie ślady po ostrzeniu z ręki w terenie. Ale co tam, te noże od początku miały pełnić rolę tylko narzędzia, a nie dekoracji ;)

Offline ogrmaster

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 041
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: (S) Nóż z logo forum - zamówienie
« Odpowiedź #97 dnia: 13.04.2018, 15:50 »
Uzupełniliście moją wiedzę o ostrzeniu bo właśnie czułem, że kuchenne ostrzałki w dwoma rolkami nakładającymi się na siebie to nie jest odpowiedni sprzęt dla takiego noża ja Sigbalde :) :thumbup:
„To, co i tak ma spaść, należy popchnąć” – Fryderyk Nietzsche
Michał

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: (S) Nóż z logo forum - zamówienie
« Odpowiedź #98 dnia: 13.04.2018, 20:35 »
Mam diamentową ostrzałkę owalną 27cm Victorinoxa ale widzę że się nie nadaje bo na pewno nie utrzymam kąta. Noże kuchenne ostrzę na niej ale w końcu  to tylko noże kuchenne.   Chyba jednak  Lansky ale też trzeba chyba potrenować aby równo zbierać materiał.
Intryguje mnie też kąt 20stopni na stronę czyli razem 40. To prawie jak ślusarski przecinak.
Wiesiek

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: (S) Nóż z logo forum - zamówienie
« Odpowiedź #99 dnia: 13.04.2018, 22:03 »
To sie tylko tak wydaje.
Dostaniesz nóż i on na dzien dobry bedzie miał w okolicach 20.
Niemal wszystkie firmy trzymają się przedziałów 15-25. Z czego te 25 to raczej w nozach terenowo biwakowych. Tak by kt była mocniejsza.


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Mario
Mazovia Fishing Team

Offline JackM

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: (S) Nóż z logo forum - zamówienie
« Odpowiedź #100 dnia: 16.04.2018, 11:28 »
Dotarł :D Super !!!
Mario, jeszcze raz za całokształt :thumbup:

Jacek

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: (S) Nóż z logo forum - zamówienie
« Odpowiedź #101 dnia: 16.04.2018, 14:13 »
Dotarła przesyłka :bravo: :thumbup: :beer: ;D
Nóż świetny. Idealnie trzyma się ręki. Aż normalnie mam ochotę kogoś dźgnąć. :D :D Test kartki oczywiście wykonany. Ponieważ były głosy, że napis jest w nieodpowiednim miejscu to............ moim skromnym zdaniem jest świetnie. Bardzo mi się podoba.
Bardzo bardzo bardzo dziękuję MarioG za wszystko............
oczywiście :thumbup: i woda piekielna na zjeździe ;D
Świetny pomysł MarioG

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: (S) Nóż z logo forum - zamówienie
« Odpowiedź #102 dnia: 16.04.2018, 15:55 »
Ja również odebrałem przesyłkę.  Nóż cacuszko !!!  Jak się cieszę.... Projekt i wykonanie  to w moim odczuciu ekstraklasa.
Kolegom paznokcie zejdą z zazdrości.
Dzięki MarioG . :thumbup: :beer:
Wiesiek

Offline ogrmaster

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 041
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: (S) Nóż z logo forum - zamówienie
« Odpowiedź #103 dnia: 16.04.2018, 16:30 »
A ja jeszcze na poczcie nie byłem ale już widzę, że projekt wypalił :) :bravo: :thumbup:
„To, co i tak ma spaść, należy popchnąć” – Fryderyk Nietzsche
Michał

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: (S) Nóż z logo forum - zamówienie
« Odpowiedź #104 dnia: 16.04.2018, 17:18 »
Trzeba dodać że oprócz zgrabnej praktycznej pochewki nóż ma jeszcze bardzo porządny, miękki, grubo wyścielany futerał zapinany na rzep.
Wiadomo  noblesse oblige....  :D
Wiesiek